There are a total of 1,334 bills of lading on file for MAAN Aluminium Ltd between November 6th, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 1,334 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 16 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,334 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,820 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 6th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 16 |
| Records in the Past Year | 111 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MAAN ALUMINIUM LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 19 companies associated with MAAN Aluminium Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 19 companies associated with MAAN Aluminium Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SUNRUN, INC | Oct 2025 | 578 | 453 |
| ACME MFG. | May 2026 | 1,641 | 220 |
| BROOKS OF DALLAS INC | Jul 2025 | 181 | 118 |
| SNAPNRACK EL PASO PRODUCTION | Mar 2026 | 126 | 37 |
| SNR SOLAR LLC | May 2026 | 286 | 24 |
| SUNRUN, INC AEE SOLAR INC | Apr 2023 | 20 | 20 |
| SOLAR CONNECTIONS INTERNATIONAL,IN | Mar 2026 | 31 | 14 |
| ASK PRODUCTS INC | May 2026 | 155 | 14 |
| Feb 2023 | 9 | 9 | |
| Sep 2024 | 7 | 7 | |
| KEE SAFETY INC | May 2026 | 360 | 5 |
| HOME DEPOT IDC | May 2026 | 276 | 5 |
| May 2024 | 1 | 1 | |
| KORTICK MANUFACTURING COMPANY | May 2026 | 296 | 1 |
| Jul 2021 | 1 | 1 | |
| HOME DEPOT, USA, INC. | May 2026 | 256,345 | 1 |
| FLEXDECK LLC | May 2026 | 100 | 1 |
| C.H. ROBINSON INTERNATIONAL, INC. | May 2026 | 943,098 | 1 |
| Sep 2025 | 4 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to MAAN Aluminium Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MA XIN GLOBAL INC | May 2026 | 172 | 62 |
| MA ZOOM | Jan 2026 | 238 | 0 |
| MA-VI TRADE SRL | May 2026 | 199 | 9 |
| MAA COLLECTIONS | Mar 2026 | 156 | 1 |
| MAA IMPORT | May 2026 | 130 | 6 |
| MAADANEY YEHIAM (1993) LTD | Apr 2026 | 158 | 6 |
| MAADEN ROLLING COMPANY | May 2026 | 4,827 | 86 |
| MAADHO DISTRIBUTORS INC | May 2025 | 119 | 0 |
| MAAJ TRADING INC | May 2026 | 212 | 7 |
| MAAL S.A. | May 2026 | 256 | 4 |
| MAANSHAN FANGYUAN PRECISION MACHINE | May 2026 | 340 | 8 |
| MAANSHAN IRON AND STEEL COMPANY | Apr 2026 | 914 | 1 |
| MAANSHAN RNBC HEAT EXCHANGER CO. | Aug 2025 | 437 | 0 |
| MAANSHAN XUESHAN NETWORK TECHNOLOGY | May 2026 | 5,099 | 590 |
| MAARIA RUGS PRIVATE LIMITED | May 2026 | 205 | 41 |
| MAARIS EXPORTS | May 2026 | 289 | 5 |
| MAARS PARTITIONING SYSTEMS BV | May 2026 | 542 | 11 |
| MAASDAM HOLLAND AMERICA LINE, INC | Apr 2020 | 2,250 | 0 |
| MAASH INTERNATIONAL | Feb 2026 | 206 | 0 |
| MAASOEVER CONCEPTS | May 2026 | 60 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | CMDUENA0150537 | CHSL547797004BOM | 0FFH0 | House Bill | CHSL | 9461893 | APL QINGDAO | 2026-05-17 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 128 PKG | 16,625 KG | Container Yard | MAAN ALUMINIUM LTD | ACME MANUFACTURING COMPANY | 128.00 PKGS ONE HUNDRED TWENTY EIGHT BUNDLES ONLY ALUMINIUM ALLOY EXTRUDED PRODUCTS INCLUDING RODS BAR 16 BUNDLES MILL FINISH PR... | |
| 2026-05-05 | CMDUENA0150484 | CHSL546507133BOM | 1TUHS | House Bill | CHSL | 9463011 | EDISON | 2026-05-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAJANG MALAYSIA | 65 PKG | 16,629 KG | Pier to Pier | MAAN ALUMINIUM LTD | ACME MANUFACTURING COMPANY | 65.00 PKGS SIXTY FIVE BUNDLES ONLY ALUMINIUM ALLOY EXTRUDED PRODUCTS INCLUDING RODS BAR H.S.CODE ITC 76109030 02 BUNDLES MILL FI... | |
| 2026-05-05 | CMDUENA0150429 | CHSL546335642BOM | 1TUHS | House Bill | CHSL | 9463011 | EDISON | 2026-05-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAJANG MALAYSIA | 130 PKG | 33,045 KG | Pier to Pier | MAAN ALUMINIUM LTD | ACME MANUFACTURING COMPANY | 130.00 PKGS ONE HUNDRED THIRTY BUNDLES ONLY ALUMINIUM ALLOY EXTRUDED PRODUCTS INCLUDING RODS BAR 26 BUNDLES MILL FINISH PROFILES... | |
