There are a total of 1,642 bills of lading on file for Mabuchi Motor (Dongguan) Co.,Ltd. between September 17th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 1,642 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,642 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,643 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 17th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 67 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MABUCHI MOTOR (DONGGUAN) CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Mabuchi Motor (Dongguan) Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Mabuchi Motor (Dongguan) Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MABUCHI MOTOR AMERICA CORP. | May 2026 | 9,167 | 426 |
| ROBERTSHAW CONTROLS COMPANY | May 2026 | 9,768 | 25 |
| KEY TRONIC CORPORATION | May 2026 | 9,386 | 21 |
| INTEVA PRODUCTS - VALLEY WAREHOUSE | May 2026 | 1,543 | 20 |
| THYSSENKRUPP STEEL N.A. | May 2026 | 91,688 | 11 |
| STIHL INCORPORATED | May 2026 | 96,843 | 11 |
| ROBERTSHAW | May 2026 | 2,523 | 9 |
| NYPRO HEALTHCARE BAJA INC | May 2026 | 1,750 | 8 |
| ZIMMER MANUFACTURING BV | May 2026 | 109 | 3 |
| ZIMMER MANUCATURING B.V. | May 2026 | 345 | 3 |
| NAVICO | May 2026 | 2,917 | 3 |
| STRYKER PUERTO RICO LIMITED | May 2026 | 785 | 2 |
| STANLEY BLACK & DECKER CANADA | May 2026 | 20,130 | 2 |
| ROBERT BOSCH TOOL CORP. MEXICALI A.F. ROMERO & CO. INC | Jan 2024 | 1,080 | 2 |
| AYSHIRE ELECTRONICS OF MISSISSIPPI LLC | Mar 2024 | 161 | 2 |
| AYRSHIRE ELECTRONICS | May 2026 | 668 | 2 |
| 3T MEDICAL SYSTEMS INC | Apr 2026 | 12 | 2 |
| STONERIDGE INC | May 2026 | 1,886 | 1 |
| SATURN FREIGHT SYSTEMS INC | May 2026 | 2,950 | 1 |
| ROBERT BOSCH TOOL CORPORATION | May 2026 | 49,823 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Mabuchi Motor (Dongguan) Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MABEL HOME L.L.C. | Apr 2025 | 167 | 0 |
| MABELLE INTERNATIONAL | Mar 2026 | 138 | 3 |
| MABOOD INTERNATIONAL | Mar 2026 | 260 | 1 |
| MABRO DISTRIBUTORS | May 2026 | 135 | 28 |
| MABRY IMPORTS INC | Jan 2026 | 61 | 0 |
| MABRY TRADING CO LTD | May 2026 | 238 | 86 |
| MABUCHI INDUSTRY CO., LTD. | May 2026 | 1,606 | 2 |
| MABUCHI MOTOR (JIANGSU) CO.,LTD | May 2025 | 449 | 0 |
| MABUCHI MOTOR AMERICA CORP. | May 2026 | 9,167 | 126 |
| MABUCHI MOTOR DALIAN CO.,LTD. | May 2026 | 1,140 | 20 |
| MABUCHI MOTOR DANANG LTD | May 2026 | 1,857 | 52 |
| MABUCHI MOTOR VIETNAM LTD | May 2026 | 3,002 | 43 |
| MAC | May 2026 | 6,594 | 3 |
| MAC ALLISTER MACHINERY CO INC | Nov 2025 | 156 | 0 |
| MAC ARTHUR BEVERAGES | May 2026 | 685 | 16 |
| MAC CARGO DO BRASIL LTDA | Apr 2025 | 1,615 | 0 |
| MAC CARPET | May 2026 | 8,709 | 57 |
| MAC CHAIN COMPANY LIMITED. | May 2026 | 743 | 2 |
| MAC CONTAINER LINE | May 2026 | 1,372 | 24 |
| MAC CUSTOMS BROKERAGE INC | May 2026 | 146 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-07 | YMJAE226236812 | CHSL545935852SZN | 104E | House Bill | CHSL | 9321251 | MOL CELEBRATION | 2026-05-06 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 108 PKG | 6,396 KG | House to House | MABUCHI MOTOR DONGGUAN DAOJIAO | MABUCHI MOTOR AMERICA CORP. | D.C. MINIATURE MOTOR HS 850110 S C 696125 RATE ITEM EC4 | |
| 2026-04-20 | CMDUGGZ2926790 | BANQ1073454854 | 1TUHW | House Bill | BANQ | 9780897 | CMA CGM J. MADISON | 2026-04-19 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 36 CTN | 445 K | MABUCHI MOTOR DONGGUAN DAOJIAO LTD | AYRSHIRE ELECTRONICS OF ARKANSAS, L | AYRSHIRE ELECTRONICS OF ARKANSAS, L | D.C.MINIATURE MOTOR SHIPPER REF# DD PLT= CTNS | |
| 2026-04-18 | OOLU8811341030 | CHSL547367823HKG | 052E | House Bill | CHSL | 9757876 | COSCO SHIPPING DENALI | 2026-04-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 132 PKG | 1,645 KG | House to House | MABUCHI MOTOR DONGGUAN DAOJIAO | MABUCHI MOTOR AMERICA CORP. | D.C. MINIATURE MOTOR HS CODE ... PLT CTNS D.C. MINIATURE MOTOR HS CODE ... PLTS CTNS STRAIGHT NO. MG,MG INVOICE NO. DD BONDED SH... | |
