There are a total of 342 bills of lading on file for Madison One Acme Inc. between October 22nd, 2012 and May 8th, 2026.
Of those 342 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 342 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 342 |
| Notify Party Records | 72 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 8th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 17 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MADISON ONE ACME INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Madison One Acme Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Madison One Acme Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KONG HING HONG | May 2026 | 170 | 60 |
| RYUKAKUSAN CO., LTD. | Mar 2026 | 13 | 12 |
| YUNNAN BAIYAO GROUP CHINESE MEDICIN | Feb 2025 | 36 | 4 |
| Apr 2024 | 7 | 3 | |
| FORTUNE PHARMACAL CO LTD. | Sep 2025 | 19 | 3 |
| FEI FAH MEDICAL MANUFACTURING PTE LTD | Jan 2025 | 33 | 3 |
| ZHEJIANG DINGTAI PHARMACEUTICAL CO | May 2026 | 192 | 2 |
| Jul 2025 | 5 | 2 | |
| Sep 2022 | 7 | 2 | |
| SHENZHEN CHINA RESOURCES SANJIU MED | Sep 2025 | 31 | 2 |
| Nov 2024 | 5 | 2 | |
| Jan 2025 | 1 | 1 | |
| Jan 2023 | 1 | 1 | |
| TIANJIN ZHONG XIN PHARMACEUTICAL GR | Aug 2022 | 17 | 1 |
| Dec 2023 | 1 | 1 | |
| SHENZHEN E-HEALTH BIOLOGICAL TECHNO | Apr 2026 | 47 | 1 |
| ROLIN ENSURED BUSINESS LTD. | Apr 2026 | 467 | 1 |
| Jan 2022 | 2 | 1 | |
| Oct 2024 | 5 | 1 | |
| Jun 2022 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Madison One Acme Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MADISON ADMINISTRATIVE SERVICES | May 2026 | 2,839 | 22 |
| MADISON ART TRADING | May 2025 | 1,845 | 0 |
| MADISON AVENUE FURNITURE | May 2026 | 181 | 9 |
| MADISON BONDED WAREHOUSE | May 2026 | 442 | 20 |
| MADISON COMPANY | Apr 2025 | 176 | 0 |
| MADISON ELECTRIC PRODUCTS INC | May 2022 | 1,613 | 0 |
| MADISON HOME INTERNATIONAL LLC | Feb 2026 | 379 | 0 |
| MADISON HONEY IMPORTS LLC | Feb 2023 | 163 | 0 |
| MADISON INDUSTRIES INC | Mar 2025 | 4,602 | 0 |
| MADISON PRECISION PRODUCTS INC | May 2026 | 3,488 | 82 |
| MADISON REED | Jan 2026 | 632 | 0 |
| MADISON SALES GROUP. INC. | May 2026 | 128 | 8 |
| MADISON SHANGHAI TRADING CO LTD | May 2026 | 1,865 | 29 |
| MADISON STEEL INC | May 2025 | 624 | 0 |
| MADISON STERILIZATION | May 2026 | 975 | 58 |
| MADISON TRADE INC | Mar 2025 | 519 | 0 |
| MADISON-KIPP CORPORATION | Feb 2026 | 278 | 2 |
| MADISOUND SPEAKER COMPONENTS, INC. | May 2026 | 445 | 3 |
| MADITED GROUP CORP | May 2026 | 66 | 23 |
| MADITREX FORWARDING, INC | Apr 2026 | 243 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-06 | EGLV020600033665 | TLKPJCTLAX62001X | 085E | House Bill | TLKP | 9312781 | NYK VEGA | 2026-03-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TOKYO JAPAN | 879 CTN | 3,955 KG | Container Yard | RYUKAKUSAN | MADISON ONE ACME, INC. | RYUKAKUSAN POWDER-IN HERBAL DROP | |
| 2026-02-27 | EGLV020600005327 | TLKPJCTLAX61001X | 072E | House Bill | TLKP | 9468308 | ONE ALTAIR | 2026-02-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TOKYO JAPAN | 1,250 CTN | 7,394 KG | House to House | RYUKAKUSAN | MADISON ONE ACME, INC. | RYUKAKUSAN HERBAL DROP BAG TYPE (MINT) RYUKAK USAN DIRECT HERBAL SUPPLEMENT MINT RYUKAKUSAN HERBAL TABLET (LYCHEE MINT) RYUKAKUS... | |
| 2025-12-20 | COSU6436456810 | TLKPSHALAX5D109X | 062E | House Bill | TLKP | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2025-12-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 250 CTN | 2,490 KG | House to House | KONG HING HONG | MADISON ONE ACME,INC. | E MEI SHAN MEDICATED PLASTER | |
