There are a total of 6,594 bills of lading on file for Mac between October 19th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 6,594 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 6,594 |
|---|---|
| Shipper Records | 528 |
| Consignee Records | 6,036 |
| Notify Party Records | 5,325 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 39 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MAC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Mac, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Mac in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WILLI ELBE GELENKWELLEN GMBH & CO. | Apr 2026 | 283 | 67 |
| ZF FRIEDRICHSHAFEN AG | May 2026 | 42,463 | 44 |
| ZHEJIANG MAGICPACK CO.,LTD. | May 2026 | 568 | 26 |
| NINGBO HUGELEAF GARDENING PRODUCTS | May 2026 | 198 | 23 |
| FUZHOU EASTSOUND TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 163 | 17 |
| AM LEONARD | May 2026 | 2,136 | 16 |
| FCA ITALY SPA | Apr 2026 | 8,982 | 14 |
| GUANGZHOU CHANTON IMPORT & EXPORT CO.,LTD | Sep 2025 | 80 | 13 |
| SARANA TILE | Apr 2026 | 552 | 12 |
| CALOI NORTE SA | Mar 2026 | 244 | 12 |
| SULLIVAN-PALATEK, INC. | May 2026 | 553 | 9 |
| RONA INC | May 2026 | 16,052 | 7 |
| AP EXHAUST TECHNOLOGIES INC | Feb 2025 | 327 | 7 |
| RIFFE INTERNATIONAL, INC. | May 2026 | 150 | 6 |
| HAINAN GOLDEN SHELL CO LTD | May 2026 | 748,931 | 6 |
| AMERICAN DIVE COMPANY LLC | May 2026 | 171 | 6 |
| MAPLE LOGISTICS SOLUTIONS | May 2026 | 147 | 5 |
| JIANGMEN UA PACKAGING LTD | May 2026 | 170 | 5 |
| HANGZHOU WELL-TRANS SUPPLY CHAIN MA | May 2026 | 1,781,708 | 5 |
| CHINA-BASE NINGBO FOREIGN TRADE CO | May 2026 | 9,341 | 5 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Mac.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MABRO DISTRIBUTORS | May 2026 | 135 | 28 |
| MABRY IMPORTS INC | Jan 2026 | 61 | 0 |
| MABRY TRADING CO LTD | May 2026 | 238 | 86 |
| MABUCHI INDUSTRY CO., LTD. | May 2026 | 1,606 | 2 |
| MABUCHI MOTOR (DONGGUAN) CO.,LTD. | May 2026 | 1,642 | 12 |
| MABUCHI MOTOR (JIANGSU) CO.,LTD | May 2025 | 449 | 0 |
| MABUCHI MOTOR AMERICA CORP. | May 2026 | 9,167 | 126 |
| MABUCHI MOTOR DALIAN CO.,LTD. | May 2026 | 1,140 | 20 |
| MABUCHI MOTOR DANANG LTD | May 2026 | 1,857 | 52 |
| MABUCHI MOTOR VIETNAM LTD | May 2026 | 3,002 | 43 |
| MAC ALLISTER MACHINERY CO INC | Nov 2025 | 156 | 0 |
| MAC ARTHUR BEVERAGES | May 2026 | 685 | 16 |
| MAC CARGO DO BRASIL LTDA | Apr 2025 | 1,615 | 0 |
| MAC CARPET | May 2026 | 8,709 | 57 |
| MAC CHAIN COMPANY LIMITED. | May 2026 | 743 | 2 |
| MAC CONTAINER LINE | May 2026 | 1,372 | 24 |
| MAC CUSTOMS BROKERAGE INC | May 2026 | 146 | 4 |
| MAC G.F LANKA PRIVATE LIMITED | May 2026 | 548 | 4 |
| MAC GLOBAL | May 2026 | 1,429 | 105 |
| MAC IMPEX | Sep 2025 | 444 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-10 | MEDUK9589418 | CSWAM26EXL00167 | MG601 | House Bill | CSWA | 9444285 | MSC DUBAI VII | 2026-02-06 | SAVANNAH, GEORGIA | GENOA ITALY | 1 PKG | 1,743 KG | House to House | MAC | VILLARREAL DIVISION EQUIPOS SA | FL/SW MAC MAC NIVEL-LEVEL MONITORING VALV.L | |
| 2026-01-24 | YMJAT600100049 | ABFBGEN20332 | 0MRK7 | House Bill | ABFB | 9951551 | CMA CGM AMBITION | 2026-01-23 | NEW YORK, NEW YORK | GENOA ITALY | 5 PCS | 3,155 K | Container Station | MAC SRL | A.M. LEONARD INC. | A.M. LEONARD INC. | GARDENING TOOLS HS CODE: |
| 2025-12-31 | MAEU262761636 | MWNC251210029705 | 550W | House Bill | MWNC | 9306172 | MAERSK PUELO | 2025-12-30 | NEWARK, NEW JERSEY | STADE GERMANY | 111 PKG | 2,389 KG | MACK | MAPLE LOGISTICS SOLUTIONS | BOOKS | ||
| 2025-12-24 | ONEYTPEF84631500 | SHPT25048332 | 071E | House Bill | SHPT | 9629902 | ONE COMMITMENT | 2025-12-23 | NEWARK, NEW JERSEY | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 25 CTN | 1,408 KG | Container Yard | DIWEI INDUSTRIAL | M A C | M A C | RB ELECTRONIC PROJECTOR STAND HS CODE |