| 2026-04-10 | ONEYHKGG06941603 | EXDO6911639272 | 018E | House Bill | EXDO | 9792709 | YM TRILLION | 2026-04-09 | NORFOLK, VIRGINIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 384 CTN | 5,344 KG | Container Yard | MABUCHI MOTOR DONGGUAN DAOJIAO CO | DC MINIATURE MOTOR HTS: | ||
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-10 |
| Trade Update Date | 2026-05-12 |
| Master BOL # | CMDUGGZ2955316 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1074123941 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | 0TSNJ |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER MAST |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3756 K |
| Weight in KG | 3,756 KG |
| Quantity | 432 CTN |
| Volume | 10 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SEGU6359907 |
| Commodity Description |
D.C. MINIATURE MOTOR STRAIGHT NO.: MG1293489 INVOICE NO.: XXXXXXXX 12 PLTS=432 CTNS |
| Shipper Name | MABUCHI MOTOR DONGGUAN DAOJIAO CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | LTD. |
| Address Line 2 | 9 INDUSTRIAL MAIN ROAD |
| Address Line 3 | DONGGUAN CITY 523172 CN |
| Consignee Name | MABUCHI MOTOR AMERICA CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 3001 W BIG BEAVER RD STE.328 |
| Address Line 2 | TROY MI 48084-310 US |
| Notify Party Name | LEGACY WAREHOUSE |
|---|---|
| Address Line 1 | 3350 BALL ST |
| Address Line 2 | BIRMINGHAM AL 35234-152 US |
| Container Number | SEGU6359907 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M9300008 |
| Seal Number 1 | M9300008 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | D.C. MINIATURE MOTOR STRAIGHT NO.: MG1293489 INVOICE NO.: XXXXXXXX 12 PLTS=432 CTNS |
| Marks and Numbers 1 | NOT BONDED NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 580 | 2026-05-18 |
| Houston, Texas | 400 | 2026-05-07 |
| Los Angeles, California | 271 | 2026-04-20 |
| Tacoma, Washington | 212 | 2025-09-09 |
| San Juan, Puerto Rico | 81 | 2025-11-24 |
| Seattle, Washington | 39 | 2024-05-22 |
| Savannah, Georgia | 18 | 2026-05-13 |
| Oakland, California | 14 | 2023-03-24 |
| Norfolk, Virginia | 11 | 2026-04-10 |
| Charleston, South Carolina | 9 | 2016-11-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 1,242 | 2026-05-18 |
| Hong Kong Hong Kong | 221 | 2026-01-26 |
| Shekou China (Mainland) | 74 | 2025-03-03 |
| Puerto Manzanillo Panama | 37 | 2021-04-06 |
| Chiwan China (Mainland) | 18 | 2015-08-01 |
| Kingston Jamaica | 14 | 2025-07-18 |
| Pusan South Korea | 13 | 2024-05-22 |
| Colon Panama | 9 | 2013-11-28 |
| Cartagena Colombia | 4 | 2021-03-17 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2021-01-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Mabuchi Motor (Dongguan) Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MABUCHI MOTOR (DONGGUAN) CO.,LTD. | SHILONG ROAD,GUANLONG ROAD'S GUANCH ENG SCIENCE & TECHNOLOGY PARK DONGGUAN 523119 CN | 2025-10-01 | 48 |
| MABUCHI MOTOR (DONGGUAN) CO.,LTD. | GUANCHENG SCIENCE & TECHNOLOGY PARK,SHILONG ROAD,GUANLONG ROAD S DONGGUAN CN | 2023-05-22 | 515 |
| MABUCHI MOTOR DONGGUAN DAOJIAO CO | 2022-01-19 | 160 | |
| MABUCHI MOTOR (DONGGUAN) CO., LTD | 2014-03-13 | 138 | |
| MABUCHI MOTOR DONGGUAN DAOJIAO CO | 2021-11-22 | 131 | |
| MABUCHI MOTOR (DONGGUAN) CO., LTD | 2014-04-09 | 117 | |
| MABUCHI MOTOR (DONGGUAN) CO., LTD. | 2021-08-24 | 93 | |
| MABUCHI MOTOR DONGGUAN DAOJIAO CO. | 2025-08-30 | 43 | |
| MABUCHI MOTOR DONGGUAN DAOJIAO CO., LTD | 2022-07-25 | 36 | |
| MABUCHI MOTOR DONGGUAN DAOJIAO CO. | 2024-03-21 | 33 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Mabuchi Motor (Dongguan) Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-15 | 5 | |
| 2025-08-25 | 1 | |
| 2025-08-25 | 1 | |
| 2024-12-28 | 20 | |
| 2024-06-22 | 1 | |
| 2023-02-17 | 1 | |
| 2021-06-24 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||