There are a total of 2,002 bills of lading on file for Zhejiang Meili High Technology Co., Ltd between October 29th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 2,002 bills of lading, 11 were within the past 30 days and 61 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,002 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,020 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 11 |
| Records in Last 90 Days | 61 |
| Records in the Past Year | 192 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ZHEJIANG MEILI HIGH TECHNOLOGY CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Zhejiang Meili High Technology Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Zhejiang Meili High Technology Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CLEVA INTERNATIONAL TRADING LIMITED | May 2026 | 5,402 | 264 |
| MAGNA SEATING DETROIT | May 2026 | 115 | 90 |
| MAG USA INC | May 2026 | 1,550 | 67 |
| SLPT GLOBAL PUMP GROUP | May 2026 | 393 | 51 |
| MULTIMATIC ANTON MFG. | May 2026 | 259 | 48 |
| LEGGETT & PLATT GLOBAL SERVICES | May 2026 | 22,335 | 48 |
| ANTON MFG WAREHOUSE | May 2026 | 241 | 42 |
| ZANINI TENNESSEE INC | May 2026 | 995 | 35 |
| C-MECH A DIVISION OF MULTIMATIC INC | May 2026 | 59 | 31 |
| SPRING HILL SEATING SYSTEMS A DIV O | Apr 2023 | 74 | 30 |
| EXCELLENT TREND INC | May 2026 | 1,426 | 27 |
| MAGNA SEATING OF AMERICAN INC | May 2026 | 338 | 25 |
| AMAZON SERVICES LLC | May 2026 | 62,432 | 25 |
| INTERSTATE MCBEE LLC | May 2026 | 6,293 | 21 |
| BRIGGS AND STRATTON CORP. | May 2026 | 16,565 | 18 |
| CLOMOR TRADING INC | Apr 2025 | 325 | 17 |
| CALIFORNIA MANUFACTURING&ENGINEERIN | May 2026 | 4,298 | 17 |
| STYLE KINGDOM FURNISHINGS LIMITED | Nov 2025 | 1,568 | 15 |
| DRESDEN INDUSTRIAL DIV.OF KSR INT'L | Jan 2025 | 118 | 15 |
| LUXWAY INTERNATIONAL TRADE INC | Mar 2026 | 120 | 13 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Zhejiang Meili High Technology Co., Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | ONEYNB6IB2836900 | PEVHNBUC26040668 | 112E | House FROB | PEVH | 9455870 | YM MUTUALITY | 2026-05-15 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 7 PKG | 1,475 KG | Container Yard | ZHEJIANG MEILI HIGH TECHNOLOGY CO | C-MECH A DIVISION OF MULTIMATIC INC | C-MECH A DIVISION OF MULTIMATIC INC | LINKS |
| 2026-05-16 | ONEYNBOG50056900 | PEVHNBUC26040679 | 112E | House FROB | PEVH | 9455870 | YM MUTUALITY | 2026-05-15 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 18 PKG | 9,847 KG | Container Yard | ZHEJIANG MEILI HIGH TECHNOLOGY CO | ANTON MFG | ANTON MFG | SPRINGS LINKS |
| 2026-05-13 | ONEYNB6BF3764700 | AMIGL260153740A | 611E | House Bill | AMIG | 9665657 | CHARLOTTE SCHULTE | 2026-05-12 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 22 PKG | 12,509 KG | Container Yard | ZHEJIANG MEILI HIGH TECHNOLOGY CO | ANTON MFG | ANTON MFG | SPRINGS |
| 2026-05-09 | ONEYSH6SV1658800 | AIGBASHA26040064 | 010E | House Bill | AIGB | 9944467 | HMM AMETHYST | 2026-05-08 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 12 PKG | 4,117 K | Container Yard | ZHEJIANG MEILI HIGH TECHNOLOGY CO | MAG USA INC | MAG USA INC | SPRINGS |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | YMJAW232667755 |
|---|---|
