There are a total of 623 bills of lading on file for LUN-Yuan Enterprise Co., Ltd between October 30th, 2012 and May 10th, 2026.
Of those 623 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 623 |
|---|---|
| Shipper Records | 658 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 30th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 10th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 38 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LUN-YUAN ENTERPRISE CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with LUN-Yuan Enterprise Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with LUN-Yuan Enterprise Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HUSKIE TOOLS, INC. | May 2026 | 627 | 44 |
| NAVICO GROUP AMERICAS LLC | May 2026 | 2,634 | 15 |
| ZURN INDUSTRIES LLC | Mar 2026 | 17,265 | 13 |
| QUICK CABLE CORPORATION | May 2026 | 1,181 | 13 |
| PENN-UNION WSC AVONDALE COMMERCE | Mar 2026 | 11 | 11 |
| POWER PRODUCTS LLC | May 2026 | 12,348 | 9 |
| B&D-POWER TOOLS | May 2026 | 8,388 | 8 |
| ZURN HARBORCREEK- BLDG 1 : FLO THRU | Apr 2025 | 11 | 6 |
| ZURN PEX, INC. | May 2026 | 529 | 5 |
| HUBBELL POWER SYSTEMS INC | May 2026 | 15,063 | 5 |
| COMPETITIVE PRESS INC. | Apr 2026 | 65 | 5 |
| BLACK & DECKER (US) INC | May 2026 | 30,160 | 5 |
| Sep 2022 | 4 | 4 | |
| INDUSCO WIRE ROPE AND FITTINGS | Mar 2026 | 920 | 3 |
| GRABBER CONSTRUCTION PRODUCTS, INC | May 2026 | 6,322 | 3 |
| BLACK & DECKER ACCESSORIES DIVISION | Mar 2023 | 951 | 3 |
| ZURN WATER, LLC | May 2026 | 5,349 | 2 |
| REGENCY WIRE INC. | May 2026 | 1,417 | 2 |
| PATRICK INDUSTRIES INC. | May 2026 | 2,322 | 2 |
| MORRIS PRODUCTS INC | May 2026 | 330 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to LUN-Yuan Enterprise Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LUMLUX CORP | Mar 2026 | 120 | 1 |
| LUMMOX INC | May 2026 | 118 | 15 |
| LUMNAT DISTRIBUTORS | May 2026 | 147 | 63 |
| LUMORA STRATEGIC GROUP INC | May 2026 | 108 | 103 |
| LUMORA TRADING INC | May 2026 | 198 | 107 |
| LUMOS SKYING COMPANY INC | May 2026 | 219 | 36 |
| LUMSDEN FLEXX FLOW | Apr 2025 | 193 | 0 |
| LUMSON SPA | May 2026 | 970 | 16 |
| LUMSON USA CORP | May 2026 | 723 | 10 |
| LUMYANARYX INC | Apr 2026 | 126 | 25 |
| LUNA CYCLES LLC | May 2026 | 475 | 16 |
| LUNA IMPORTS LLC | Apr 2026 | 135 | 6 |
| LUNA MANUFACTURING INC | May 2026 | 226 | 5 |
| LUNA P F | May 2026 | 2,946 | 129 |
| LUNA TIRE DISTRIBUTOR LLC | Apr 2026 | 114 | 3 |
| LUNABLU 26 INC. | Apr 2026 | 229 | 6 |
| LUNABOAT TRADING LLC | May 2026 | 630 | 197 |
| LUNADA BAY CORPORATION | Jul 2025 | 246 | 0 |
| LUNADA BAY TILE | May 2026 | 128 | 5 |
| LUNAMAR ULUSLARARASI TASIMACILIK A.S. | May 2026 | 173 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-28 | CMDUTWN1016636 | BANQ1072899609 | 0TSN3 | House Bill | BANQ | 9737498 | TAIPEI TRIUMPH | 2026-04-27 | NEWARK, NEW JERSEY | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 20 CTN | 172 K | Pier to Pier | LUN-YUAN ENTERPRISE | HUBBELL POWER SYSTREMS INC | C H POWELL COMPANY | HYDRAULIC CRIMPING TOOL CTNS = PALLET HS CODE: |
| 2026-03-30 | OOLU2322628490 | ILIAPICHI2603003 | 010E | House Bill | ILIA | 9949716 | OOCL BAUHINIA | 2026-03-29 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 32 PKG | 1,197 K | Pier to Pier | LUN-YUAN ENTERPRISE | HUSKIE TOOLS, LLC | PKGS( CTNS+W/CASES)= PALLETS HAND TOO LS (JAWCOVER PLASTIC COVER,BATTERY CABLE CUTT ER,PIN ASSEMBLY,SWITCH ASSEMBLY) | |
| 2026-03-16 | OOLU2321454350 | PNLPDET2602T0018 | 005E | House Bill | PNLP | 9945899 | COSCO SHIPPING YANGPU | 2026-03-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 200 CTN | 2,760 K | House to House | LUN-YUAN ENTERPRISE | GRABBER CONSTRUCTION PRODUCTS, INC | GRABBER CONSTRUCTION PRODUCTS, INC | CRIMPING TOOL CTNS = PALLETS HS CODE |
