There are a total of 3,839 bills of lading on file for Monfreight Inc. between October 25th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 3,839 bills of lading, 49 were within the past 30 days and 142 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,839 |
|---|---|
| Shipper Records | 598 |
| Consignee Records | 2,121 |
| Notify Party Records | 3,015 |
| First Shipment on File | Oct 25th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 49 |
| Records in Last 90 Days | 142 |
| Records in the Past Year | 556 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MONFREIGHT INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Monfreight Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Monfreight Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MONNARD SPEDITION GMBH | May 2026 | 2,526 | 1,058 |
| JANEL GROUP INC | May 2026 | 69,967 | 183 |
| ERIXMAR USA INC | May 2026 | 1,249 | 113 |
| SPR PACKAGING LLC | May 2026 | 630 | 89 |
| WINDMOELLER & HOELSCHER KG | May 2026 | 1,559 | 69 |
| NGL NAVIGATOR GLOBAL LOGISTICS GMBH | May 2026 | 4,429 | 63 |
| GDF NEW ZEALAND LIMITED | May 2026 | 227 | 50 |
| SOTRAFA, S.A. | May 2026 | 569 | 47 |
| ALLSTATES WORLD CARGO | May 2026 | 5,409 | 41 |
| CONRO PRECISION PTY LTD | May 2026 | 172 | 28 |
| UTECO CONVERTING SPA | Feb 2026 | 451 | 23 |
| NORDEON LIGHTING SOLUTIONS GMBH | Mar 2022 | 42 | 20 |
| HESS AMERICA | May 2026 | 439 | 20 |
| WILLIAM B SKINNER INC | May 2026 | 18,694 | 18 |
| SOLPLAST S.A. | May 2026 | 904 | 17 |
| GRANBY HEATING PRODUCTS, LLC | Apr 2026 | 124 | 17 |
| DISTRIBUTION SERVICES INTERNATIONAL | May 2026 | 1,923 | 17 |
| BRUZZONE SHIPPING, INC. | May 2026 | 139,777 | 16 |
| EVEREST GLOBAL FREIGHT SERVICES INC | May 2026 | 18,562 | 13 |
| CIGISPED S.R.L. | May 2026 | 835 | 12 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Monfreight Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MONDO FURNITURE S.R.L. | May 2026 | 337 | 16 |
| MONDO ITALIANO LLC | Apr 2026 | 446 | 4 |
| MONDO MINERALS BV | May 2026 | 532 | 19 |
| MONDO SPA | Oct 2025 | 232 | 0 |
| MONDOL INTIMATES LTD | Apr 2026 | 100 | 7 |
| MONDOREVIVE SPA | May 2026 | 217 | 9 |
| MONET IMPORT | Mar 2026 | 235 | 1 |
| MONETTE SEEDS LTD | May 2026 | 260 | 16 |
| MONEY APPARELS | Feb 2026 | 618 | 1 |
| MONEYSWORTH & BEST USA INC | Mar 2026 | 108 | 2 |
| MONG & ASSOCIATES | May 2026 | 262 | 4 |
| MONG PACKAGING COMPANY LIMITED | May 2026 | 129 | 8 |
| MONGA STRAYFIELD PVT LTD. | May 2026 | 351 | 4 |
| MONGGO FOODS CO.,LTD. | May 2026 | 418 | 3 |
| MONGOREN TRADING INC | Feb 2024 | 106 | 0 |
| MONIBAO (NINGBO) INTERNATIONAL TRADE CO., LTD | May 2026 | 981 | 51 |
| MONICA | May 2026 | 809 | 10 |
| MONICA & ANDY INC | May 2026 | 370 | 29 |
| MONICA GONZALES | Jan 2025 | 106 | 0 |
| MONICA HERNANDEZ | Dec 2024 | 101 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-27 | ACLUSA01273153 | ATE68 | Master Bill | ACLU | 9670597 | ATLANTIC SEA | 2026-05-24 | BALTIMORE, MARYLAND | 42876 | 17 PCS | 13,387 K | House to House | MONNARD SPEDITION GMBH | MONFREIGHT INC | MONFREIGHT INC | SAMPLE ROLLS, FILM, POLYETHYLENE HS CODE 39201090 HTS 39012090 | |
| 2026-05-27 | ACLUSA01270141 | ATE68 | Master Bill | ACLU | 9670597 | ATLANTIC SEA | 2026-05-24 | BALTIMORE, MARYLAND | 42876 | 1 PCS | 3,350 K | House to House | MONNARD SPEDITION GMBH | MONFREIGHT INC | MONFREIGHT INC | BB PACKAGING LINE STRETCHPACKER SBP 7-75 COMPLETE WITH ACCESSORIES CONSISTING OFSTRETCHPACKER / TRANSFORMER ACCESSORIES H.S.CODE... | |
| 2026-05-27 | OOLU2167037640 | 075W | Master Bill | OOLU | 9472165 | COSCO HOPE | 2026-05-26 | SAVANNAH, GEORGIA | BREMERHAVEN GERMANY | 6,800 CTN | 20,500 KG | House to House | MONFREIGHT INC | ERIXMAR USA INC | ERIXMAR USA INC | ON 20 PALLETS LEMON JUICE LIME JUICE HS-CODE 200931 | |