| House BOL # | DMERDFS053098615 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DMER |
| Voyage # | 112E |
| IMO # | 9455870 |
| Vessel Name | YM MUTUALITY |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NINGBO CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5955 K |
| Weight in KG | 5,955 KG |
| Quantity | 40 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
YMLU8999338 |
| Commodity Description |
SUSPENSION MAT |
| Shipper Name | ZHEJIANG MEILI HIGH TECHNOLOGY CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | LTD NO.1365 WEST XINCHANG AVE. |
| Address Line 3 | XINCHANG COUNTY |
| City | SHAOXIN |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | MAGNA SEATING DETROIT |
|---|---|
| Address Line 1 | 12800 OAKLAND PARK DR HIGHLAND PARK |
| Address Line 3 | MI 48203 USA |
| City | HIGHLAND PARK |
| State Province | MI |
| Zip Code | 48203 |
| Country Code | US |
| Container Number | YMLU8999338 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAV969500 |
| Seal Number 1 | YMAV969500 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SUSPENSION MAT |
| Marks and Numbers 1 | MAGNA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 727 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 539 | 2026-05-08 |
| Savannah, Georgia | 214 | 2026-05-19 |
| Tacoma, Washington | 197 | 2026-05-18 |
| Seattle, Washington | 97 | 2026-03-23 |
| Newark, New Jersey | 90 | 2026-03-17 |
| Oakland, California | 54 | 2025-03-17 |
| Houston, Texas | 45 | 2026-03-17 |
| Mobile, Alabama | 14 | 2024-03-01 |
| New York, New York | 11 | 2023-09-25 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 968 | 2026-05-09 |
| Ningbo China (Mainland) | 880 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 87 | 2026-03-23 |
| Qingdao China (Mainland) | 26 | 2026-03-17 |
| Vancouver, BC Canada | 17 | 2021-12-25 |
| Yantian China (Mainland) | 11 | 2026-03-20 |
| Yangshan China (Mainland) | 8 | 2025-02-07 |
| Xiamen China (Mainland) | 3 | 2026-02-27 |
| All Other Bermuda Ports | 1 | 2022-07-18 |
| Yokohama Japan | 1 | 2014-05-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Zhejiang Meili High Technology Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ZHEJIANG MEILI HIGH TECHNOLOGY CO., LTD | NO 1,WENHUA ROAD,YULIN STREET,XINCHANG,SHAOXING ZHEJIANG,CHINA 312500 | 2025-09-04 | 664 |
| ZHEJIANG MEILI HIGH TECHNOLOGY CO., LTD | NO.1 WENHUA ROAD, YULIN STREET,XINCHANG SHAOXING, ZHEJIANG 312500 CN | 2025-08-12 | 12 |
| ZHEJIANG MEILI HIGH TECHNOLOGY CO., LTD | 2025-08-25 | 1 | |
| ZHEJIANG MEILI HIGH TECHNOLOGY CO. | 2021-01-21 | 90 | |
| ZHEJIANG MEILI HIGH TECHNOLOGY CO., LTD | 2023-06-24 | 55 | |
| ZHEJIANG MEILI HIGH TECHNOLOGY CO | 2023-04-19 | 40 | |
| ZHEJIANG MEILI HIGH TECHNOLOGY | 2026-03-17 | 37 | |
| ZHEJIANG MEILI HIGH TECHNOLOGY COMP | 2025-10-18 | 36 | |
| ZHEJIANG MEILI HIGH TECHNOLOGY CO. LTD | 2022-04-30 | 35 | |
| ZHEJIANG MEILI HIGH TECHNOLOGY CO. | 2021-11-10 | 33 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Zhejiang Meili High Technology Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-11-14 | 6 | |
| 2022-02-19 | 20 | |
| 2020-12-30 | 124 | |
| 2018-09-12 | 1 | |
| 2014-12-19 | 3 | |
| 2013-11-18 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||