There are a total of 2,839 bills of lading on file for Madison Administrative Services between October 23rd, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 2,839 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 22 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,839 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 4,582 |
| Notify Party Records | 784 |
| First Shipment on File | Oct 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 22 |
| Records in the Past Year | 129 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MADISON ADMINISTRATIVE SERVICES.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Madison Administrative Services, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Madison Administrative Services in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DAVID FOOTWEAR CO., LTD | May 2026 | 235 | 154 |
| YYH INT'L FOOTWEAR ENTERPRISE CO. | May 2026 | 551 | 115 |
| STRATEGY ENTERPRISES LIMITED | Apr 2026 | 494 | 108 |
| CHAOZHOU RONGYUE TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 105 | 92 |
| GUANGZHOU STRATEGY SHOES CO.,LTD | Apr 2026 | 204 | 71 |
| JOINT BRIGHT INTERNATIONAL FOOTWEAR | May 2026 | 66 | 66 |
| HONGQI FOOTWEAR CO.,LTD | Jan 2024 | 76 | 31 |
| HANDSOME INDUSTRIAL FOOTWEAR CO. | May 2026 | 425 | 25 |
| KAVIS FASHIONS PVT LTD | Mar 2026 | 192 | 16 |
| HONEST SHINE INTERNATIONAL LTD | Aug 2024 | 24 | 16 |
| TIMEX GROUP B.V. | Dec 2022 | 278 | 15 |
| NEWSUN SHOES COMPANY LIMITED | Jun 2025 | 26 | 6 |
| DONGGUAN HETAI SHOES CO LTD | Aug 2024 | 13 | 6 |
| May 2025 | 9 | 6 | |
| Jan 2022 | 5 | 5 | |
| JIEYANG HONGYU SHOES INDUSTRY CO. | Mar 2026 | 35 | 5 |
| YOKONO EUROPE S.L. | Feb 2024 | 38 | 4 |
| WENZHOU FORTUNE IMP&EXP CO.,LTD | Mar 2026 | 33 | 4 |
| DONGGUAN EXCELLENCE FOOTWEAR CO. | May 2026 | 922 | 4 |
| NYHK (CHINA) HOLDINGS LIMITED | Aug 2021 | 144 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Madison Administrative Services.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MADHU JAYANTI INTERNATIONAL PVT.LTD | May 2026 | 525 | 11 |
| MADHU MATTOR PVT.LTD. | May 2026 | 228 | 3 |
| MADHU PATIBANDLA | Dec 2024 | 76 | 0 |
| MADHU SILICA PVT.LTD. | May 2026 | 533 | 18 |
| MADHUCON GRANITES LIMITED | Jan 2025 | 3,349 | 0 |
| MADICO INC | May 2026 | 232 | 3 |
| MADINA JUTE INDUSTRIES LTD. | May 2026 | 534 | 1 |
| MADINA Y BOO IMPORTS, LLC | May 2026 | 180 | 22 |
| MADINAPLE FASHIONS CRAFT LTD | May 2026 | 64 | 26 |
| MADINTER TRADE | May 2026 | 407 | 8 |
| MADISON ART TRADING | May 2025 | 1,845 | 0 |
| MADISON AVENUE FURNITURE | May 2026 | 181 | 9 |
| MADISON BONDED WAREHOUSE | May 2026 | 442 | 20 |
| MADISON COMPANY | Apr 2025 | 176 | 0 |
| MADISON ELECTRIC PRODUCTS INC | May 2022 | 1,613 | 0 |
| MADISON HOME INTERNATIONAL LLC | Feb 2026 | 379 | 0 |
| MADISON HONEY IMPORTS LLC | Feb 2023 | 163 | 0 |
| MADISON INDUSTRIES INC | Mar 2025 | 4,602 | 0 |
| MADISON ONE ACME INC. | May 2026 | 342 | 5 |
| MADISON-KIPP CORPORATION | Feb 2026 | 278 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-26 | COSU6452124080 | CRFNS00785509 | 084E | House Bill | CRFN | 9486087 | OOCL UTAH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 496 CTN | 6,940 KG | House to House | JI DA SHOES INTERNATIONAL INDUSTRI | MADISON ADMINISTRATIVE SERVICES | WOMEN'S FOOTWEAR,WOMEN'S BAGS | |
| 2026-05-23 | ONEYHKGG45289700 | CRFNS00783413 | 1452E | House Bill | CRFN | 9935387 | EVER MATCH | 2026-05-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 92 CTN | 854 KG | Container Yard | JI DA SHOES INTERNATIONAL INDUSTRI | MADISON ADMINISTRATIVE SERVICES | WOMEN'S FOOTWEAR | |
| 2026-05-23 | OOLU2326655760 | CRFNS00783924 | 006E | House Bill | CRFN | 9945904 | COSCO SHIPPING CARNATIO | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 460 CTN | 3,483 KG | House to House | CHAOZHOU RONGYUE TECHNOLOGY | MADISON ADMINISTRATIVE SERVICES | MADISON ADMINISTRATIVE SERVICES | WOMEN SHOES |
| 2026-05-18 | COSU6450436040 | CRFNS00782985 | 011W | House Bill | CRFN | 9949716 | OOCL BAUHINIA | 2026-05-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,097 CTN | 9,090 KG | Container Yard | DAVID FOOTWEAR | MADISON ADMINISTRATIVE SERVICES | LADIES FOOTWEAR | |
