There are a total of 289 bills of lading on file for Maaris Exports between March 11th, 2014 and May 21st, 2026.
Of those 289 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 289 |
|---|---|
| Shipper Records | 289 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Mar 11th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 31 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MAARIS EXPORTS.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Maaris Exports, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Maaris Exports in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SIMEX TRADING AG | May 2026 | 2,539 | 108 |
| GC APPAREL GROUP LLC | May 2026 | 377 | 18 |
| SUTTON INDUSTRIES | May 2026 | 442 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Maaris Exports.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MAADEN ROLLING COMPANY | May 2026 | 4,827 | 86 |
| MAADHO DISTRIBUTORS INC | May 2025 | 119 | 0 |
| MAAJ TRADING INC | May 2026 | 212 | 7 |
| MAAL S.A. | May 2026 | 256 | 4 |
| MAAN ALUMINIUM LTD | May 2026 | 1,334 | 16 |
| MAANSHAN FANGYUAN PRECISION MACHINE | May 2026 | 340 | 8 |
| MAANSHAN IRON AND STEEL COMPANY | Apr 2026 | 914 | 1 |
| MAANSHAN RNBC HEAT EXCHANGER CO. | Aug 2025 | 437 | 0 |
| MAANSHAN XUESHAN NETWORK TECHNOLOGY | May 2026 | 5,099 | 590 |
| MAARIA RUGS PRIVATE LIMITED | May 2026 | 205 | 41 |
| MAARS PARTITIONING SYSTEMS BV | May 2026 | 542 | 11 |
| MAASDAM HOLLAND AMERICA LINE, INC | Apr 2020 | 2,250 | 0 |
| MAASH INTERNATIONAL | Feb 2026 | 206 | 0 |
| MAASOEVER CONCEPTS | May 2026 | 60 | 5 |
| MAASS MIDWEST MANUFACTURING INC | Mar 2026 | 148 | 2 |
| MAAVSS WHOLESALERS INC | May 2026 | 169 | 29 |
| MAAX BATH INC. | May 2026 | 1,227 | 38 |
| MAAX US CORP. | May 2026 | 804 | 21 |
| MABA TRADING GMBH | Jun 2025 | 239 | 0 |
| MABE CANADA INC. | Feb 2024 | 756 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-16 | CMDUAID0325734 | ALPJTUTNYC35960 | M5W1M | House Bill | ALPJ | 9635640 | CMA CGM RIMBAUD | 2026-04-15 | NEW YORK, NEW YORK | COLOMBO SRI LANKA | 616 CTN | 5,112 K | Pier to Pier | MAARIS EXPORTS | SIMEX TRADING | TRADE XCELERATORS | % POLYESTER % SPANDEX KNITTED LADIES PJ BATH ROBE % POLYESTER % SPANDEX KNITTED LADIES PJ ROMPER % POLYESTER % SPANDEX KNITTED L... |
| 2026-03-10 | CMDUAID0323472 | ALPJTUTNYC35623 | LVW1M | House Bill | ALPJ | 9951563 | CMA CGM PASSION | 2026-03-09 | NEW YORK, NEW YORK | COLOMBO SRI LANKA | 821 CTN | 6,739 K | Pier to Pier | MAARIS EXPORTS | SIMEX TRADING | TRADE XCELERATORS | % POLYESTER % SPANDEX KNITTED LADIES PYJAMA SET % POLYESTER % SPANDEX KNITTED LADIES PJ CHEMISE % POLYESTER % SPANDEX KNITTED LA... |
| 2026-02-16 | CMDUAID0322089 | ALPJTUTNYC35388 | LPW1M | House Bill | ALPJ | 9318060 | BELITA | 2026-02-15 | NEW YORK, NEW YORK | COLOMBO SRI LANKA | 956 CTN | 8,507 K | Pier to Pier | MAARIS EXPORTS | SIMEX TRADING | TRADE XCELERATORS | KNITTED LADIES PYJAMA SET (TOP-SOLID DYED FABRIC BOTTOM-PRINTED FABRIC) % POLYESTER % SPANDEX KNITTED LADIES NIGHT DRESS (PRINTE... |
