There are a total of 470 bills of lading on file for Longquan Ocean Imp&EXP Trading Comp between June 16th, 2015 and May 22nd, 2026.
Of those 470 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 470 |
|---|---|
| Shipper Records | 496 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 16th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 63 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LONGQUAN OCEAN IMP&EXP TRADING COMP.
Below is a Sankey Diagram of the top 16 companies associated with Longquan Ocean Imp&EXP Trading Comp, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 16 companies associated with Longquan Ocean Imp&EXP Trading Comp in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RED DOT CORP | May 2026 | 2,264 | 78 |
| OMEGA ENVIRONMENTAL TECHNOLOGIES | May 2026 | 1,304 | 72 |
| MEI CORP | May 2026 | 878 | 21 |
| GPD MACON | Mar 2024 | 179 | 20 |
| AUTO AIR EXPORT, INC | May 2026 | 1,905 | 15 |
| GLOBAL PARTS DISTRIBUTORS LLC | May 2026 | 2,231 | 9 |
| RANSHU INC | May 2026 | 834 | 7 |
| BERGSTROM CLIMATE SYSTEMS INC | May 2026 | 2,555 | 6 |
| SUNBELT RADIATORS INC. | Jul 2025 | 170 | 3 |
| SUNBELT AUTO PARTS GROUP, INC. | Mar 2026 | 70 | 3 |
| GLOBAL PARTS DISTRIBUTION LLC | Dec 2024 | 497 | 3 |
| ECONEXA INC | May 2026 | 170 | 2 |
| TYCOOL INDUSTRY CORP | Nov 2025 | 33 | 1 |
| OUTSOURCE OPTIMIZATION CORPORATION | Apr 2025 | 40 | 1 |
| KINGSTAR TRADING INC | May 2026 | 3,620 | 1 |
| ACTIVE RADIATOR SUPPLY CO. | Apr 2026 | 316 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Longquan Ocean Imp&EXP Trading Comp.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LONGO INTERNATIONAL TRADING CO LIMI | Aug 2025 | 190 | 0 |
| LONGO SHIPPING INC | May 2026 | 1,004 | 103 |
| LONGOAL TECH, LLC | May 2026 | 310 | 2 |
| LONGPEAN | Oct 2024 | 278 | 0 |
| LONGPHA TRADING INC | May 2026 | 402 | 38 |
| LONGQIAN TRADING CO.,LTD | Dec 2024 | 111 | 0 |
| LONGQUAN DONGHONG IMP.&EXP CO.,LTD. | Mar 2022 | 399 | 0 |
| LONGQUAN JIEFENG TRADE CO.,LTD | Jul 2024 | 1,592 | 0 |
| LONGQUAN LONGYUAN IMPORT AND EXPORT | Nov 2023 | 1,140 | 0 |
| LONGQUAN MINGHUI IMPORT & EXPORT CO | May 2026 | 298 | 39 |
| LONGREACH LLC | May 2026 | 1,131 | 475 |
| LONGRIVER (GUANGZHOU) AUTO ACCESSOR | May 2023 | 188 | 0 |
| LONGRIVER AUTO ACCESSORIES LIMITED | Nov 2022 | 340 | 0 |
| LONGROAD SOLAR PROCUREMENT II, LLC | Jan 2021 | 101 | 0 |
| LONGRUN INDUSTRIAL (INT'L) LIMITED | May 2025 | 311 | 0 |
| LONGSAIL SUPPLY CHAIN CO.,LTD. | May 2026 | 18,962 | 1,210 |
| LONGSAIL USA CORPORATION | May 2026 | 31,469 | 1,281 |
| LONGSAIL USA CORPORATION SAME AS | May 2026 | 97 | 33 |
| LONGSE TECHNOLOGY LIMITED | May 2026 | 243 | 1 |
| LONGSEN TRADE CO.,LTD | Nov 2021 | 226 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-01 | CMDUNGP3452556 | HNLTNB263A1110A | 0TIND | House Bill | HNLT | 9622588 | OOCL POLAND | 2026-04-30 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 271 CTN | 5,116 K | Pier to Pier | LONGQUAN OCEAN IMPORT & EXPORT TRADING COMPANY | OMEGA ENVIRONMENTAL TECHNOLOGIES | OMEGA ENVIRONMENTAL TECHNOLOGIES | CONDENSER PO PO PO HS CODE: THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| 2026-04-29 | YMJAW232661600 | HNLTNB263A0608 | 085E | House Bill | HNLT | 9415727 | ONE MAESTRO | 2026-04-28 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 42 PKG | 7,980 K | House to House | LONGQUAN OCEAN IMPORT & EXPORT TRADING COMPANY | AUTO AIR EXPORT INC | AUTO AIR EXPORT INC | EVAPORATOR THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| 2026-04-23 | CMDUNGP3514500 | 0GVMD | In-bond Automated | CMDU | 9331000 | CMA CGM SWORDFISH | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,080 PKG | 16,930 KG | Pier to Pier | LONGQUAN OCEAN IMPORT EXPORT TRADING COMPANY | RED DOT CORPORATION | RED DOT CORPORATION | CONDENSER DRIER EXPANSION VALVE EXPANSION VALVE BRK S/C: - RAIL FLASH TEL:-- FAX:-- | |
