There are a total of 870 bills of lading on file for Madhav Surfaces (FZC) LLC between October 1st, 2021 and April 28th, 2026.
Of those 870 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 870 |
|---|---|
| Shipper Records | 869 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 2 |
| First Shipment on File | Oct 1st, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 28th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 115 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MADHAV SURFACES (FZC) LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Madhav Surfaces (FZC) LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Madhav Surfaces (FZC) LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| STONE SHOWCASE INC. | May 2026 | 5,365 | 424 |
| AISHWARYA STONE LLC | Sep 2023 | 537 | 48 |
| MONT GRANITE INC | Apr 2026 | 2,115 | 37 |
| 7818 JANAK LLC | May 2026 | 345 | 31 |
| GRAN TRADE INC | May 2026 | 2,170 | 26 |
| ULTIMATE GRANITE & QUARTZ | Dec 2025 | 108 | 24 |
| REAL VALUE LLC | May 2026 | 2,487 | 20 |
| TAC GRANITE | May 2026 | 931 | 13 |
| PRIMUS NATURAL STONE | May 2026 | 2,215 | 12 |
| ACME STONE INC | May 2026 | 565 | 12 |
| RELIANCE GRANITE & MARBLE CORP | May 2026 | 3,689 | 11 |
| BLUE PLANET INC | May 2026 | 3,343 | 11 |
| ARACRUZ INTERNATIONAL GRANITE LLC | May 2026 | 2,052 | 11 |
| WORLDWIDE METALS INC. | Jun 2025 | 186 | 10 |
| MID ATLANTIC STONE | May 2026 | 288 | 10 |
| COSMOS GRANITE EAST | May 2026 | 5,045 | 9 |
| IGM SURFACES | May 2026 | 1,965 | 8 |
| EVEREST STONE LLC | Nov 2025 | 4,082 | 8 |
| CRS MARBLE AND GRANITE LLC | May 2026 | 5,393 | 8 |
| ST STONES INC | Dec 2025 | 960 | 7 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Madhav Surfaces (FZC) LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MADESA NORTH AMERICA LLC | Oct 2025 | 101 | 0 |
| MADESCUR IND E COM DE MADEIRAS LTDA | Nov 2025 | 226 | 0 |
| MADESMART HOUSEWARES | May 2026 | 469 | 9 |
| MADESONDA INDUSTRIA E COMERCIO DE MADEIRAS LTDA | May 2026 | 153 | 8 |
| MADESP INDUSTRIA E COMERCIO DE MADE | May 2026 | 1,346 | 28 |
| MADEVAL USA CORP | Mar 2026 | 186 | 1 |
| MADHAN MOHAN TEXTILES PVT LTD | May 2026 | 337 | 56 |
| MADHAV AGRO FOODS PVT LTD | May 2026 | 340 | 8 |
| MADHAV INDUSTRIES BLOCK NO. | May 2026 | 454 | 15 |
| MADHAV MARBLES & GRANITES LTD | May 2026 | 2,587 | 10 |
| MADHAVA | May 2026 | 110 | 4 |
| MADHU INDIA DECO LIMITED | Apr 2026 | 754 | 1 |
| MADHU JAYANTI INTERNATIONAL PVT.LTD | May 2026 | 525 | 11 |
| MADHU MATTOR PVT.LTD. | May 2026 | 228 | 3 |
| MADHU PATIBANDLA | Dec 2024 | 76 | 0 |
| MADHU SILICA PVT.LTD. | May 2026 | 533 | 18 |
| MADHUCON GRANITES LIMITED | Jan 2025 | 3,349 | 0 |
| MADICO INC | May 2026 | 232 | 3 |
| MADINA JUTE INDUSTRIES LTD. | May 2026 | 534 | 1 |
| MADINA Y BOO IMPORTS, LLC | May 2026 | 180 | 22 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 | MEDUOM411148 | 611W | Regular Bill | MEDU | 9120841 | MSC DOMNA X | 2026-04-01 | BOSTON, MASSACHUSETTS | ANVERS BELGIUM | 11 PKG | 25,000 K | House to House | MADHAV SURFACES ( FZC ) LLC | STONE SHOWCASE INC | APRILE USA INC | ARTIFICIAL QUARTZ STONE SL ABS GROSS WEIGHT E XCLUDING CNTR TARE KGS NETT WEIGHT EXCL UDING CNTR TARE KGS PACKAGES CAR RYI NG AR... | |
| 2026-04-02 | MAEU266390523 | DLPDSH000001684 | 610E | House Bill | DLPD | 9359002 | GERNER MAERSK | 2026-04-01 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ALL OTHER OMAN PORTS | 7 PKG | 24,000 KG | Container Yard | MADHAV SURFACES (FZC) LLC | ARACRUZ INTERNATIONAL GRANITE INC | ARACRUZ INTERNATIONAL GRANITE INC | ARTIFICIAL QUARTZ STONE SLABS |
| 2026-03-18 | MAEU266108213 | ATGAMAASGTL29943 | 607W | House Bill | ATGA | 9333010 | MAERSK KENSINGTON | 2026-03-17 | NEWARK, NEW JERSEY | SALALAH OMAN | 10 PKG | 27,000 K | Container Yard | MADHAV SURFACES (FZC) LLC | GRAN TRADE INC | ARTIFICIAL QUARTZ STONE SLABS | |