| 2026-05-26 | MEDUR8494664 | 618W | Regular Bill | MEDU | 9120841 | MSC DOMNA X | 2026-05-24 | BALTIMORE, MARYLAND | BREMERHAVEN GERMANY | 13 PKG | 25,000 K | House to House | 2G HEEK GMBH | 2G ENERGY INC. | 2G ENERGY INC. | AVUS 2000E NG UNIT PLUS ACCESSORIES (CKD) | |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-05-13 |
| Master BOL # | ACLUSA01269673 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | ACLU |
| Voyage # | ATE68 |
| IMO # | 9670597 |
| Vessel Name | ATLANTIC SEA |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | ANTWERP |
| Foreign Port of Lading | ANVERS BELGIUM (42305) |
| Port of Unlading | BALTIMORE, MARYLAND (1303) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6015 K |
| Weight in KG | 6,015 KG |
| Quantity | 1 PCS |
| Volume | 25 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
NC |
| Commodity Description |
1 SET FLAT AND SATCHEL BAG MAKING MACHINE MATADOR E.BAG - REF. 386E-G HS-CODE 844120 |
| Shipper Name | NGL NAVIGATOR GLOBAL LOGISTICS GMBH |
|---|---|
| Address Line 1 | FELIX-WANKEL-STRASSE |
| Address Line 3 | STUHR 28816 DE |
| Consignee Name | MONFREIGHT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | ANDOVER STREET |
| Address Line 2 | SUITE 218 |
| Address Line 3 | DANVERS MA 01923 US |
| Notify Party Name | MONFREIGHT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | ANDOVER STREET |
| Address Line 2 | SUITE 218 |
| Address Line 3 | DANVERS MA 01923 US |
| Container Number | NC |
|---|---|
| Seal Number 1 | |
| Seal Number 1 | |
| Equipment Description Code | NC |
| Equipment Description | Non-containerized |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | 1 SET FLAT AND SATCHEL BAG MAKING MACHINE MATADOR E.BAG - REF. 386E-G HS-CODE 844120 |
| Marks and Numbers 1 | MA-3239 . |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 844120 | 00012030 | 0000006015 K |
| 844120 | 00012030 | 0000006015 K |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 1,031 | 2026-05-23 |
| Houston, Texas | 595 | 2026-05-23 |
| Baltimore, Maryland | 553 | 2026-05-19 |
| Charleston, South Carolina | 465 | 2026-05-15 |
| Boston, Massachusetts | 367 | 2026-03-19 |
| Norfolk, Virginia | 211 | 2026-05-20 |
| Savannah, Georgia | 205 | 2026-05-05 |
| Portland, Maine | 88 | 2024-12-27 |
| New Orleans, Louisiana | 43 | 2026-03-27 |
| Oakland, California | 40 | 2026-05-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 1,498 | 2026-05-23 |
| Stade Germany | 889 | 2026-05-05 |
| Anvers Belgium | 394 | 2026-05-19 |
| Rotterdam Netherlands | 323 | 2026-05-18 |
| La Spezia Italy | 98 | 2025-12-04 |
| Genoa Italy | 91 | 2025-09-03 |
| Reykjavik Iceland | 88 | 2024-12-27 |
| Cape Town South Africa | 74 | 2025-08-09 |
| Sines Portugal | 58 | 2026-05-06 |
| Algeciras Spain | 56 | 2026-03-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Monfreight Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MONFREIGHT INC. | 153 ANDOVER ST STE 218 DANVERS MA 01923 UNITED STATES | 2026-05-20 | 518 |
| MONFREIGHT INC. | 153 ANDOVER STREET, SUITE 218 153 A DANVERS MA 01923 UNITED STATES | 2026-05-23 | 446 |
| MONFREIGHT INC. | 2025-07-12 | 48 | |
| MONFREIGHT INC. | 2026-04-18 | 15 | |
| MONFREIGHT INC. | 2025-11-11 | 14 | |
| MONFREIGHT INC. | 2026-05-15 | 8 | |
| MONFREIGHT INC. | 2026-05-19 | 7 | |
| MONFREIGHT INC. | 2026-03-24 | 5 | |
| MONFREIGHT INC. | 2025-10-18 | 1 | |
| MONFREIGHT INC. | 2026-03-17 | 1 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Monfreight Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 454 | |
| 2026-05-15 | 184 | |
| 2026-03-17 | 5 | |
| 2026-03-17 | 1 | |
| 2025-11-15 | 2 | |
| 2025-07-12 | 4 | |
| 2025-07-07 | 1 | |
| 2024-12-31 | 1 | |
| 2024-06-18 | 1 | |
| 2024-03-09 | 4 |
Below are the top 10 email addresses on file for Monfreight Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 161 | |
| 2026-05-15 | 6 | |
| 2024-08-08 | 5 | |
| 2024-06-18 | 2 | |
| 2024-03-09 | 1 | |
| 2024-01-08 | 6 | |
| 2023-12-04 | 1 | |
| 2023-11-16 | 1 | |
| 2023-06-19 | 1 | |
| 2023-04-24 | 1 |