| 2026-04-04 | MEDUWI879893 | HNLTNB263A0021 | GO610 | House Bill | HNLT | 9704984 | MSC NAOMI | 2026-04-03 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 42 PKG | 7,980 K | House to House | LONGQUAN OCEAN IMPORT & EXPORT TRADING COMPANY | OMEGA ENVIRONMENTAL TECHNOLOGIES | OMEGA ENVIRONMENTAL TECHNOLOGIES | EVAPORATOR PO THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Run Date | 2026-05-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | YMJAW232667445 |
|---|---|
| House BOL # | HNLTNB264A0822 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HNLT |
| Voyage # | 112E |
| IMO # | |
| Vessel Name | YM MUTUALITY |
| Vessel Country | AD |
| Place of Receipt | NINGBO, CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7980 K |
| Weight in KG | 7,980 KG |
| Quantity | 42 PKG |
| Volume | 53 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TXGU7789603 |
| Commodity Description |
EVAPORATOR THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Shipper Name | LONGQUAN OCEAN IMPORT & EXPORT |
|---|---|
| Address Line 1 | TRADING COMPANY BLOG C,SONGXI |
| Address Line 2 | INDUSTRIAL PARK,LONGQUAN,ZHEJIANG |
| Address Line 3 | PROVINCE,CHINA 323700 |
| Consignee Name | OMEGA ENVIRONMENTAL TECHNOLOGIES |
|---|---|
| Address Line 1 | 1401 VALLEY VIEW LANE,SUITE 100 |
| Address Line 2 | IRVING, TX 75061, US |
| Notify Party Name | OMEGA ENVIRONMENTAL TECHNOLOGIES |
|---|---|
| Address Line 1 | 1401 VALLEY VIEW LANE,SUITE 100 |
| Address Line 2 | IRVING, TX 75061, US |
| Container Number | TXGU7789603 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAV969497 |
| Seal Number 1 | YMAV969497 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | EVAPORATOR THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | N M NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 140 | 2026-04-23 |
| Savannah, Georgia | 91 | 2026-03-26 |
| Long Beach, California | 85 | 2026-05-01 |
| Houston, Texas | 44 | 2026-05-20 |
| Tacoma, Washington | 38 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 30 | 2025-11-10 |
| Oakland, California | 15 | 2026-01-09 |
| Newark, New Jersey | 9 | 2026-03-05 |
| Miami, Florida | 7 | 2020-09-24 |
| Jacksonville, Florida | 6 | 2023-12-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 408 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 38 | 2026-05-20 |
| Pusan South Korea | 15 | 2024-04-30 |
| Yangshan China (Mainland) | 4 | 2020-05-28 |
| Xiamen China (Mainland) | 3 | 2021-10-26 |
| Caucedo Dominican Republic | 1 | 2023-09-28 |
| Tokyo Japan | 1 | 2020-06-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Longquan Ocean Imp&EXP Trading Comp that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LONGQUAN OCEAN IMP&EXP TRADING COMP | BLOG C,SONGXI INDUSTRIAL PARK,LONGQ UAN LONGQUAN CN | 2026-05-20 | 21 |
| LONGQUAN OCEAN IMP&EXP TRADING COMP | BLOG C,SONGXI INDUSTRIAL PARK,LONGQ LONGQUAN 323700 CN | 2024-03-22 | 81 |
| LONGQUAN OCEAN IMPORT & EXPORT TRAD | 2026-03-02 | 38 | |
| LONGQUAN OCEAN IMP&EXP TRADING COMP | 2024-01-19 | 36 | |
| LONGQUAN OCEAN IMPORT & EXPORT TRAD | 2017-08-09 | 33 | |
| LONGQUAN OCEAN IMPORT & EXPORT TRAD | 2026-01-28 | 25 | |
| LONGQUAN OCEAN IMPORT & EXPORT TRAD | 2026-01-28 | 23 | |
| LONGQUAN OCEAN IMPORT & EXPORT TRADING COMPANY | 2023-01-30 | 17 | |
| LONGQUAN OCEAN IMPORT&EXPORT TRADIN | 2024-02-24 | 17 | |
| LONGQUAN OCEAN IMPORT EXPORT TRADING COMPANY | 2026-05-23 | 16 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Longquan Ocean Imp&EXP Trading Comp.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-28 | 35 | |
| 2023-06-09 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Longquan Ocean Imp&EXP Trading Comp.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-06-09 | 1 |