There are a total of 2,661 bills of lading on file for Hengdian Group Dmegc Magnetics between October 28th, 2012 and May 13th, 2026.
Of those 2,661 bills of lading, 20 were within the past 30 days and 47 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,661 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,593 |
| Consignee Records | 97 |
| Notify Party Records | 70 |
| First Shipment on File | Oct 28th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 20 |
| Records in Last 90 Days | 47 |
| Records in the Past Year | 176 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENGDIAN GROUP DMEGC MAGNETICS.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hengdian Group Dmegc Magnetics, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hengdian Group Dmegc Magnetics in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HARMAN PROFESSIONAL TIJUANA | May 2026 | 7,538 | 85 |
| CARGO YUNLSP INC. | Oct 2025 | 6,161 | 74 |
| EBM-PAPST INC. | May 2026 | 16,559 | 68 |
| NIDEC AUTOMOTIVE MOTOR AMERICAS LLC | May 2026 | 9,860 | 57 |
| FLEXTRONICS AMERICA LLC | May 2026 | 9,209 | 54 |
| ERIEZ MANUFACTURING CO | May 2026 | 1,754 | 50 |
| NIDEC MOTOR CORPORATION | May 2026 | 11,014 | 34 |
| HARMAN DE MEXICO | May 2026 | 11,827 | 34 |
| JABIL INC | May 2026 | 5,386 | 29 |
| AMETEK DFS ROSER&J.COWEN LOGISTICAL CUSTOMS SERVICES,LTD | May 2026 | 885 | 28 |
| GTYUEFJK TRADING INC | Oct 2025 | 2,714 | 27 |
| BOSE TIJUANA | Feb 2025 | 3,501 | 27 |
| MAGNA POWERTRAIN S.A. DE C.V. | May 2026 | 3,349 | 26 |
| HARMAN MFG PRO, TJ | May 2026 | 767 | 26 |
| EMINENCE SPEAKER LLC | May 2026 | 286 | 26 |
| ELEMATEC USA CORPORATION | May 2026 | 3,270 | 24 |
| FLEXTRONICS TECHNOLOGIES SAN LUIS S | May 2026 | 9,007 | 23 |
| ROBERT BOSCH TOOL CORPORATION | May 2026 | 49,767 | 22 |
| BOSE CORPORATION | May 2026 | 9,584 | 21 |
| TADIM INC | Apr 2026 | 799 | 13 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hengdian Group Dmegc Magnetics.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENG SXING WOOD INDUSTRIES SDN BHD | May 2026 | 664 | 18 |
| HENG TIAN TECHNOLOGICAL DEVELOPMENT | Apr 2026 | 1,087 | 20 |
| HENG TONG AUTO PARTS INC | May 2026 | 537 | 21 |
| HENG TONG BD LIMITED | Apr 2026 | 68 | 17 |
| HENG TONG INTERNATIONAL LOGISTICS AND SHIPPING LIMITED | Jan 2025 | 249 | 0 |
| HENG YU ELECTRONIC MANUFACTURING | May 2026 | 1,367 | 15 |
| HENG ZHUO INTERNATIONAL SUPPLY CHAI | May 2026 | 123 | 12 |
| HENGCHEN TRADING LIMITED | Aug 2024 | 520 | 0 |
| HENGCHENG INTERNATIONAL SUPPLY CHAIN CO., LTD. | Apr 2026 | 135 | 5 |
| HENGDA TRADING COMPANY | May 2026 | 285 | 5 |
| HENGDIAN TOSPO LIGHTING PTE LTD | May 2026 | 89 | 4 |
| HENGE SRL | May 2026 | 556 | 21 |
| HENGFENG INTERNATIONAL FORWARDING C | May 2026 | 28,816 | 1,468 |
| HENGFENG OUTDOORS | May 2026 | 60 | 31 |
| HENGFENG TOP LEISURE (VIETNAM) COMP | May 2026 | 145 | 24 |
| HENGFU SMART HOME CO.,LTD | Apr 2026 | 293 | 9 |
| HENGHAO TRADING COMPANY | May 2026 | 861 | 58 |
| HENGHELI INTERNATIONAL (HK) LTD | Dec 2024 | 143 | 0 |
| HENGHUIDA TRADING INC | Nov 2025 | 106 | 0 |
| HENGJIA TRADING CO LTD | Nov 2024 | 97 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 | HLCUSHA2603BKEG4 | DFDSSHA71709105 | 616E | House Bill | DFDS | 9359026 | GUNHILDE MAERSK | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 49 CTN | 895 KG | House to House | HENGDIAN GROUP DMEGC MAGNETICS | HARMAN PROFESSIONAL, INC. | MFG PRO, TIJUANA, MX | FERRITE MAGNET |
| 2026-05-14 | HLCUSHA2603BKEG4 | DFDSSHA71712104 | 616E | House Bill | DFDS | 9359026 | GUNHILDE MAERSK | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 40 CTN | 797 KG | House to House | HENGDIAN GROUP DMEGC MAGNETICS | HARMAN PROFESSIONAL, INC. | MFG PRO, TIJUANA, MX | FERRITE MAGNET |
| 2026-05-13 | CMDUNGP3512937 | ESWW26OLI0194549 | 0GVMI | House Bill | ESWW | 9348704 | CMA CGM FLORIDA | 2026-05-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 19 PCS | 16,222 KG | Pier to Pier | HENGDIAN GROUP DMEGC MAGNETICS | EMINENCE SPEAKER LLC | EASTERN CHB, LLC | CERAMIC MAGNET |
