There are a total of 418 bills of lading on file for Monggo Foods Co.,Ltd. between January 16th, 2014 and May 3rd, 2026.
Of those 418 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 418 |
|---|---|
| Shipper Records | 418 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 16th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 3rd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 11 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MONGGO FOODS CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Monggo Foods Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Monggo Foods Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SEOUL TRADING INC. | May 2026 | 6,186 | 27 |
| MORE TRADING LLC | May 2026 | 147 | 7 |
| SEOUL TRADING USA CO. | May 2026 | 5,409 | 5 |
| T-BROTHERS FOOD AND TRADING LTD. | May 2026 | 2,142 | 1 |
| RHEE BROS.,INC. | May 2026 | 22,819 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Monggo Foods Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MONDOL INTIMATES LTD | Apr 2026 | 100 | 7 |
| MONDOREVIVE SPA | May 2026 | 217 | 9 |
| MONET IMPORT | Mar 2026 | 235 | 1 |
| MONETTE SEEDS LTD | May 2026 | 260 | 16 |
| MONEY APPARELS | Feb 2026 | 618 | 1 |
| MONEYSWORTH & BEST USA INC | Mar 2026 | 108 | 2 |
| MONFREIGHT INC. | May 2026 | 3,839 | 142 |
| MONG & ASSOCIATES | May 2026 | 262 | 4 |
| MONG PACKAGING COMPANY LIMITED | May 2026 | 129 | 8 |
| MONGA STRAYFIELD PVT LTD. | May 2026 | 351 | 4 |
| MONGOREN TRADING INC | Feb 2024 | 106 | 0 |
| MONIBAO (NINGBO) INTERNATIONAL TRADE CO., LTD | May 2026 | 981 | 51 |
| MONICA | May 2026 | 809 | 10 |
| MONICA & ANDY INC | May 2026 | 370 | 29 |
| MONICA GONZALES | Jan 2025 | 106 | 0 |
| MONICA HERNANDEZ | Dec 2024 | 101 | 0 |
| MONICA JOHNSON | Dec 2024 | 106 | 0 |
| MONICA MARTINEZ | Jan 2025 | 102 | 0 |
| MONICA STAR ENTERPRISE CO., LTD. | May 2026 | 258 | 7 |
| MONICA TRADING LLC | Dec 2024 | 561 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-21 | ONEYSELFK3191400 | OSTIDWLNYC251201 | 234E | House Bill | OSTI | 9321249 | MOL CHARISMA | 2026-01-20 | NEW YORK, NEW YORK | PUSAN SOUTH KOREA | 1,370 CTN | 19,880 K | Container Yard | MONGGO FOODS INC | SEOUL TRADING U S A CO | SEOUL TRADING U S A CO | KOREAN FOOD STUFFS SOY SAUCE JIN L SOY SAUCE SUN L SOY SAUCE GUK L KOREAN SPICY CHILI SOY SAUCE EXTREMELY HOT G |
| 2026-01-03 | COSU6436022760 | BNXCHASS25121793 | 083E | House Bill | BNXC | 9472177 | COSCO HARMONY | 2025-12-31 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 1,713 PKG | 22,938 KG | House to House | MONGGO FOODS INC | MORE TRADING LLC | MORE TRADING LLC | SOYA SAUCE RED PEPPER POWDER |
| 2025-10-30 | MAEU259349581 | JHMJNYC2509008 | 538E | House Bill | JHMJ | 9687564 | CORCOVADO | 2025-10-29 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 1,335 CTN | 19,990 KG | MONGGO FOODS INC | SEOUL TRADING U.S.A | SEOUL TRADING U.S.A | SOYA SAUCE | |
| 2025-08-07 | EGLV040500334714 | OSTIDWLNYC250701 | 072E | House Bill | OSTI | 9472141 | COSCO FAITH | 2025-08-06 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 1,210 CTN | 16,921 K | Container Yard | MONGGO FOODS INC | SEOUL TRADING U S A CO | SEOUL TRADING U S A CO | SOY SAUCE JIN 900ML X 12 SOY SAUCE JIN 13L X 1 SOY SAUCE SUN 900ML X 12 SOY SAUCE SUN 1 5L X 6 SONGPIO SOY SAUCE FOR SOUP GLUTEN... |
