There are a total of 1,346 bills of lading on file for Madesp Industria E Comercio De Made between April 18th, 2014 and May 18th, 2026.
Of those 1,346 bills of lading, 13 were within the past 30 days and 28 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,346 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,346 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Apr 18th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 13 |
| Records in Last 90 Days | 28 |
| Records in the Past Year | 119 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MADESP INDUSTRIA E COMERCIO DE MADE.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Madesp Industria E Comercio De Made, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Madesp Industria E Comercio De Made in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BFS MILLWORK | May 2026 | 235 | 128 |
| WHOLESALE MILLWORK, INC | May 2026 | 3,417 | 113 |
| METRIE INC. | May 2026 | 13,857 | 79 |
| BMC EAST LLC | May 2026 | 4,975 | 53 |
| THEWOODHUB LLC | May 2026 | 916 | 48 |
| WESTERN PACIFIC BUILDING MATERIALS | May 2026 | 557 | 40 |
| CHARLES GREY INC | May 2026 | 404 | 31 |
| EAGLE FOREST PRODUCTS, INC. | May 2026 | 998 | 26 |
| CLAY INGELS CO. | May 2026 | 693 | 14 |
| WOODGRAIN INC | May 2026 | 1,705 | 12 |
| WOODLAND BUILDING SUPPLY | Jan 2026 | 17 | 6 |
| Jan 2025 | 6 | 6 | |
| RADICA LLC | May 2026 | 669 | 4 |
| CTI DOOR COMPONENTS INC | Sep 2025 | 1,467 | 4 |
| BRUGGE INTERNATIONAL INC | Jan 2025 | 34 | 4 |
| WOODGRAIN MILLWORK INC | May 2026 | 8,436 | 3 |
| WOODGRAIN DISTRIBUTION - HOUSTON | May 2026 | 3,304 | 3 |
| GUSTAW GROUP LLC | May 2026 | 297 | 3 |
| METRIE INDUSTRIES INC. | May 2026 | 2,335 | 2 |
| WOOD BROKERAGE INTERNATIONAL | May 2026 | 10,717 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Madesp Industria E Comercio De Made.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MADERAS Y PLASTICOS SA DE CV | May 2026 | 467 | 5 |
| MADERAS Y PUERTAS GAVILAN, S.A. | May 2026 | 196 | 2 |
| MADERED INC | Mar 2026 | 655 | 4 |
| MADERERA BOZOVICH S.A.C. | May 2026 | 968 | 6 |
| MADERERA DONESTEVEZ | May 2026 | 1,945 | 24 |
| MADESA NORTH AMERICA LLC | Oct 2025 | 101 | 0 |
| MADESA, INC. | May 2026 | 1,854 | 12 |
| MADESCUR IND E COM DE MADEIRAS LTDA | Nov 2025 | 226 | 0 |
| MADESMART HOUSEWARES | May 2026 | 469 | 9 |
| MADESONDA INDUSTRIA E COMERCIO DE MADEIRAS LTDA | May 2026 | 153 | 8 |
| MADEVAL USA CORP | Mar 2026 | 186 | 1 |
| MADHAN MOHAN TEXTILES PVT LTD | May 2026 | 337 | 56 |
| MADHAV AGRO FOODS PVT LTD | May 2026 | 340 | 8 |
| MADHAV INDUSTRIES BLOCK NO. | May 2026 | 454 | 15 |
| MADHAV MARBLES & GRANITES LTD | May 2026 | 2,587 | 10 |
| MADHAV SURFACES (FZC) LLC | Apr 2026 | 870 | 8 |
| MADHAVA | May 2026 | 110 | 4 |
| MADHU INDIA DECO LIMITED | Apr 2026 | 754 | 1 |
| MADHU JAYANTI INTERNATIONAL PVT.LTD | May 2026 | 525 | 11 |
| MADHU MATTOR PVT.LTD. | May 2026 | 228 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | MAEU268664522 | GCBJSAFE01049804 | 618N | House Bill | GCBJ | 9786750 | POLAR MEXICO | 2026-05-15 | SAVANNAH, GEORGIA | CARTAGENA COLOMBIA | 66 PKG | 39,129 KG | Container Yard | MADESP INDUSTRIA E COMERCIO DE MADE | WOODGRAIN INC | V. ALEXANDER | 02 X 40'HC CONTAINER SHIPPER'SLOAD AND COUNT 66 PACKAGESWITH:93,163 M3 WITH F.J. WOODMOULD ING/JAMBS FROM ELLIOTIS/TAEDA PINEAND... |
| 2026-05-16 | MAEU267205879 | GCBJSAFE01049760 | 618N | House Bill | GCBJ | 9786750 | POLAR MEXICO | 2026-05-15 | SAVANNAH, GEORGIA | CARTAGENA COLOMBIA | 40 PKG | 19,451 KG | Container Yard | MADESP INDUSTRIA E COMERCIO DE MADE | BFS MILLWORK | 01 X 40'HC CONTAINER SHIPPER'S LOAD AND COUNT 40 PACKAGES WITH:46,313 M3 WITH F.J. WOOD MOU LDING/JAMBS FROMELLIOTIS/TAEDA PINEA... | |
| 2026-05-11 | MAEU267205881 | GCBJSAFE01049757 | 618N | House Bill | GCBJ | 9439498 | BSG BAHAMAS | 2026-05-10 | BALTIMORE, MARYLAND | CARTAGENA COLOMBIA | 18 PKG | 20,870 KG | Container Yard | MADESP INDUSTRIA E COMERCIO DE MADE | WHOLESALE MILLWORK INC | FAITH H. DAVIS & ASSOCIATES, LLC | 01 X 40'HC CONTAINER SHIPPER'S LOAD AND COUNT 18 PACKAGES WITH:49,691 M3 WITH WOOD MOULDING FOR CIVIL CONSTRUCTION FROMELLIOTIS/... |
