There are a total of 738 bills of lading on file for Ka XING Trading HONG Kong Limited between November 1st, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 738 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 1 were within the past 90 days.
| Total Records | 738 |
|---|---|
| Shipper Records | 738 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 1st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 1 |
| Records in the Past Year | 11 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for KA XING TRADING HONG KONG LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 9 companies associated with Ka XING Trading HONG Kong Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 9 companies associated with Ka XING Trading HONG Kong Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| T&T SUPERMARKET INC. | May 2026 | 12,284 | 103 |
| NEW WORLD IMPORTS, INC. | May 2026 | 2,775 | 20 |
| T AND T SUPERMARKET INC. | May 2026 | 3,201 | 17 |
| LENAN INTERNATIONAL TRADING CO.,LTD | Feb 2026 | 82 | 9 |
| GNT TRADING INC | Mar 2024 | 144 | 9 |
| GND TRADING INC | May 2025 | 53 | 3 |
| WANTUNG TRADING INC | May 2026 | 11 | 1 |
| KAM WAH RESOURCES CO., LTD. | May 2026 | 658 | 1 |
| BLUE OCEAN USA TRADING INC. | Nov 2025 | 40 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ka XING Trading HONG Kong Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| KA HUNG GLOVES INDUSTRIAL CO | May 2026 | 2,095 | 9 |
| KA HUNG PROTECTIVE GEAR LTD. | May 2026 | 291 | 10 |
| KA KENT ATOLYESI MIMARLIK GAYRIMENK | Apr 2026 | 65 | 20 |
| KA MING GARMENT LIMITED | Jun 2025 | 325 | 0 |
| KA SHOPS INC. | May 2026 | 132 | 4 |
| KA SHUI MANUFACTORY CO., LIMITED | May 2024 | 1,297 | 0 |
| KA SHUI METAL MFG (SZ) CO LTD | May 2026 | 241 | 6 |
| KA TUNING CO., LTD. | May 2026 | 1,553 | 23 |
| KA WAH PLASTIC INDUSTRIAL CO. | Apr 2024 | 246 | 0 |
| KA WING SHENG TRADING LIMITED | Dec 2025 | 205 | 0 |
| KA YI TECHNOLOGY (HUIZHOU) CO., LTD | May 2024 | 523 | 0 |
| KAAHA OVERSEAS | Apr 2026 | 162 | 4 |
| KAAL FLEX PVT LTD | May 2026 | 1,487 | 5 |
| KAALOG TRANSPORT SOLUTIONS SA DE CV | May 2026 | 276 | 33 |
| KAAST MACHINE TOOLS INC. | May 2026 | 232 | 3 |
| KAAZ CORPORATION | May 2026 | 923 | 10 |
| KAB ENTERPRISE CO., LTD. | May 2026 | 2,197 | 17 |
| KAB LEM SPA | May 2026 | 602 | 7 |
| KAB SEATING LTD | May 2026 | 1,380 | 9 |
| KAB SOUTH FLORIDA LLC | May 2026 | 638 | 39 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-11-21 | OOLU2312930010 | NCZLSZ25100553 | 154E | House FROB | NCZL | 9300386 | EVER SHINE | 2025-11-20 | TACOMA, WASHINGTON | NANSHA CHINA (MAINLAND) | 2,169 CTN | 23,000 KG | KA XING TRADING HONG KONG LIMITED | T&T SUPERMARKET INC. | CTNS BISCUIT STICK CTNS BROAD BEANS CTNS LEMON BLACK TEA DRINK CTNS MAIZE OIL CTNS DRIED RED BEAN CTNS DRIED DEHULLED MUNG BEAN ... | ||
| 2025-11-06 | OOLU2765675151 | OSTIGZTOR25A0304 | 0133E | House FROB | OSTI | 9300398 | EVER SIGMA | 2025-11-05 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,975 CTN | 24,500 K | Container Yard | KA XING TRADING HONG KONG LIMITED | LENAN INTERNATIONAL TRADING COMPANY LIMITED | LENAN INTERNATIONAL TRADING COMPANY LIMITED | DRIED MILLET DRIED VEGETABLE SWEET POTATO POWDER TAPIOCA STARCH GLUTINOUS RICE FLOUR RICE FLOUR SESAME OIL DRIED ANISEED DRIED C... |
| 2025-08-25 | OOLU2310082420 | NCZLSZ25071209 | 0TNG9 | House FROB | NCZL | 9674555 | CMA CGM TAGE | 2025-08-24 | SEATTLE, WASHINGTON | NANSHA CHINA (MAINLAND) | 2,600 CTN | 25,420 KG | KA XING TRADING HONG KONG LIMITED | T&T SUPERMARKET INC. | CTNS DRIED LONGAN G CTNS RICE VERMICELLI G CTNS CRISPY CRACKER G CTNS CRISPY CRACKER G CTNS CRACKER G CTNS DRIED PEANUT G CTNS B... | ||
| 2025-07-22 | COSU6420060700 | TLKPSZXNYC56023X | 1310E | House Bill | TLKP | 9737498 | TAIPEI TRIUMPH | 2025-07-21 | NEWARK, NEW JERSEY | HONG KONG HONG KONG | 1,727 CTN | 15,250 KG | Container Yard | KA XING TRADING HONG KONG LIMITED | BLUE OCEAN USA TRADING INC. | BISCUIT CANDY DRIED NOODLE SL-0129(PO#BO20 25110) | |
| Run Date | 2025-12-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2025-12-09 |
| Actual Arrival Date | 2025-12-19 |
| Trade Update Date | 2025-11-23 |
| Master BOL # | OOLU2314182190 |
|---|---|
| House BOL # | OSTIGZVAN25B0570 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | OSTI |
| Voyage # | 0138E |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER SUMMIT |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | SANSHAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 20900 K |
