There are a total of 8,709 bills of lading on file for Mac Carpet between October 22nd, 2012 and May 16th, 2026.
Of those 8,709 bills of lading, 26 were within the past 30 days and 57 were within the past 90 days.
| Total Records | 8,709 |
|---|---|
| Shipper Records | 8,771 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 26 |
| Records in Last 90 Days | 57 |
| Records in the Past Year | 293 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MAC CARPET.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Mac Carpet, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Mac Carpet in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| C.H. ROBINSON FREIGHT SERVICES | May 2026 | 840,503 | 390 |
| APACHE MILLS INC | May 2026 | 6,183 | 274 |
| C.H. ROBINSON INTERNATIONAL, INC. | May 2026 | 943,098 | 203 |
| NEDIA ENTERPRISES INC | May 2026 | 3,362 | 132 |
| ORIENTAL WEAVERS USA INC. | May 2026 | 8,138 | 121 |
| IKEA SUPPLY AG | May 2026 | 1,071,540 | 105 |
| ALDI INC | May 2026 | 25,812 | 102 |
| NATCO PRODUCTS CORPORATION | May 2026 | 7,347 | 99 |
| BUMERANG FREIGHT LLC | May 2026 | 12,962 | 67 |
| SCHENKER INC | May 2026 | 718,825 | 58 |
| ALL-WAYS FORWARDING INT'L INC | May 2026 | 312,532 | 55 |
| BRIAN TRADING COMPANY | May 2026 | 795 | 51 |
| MADISON INDUSTRIES INC | Mar 2025 | 4,602 | 37 |
| IKBAL INC | Sep 2024 | 79 | 24 |
| DOLGENCORP LLC | May 2026 | 8,037 | 19 |
| BUMERANG FREIGHT LIMITED LIABILITY COMPANY | Sep 2025 | 567 | 18 |
| NATCO | May 2026 | 2,906 | 16 |
| TOLL GLOBAL FORWARDING | May 2026 | 362,525 | 13 |
| MONARCH BRANDS | Sep 2025 | 6,120 | 13 |
| KEV & COOPER LLC | Apr 2026 | 45 | 13 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Mac Carpet.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MABUCHI MOTOR (DONGGUAN) CO.,LTD. | May 2026 | 1,642 | 12 |
| MABUCHI MOTOR (JIANGSU) CO.,LTD | May 2025 | 449 | 0 |
| MABUCHI MOTOR AMERICA CORP. | May 2026 | 9,167 | 126 |
| MABUCHI MOTOR DALIAN CO.,LTD. | May 2026 | 1,140 | 20 |
| MABUCHI MOTOR DANANG LTD | May 2026 | 1,857 | 52 |
| MABUCHI MOTOR VIETNAM LTD | May 2026 | 3,002 | 43 |
| MAC | May 2026 | 6,594 | 3 |
| MAC ALLISTER MACHINERY CO INC | Nov 2025 | 156 | 0 |
| MAC ARTHUR BEVERAGES | May 2026 | 685 | 16 |
| MAC CARGO DO BRASIL LTDA | Apr 2025 | 1,615 | 0 |
| MAC CHAIN COMPANY LIMITED. | May 2026 | 743 | 2 |
| MAC CONTAINER LINE | May 2026 | 1,372 | 24 |
| MAC CUSTOMS BROKERAGE INC | May 2026 | 146 | 4 |
| MAC G.F LANKA PRIVATE LIMITED | May 2026 | 548 | 4 |
| MAC GLOBAL | May 2026 | 1,429 | 105 |
| MAC IMPEX | Sep 2025 | 444 | 0 |
| MAC INDUSTRIES (SHANGHAI) CO LTD | Dec 2024 | 394 | 0 |
| MAC INTERNATIONAL | Apr 2026 | 275 | 1 |
| MAC ITH. VE IHR. SAN. TIC. LTD. STI. | Sep 2023 | 133 | 0 |
| MAC LOGISTIC GROUP LTDA | Feb 2026 | 282 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | ZIMUDMT80032460 | ZIMUDMT800324601 | 156E | House Bill | ZIMU | 9231808 | ZIM VIRGINIA | 2026-05-28 | SAVANNAH, GEORGIA | DAMIETTA EGYPT | 1,284 BAL | 40,344 LB | Pier to Pier | MAC CARPET | APACHE MILLS INC. | APACHE MILLS INC. | 12054.06 SQ. MTRS (100% TUFTED CARPETS) NET W EIGHT: 14090 KGS GROSS WEIGHT: 14290 KGS TOTA L BALES: 1284 TOTAL PIECES: 11556 HS... |
| 2026-05-27 | COSU6447318240 | 075W | Regular Bill | COSU | 9472165 | COSCO HOPE | 2026-05-26 | SAVANNAH, GEORGIA | ANVERS BELGIUM | 2,407 BAL | 16,840 KG | House to House | MAC CARPET | ORIENTAL WEAVERS USA, INC. | C.H. ROBINSON FREIGHT SERVICES, LTD | 100% PRINTED CARPETS | |
| 2026-05-26 | HLCUALY260452210 | 619W | Regular Bill | HLCU | 9315226 | MAERSK SEMBAWANG | 2026-05-25 | NORFOLK, VIRGINIA | TANGIER MOROCCO | 370 PCS | 14,375 K | House to House | MAC CARPET | NEDIA ENTERPRISES INC. | C H ROBINSON INTERNATIONAL INC | XX TEL (571) 223 - 020 9970.74 SQ. MTRS (100% TUFTED CARPETS) TOTAL PIECES 17377 TOTAL BALES 370 NET WEIGHT 14075 GROSS WEIGHT 1... | |