| 2026-05-13 | CMDUNGP3508025 | CHSL550229061NGB | 0GVMI | House Bill | CHSL | 9348704 | CMA CGM FLORIDA | 2026-05-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 2 PKG | 1,732 KG | Pier to Pier | HENGDIAN GROUP DMEGC MAGNETICS | MAGNA POWERTRAIN OF AMERICA, INC | FERRITE MAGNET | |
| Run Date | 2026-05-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-13 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | HLCUSHA260405630 |
|---|---|
| House BOL # | DMALNGBE21239 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DMAL |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | 9359026 |
| Vessel Name | GUNHILDE MAERSK |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 247 KG |
| Weight in KG | 247 KG |
| Quantity | 1 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU1684047 |
| Commodity Description |
FERRITE CORE |
| Shipper Name | HENGDIAN GROUP DMEGC MAGNETICS CO L |
|---|---|
| Address Line 1 | FLOOR 11, DONGCI BUILDING,HENGDIAN, |
| City | DONGYANG |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +8657986588303 |
| Shipper Name | HENGDIAN GROUP DMEGC MAGNETICS CO L |
|---|---|
| Address Line 1 | FLOOR 11, DONGCI BUILDING,HENGDIAN, |
| City | DONGYANG |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | DARCYCHEN@DMEGC.COM.CN |
| Consignee Name | EPIC TECH |
|---|---|
| Address Line 1 | 9600 PAN AMERICAN DR STE 300 |
| City | EL PASO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 79927-215 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +19157915335 |
| Notify Party Name | EPIC TECH |
|---|---|
| Address Line 1 | 9600 PAN AMERICAN DR STE 300 |
| City | EL PASO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 79927-215 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +19157915335 |
| Container Number | HAMU1684047 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK2320484 |
| Seal Number 1 | HLK2320484 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FERRITE CORE |
| Marks and Numbers 1 | CHINA ELECTRONICS INC (NEOTECH) ITEM?? PLT: 1 -1 DMEGC |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 850490 | 00000000 | 0000000247 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 1,188 | 2026-05-08 |
| Los Angeles, California | 1,011 | 2026-05-14 |
| Tacoma, Washington | 81 | 2026-02-20 |
| Norfolk, Virginia | 64 | 2026-05-05 |
| Newark, New Jersey | 61 | 2026-05-11 |
| Houston, Texas | 49 | 2026-04-24 |
| Oakland, California | 49 | 2025-02-24 |
| Seattle, Washington | 48 | 2025-12-08 |
| Savannah, Georgia | 45 | 2025-05-01 |
| Miami, Florida | 28 | 2026-05-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 1,134 | 2026-05-13 |
| Shanghai China (Mainland) | 952 | 2026-05-14 |
| Yangshan China (Mainland) | 390 | 2025-04-03 |
| Pusan South Korea | 77 | 2026-01-23 |
| Vancouver, BC Canada | 33 | 2017-02-17 |
| Prince Rupert, BC Canada | 24 | 2015-12-22 |
| Kingston Jamaica | 21 | 2014-10-06 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 19 | 2016-03-22 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 4 | 2019-01-17 |
| Cartagena Colombia | 2 | 2025-12-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hengdian Group Dmegc Magnetics that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENGDIAN GROUP DMEGC MAGNETICS | HANGDIAN INDUSTRIAL ZONE, DONGYANG ZHEJIANG DONGYANG CN | 2026-05-07 | 120 |
| HENGDIAN GROUP DMEGC MAGNETICS | HENGDIAN INDUSTRIAL ZONE DONGYANG ZHEJIANG CN | 2026-05-05 | 16 |
| HENGDIAN GROUP DMEGC MAGNETICS | 2026-04-10 | 13 | |
| HENGDIAN GROUP DMEGC MAGNETICS | 2026-05-05 | 12 | |
| HENGDIAN GROUP DMEGC MAGNETICS | 2026-05-13 | 12 | |
| HENGDIAN GROUP DMEGC MAGNETICS | 2026-03-21 | 11 | |
| HENGDIAN GROUP DMEGC MAGNETICS | 2025-11-07 | 10 | |
| HENGDIAN GROUP DMEGC MAGNETICS | 2025-10-23 | 10 | |
| HENGDIAN GROUP DMEGC MAGNETICS | 2026-05-14 | 6 | |
| HENGDIAN GROUP DMEGC MAGNETICS | 2026-05-11 | 5 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Hengdian Group Dmegc Magnetics.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 1 | |
| 2026-05-07 | 97 | |
| 2026-04-24 | 29 | |
| 2024-12-27 | 18 | |
| 2024-02-08 | 3 | |
| 2022-11-15 | 27 | |
| 2022-07-28 | 23 | |
| 2022-07-22 | 1 | |
| 2022-05-23 | 21 | |
| 2020-12-29 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||