| 2026-01-30 | ONEYTUTF16331400 | ALPJTUTNYC35028 | 031E | House Bill | ALPJ | 9757187 | ONE MILANO | 2026-01-29 | NEWARK, NEW JERSEY | COLOMBO SRI LANKA | 685 CTN | 5,414 K | Container Yard | MAARIS EXPORTS | SIMEX TRADING | TRADE XCELERATORS | % POLYESTER % SPANDEX KNITTED LADIES PYJAMA SET % POLYESTER % SPANDEX KNITTED LADIES PJ ROMPER % POLYESTER % SPANDEX KNITTED LAD... |
| Run Date | 2026-05-06 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-05 |
| Trade Update Date | 2026-03-06 |
| Master BOL # | HDMUTUTM76383200 |
|---|---|
| House BOL # | ALPJTUTNYC35900 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ALPJ |
| Voyage # | 083E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ONE MARVEL |
| Vessel Country | JP |
| Place of Receipt | TUTICORIN |
| Foreign Port of Lading | COLOMBO SRI LANKA (54201) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5964 K |
| Weight in KG | 5,964 KG |
| Quantity | 707 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
KOCU4776088 |
| Commodity Description |
95 % POLYESTER 5% SPANDEX KNITTED LADIES PJ NIGHT DRESS 95 % POLYESTER 5% SPANDEX KNITTED LADIES PYJAMA SET 95 % POLYESTER 5% SPANDEX KNITTED LADIES PJ BATH ROBE |
| Shipper Name | MAARIS EXPORTS |
|---|---|
| Address Line 1 | 294, AMMANIAMMAL LAYOUT, |
| Address Line 2 | DHARAPURAM ROAD,PERICHIPALAYAM, |
| Address Line 3 | TIRUPUR - 641 608, INDIA |
| Consignee Name | SIMEX TRADING CO INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1407 BROADWAY, SUITE-1806 |
| Address Line 2 | NEW YORK, NY 10018 |
| Address Line 3 | USA |
| Notify Party Name | TRADE XCELERATORS |
|---|---|
| Address Line 1 | 2401 NW 69TH ST. |
| Address Line 2 | 305-894-3691 |
| Address Line 3 | USA |
| Container Number | KOCU4776088 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1518325 |
| Seal Number 1 | 1518325 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | 95 % POLYESTER 5% SPANDEX KNITTED LADIES PJ NIGHT DRESS 95 % POLYESTER 5% SPANDEX KNITTED LADIES PYJAMA SET 95 % POLYESTER 5% SPANDEX KNITTED LADIES PJ BATH ROBE |
| Marks and Numbers 1 | ORDER NO. STYLE NO. COLOUR SIZE PCS QUANTITY NETT. WT. GROSS WT. CARTON NO. 1-707 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 222 | 2026-05-06 |
| New York, New York | 58 | 2026-05-22 |
| Savannah, Georgia | 5 | 2016-08-10 |
| Port Everglades, Florida | 4 | 2017-09-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Colombo Sri Lanka | 156 | 2026-05-22 |
| Tuticorin India | 126 | 2025-10-11 |
| Valencia Spain | 3 | 2017-09-08 |
| Mundra India | 2 | 2022-05-19 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 1 | 2015-11-03 |
| Algeciras Spain | 1 | 2015-04-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Maaris Exports that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MAARIS EXPORTS | 294, AMMANIAMMAL LAYOUT, DHARAPURAM ROAD,PERICHIPALAYAM, TIRUPUR - 641 608, INDIA | 2026-05-22 | 134 |
| MAARIS EXPORTS | 294, AMMANIAMMAL LAYOUT, DHARAPURAM ROAD,PERICHIPALAYAM, TIRUPUR 641608 IN | 2025-10-11 | 127 |
| MAARIS EXPORTS | 2018-04-12 | 8 | |
| MAARIS EXPORTS | 2018-12-22 | 5 | |
| MAARIS EXPORTS | 2021-03-03 | 3 | |
| MAARIS EXPORTS | 2015-04-28 | 2 | |
| MAARIS EXPORTS | 2016-05-31 | 2 | |
| MAARIS EXPORTS | 2014-11-21 | 2 | |
| MAARIS EXPORTS | 2019-10-22 | 1 | |
| MAARIS EXPORTS | 2015-02-16 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||