There are a total of 1,140 bills of lading on file for Longquan Longyuan Import And Export between October 11th, 2019 and November 20th, 2023.
Of those 1,140 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 0 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,140 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,144 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 11th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | Nov 20th, 2023 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 0 |
| Records in the Past Year | 0 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LONGQUAN LONGYUAN IMPORT AND EXPORT.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Longquan Longyuan Import And Export, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Longquan Longyuan Import And Export in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KINGSTAR TRADING INC | May 2026 | 3,620 | 497 |
| EEBILE GROUP | May 2026 | 908 | 196 |
| EAST ROCK RESOURCE GROUP LLC | Oct 2024 | 1,448 | 145 |
| ALLY NETWORK INC. | May 2026 | 4,011 | 81 |
| THYSSENKRUPP STEEL N.A. | May 2026 | 91,688 | 17 |
| DAYTONA APPAREL GROUP LLC | Oct 2023 | 1,910 | 12 |
| TIME-TEX INTERNATIONAL INC. | Apr 2026 | 1,235 | 2 |
| SDH TRADE INC | May 2026 | 503 | 2 |
| DME DELIVERS | Aug 2024 | 56 | 2 |
| AMAZON SERVICES LLC | May 2026 | 62,432 | 2 |
| ZONGPEI TRADING CO LTD | Jun 2023 | 345 | 1 |
| THE DOT | Oct 2025 | 192 | 1 |
| TEKWELD | May 2026 | 1,174 | 1 |
| Sep 2022 | 1 | 1 | |
| SHANGHAI YAOFENG TRADING CO., LTD | Mar 2022 | 135 | 1 |
| SHANGHAI JIERU TRADING CO., LTD | Mar 2026 | 125 | 1 |
| Sep 2022 | 2 | 1 | |
| IGT SERVICE LLC | May 2026 | 998 | 1 |
| HWET TRADE INC | Aug 2025 | 2,256 | 1 |
| HANGZHOU FUDULUO INF | Sep 2021 | 70 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Longquan Longyuan Import And Export.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LONGO AVIATION INC | May 2025 | 4,178 | 0 |
| LONGO CUSTOMS SERVICE | Feb 2026 | 22,063 | 0 |
| LONGO INTERNATIONAL TRADING CO LIMI | Aug 2025 | 190 | 0 |
| LONGO SHIPPING INC | May 2026 | 1,004 | 103 |
| LONGOAL TECH, LLC | May 2026 | 310 | 2 |
| LONGPEAN | Oct 2024 | 278 | 0 |
| LONGPHA TRADING INC | May 2026 | 402 | 38 |
| LONGQIAN TRADING CO.,LTD | Dec 2024 | 111 | 0 |
| LONGQUAN DONGHONG IMP.&EXP CO.,LTD. | Mar 2022 | 399 | 0 |
| LONGQUAN JIEFENG TRADE CO.,LTD | Jul 2024 | 1,592 | 0 |
| LONGQUAN MINGHUI IMPORT & EXPORT CO | May 2026 | 298 | 39 |
| LONGQUAN OCEAN IMP&EXP TRADING COMP | May 2026 | 470 | 13 |
| LONGREACH LLC | May 2026 | 1,131 | 475 |
| LONGRIVER (GUANGZHOU) AUTO ACCESSOR | May 2023 | 188 | 0 |
| LONGRIVER AUTO ACCESSORIES LIMITED | Nov 2022 | 340 | 0 |
| LONGROAD SOLAR PROCUREMENT II, LLC | Jan 2021 | 101 | 0 |
| LONGRUN INDUSTRIAL (INT'L) LIMITED | May 2025 | 311 | 0 |
| LONGSAIL SUPPLY CHAIN CO.,LTD. | May 2026 | 18,962 | 1,210 |
| LONGSAIL USA CORPORATION | May 2026 | 31,469 | 1,281 |
| LONGSAIL USA CORPORATION SAME AS | May 2026 | 97 | 33 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023-11-03 | MATS5455362000 | GFSHSHA31010531 | 051E | House Bill | GFSH | 9719068 | KAIMANA HILA | 2023-10-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 916 CTN | 12,647 K | LONGQUAN LONGYUAN IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | KINGSTAR TRADING INC | KINGSTAR TRADING INC | HAT | |
| 2023-11-03 | MATS2698689000 | GFSHSHA31010530 | 051E | House Bill | GFSH | 9719068 | KAIMANA HILA | 2023-10-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 884 CTN | 13,511 K | LONGQUAN LONGYUAN IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | KINGSTAR TRADING INC | KINGSTAR TRADING INC | BAG | |
| 2023-11-03 | MATS7557715000 | GFSHSHA31010278 | 051E | House Bill | GFSH | 9719068 | KAIMANA HILA | 2023-10-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 868 CTN | 12,157 K | LONGQUAN LONGYUAN IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | KINGSTAR TRADING INC | KINGSTAR TRADING INC | HAT | |
