There are a total of 276 bills of lading on file for Kaalog Transport Solutions Sa De CV between August 4th, 2020 and May 22nd, 2026.
Of those 276 bills of lading, 15 were within the past 30 days and 33 were within the past 90 days.
| Total Records | 276 |
|---|---|
| Shipper Records | 168 |
| Consignee Records | 81 |
| Notify Party Records | 107 |
| First Shipment on File | Aug 4th, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 15 |
| Records in Last 90 Days | 33 |
| Records in the Past Year | 90 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for KAALOG TRANSPORT SOLUTIONS SA DE CV.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Kaalog Transport Solutions Sa De CV, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Kaalog Transport Solutions Sa De CV in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MAURICE WARD & CO. | May 2026 | 8,278 | 128 |
| PROMART LOGISTICS & TRADING GMBH | Sep 2023 | 30 | 30 |
| EUROPEAN AIR FREIGHT | Apr 2025 | 38 | 28 |
| MAURICE WARD & CO UK LIMITED | Oct 2025 | 1,048 | 24 |
| BAYLAN OLCU ALETLERI SANAYI VE TICA | Jan 2026 | 23 | 16 |
| CARGO COMPASS S.P.A. | May 2026 | 18,402 | 12 |
| EMPRESAS KLAVE, S.A. DE C.V. | Mar 2023 | 15 | 10 |
| TEAMGLOBAL LOGISTICS PVT. LTD. | May 2026 | 59,646 | 6 |
| MESUR LIMITED SA DE CV | Jan 2026 | 21 | 6 |
| HIGHLAND FORWARDING, INC. | May 2026 | 5,884 | 6 |
| NOATUM LOJISTIK A.S. | May 2026 | 2,218 | 4 |
| CARGO COMPASS COLOMBIA SAS | May 2026 | 148 | 4 |
| BWL SHIPPING CO. | Mar 2026 | 19 | 4 |
| ARRGO LOGISTICS SERVICES LLC | May 2026 | 274 | 3 |
| Mar 2026 | 3 | 2 | |
| TLS- TOTAL LOGISTICS SOLUTIONS, SRL | Apr 2026 | 146 | 2 |
| SUPER-TRANSIT LOGISTICS INC | May 2026 | 478 | 2 |
| MAURICE WARD LOGISTICS GMBH | May 2026 | 1,307 | 2 |
| PYROTEK MEXICO S DE R.L. DE C.V. | Apr 2026 | 282 | 1 |
| May 2026 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Kaalog Transport Solutions Sa De CV.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| KA SHOPS INC. | May 2026 | 132 | 4 |
| KA SHUI MANUFACTORY CO., LIMITED | May 2024 | 1,297 | 0 |
| KA SHUI METAL MFG (SZ) CO LTD | May 2026 | 241 | 6 |
| KA TUNING CO., LTD. | May 2026 | 1,553 | 23 |
| KA WAH PLASTIC INDUSTRIAL CO. | Apr 2024 | 246 | 0 |
| KA WING SHENG TRADING LIMITED | Dec 2025 | 205 | 0 |
| KA XING TRADING HONG KONG LIMITED | May 2026 | 738 | 1 |
| KA YI TECHNOLOGY (HUIZHOU) CO., LTD | May 2024 | 523 | 0 |
| KAAHA OVERSEAS | Apr 2026 | 162 | 4 |
| KAAL FLEX PVT LTD | May 2026 | 1,487 | 5 |
| KAAST MACHINE TOOLS INC. | May 2026 | 232 | 3 |
| KAAZ CORPORATION | May 2026 | 923 | 10 |
| KAB ENTERPRISE CO., LTD. | May 2026 | 2,197 | 17 |
| KAB LEM SPA | May 2026 | 602 | 7 |
| KAB SEATING LTD | May 2026 | 1,380 | 9 |
| KAB SOUTH FLORIDA LLC | May 2026 | 638 | 39 |
| KABA ILCO CORP | May 2026 | 1,976 | 18 |
| KABADI SHANKARSA & CO | Oct 2025 | 295 | 0 |
| KABANA INTERIOR SOLUTIONS LIMITED. | Mar 2026 | 79 | 9 |
| KABANA LIMITED | May 2026 | 89 | 6 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | OOLU2326699360 | OOLU232669936009 | 236E | House FROB | OOLU | 9262716 | ARGUS | 2026-05-22 | HOUSTON, TEXAS | TAMPICO MEXICO | 4 PKG | 650 KG | House to House | KAALOG TRANSPORT SOLUTIONS SA DE CV | NOMBRE: MAURICE WARD | VERPRG154279V PLASTIVALOIRE MEXICO SA DE CV 650.520 KGS 9.1720 CBM 4 PACKAGES STC: ITEM NO: 0688100111 BOTTOM GUARD, INTERMEDIAT... | |
| 2026-05-23 | OOLU2326699360 | OOLU232669936004 | 236E | House FROB | OOLU | 9262716 | ARGUS | 2026-05-22 | HOUSTON, TEXAS | TAMPICO MEXICO | 6 PKG | 2,748 KG | House to House | KAALOG TRANSPORT SOLUTIONS SA DE CV | MAURICE WARD | ATMPRG154100V PROGRESSIVE STAMPING DE MEXICO S DE RL DE CV 1,374.250 KGS 3.2130 CBM 3 PACKAGES STC: ITEM NO: 990400749202 HOLDIN... | |
| 2026-05-23 | COSU6452673590 | 236W | Master FROB | COSU | 9262716 | ARGUS | 2026-05-22 | HOUSTON, TEXAS | TAMPICO MEXICO | 39 PKG | 6,141 KG | House to House | KAALOG TRANSPORT SOLUTIONS SA DE CV | MAURICE WARD | MAURICE WARD | PHOTON100-3, PHOTON20-3, PHOTON25-3, RZ27334 0, RZ90 82242, | |
