There are a total of 442 bills of lading on file for Madison Bonded Warehouse between July 18th, 2013 and May 18th, 2026.
Of those 442 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 20 were within the past 90 days.
| Total Records | 442 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 442 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 18th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 20 |
| Records in the Past Year | 53 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MADISON BONDED WAREHOUSE.
Below is a Sankey Diagram of the top 1 companies associated with Madison Bonded Warehouse, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 1 companies associated with Madison Bonded Warehouse in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SASOL GERMANY GMBH | May 2026 | 6,126 | 240 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Madison Bonded Warehouse.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MADHU SILICA PVT.LTD. | May 2026 | 533 | 18 |
| MADHUCON GRANITES LIMITED | Jan 2025 | 3,349 | 0 |
| MADICO INC | May 2026 | 232 | 3 |
| MADINA JUTE INDUSTRIES LTD. | May 2026 | 534 | 1 |
| MADINA Y BOO IMPORTS, LLC | May 2026 | 180 | 22 |
| MADINAPLE FASHIONS CRAFT LTD | May 2026 | 64 | 26 |
| MADINTER TRADE | May 2026 | 407 | 8 |
| MADISON ADMINISTRATIVE SERVICES | May 2026 | 2,839 | 22 |
| MADISON ART TRADING | May 2025 | 1,845 | 0 |
| MADISON AVENUE FURNITURE | May 2026 | 181 | 9 |
| MADISON COMPANY | Apr 2025 | 176 | 0 |
| MADISON ELECTRIC PRODUCTS INC | May 2022 | 1,613 | 0 |
| MADISON HOME INTERNATIONAL LLC | Feb 2026 | 379 | 0 |
| MADISON HONEY IMPORTS LLC | Feb 2023 | 163 | 0 |
| MADISON INDUSTRIES INC | Mar 2025 | 4,602 | 0 |
| MADISON ONE ACME INC. | May 2026 | 342 | 5 |
| MADISON PRECISION PRODUCTS INC | May 2026 | 3,488 | 82 |
| MADISON REED | Jan 2026 | 632 | 0 |
| MADISON SALES GROUP. INC. | May 2026 | 128 | 8 |
| MADISON-KIPP CORPORATION | Feb 2026 | 278 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-05 | HLCUHAM2603BIRL6 | TWUD136260495100 | 615W | House Bill | TWUD | 9349538 | AL MANAMAH | 2026-05-04 | SAVANNAH, GEORGIA | STADE GERMANY | 24 PCK | 11,314 K | House to House | SASOL GERMANY GMBH | MADISON BONDED WAREHOUSE | 21 PACKAGES ON 20 PALLETS = 10 BIG BAGS SIRALOX 5 180 (SILICA ALUMINA) HS CODE: 38249996 = 2 BIG BAGS PURALOX TM100 150 ZR20 L3 ... | |
| 2026-04-27 | HLCUHAM2602BOYD2 | TWUD136260370100 | 614W | House Bill | TWUD | 9229855 | KIEL EXPRESS | 2026-04-25 | SAVANNAH, GEORGIA | STADE GERMANY | 20 PCK | 12,624 K | House to House | SASOL GERMANY GMBH | MADISON BONDED WAREHOUSE | BIG BAGS ON PALLETS PURALOX TH (ALUMINIUM OXIDE) HS CODE: | |
| 2026-04-27 | HLCUHAM260386251 | TWUD136260424700 | 614W | House Bill | TWUD | 9229855 | KIEL EXPRESS | 2026-04-25 | SAVANNAH, GEORGIA | STADE GERMANY | 20 PCK | 12,694 K | House to House | SASOL GERMANY GMBH | MADISON BONDED WAREHOUSE | BIG BAGS ON PALLETS = BIG BAGS SIRALOX . (SILICA ALUMINA) HS CODE: = BIG BAGS PURALOX SBA- ZR (ALUMINIUM OXIDE DOPED WITH ZRO) H... | |
| 2026-04-20 | MAEU267083344 | TWUD136260399900 | 613W | House Bill | TWUD | 9332858 | SUAPE EXPRESS | 2026-04-19 | SAVANNAH, GEORGIA | STADE GERMANY | 20 PCK | 10,600 K | House to House | SASOL GERMANY GMBH | MADISON BONDED WAREHOUSE | BIG BAGS PALLETS PURALOX SCCA- (ALUMINIUM OXIDE) HS CODE: | |
| Run Date | 2026-05-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-10 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | HLCUHAM2603ARZR5 |
|---|---|
| House BOL # | TWUD136260444000 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TWUD |
| Voyage # | 616W |
| IMO # | |
| Vessel Name | AL SAFAT |
| Vessel Country | KW |
| Place of Receipt | HAMBURG CY |
| Foreign Port of Lading | STADE GERMANY (42879) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10600 K |
| Weight in KG | 10,600 KG |
| Quantity | 20 PCK |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FANU5024341 |
| Commodity Description |
20 BIG BAGS 20 PALLETS PURALOX SCCA-8 90 (ALUMINIUM OXIDE) HS CODE: 28182000 |
| Shipper Name | SASOL GERMANY GMBH |
|---|---|
| Address Line 1 | ANCKELMANNSPLATZ 1 |
| Address Line 2 | HAMBURG 20537 DE |
| Consignee Name | MADISON BONDED WAREHOUSE |
|---|---|
| Address Line 1 | 603 W.OAKWOOD AVE |
| Address Line 2 | HUNTSVILLE AL 35811 US |
| Container Number | FANU5024341 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 3492915 |
| Seal Number 1 | 3492915 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 20 BIG BAGS 20 PALLETS PURALOX SCCA-8 90 (ALUMINIUM OXIDE) HS CODE: 28182000 |
| Marks and Numbers 1 | ADDRESS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 300 | 2024-04-10 |
| Savannah, Georgia | 142 | 2026-05-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Stade Germany | 331 | 2026-05-19 |
| Bremerhaven Germany | 111 | 2023-04-28 |
Below are the top 7 company names and addresses for Madison Bonded Warehouse that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MADISON BONDED WAREHOUSE | 603 W.OAKWOOD AVE HUNTSVILLE AL 35811 US | 2026-05-19 | 418 |
| MADISON BONDED WAREHOUSE | 603 W. OAKWOOD AVE., HUNTSVILLE, AL 35811 USA | 2018-06-23 | 11 |
| MADISON BONDED WAREHOUSE | 2017-07-11 | 8 | |
| MADISON BONDED WAREHOUSE | 2015-10-29 | 2 | |
| MADISON BONDED WAREHOUSE | 2017-03-28 | 1 | |
| MADISON BONDED WAREHOUSE | 2014-10-03 | 1 | |
| MADISON BONDED WAREHOUSE | 2013-07-19 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||