| 2023-11-02 | COSU6366053720 | GFSHNGB31001967 | 0PGG5 | House Bill | GFSH | 9473028 | CMA CGM MELISANDE | 2023-11-01 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 882 CTN | 10,590 K | LONGQUAN LONGYUAN IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | KINGSTAR TRADING INC | KINGSTAR TRADING INC | CROSSBODY BAG | |
| Run Date | 2023-11-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2023-11-10 |
| Actual Arrival Date | 2023-11-12 |
| Trade Update Date | 2023-09-27 |
| Master BOL # | WHLC031D565421 |
|---|---|
| House BOL # | GFSHNGB31002247 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GFSH |
| Voyage # | 2326E |
| IMO # | |
| Vessel Name | VALENCE |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5560 K |
| Weight in KG | 5,560 KG |
| Quantity | 793 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
WHSU5278156 |
| Commodity Description |
CROSSBODY BAG |
| Shipper Name | LONGQUAN LONGYUAN IMPORT AND EXPORT |
|---|---|
| Address Line 1 | CO.,LTD ADD:NO.20,LIN HUA SOUTH RO |
| Address Line 2 | AD,JIAN CHI STREET,LONGQUAN CITY,LI |
| Address Line 3 | SHUI,ZHEJIANG,CHINA USCI:91331181MA |
| Address Line 4 | 2A1P4T6B |
| Consignee Name | KINGSTAR TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5151 PIONEER AVE APT 202 LAS VEGAS, |
| Address Line 2 | NV, 89146 EIN#32-0703046 BELLE@BIN |
| Address Line 3 | G-GLOBAL.COM AMY@BING-GLOBAL.COM |
| Notify Party Name | KINGSTAR TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5151 PIONEER AVE APT 202 LAS VEGAS, |
| Address Line 2 | NV, 89146 EIN#32-0703046 BELLE@BIN |
| Address Line 3 | G-GLOBAL.COM AMY@BING-GLOBAL.COM |
| Container Number | WHSU5278156 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHAA624484 |
| Seal Number 1 | WHAA624484 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | CROSSBODY BAG |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 512 | 2023-11-03 |
| Los Angeles, California | 480 | 2023-10-21 |
| Newark, New Jersey | 55 | 2023-11-13 |
| Oakland, California | 36 | 2023-10-24 |
| Houston, Texas | 23 | 2023-11-21 |
| Boston, Massachusetts | 10 | 2023-09-27 |
| Tacoma, Washington | 8 | 2023-11-29 |
| Miami, Florida | 6 | 2022-10-15 |
| Baltimore, Maryland | 3 | 2023-01-09 |
| Honolulu, Hawaii | 2 | 2022-07-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 685 | 2023-11-13 |
| Shanghai China (Mainland) | 381 | 2023-11-03 |
| Yantian China (Mainland) | 57 | 2023-10-19 |
| Pusan South Korea | 5 | 2023-11-21 |
| Xiamen China (Mainland) | 4 | 2023-11-29 |
| Yangshan China (Mainland) | 3 | 2022-07-18 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 3 | 2022-04-13 |
| Puerto Manzanillo Panama | 1 | 2022-08-02 |
| Singapore Singapore | 1 | 2020-03-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Longquan Longyuan Import And Export that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LONGQUAN LONGYUAN IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | ADD:NO.20,LIN HUA SOUTH ROA D,JIAN CHI STREET,LONGQUAN CITY,LIS HUI,ZHEJIANG,CHINA USCI:91331181MA2A1P4T6B | 2023-11-13 | 186 |
| LONGQUAN LONGYUAN IMPORT AND EXPORT | NO.20 LIN HUA SOUTH ROAD JIAN CHI STREET LONGQUAN CN | 2023-10-27 | 124 |
| LONGQUAN LONGYUAN IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | 2023-10-24 | 100 | |
| LONGQUAN LONGYUAN IMPORT AND EXPORT | 2023-05-16 | 90 | |
| LONGQUAN LONGYUAN IMPORT AND EXPORT | 2023-10-21 | 68 | |
| LONGQUAN LONGYUAN IMPORT AND EXPORT | 2023-10-24 | 46 | |
| LONGQUAN LONGYUAN IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | 2023-11-03 | 42 | |
| LONGQUAN LONGYUAN IMPORT AND EXPORT | 2022-12-09 | 38 | |
| LONGQUAN LONGYUAN IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | 2023-08-01 | 34 | |
| LONGQUAN LONGYUAN IMPORT AND EXPORT | 2023-11-21 | 26 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Longquan Longyuan Import And Export.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-10-25 | 1 | |
| 2023-06-27 | 4 | |
| 2021-09-17 | 17 | |
| 2021-06-10 | 1 | |
| 2021-06-02 | 3 | |
| 2021-04-14 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||