| 2026-04-28 | HLCUBO12603ASQS4 | MEKJMAAOE0186 | 6112 | House Bill | MEKJ | 9450428 | NAGOYA EXPRESS | 2026-04-27 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 55 PKG | 17,453 KG | MAAN ALUMINIUM LTD | KEE SAFETY INC | MOHAWA GLOBAL BUFFALO | ALUMINIUM ALLOY EXTRUDED PRODUCTS | |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-04-06 |
| Master BOL # | HDMUBOMM24626400 |
|---|---|
| House BOL # | DLPDSH000003034 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DLPD |
| Voyage # | 084E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ONE MAGNIFICENCE |
| Vessel Country | JP |
| Place of Receipt | ICD TIHI |
| Foreign Port of Lading | JAWAHARLAL NEHRU INDIA (53313) |
| Port of Unlading | NEW YORK, NEW YORK (1001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14210 KG |
| Weight in KG | 14,210 KG |
| Quantity | 119 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
KOCU4686805 |
| Commodity Description |
ALUMINIUM ALLOY EXTRUDED PRODUCTS. |
| Shipper Name | MAAN ALUMINIUM LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | PLOT NO:67 A,SECTOR NO.1,INDUSTRIAL |
| Address Line 2 | AREA,DIST-DHAR(M.P) |
| Address Line 3 | PITHAMPUR 454775 IN |
| Consignee Name | SNR SOLAR LLC SNAPNRACK |
|---|---|
| Address Line 1 | DPA -10874 EAST COAST |
| Address Line 2 | 2ND AMENDMENT DRIVE |
| Address Line 3 | GLEN ROCK, DC 10874 US |
| Notify Party Name | SNAPNRACK SNR SOLAR LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | CA-775 FIERO LN STE-200, |
| Address Line 2 | SAN LUIS OBISPO, CA 93401 US |
| Container Number | KOCU4686805 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1438245 |
| Seal Number 1 | 1438245 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | ALUMINIUM ALLOY EXTRUDED PRODUCTS. |
| Marks and Numbers 1 | 01-119. |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00284200 | 0000014210 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 337 | 2026-05-18 |
| Oakland, California | 287 | 2026-02-05 |
| Newark, New Jersey | 278 | 2026-04-28 |
| Charleston, South Carolina | 140 | 2024-01-03 |
| Houston, Texas | 120 | 2025-09-06 |
| Norfolk, Virginia | 50 | 2026-04-22 |
| Tacoma, Washington | 38 | 2014-07-18 |
| Long Beach, California | 36 | 2025-04-17 |
| New York, New York | 22 | 2026-05-20 |
| Savannah, Georgia | 22 | 2024-08-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Jawaharlal Nehru India | 822 | 2026-05-20 |
| Singapore Singapore | 223 | 2026-03-25 |
| Kajang Malaysia | 94 | 2026-05-05 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 33 | 2014-07-18 |
| Shanghai China (Mainland) | 24 | 2025-04-25 |
| Chiwan China (Mainland) | 18 | 2016-07-05 |
| Colombo Sri Lanka | 17 | 2025-02-24 |
| Barcelona Spain | 16 | 2022-09-29 |
| Valencia Spain | 12 | 2024-09-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 12 | 2021-07-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for MAAN Aluminium Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MAAN ALUMINIUM LTD | PLOT NO 67 & 75,INDUSTRIAL AREA SEC TOR-1, PITHAMPUR DISTT, DHAR IN | 2026-03-25 | 486 |
| MAAN ALUMINIUM LTD | PLOT NO. 67,68A 75, SECTOR NO. 1, INDUSTRIAL AREA, PITHAMPUR, PITHAMPUR MP 454775 IN | 2026-05-18 | 57 |
| MAAN ALUMINIUM LTD | 2026-04-22 | 7 | |
| MAAN ALUMINIUM LTD | 2026-01-05 | 1 | |
| MAAN ALUMINIUM LTD | 2026-04-28 | 1 | |
| MAAN ALUMINIUM LTD | 2026-02-13 | 1 | |
| MAAN ALUMINIUM LIMITED | 2026-01-15 | 142 | |
| MAAN ALUMINIUM LTD | 2025-01-07 | 142 | |
| MAAN ALUMINUM LTD | 2024-01-03 | 98 | |
| MAAN ALUMINIUM LTD | 2019-05-31 | 80 |
Below are the top 2 phone numbers on file for MAAN Aluminium Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-25 | 486 | |
| 2022-04-27 | 3 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||