| 2026-03-13 | CMDUTWN1007550 | BANQ1071907334 | 0TSMP | House Bill | BANQ | 9935234 | EVER MASS | 2026-03-12 | NEWARK, NEW JERSEY | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 40 CTN | 344 K | Pier to Pier | LUN-YUAN ENTERPRISE | HUBBELL POWER SYSTREMS INC | C H POWELL COMPANY | HYDRAULIC CRIMPING TOOL CTNS = PALLETS HS CODE: |
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-10 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | OOLU2325915160 |
|---|---|
| House BOL # | ILIAPICHI2604006 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ILIA |
| Voyage # | 076E |
| IMO # | 9695157 |
| Vessel Name | CSCL INDIAN OCEAN |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | TAOYUAN HSIEN TAI |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1091 K |
| Weight in KG | 1,091 KG |
| Quantity | 45 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FFAU3198675 |
| Commodity Description |
45 PKGS = 5 PALLETS 45 PKGS (42CTNS + 3W/CAS ES) = 5PALLETS HAND TOOLS HAND CABLE CUTTER BATTERY CABLE CUTTER PIN ASSEMBLY |
| Shipper Name | LUN-YUAN ENTERPRISE CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.33, RENHUAGONG 18TH RD., |
| Address Line 3 | DALI DIST., |
| City | TAICHUNG |
| Zip Code | 41278 |
| Country Code | TW |
| Consignee Name | HUSKIE TOOLS, LLC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2105 W CORPORATE |
| Address Line 3 | DRIVE SUITE B |
| City | ADDISON |
| State Province | IL |
| Zip Code | 60101 |
| Country Code | US |
| Container Number | FFAU3198675 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLJTD6119 |
| Seal Number 1 | OOLJTD6119 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Break Bulk |
| Cargo Description 1 | 45 PKGS = 5 PALLETS 45 PKGS (42CTNS + 3W/CAS ES) = 5PALLETS HAND TOOLS HAND CABLE CUTTER BATTERY CABLE CUTTER PIN ASSEMBLY |
| Marks and Numbers 1 | N/M . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 372 | 2026-02-25 |
| Long Beach, California | 90 | 2026-05-11 |
| Tacoma, Washington | 71 | 2025-11-22 |
| Newark, New Jersey | 51 | 2026-04-28 |
| New York, New York | 14 | 2026-03-07 |
| Savannah, Georgia | 13 | 2026-02-06 |
| Charleston, South Carolina | 7 | 2019-07-04 |
| Seattle, Washington | 4 | 2022-08-01 |
| Oakland, California | 1 | 2013-09-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 425 | 2026-05-11 |
| Taibei China (Taiwan) | 114 | 2024-10-04 |
| Shilong China (Taiwan) | 66 | 2026-01-03 |
| All Other China (Taiwan) Ports | 8 | 2022-05-24 |
| Singapore Singapore | 2 | 2022-05-12 |
| Colon Panama | 2 | 2021-12-21 |
| Hong Kong Hong Kong | 2 | 2019-07-04 |
| China (Taiwan) | 2 | 2015-11-10 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2014-11-01 |
| Pusan South Korea | 1 | 2014-05-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for LUN-Yuan Enterprise Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LUN-YUAN ENTERPRISE CO., LTD | NO.33, RENHUAGONG 18TH RD., DALI DIST., TAICHUNG CITY, TAIWAN R.O.C. 41278 | 2025-07-24 | 36 |
| LUN-YUAN ENTERPRISE CO., LTD | NO.27, INDUSTRY 16TH ROAD, TAI LI INDUSTRY PARK TAIPING DIST., TAICHUNG TW | 2025-08-13 | 15 |
| LUN-YUAN ENTERPRISE CO., LTD | 2025-07-14 | 10 | |
| LUN-YUAN ENTERPRISE CO., LTD | 2025-07-19 | 2 | |
| LUN-YUAN ENTERPRISE CO., LTD | 2025-09-23 | 2 | |
| LUN-YUAN ENTERPRISE CO., LTD | 2025-07-23 | 2 | |
| LUN-YUAN ENTERPRISE CO., LTD | 2025-10-04 | 1 | |
| LUN-YUAN ENTERPRISE CO., LTD | 2025-09-01 | 1 | |
| LUN-YUAN ENTERPRISE CO., LTD | 2025-04-22 | 54 | |
| LUN-YUAN ENTERPRISE CO., LTD. | 2020-06-19 | 52 |
Below are the top 7 phone numbers on file for LUN-Yuan Enterprise Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-25 | 1 | |
| 2026-02-11 | 18 | |
| 2025-04-22 | 15 | |
| 2025-04-22 | 15 | |
| 2024-02-24 | 4 | |
| 2024-02-24 | 4 | |
| 2019-07-04 | 6 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||