There are a total of 542 bills of lading on file for Maars Partitioning Systems BV between November 17th, 2013 and May 20th, 2026.
Of those 542 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 542 |
|---|---|
| Shipper Records | 541 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 17th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 55 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MAARS PARTITIONING SYSTEMS BV.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Maars Partitioning Systems BV, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Maars Partitioning Systems BV in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WORKING SPACES | Jul 2025 | 69 | 26 |
| PRECISION WALLS, INC. | May 2026 | 47 | 22 |
| CREATIVE OFFICE RESOURCES | May 2026 | 89 | 21 |
| OP WAREHOUSE | Dec 2024 | 32 | 15 |
| OFFICE PAVILION HOUSTON | Apr 2022 | 89 | 15 |
| WRG LLC | May 2026 | 53 | 13 |
| CWC | Jan 2026 | 207 | 10 |
| MAARS US INC | Mar 2026 | 11 | 8 |
| Mar 2026 | 9 | 7 | |
| PIVOT INTERIORS INC | May 2026 | 142 | 7 |
| INTEREUM WAREHOUSE | Oct 2023 | 19 | 7 |
| CATALYST WORKPLACE ACTIVATION | Nov 2024 | 34 | 7 |
| MODERN INSTALLATIONS | Oct 2025 | 11 | 6 |
| SERVICE WEST | May 2026 | 191 | 5 |
| INTEREUM | Aug 2025 | 64 | 5 |
| CADDELL CONSTRUCTION CO.(DE), LLC | May 2026 | 627 | 5 |
| APG OFFICE FURNISHINGS | Oct 2025 | 34 | 5 |
| May 2024 | 5 | 4 | |
| Jun 2022 | 10 | 4 | |
| Jun 2025 | 3 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Maars Partitioning Systems BV.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MAADHO DISTRIBUTORS INC | May 2025 | 119 | 0 |
| MAAJ TRADING INC | May 2026 | 212 | 7 |
| MAAL S.A. | May 2026 | 256 | 4 |
| MAAN ALUMINIUM LTD | May 2026 | 1,334 | 16 |
| MAANSHAN FANGYUAN PRECISION MACHINE | May 2026 | 340 | 8 |
| MAANSHAN IRON AND STEEL COMPANY | Apr 2026 | 914 | 1 |
| MAANSHAN RNBC HEAT EXCHANGER CO. | Aug 2025 | 437 | 0 |
| MAANSHAN XUESHAN NETWORK TECHNOLOGY | May 2026 | 5,099 | 590 |
| MAARIA RUGS PRIVATE LIMITED | May 2026 | 205 | 41 |
| MAARIS EXPORTS | May 2026 | 289 | 5 |
| MAASDAM HOLLAND AMERICA LINE, INC | Apr 2020 | 2,250 | 0 |
| MAASH INTERNATIONAL | Feb 2026 | 206 | 0 |
| MAASOEVER CONCEPTS | May 2026 | 60 | 5 |
| MAASS MIDWEST MANUFACTURING INC | Mar 2026 | 148 | 2 |
| MAAVSS WHOLESALERS INC | May 2026 | 169 | 29 |
| MAAX BATH INC. | May 2026 | 1,227 | 38 |
| MAAX US CORP. | May 2026 | 804 | 21 |
| MABA TRADING GMBH | Jun 2025 | 239 | 0 |
| MABE CANADA INC. | Feb 2024 | 756 | 0 |
| MABE S.A DE C.V. | Jan 2025 | 5,502 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-13 | HLCURTM260282239 | FLXT00003736997A | 613W | House Bill | FLXT | 9635688 | SFL MAUI | 2026-04-12 | NEWARK, NEW JERSEY | ROTTERDAM NETHERLANDS | 9 CRT | 8,432 KG | House to House | MAARS PARTITIONING SYSTEMS B.V. | PRP SYSTEMS | PRP SYSTEMS | SUPPLY OF DEMOUNTABLE WALL SYSTEMS - STEEL SUPPLY OF DEMOUNTABLE WALL SYSTEMS - ALUMINUM SUPPLY OF FLOAT GLASS |
| 2026-04-11 | HLCURTM260282334 | FLXT00003736968A | 611W | House Bill | FLXT | 9280641 | GSL CHRISTEL ELISABETH | 2026-04-10 | NEWARK, NEW JERSEY | ROTTERDAM NETHERLANDS | 4 CRT | 1,625 KG | House to House | MAARS PARTITIONING SYSTEMS B.V | PRP SYSTEMS | PRP SYSTEMS | SUPPLY OF DEMOUNTABLE WALL SYSTEMS - STEEL SUPPLY OF DEMOUNTABLE WALL SYSTEMS - ALUMINUM |
| 2026-04-01 | COSU6445710240 | COSU644571024001 | 235W | House Bill | COSU | 9262716 | ARGUS | 2026-03-31 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | ANVERS BELGIUM | 18 PKG | 21,035 KG | House to House | MAARS PARTITIONING SYSTEMS BV | MAAR US INC | GLASS | |