| 2026-05-14 | HLCUME3260414236 | 2619S | Master FROB | HLCU | 9229829 | DALIAN EXPRESS | 2026-05-13 | HOUSTON, TEXAS | TAMPICO MEXICO | 171 PCS | 10,556 K | House to House | KAALOG TRANSPORT SOLUTIONS, S.A. DE C.V. | SUPERTRANSP LOGISTICS, S.ATAX | PVC PIPES | ||
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-05-20 |
| Master BOL # | OOLU2326699360 |
|---|---|
| House BOL # | OOLU232669936011 |
| Manifest Number | 605371 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | OOLU |
| Voyage # | 236E |
| IMO # | 9262716 |
| Vessel Name | ARGUS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | ALTAMIRA |
| Foreign Port of Lading | TAMPICO MEXICO (20193) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 458 KG |
| Weight in KG | 458 KG |
| Quantity | 3 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU6927613 |
| Commodity Description |
ATMPRG154328V XXXXXXXXX MANUFACTURING DE MEXICO SA DE CV 458.128 KGS 3.2840 CBM 3 PACKAGES STC: AUTOMATIZED SYSTEM OF |
| Shipper Name | KAALOG TRANSPORT SOLUTIONS SA DE CV |
|---|---|
| Address Line 1 | CARRETERA NACIONAL MEXICO LAREDO 5 |
| Address Line 2 | 002 OFICINA B702 COL LA ESTANZUELA |
| Address Line 3 | MONTERREY, NUEVO LEON, MEXICO TELE |
| Consignee Name | MAURICE WARD & CO. S.R.O |
|---|---|
| Address Line 1 | CTPARK PRAGUE AIRPORT, NAD KOVARNO |
| Address Line 2 | U 185 KNEZEVES, CENTRAL BOHEMIA, CZ |
| Address Line 3 | ECH REPUBLIC TELEX: |
| Container Number | OOCU6927613 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 00LKAJ7705 |
| Seal Number 1 | 00LKAJ7705 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | ATMPRG154328V XXXXXXXXX MANUFACTURING DE MEXICO SA DE CV 458.128 KGS 3.2840 CBM 3 PACKAGES STC: AUTOMATIZED SYSTEM OF |
| Additional Cargo 1 | CARBONATED DRINKS DISPENSER ITEM NO: 621054547Q3004 // 621057404Q7083 HS CODE: 841989 |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 165 | 2026-05-23 |
| Charleston, South Carolina | 57 | 2025-03-04 |
| Miami, Florida | 32 | 2026-03-07 |
| New Orleans, Louisiana | 11 | 2026-01-05 |
| San Juan, Puerto Rico | 4 | 2025-02-04 |
| Port Everglades, Florida | 2 | 2025-03-20 |
| Boston, Massachusetts | 2 | 2022-10-06 |
| Mobile, Alabama | 1 | 2024-10-31 |
| Los Angeles, California | 1 | 2024-08-01 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2022-07-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tampico Mexico | 120 | 2026-05-23 |
| Bremerhaven Germany | 63 | 2025-10-24 |
| Veracruz Mexico | 47 | 2026-05-11 |
| Sines Portugal | 17 | 2023-05-25 |
| La Spezia Italy | 6 | 2024-06-25 |
| Genoa Italy | 4 | 2025-06-21 |
| Yantian China (Mainland) | 3 | 2026-03-13 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2025-01-24 |
| Pusan South Korea | 2 | 2025-01-13 |
| Kingston Jamaica | 2 | 2023-04-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Kaalog Transport Solutions Sa De CV that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| KAALOG TRANSPORT SOLUTIONS SA DE CV | CARR NAC MEXICO LAREDO 5002 OF B70 MONTERREY NL 64988 MEXICO 8134028649 | 2026-05-23 | 75 |
| KAALOG TRANSPORT SOLUTIONS SA DE CV | CRTA NACIONAL MEXICO LAREDO 5002 OF MONTERREY NLE 64988 MEXICO | 2026-03-19 | 30 |
| KAALOG TRANSPORT SOLUTIONS SA DE CV | 2026-05-23 | 25 | |
| KAALOG TRANSPORT SOLUTIONS SA DE CV | 2026-01-21 | 13 | |
| KAALOG TRANSPORT SOLUTIONS SA DE CV | 2025-12-05 | 10 | |
| KAALOG TRANSPORT SOLUTIONS SA DE CV | 2026-03-23 | 6 | |
| KAALOG TRANSPORT SOLUTIONS SA DE CV | 2026-03-14 | 4 | |
| KAALOG TRANSPORT SOLUTIONS SA DE CV | 2026-05-09 | 4 | |
| KAALOG TRANSPORT SOLUTIONS SA DE CV | 2026-03-13 | 2 | |
| KAALOG TRANSPORT SOLUTIONS SA DE CV | 2026-05-12 | 2 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Kaalog Transport Solutions Sa De CV.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-07-18 | 2 |
Below are the top 1 email addresses on file for Kaalog Transport Solutions Sa De CV.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-01-20 | 2 |