| Run Date | 2026-05-26 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-25 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | COSU6452124447 |
|---|---|
| House BOL # | CRFNS00785512 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CRFN |
| Voyage # | 084E |
| IMO # | 9486087 |
| Vessel Name | OOCL UTAH |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | YANTIAN PT |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3140 KG |
| Weight in KG | 3,140 KG |
| Quantity | 299 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU0820649 |
| Commodity Description |
LADIES FOOTWEAR |
| Shipper Name | STRATEGY ENTERPRISES LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 11/F TIMES TOWER, 391-407 JAFFE ROA |
| Address Line 2 | D |
| Address Line 3 | CAUSEWAY BAY |
| City | HONG KONG |
| Country Code | HK |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | +85228051436 |
| Shipper Name | STRATEGY ENTERPRISES LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 11/F TIMES TOWER, 391-407 JAFFE ROA |
| Address Line 2 | D |
| Address Line 3 | CAUSEWAY BAY |
| City | HONG KONG |
| Country Code | HK |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +85228051661 |
| Consignee Name | MADISON ADMINISTRATIVE SERVICES |
|---|---|
| Address Line 1 | 220 E 57TH ST APT 2D |
| City | NEW YORK |
| State Province | NY |
| Zip Code | 10022 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +12126964393 |
| Consignee Name | MADISON ADMINISTRATIVE SERVICES |
|---|---|
| Address Line 1 | 220 E 57TH ST APT 2D |
| City | NEW YORK |
| State Province | NY |
| Zip Code | 10022 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | +12126965318 |
| Container Number | OOCU0820649 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SYA5287687 |
| Seal Number 1 | SYA5287687 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LADIES FOOTWEAR |
| Marks and Numbers 1 | JC |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000003140 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 2,001 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 626 | 2026-05-23 |
| Miami, Florida | 136 | 2025-02-27 |
| Newark, New Jersey | 42 | 2023-03-07 |
| Port Everglades, Florida | 10 | 2025-10-10 |
| Seattle, Washington | 10 | 2022-07-27 |
| Tacoma, Washington | 6 | 2024-07-31 |
| New York, New York | 6 | 2022-09-12 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2014-02-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Hong Kong Hong Kong | 1,547 | 2023-12-22 |
| Yantian China (Mainland) | 948 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 61 | 2023-12-18 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 38 | 2024-06-10 |
| Vung Tau Vietnam | 36 | 2024-12-12 |
| Valencia Spain | 36 | 2024-02-23 |
| Shekou China (Mainland) | 32 | 2026-01-06 |
| Jawaharlal Nehru India | 27 | 2026-03-20 |
| Xiamen China (Mainland) | 16 | 2025-02-17 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 14 | 2026-04-01 |
Below are the top 10 company names and addresses for Madison Administrative Services that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MADISON ADMINISTRATIVE SERVICES | 220 E 57TH ST APT 2D NEW YORK NY 10022 US | 2026-05-23 | 510 |
| MADISON ADMINISTRATIVE SERVICES | 220 E 57TH ST APT 2D, NEW YORK, NY10022, USA US | 2026-04-01 | 6 |
| MADISON ADMINISTRATIVE SERVICES | 2026-03-20 | 1 | |
| MADISON ADMINISTRATIVE SERVICES | 2022-04-28 | 576 | |
| MADISON ADMINISTRATIVE SERVICES | 2019-04-05 | 502 | |
| MADISON ADMINISTRATIVE SERVICE | 2021-09-14 | 264 | |
| MADISON ADMINISTRATIVE SERVICE | 2022-07-11 | 165 | |
| MADISON ADMINISTRATIVE SERVICE C O | 2019-12-10 | 91 | |
| MADISON ADMINISTRATIVE SERVICE | 2014-10-11 | 72 | |
| MADISON ADMINISTRATIVE SERVICE | 2013-06-11 | 41 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Madison Administrative Services.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 1,908 | |
| 2026-05-23 | 259 | |
| 2020-09-22 | 47 | |
| 2017-08-10 | 26 |
Below are the top 1 email addresses on file for Madison Administrative Services.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-02-29 | 1,589 |