| 2026-03-24 | MEDUO9654502 | FLXT00003613494A | NO610 | House Bill | FLXT | 9974539 | MSC GABON | 2026-03-22 | NEWARK, NEW JERSEY | ROTTERDAM NETHERLANDS | 7 PKG | 2,305 KG | House to House | MAARS PARTITIONING SYSTEMS B.V | WORKPLACE FURNITURE - WORKING | WORKPLACE FURNITURE - WORKING | SUPPLY OF DEMOUNTABLE WALL SYSTEMS - STEEL SUPPLY OF DEMOUNTABLE WALL SYSTEMS - ALUMINUM |
| Run Date | 2026-05-06 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-05 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | ACLUSA01266563 |
|---|---|
| House BOL # | ACLUSA01268768 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ACLU |
| Voyage # | ATS62 |
| IMO # | 9670585 |
| Vessel Name | ATLANTIC SAIL |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | HARDERWIJK |
| Foreign Port of Lading | ANVERS BELGIUM (42305) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1836 K |
| Weight in KG | 1,836 KG |
| Quantity | 2 PCS |
| Volume | 1 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ACLU2793915 |
| Commodity Description |
SUPPLY OF DE-MOUNTABLE WALL SYSTEMS HS CODE 730890 |
| Shipper Name | MAARS PARTITIONING SYSTEMS BV |
|---|---|
| Address Line 1 | NEWTON 1 |
| Address Line 2 | POSTBUS 1000 |
| Address Line 3 | HARDEWIJK 3846 BJ NL |
| Consignee Name | PRECISION WALLS P/A RALEIGH WAREHOU |
|---|---|
| Address Line 1 | 1230 MAYNARD ROAD |
| Address Line 2 | CARY NC 27513 |
| Container Number | ACLU2793915 |
|---|---|
| Seal Number 1 | MAARS4018 |
| Seal Number 1 | MAARS4018 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SUPPLY OF DE-MOUNTABLE WALL SYSTEMS HS CODE 730890 |
| Marks and Numbers 1 | N/M . |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 730890 | 00003672 | 0000001836 K |
| 730890 | 00003672 | 0000001836 K |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 234 | 2026-05-16 |
| Houston, Texas | 140 | 2026-01-14 |
| New York, New York | 39 | 2025-01-04 |
| Norfolk, Virginia | 34 | 2026-05-21 |
| Charleston, South Carolina | 23 | 2026-04-01 |
| Savannah, Georgia | 22 | 2026-01-06 |
| Boston, Massachusetts | 18 | 2026-01-06 |
| Miami, Florida | 7 | 2021-11-17 |
| Oakland, California | 4 | 2025-08-06 |
| Port Everglades, Florida | 4 | 2021-01-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Rotterdam Netherlands | 363 | 2026-05-21 |
| Anvers Belgium | 166 | 2026-05-16 |
| Bremerhaven Germany | 3 | 2025-12-23 |
| Sines Portugal | 3 | 2025-12-13 |
| Tampico Mexico | 2 | 2021-07-07 |
| Algeciras Spain | 2 | 2021-04-26 |
| Wilhelmshaven Germany | 1 | 2026-03-24 |
| Valencia Spain | 1 | 2019-06-24 |
| Le Havre France | 1 | 2018-06-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Maars Partitioning Systems BV that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MAARS PARTITIONING SYSTEMS BV | NEWTONWEG 1 3846 BJ HARDERWIJK THE NETHERLANDS | 2025-08-09 | 62 |
| MAARS PARTITIONING SYSTEMS BV | NEWTON 1 POSTBUS 1000 HARDEWIJK 3846 BJ NL | 2026-05-16 | 29 |
| MAARS PARTITIONING SYSTEMS BV | 2025-11-08 | 10 | |
| MAARS PARTITIONING SYSTEMS BV | 2025-07-30 | 4 | |
| MAARS PARTITIONING SYSTEMS BV | 2025-06-07 | 3 | |
| MAARS PARTITIONING SYSTEMS BV | 2025-08-08 | 3 | |
| MAARS PARTITIONING SYSTEMS BV | 2025-10-14 | 2 | |
| MAARS PARTITIONING SYSTEMS BV | 2025-07-16 | 1 | |
| MAARS PARTITIONING SYSTEMS BV | 2025-07-30 | 1 | |
| MAARS PARTITIONING SYSTEMS BV | 2026-04-01 | 1 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Maars Partitioning Systems BV.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-05-11 | 4 | |
| 2014-06-20 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||