| Weight in KG | 20,900 KG |
| Quantity | 2038 CTN |
| Volume | 67 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TLLU6877797 |
| Commodity Description |
JASMINE TEA G CTNS CTNS RED DATE WITH WALHNUT KERNEL G CTNS RED DATE WITH WALHNUT KERNELAND RAISIN G CTNS DRIED SNOW FUNGUS G |
| Shipper Name | KA XING TRADING HONG KONG LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | UNIT 2 22 F AUSTIN PLAZA 83 AUSTIN |
| Address Line 2 | ROAD TSIM SA TSUI KOWLOON HONG |
| Address Line 3 | KONG |
| Consignee Name | T T SUPERMARKET INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 6311 FRASERWOOD PLACE RICHMOND BC |
| Address Line 2 | CANADA V6W 1J2 |
| Notify Party Name | T T SUPERMARKET INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 6311 FRASERWOOD PLACE RICHMOND BC |
| Address Line 2 | CANADA V6W 1J2 |
| Container Number | TLLU6877797 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLJXS6762 |
| Seal Number 1 | OOLJXS6762 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | JASMINE TEA G CTNS CTNS RED DATE WITH WALHNUT KERNEL G CTNS RED DATE WITH WALHNUT KERNELAND RAISIN G CTNS DRIED SNOW FUNGUS G |
| Additional Cargo 1 | CTNS DRIED LOTUS SEEDS G CTNS DRIED SLICED KELP G CTNS RADIX CODONOPSIS G CTNS DRIED FOX NUTS G CTNS DIOSCOREA OPPOSITA G CTNS HONEY DATE G CTNS BISCUIT STICK G CTNS INSTANT BLACK SESAME G |
| Additional Cargo 2 | CTNS PRICKLY ASH OIL ML CTNS SOYBEAN PASTE G CTNS DRIED LILY BULB G CTNS DRIED LONGAN G CTNS CORN STARCH G CTNS GLUTINOUS RICE FLOUR G CTNS TAPIOCA STARCH G CTNS FLOUR FOR RICE ROLL G |
| Additional Cargo 3 | CTNS BROAD BEANS G CTNS CORN JUICE ML CTNS ROASTED SALTED PUMPKIN SEEDS G CTNS PRESERVED PLUM G CTNS DRIED RED BEAN LB CTNS SEASONING SOY SAUCE ML CTNS AGED PU ER TEA G |
| Additional Cargo 4 | CTNS SACHIMA SOFT PASTRY G CTNS SACHIMA SOFT PASTRY G CTNS ROASTED PEANUT G CTNS RED MELON SEEDS G CTNS RICE VERMICELLI G CTNS PRESERVED PLUM G CTNS COCONUT JUICE L CTNS PEAR DRINK L |
| Additional Cargo 5 | REFER NO |
| Marks and Numbers 1 | N M NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Marks and Numbers 2 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Marks and Numbers 3 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Marks and Numbers 4 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Marks and Numbers 5 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 333 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 148 | 2025-07-22 |
| Seattle, Washington | 108 | 2026-01-31 |
| New York, New York | 86 | 2020-08-10 |
| Oakland, California | 38 | 2020-09-17 |
| Los Angeles, California | 17 | 2024-11-26 |
| Long Beach, California | 7 | 2022-10-24 |
| DHL Worldwide, Los Angeles, California | 1 | 2013-11-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Hong Kong Hong Kong | 354 | 2025-07-22 |
| Yantian China (Mainland) | 255 | 2026-05-23 |
| Shekou China (Mainland) | 65 | 2022-07-11 |
| Chiwan China (Mainland) | 29 | 2016-08-08 |
| Nansha China (Mainland) | 13 | 2025-11-21 |
| Pusan South Korea | 6 | 2023-01-19 |
| Ningbo China (Mainland) | 5 | 2017-01-16 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 4 | 2017-02-06 |
| Singapore Singapore | 3 | 2016-06-07 |
| Kajang Malaysia | 1 | 2016-12-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ka XING Trading HONG Kong Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| KA XING TRADING HONG KONG LIMITED | UNIT 2.22 F.AUSTIN PLAZA,83 AUSTIN ROAD,TSIM SA TSUI, KOWLOON, HONG KONG | 2026-01-31 | 164 |
| KA XING TRADING HONG KONG LIMITED | UNIT 2.22 F.AUSTIN PLAZA,83 AUSTIN ROAD,TSIM SA TSUI,KOWLOON HONG KONG HK | 2026-05-23 | 29 |
| KA XING TRADING HONG KONG LIMITED | 2025-11-21 | 6 | |
| KA XING TRADING HONG KONG LIMITED | 2025-07-22 | 3 | |
| KA XING TRADING HONG KONG LIMITED | 2025-06-14 | 1 | |
| KA XING TRADING HONG KONG LIMITED | 2017-03-27 | 89 | |
| KA XING TRADING HONG KONG LIMITED | 2014-11-03 | 63 | |
| KA XING TRADING HONG KONG LIMITED | 2017-02-28 | 59 | |
| KA XING TRADING HONG KONG LIMITED | 2014-10-23 | 47 | |
| KA XING TRADING HONG KONG LIMITED | 2018-09-17 | 46 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Ka XING Trading HONG Kong Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-11-29 | 3 |
Below are the top 1 email addresses on file for Ka XING Trading HONG Kong Limited.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-11-29 | 2 |