| 2026-03-14 | MEDUOM410470 | 609W | Regular Bill | MEDU | 9251705 | MSC FLORENTINA | 2026-03-13 | BOSTON, MASSACHUSETTS | LE HAVRE FRANCE | 9 PKG | 25,000 K | House to House | MADHAV SURFACES ( FZC ) LLC | STONE SHOWCASE INC | APRILE USA INC | ARTFICIAL QUARTZ STONE SLA BS HS CODE GROSS WEIGHT EXCLUDING CNTR TARE KGS NETT WEIGHT EXC LUDING CNTR TARE KGS - PACKAGES PACKA... | |
| Run Date | 2026-04-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-19 |
| Trade Update Date | 2026-02-24 |
| Master BOL # | HLCUMC2260204236 |
|---|---|
| House BOL # | ATGAMAAA2Z92003 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ATGA |
| Voyage # | 6109 |
| IMO # | 9569970 |
| Vessel Name | TUCAPEL |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SOHAR OMAN |
| Foreign Port of Lading | SALALAH OMAN (52330) |
| Port of Unlading | NEW YORK, NEW YORK (1001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 54000 K |
| Weight in KG | 54,000 KG |
| Quantity | 20 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
GCXU2449143 CAIU6389397 |
| Commodity Description |
ARTIFICIAL QUARTZ STONE SLABS ARTIFICIAL QUARTZ STONE SLABS |
| Shipper Name | MADHAV SURFACES (FZC) LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | P.NO.3695,SOHAR FREE ZONE,P.O.374. |
| Address Line 3 | AL BATINAH NORTH GOVERNORATE |
| City | SOHAR |
| Zip Code | 322 |
| Country Code | OM |
| Consignee Name | RELIANCE GRANITE & MARBLE CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 50 BORIGHT AVENUE |
| City | KENILWORTH |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 07033 |
| Country Code | US |
| Container Number | GCXU2449143 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLG8648677 |
| Seal Number 1 | HLG8648677 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2210 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | ARTIFICIAL QUARTZ STONE SLABS |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Container Number | CAIU6389397 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLG8648678 |
| Seal Number 1 | HLG8648678 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2210 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | ARTIFICIAL QUARTZ STONE SLABS |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 364 | 2026-02-16 |
| Newark, New Jersey | 177 | 2026-03-18 |
| Boston, Massachusetts | 76 | 2026-04-02 |
| Norfolk, Virginia | 66 | 2025-09-11 |
| Houston, Texas | 49 | 2026-02-07 |
| Miami, Florida | 49 | 2024-12-11 |
| Charleston, South Carolina | 47 | 2026-04-29 |
| Port Everglades, Florida | 22 | 2026-02-23 |
| Los Angeles, California | 9 | 2026-04-02 |
| New York, New York | 4 | 2026-04-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Mundra India | 484 | 2025-12-05 |
| Salalah Oman | 86 | 2026-04-29 |
| Barcelona Spain | 46 | 2024-05-03 |
| Valencia Spain | 41 | 2024-12-11 |
| Sines Portugal | 36 | 2024-07-09 |
| Jebel Ali United Arab Emirates | 25 | 2025-05-08 |
| Jeddah Saudi Arabia | 23 | 2023-11-02 |
| Abu Zabi United Arab Emirates | 19 | 2023-09-22 |
| Anvers Belgium | 18 | 2026-04-02 |
| Jawaharlal Nehru India | 17 | 2025-11-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Madhav Surfaces (FZC) LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MADHAV SURFACES (FZC) LLC | PLOT NUMBER 3695, SOHAR FREE ZONE P.O.BOX 374,POSTAL 322 AL BATINAH NORTH GOVERNORATE, SOHAR, SULTANATE OF OMAN COMMERCIAL REGISTRATION | 2025-12-12 | 31 |
| MADHAV SURFACES (FZC) LLC | P.NO.3695,SOHAR FREE ZONE,P.O.374. AL BATINAH NORTH GOVERNORATE SOHAR 322 OM | 2026-04-20 | 18 |
| MADHAV SURFACES (FZC) LLC | 2026-02-02 | 15 | |
| MADHAV SURFACES (FZC) LLC | 2026-04-29 | 12 | |
| MADHAV SURFACES (FZC) LLC | 2025-11-22 | 9 | |
| MADHAV SURFACES (FZC) LLC | 2026-02-09 | 5 | |
| MADHAV SURFACES (FZC) LLC | 2025-05-31 | 2 | |
| MADHAV SURFACES (FZC) LLC | 2025-07-07 | 1 | |
| MADHAV SURFACES (FZC) LLC | 2025-12-05 | 1 | |
| MADHAV SURFACES (FZC) LLC | 2026-04-02 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 2 email addresses on file for Madhav Surfaces (FZC) LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-11-20 | 10 | |
| 2022-07-22 | 1 |