| 2026-05-26 | HLCUALY260424282 | 619W | Regular Bill | HLCU | 9315226 | MAERSK SEMBAWANG | 2026-05-25 | NORFOLK, VIRGINIA | TANGIER MOROCCO | 187 PCS | 12,915 K | House to House | MAC CARPET | NEDIA ENTERPRISES INC | C H ROBINSON INTERNATIONAL INC | TUFTED CARPETS 10078.43 SQ. MTRS (100% TUFTED CARPETS) TOTAL PIECES 15216 TOTAL BALES 187 NET WEIGHT 12615 GROSS WEIGHT 12915 | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-11 |
| Master BOL # | ZIMUDMT80032460 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | ZIMU |
| Voyage # | 156E |
| IMO # | 9231808 |
| Vessel Name | ZIM VIRGINIA |
| Vessel Country | IL |
| Place of Receipt | DAMIETTA |
| Foreign Port of Lading | DAMIETTA EGYPT (72912) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 40344 LB |
| Weight in KG | 18,300 KG |
| Quantity | 1284 BAL |
| Volume | CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ZCSU6746189 |
| Commodity Description |
12054.06 SQ. MTRS (100% TUFTED CARPETS) NET W EIGHT: 14090 KGS GROSS WEIGHT: 14290 KGS TOTA L BALES: 1284 TOTAL PIECES: 11556 HS CODE: 57 03.39 |
| Shipper Name | MAC CARPET |
|---|---|
| Address Line 1 | C/O TIFFANY CARGO SYSTEMS |
| Address Line 2 | 28 SHERIF STREET |
| Address Line 3 | CAIRO, EGYPT. |
| Consignee Name | C.H. ROBINSON FREIGHT SERVICES LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 1691 PHOENIX BLVD SUITE 320 |
| Address Line 2 | ATLANTA, GA 30349 |
| Notify Party Name | C.H. ROBINSON FREIGHT SERVICES LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 1691 PHOENIX BLVD SUITE 320 |
| Address Line 2 | ATLANTA, GA 30349 |
| Container Number | ZCSU6746189 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A124388569 |
| Seal Number 1 | A124388569 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | 12054.06 SQ. MTRS (100% TUFTED CARPETS) NET W EIGHT: 14090 KGS GROSS WEIGHT: 14290 KGS TOTA L BALES: 1284 TOTAL PIECES: 11556 HS CODE: 57 03.39 |
| Marks and Numbers 1 | 1X40 HC |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 5,345 | 2026-05-12 |
| Newark, New Jersey | 1,609 | 2026-04-28 |
| Norfolk, Virginia | 905 | 2026-05-05 |
| Charleston, South Carolina | 372 | 2026-04-22 |
| Baltimore, Maryland | 135 | 2025-01-17 |
| Los Angeles, California | 85 | 2025-10-14 |
| Seattle, Washington | 51 | 2018-02-13 |
| New York, New York | 44 | 2026-05-18 |
| Port Everglades, Florida | 37 | 2024-11-08 |
| Miami, Florida | 36 | 2024-11-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Damietta Egypt | 5,412 | 2026-05-01 |
| Alexandria Egypt | 763 | 2021-10-28 |
| Piraeus Greece | 698 | 2026-05-18 |
| Algeciras Spain | 381 | 2025-09-13 |
| Bur Said Egypt | 272 | 2016-07-01 |
| Gioia Tauro Italy | 192 | 2025-08-06 |
| Tangier Morocco | 148 | 2026-05-07 |
| All Other Egypt Mediterranean Region Ports | 147 | 2025-09-05 |
| Valencia Spain | 115 | 2025-09-19 |
| Cagliari Italy | 91 | 2017-04-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for Mac Carpet that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MAC CARPET | 28 SHERIF STREET CAIRO,EGYPT | 2026-05-12 | 1,069 |
| MAC CARPET | 28 SHERIF ST. CAIRO, EGYPT | 2026-03-06 | 335 |
| MAC CARPET | 2026-04-25 | 299 | |
| MAC CARPET | 2025-07-07 | 100 | |
| MAC CARPET | 2026-04-09 | 76 | |
| MAC CARPET | 2026-05-18 | 62 | |
| MAC CARPET | 2025-09-19 | 51 | |
| MAC CARPET | 2026-05-07 | 48 | |
| MAC CARPET | 2026-05-07 | 32 | |
| MAC CARPET | 2026-04-24 | 16 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Mac Carpet.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-04 | 6 | |
| 2025-10-08 | 1 | |
| 2025-06-02 | 1 | |
| 2021-06-10 | 49 | |
| 2020-07-13 | 436 | |
| 2020-01-20 | 1 | |
| 2019-04-08 | 37 | |
| 2018-08-13 | 1 | |
| 2018-06-20 | 2 | |
| 2018-05-29 | 18 |
Below are the top 1 email addresses on file for Mac Carpet.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-07 | 55 |