| 2026-05-07 | MAEU268553729 | LSLG202617391 | 614N | House Bill | LSLG | 9991202 | MAERSK FREEPORT | 2026-05-06 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | ALL OTHER BRAZIL PORTS SOUTH OF RECIFE | 100 PCS | 57,639 KG | MADESP INDUSTRIA E COMERCIO DE | WOODGRAIN DISTRIBUTION | V. ALEXANDER | BRAZILIAN PINE FINGER JOINTED MOUDLINGSNCM: 4 | |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-18 |
| Trade Update Date | 2026-04-15 |
| Master BOL # | HLCUIT1260333130 |
|---|---|
| House BOL # | SMXLSMX26C03471 |
| Manifest Number | 001000 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SMXL |
| Voyage # | 2609N |
| IMO # | |
| Vessel Name | DALIAN EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | ITAJAI'S PORT |
| Foreign Port of Lading | ITAJAI BRAZIL (35138) |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19699 KG |
| Weight in KG | 19,699 KG |
| Quantity | 18 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FANU1433090 |
| Commodity Description |
WOOD MOULDING FOR CIVIL CONSTRUCTION FROM ELL ELLIOTIS/TAEDA PINE AND F.J. WOOD MOULDING/JAMBS FROM ELLIOTIS/TAEDA PINE |
| Shipper Name | MADESP INDUSTRIA E COMERCIO |
|---|---|
| Address Line 1 | DE MADEIRAS LTDA RUA LEOPOLDO |
| Address Line 2 | KOPROWSKI, 1725 ALTO BENEDITO - |
| Address Line 3 | 89124-000 BENEDITO NOVO - SC |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 027399 |
| Consignee Name | CHARLES GREY INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2799 HOPE CHURCH RD. WINSTON |
| Address Line 2 | SALEM,NC 27127 (833)-641-1180 |
| Address Line 3 | DANIEL DUNCAN |
| Container Number | FANU1433090 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLG2235536 |
| Seal Number 1 | HLG2235536 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | WOOD MOULDING FOR CIVIL CONSTRUCTION FROM ELL ELLIOTIS/TAEDA PINE AND F.J. WOOD MOULDING/JAMBS FROM ELLIOTIS/TAEDA PINE |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 469 | 2026-04-28 |
| Baltimore, Maryland | 337 | 2026-05-11 |
| Norfolk, Virginia | 117 | 2025-09-05 |
| Savannah, Georgia | 109 | 2026-05-16 |
| Charleston, South Carolina | 94 | 2026-05-19 |
| Newark, New Jersey | 58 | 2026-01-29 |
| Jacksonville, Florida | 48 | 2026-03-11 |
| New York, New York | 31 | 2020-04-28 |
| New Orleans, Louisiana | 30 | 2025-01-16 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 19 | 2026-01-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| All Other Brazil Ports North of Recife | 600 | 2026-04-28 |
| Navegantes Brazil | 295 | 2026-04-28 |
| All Other Brazil Ports South of Recife | 155 | 2026-05-07 |
| Port Itapoa Brazil | 120 | 2026-04-30 |
| Cartagena Colombia | 70 | 2026-05-16 |
| Itajai Brazil | 40 | 2026-05-19 |
| Kingston Jamaica | 29 | 2025-09-05 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 15 | 2021-10-12 |
| Tampico Mexico | 5 | 2026-03-11 |
| Puerto Manzanillo Panama | 4 | 2026-03-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Madesp Industria E Comercio De Made that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MADESP INDUSTRIA E COMERCIO DE MADE | RUA LEOPOLDO KOPROWSKI 1725 ALTO BENEDITO BENEDITO NOVO BR | 2025-11-10 | 211 |
| MADESP INDUSTRIA E COMERCIO DE MADE | RUA LEOPOLDO KOPROWSKI 343 BENEDITO NOVO BR | 2026-03-30 | 177 |
| MADESP INDUSTRIA E COMERCIO DE MADE | 2025-10-01 | 109 | |
| MADESP INDUSTRIA E COMERCIO DE MADE | 2026-01-12 | 20 | |
| MADESP INDUSTRIA E COMERCIO DE MADE | 2026-05-16 | 17 | |
| MADESP INDUSTRIA E COMERCIO DE MADE | 2025-11-10 | 11 | |
| MADESP INDUSTRIA E COMERCIO DE MADE | 2026-03-23 | 1 | |
| MADESP INDUSTRIA E COMERCIO DE MADE | 2026-04-14 | 1 | |
| MADESP INDUSTRIA E COMERCIO DE MADE | 2023-11-02 | 299 | |
| MADESP INDUSTRIA E COMERCIO DE MADI | 2023-11-13 | 76 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Madesp Industria E Comercio De Made.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-16 | 8 | |
| 2017-11-22 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||