| 2025-09-27 | HDMUSZPM16605000 | TLKPSZXLAX59089X | 0099E | House Bill | TLKP | 9424924 | ONE MATRIX | 2025-09-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 574 CTN | 9,184 KG | Container Yard | SHENZHEN CHINA RESOURCES SANJIU MED | MADISON ONE ACME, INC. | GANMAO QINGRE GRANULES HERBAL SUPPLEMENT ( CARTONS) | |
| Run Date | 2026-04-01 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-31 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-31 |
| Trade Update Date | 2026-03-10 |
| Master BOL # | COSU6445860180 |
|---|---|
| House BOL # | TLKPHKGLAX63023X |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TLKP |
| Voyage # | 108E |
| IMO # | 9337937 |
| Vessel Name | XIN FEI ZHOU |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | HONG KONG |
| Foreign Port of Lading | HONG KONG HONG KONG (58201) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7984 KG |
| Weight in KG | 7,984 KG |
| Quantity | 462 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSNU1549166 |
| Commodity Description |
CTNS MEIBO SHAMPOO CTNS PRINTING MATT ER |
| Shipper Name | KONG HING HONG |
|---|---|
| Address Line 1 | BLOCK B,16/F.,KWONG GA FACTORY,BUIL |
| Address Line 2 | DING,64 VICTORIA ROAD,,HONG KONG,HK |
| Consignee Name | MADISON ONE ACME, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 215W ANN STREETLOS ANGELES, CA 9001 |
| Address Line 2 | 2, USA,LOS ANGELES,CA 90012,US |
| Notify Party Name | AGILOC INTERNATIONAL, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 433 AIRPORT BLVD,STE#106B,BURLINGAM |
| Address Line 2 | E,CA 94010,BURLINGAME,US |
| Container Number | CSNU1549166 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 27857735 |
| Seal Number 1 | 27857735 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CTNS MEIBO SHAMPOO CTNS PRINTING MATT ER |
| Marks and Numbers 1 | NO MARK |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 195 | 2026-05-09 |
| Long Beach, California | 147 | 2026-05-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Hong Kong Hong Kong | 114 | 2026-04-01 |
| Shanghai China (Mainland) | 60 | 2026-05-09 |
| Yantian China (Mainland) | 35 | 2025-09-27 |
| Tokyo Japan | 29 | 2026-03-06 |
| Singapore Singapore | 20 | 2025-01-18 |
| Pusan South Korea | 15 | 2023-12-28 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 13 | 2022-01-28 |
| Yangshan China (Mainland) | 12 | 2026-05-02 |
| Xingang China (Mainland) | 12 | 2018-04-21 |
| Nansha China (Mainland) | 6 | 2023-07-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Madison One Acme Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MADISON ONE ACME INC. | 215 WEST ANN STREET, LOS ANGELES,CALIF 90012, USA | 2018-03-21 | 36 |
| MADISON ONE ACME,INC | 215 W ANN ST .LOS ANGELES,CA 90012 LOS ANGELES CA US | 2021-05-20 | 19 |
| MADISON ONE ACME INC. | 2018-02-09 | 17 | |
| MADISON ONE ACME,INC. | 2026-05-09 | 15 | |
| MADISON ONE ACME INC. | 2025-01-13 | 15 | |
| MADISON ONE ACME,INC. | 2026-05-02 | 14 | |
| MADISON ONE ACME, INC. | 2026-04-01 | 12 | |
| MADISON ONE ACME, INC. | 2018-03-23 | 11 | |
| MADISON ONE ACME,INC. | 2025-04-11 | 11 | |
| MADISON ONE ACME,INC. | 2025-01-30 | 11 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Madison One Acme Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-02-10 | 11 | |
| 2017-11-20 | 1 | |
| 2017-09-04 | 14 | |
| 2016-10-20 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||