| Run Date | 2026-03-31 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-30 |
| Trade Update Date | 2026-02-27 |
| Master BOL # | COSU6444984760 |
|---|---|
| House BOL # | SEJGSJ26030070 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SEJG |
| Voyage # | 075E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO FAITH |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | KRBNP |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6760 KG |
| Weight in KG | 6,760 KG |
| Quantity | 535 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CBHU9416243 |
| Commodity Description |
SOY SAUCE |
| Shipper Name | MONGGO FOODS INC. |
|---|---|
| Address Line 2 | 18, PARYONG-RO 371 BEON-GIL, UICHAN |
| Address Line 3 | G-GU, CHANGWON, GYEONGSANGNAMDO, 51 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 395 KOREA TEL 82-70-8675-0111 |
| Consignee Name | MORE TRADING LLC |
|---|---|
| Address Line 2 | 106 STONEHURST COURT, NORTHVALE, NJ |
| Address Line 3 | 07647 USA TEL 201-767-1434 |
| Notify Party Name | MORE TRADING LLC |
|---|---|
| Address Line 2 | 106 STONEHURST COURT, NORTHVALE, NJ |
| Address Line 3 | 07647 USA TEL 201-767-1434 |
| Container Number | CBHU9416243 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 32097720 |
| Seal Number 1 | 32097720 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SOY SAUCE |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 210310 | 00135200 | 0000006760 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 144 | 2025-06-20 |
| Long Beach, California | 141 | 2021-01-13 |
| Newark, New Jersey | 73 | 2026-05-04 |
| Baltimore, Maryland | 27 | 2021-11-08 |
| New York, New York | 11 | 2026-04-25 |
| Tacoma, Washington | 11 | 2020-03-10 |
| Seattle, Washington | 9 | 2021-07-27 |
| Everett, Washington | 1 | 2018-12-13 |
| Honolulu, Hawaii | 1 | 2015-02-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 400 | 2026-05-04 |
| Colon Panama | 8 | 2018-11-03 |
| Ningbo China (Mainland) | 6 | 2016-06-21 |
| Hong Kong Hong Kong | 2 | 2015-10-26 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2019-05-25 |
| Taibei China (Taiwan) | 1 | 2017-04-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for Monggo Foods Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MONGGO FOODS CO.,LTD. | 18, PARYONG-RO 371 BEON-GIL, UICHAN G-GU,CHANGWON, GYEONGSANGNAMDO, 641 -847 KOREA | 2020-03-10 | 127 |
| MONGGO FOODS INC. | 18, PARYONG-RO 371 BEON-GIL, UICHAN G-GU,CHANGWON, GYEONGSANGNAMDO,641- 847 KOREA | 2021-11-08 | 85 |
| MONGGO FOODS INC. | 2026-05-04 | 51 | |
| MONGGO FOODS INC | 2026-04-25 | 30 | |
| MONGGO FOODS CO. LTD. | 2017-11-13 | 16 | |
| MONGGO FOODS CO.,LTD. | 2017-04-15 | 16 | |
| MONGGO FOODS CO.,LTD. | 2016-05-03 | 11 | |
| MONGGO FOODS CO.,LTD. | 2015-11-13 | 5 | |
| MONGGO FOODS CO.,LTD. | 2016-02-09 | 5 | |
| MONGGO FOODS CO.,LTD. | 2017-03-11 | 4 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Monggo Foods Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-31 | 1 | |
| 2025-04-03 | 7 | |
| 2022-06-08 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||