| Run Date | 2026-03-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-02 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-05 |
| Trade Update Date | 2026-02-04 |
| Master BOL # | MEDUK9648107 |
|---|---|
| House BOL # | NAQALATM6231341V |
| Manifest Number | 520387 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | NAQA |
| Voyage # | 605W |
| IMO # | 9290488 |
| Vessel Name | MSC NIOVI VIII |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | GENOA |
| Foreign Port of Lading | GENOA ITALY (47527) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1562 KG |
| Weight in KG | 1,562 KG |
| Quantity | 6 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MEDU4172063 |
| Commodity Description |
FL SW MAC M MICRO MTS CABLE HRNF X RED BLUE COLOR WITH COUNTERWEIGHT HS CODE |
| Shipper Name | MAC 3 S P A |
|---|---|
| Address Line 1 | VIA MAESTRI DEL LAVORO 25 27 |
| City | CAMPI |
| Zip Code | 50013 |
| Country Code | IT |
| Consignee Name | VILLAREAL DIVISION EQUIPOS SA DE CV |
|---|---|
| Address Line 1 | MORELOS 905 SUR COLONIA CENTRO |
| City | ALLENDE |
| Zip Code | 67350 |
| Country Code | MX |
| Container Number | MEDU4172063 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 162114 |
| Seal Number 1 | 162114 |
| Equipment Description Code | 4B |
| Equipment Description | 40 ft. IL Container (Closed Top) |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | FL SW MAC M MICRO MTS CABLE HRNF X RED BLUE COLOR WITH COUNTERWEIGHT HS CODE |
| Marks and Numbers 1 | VILLAREAL DIVISION EQUIPOS SA DE CV |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 902610 | 00031240 | 0000001250 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Philadelphia, Pennsylvania | 1,988 | 2019-04-23 |
| Savannah, Georgia | 954 | 2026-03-07 |
| Houston, Texas | 935 | 2025-05-07 |
| Los Angeles, California | 908 | 2025-10-06 |
| Long Beach, California | 564 | 2025-08-30 |
| Newark, New Jersey | 447 | 2025-12-31 |
| Charleston, South Carolina | 202 | 2025-01-28 |
| Norfolk, Virginia | 161 | 2026-05-23 |
| Miami, Florida | 135 | 2025-11-04 |
| New York, New York | 110 | 2026-01-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tauranga New Zealand | 1,592 | 2025-01-27 |
| Auckland New Zealand | 645 | 2016-03-05 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 600 | 2018-08-16 |
| Cartagena Colombia | 511 | 2025-01-10 |
| Ningbo China (Mainland) | 462 | 2026-05-05 |
| Puerto Manzanillo Panama | 273 | 2020-11-19 |
| Yantian China (Mainland) | 225 | 2025-07-25 |
| Napier New Zealand | 206 | 2015-03-16 |
| Port Chalmers New Zealand | 193 | 2015-03-18 |
| Cristobal Panama | 184 | 2015-03-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Mac that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MAC | 3 SPA VIA MAESTRI DEL LAVORO 25 27 CAMPI BISENZIO IT L.AVENI@MAC3.IT | 2025-08-25 | 21 |
| MAC | 3 SPA VIA MAESTRI DEL LAVORO 25 27 CAMPI BISENZIO IT | 2026-02-10 | 5 |
| MAC | 2026-05-23 | 1 | |
| MAC | 2025-08-27 | 1 | |
| MAC | 2026-03-07 | 1 | |
| MAC | 2016-05-14 | 1,608 | |
| MAC | 2015-03-25 | 707 | |
| MAC | 2015-03-24 | 566 | |
| MAC | 2015-03-25 | 514 | |
| MAC | 2015-03-25 | 300 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Mac.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-08-25 | 4 | |
| 2025-01-27 | 1 | |
| 2023-01-19 | 11 | |
| 2022-06-28 | 1 | |
| 2022-01-04 | 1 | |
| 2021-11-30 | 1 | |
| 2021-06-04 | 144 | |
| 2020-12-14 | 7 | |
| 2020-11-07 | 1 | |
| 2019-11-12 | 5 |
Below are the top 4 email addresses on file for Mac.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-01-19 | 11 | |
| 2020-11-07 | 1 | |
| 2020-03-24 | 1 | |
| 2019-07-22 | 1 |