There are a total of 351 bills of lading on file for Monga Strayfield PVT Ltd. between November 19th, 2012 and May 5th, 2026.
Of those 351 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 351 |
|---|---|
| Shipper Records | 354 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 5th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 43 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MONGA STRAYFIELD PVT LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 9 companies associated with Monga Strayfield PVT Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 9 companies associated with Monga Strayfield PVT Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VTC TROUTVILLE | May 2026 | 1,484 | 158 |
| PENNSYLVANIA TRANSFORMER TECHNOLOGY | May 2026 | 942 | 14 |
| MGM TRANSFORMER COMPANY | May 2026 | 289 | 6 |
| VIRGINIA TRANSFORMER CORPORATION | May 2026 | 6,569 | 2 |
| Jan 2026 | 8 | 2 | |
| THE CHEMOURS COMPANY | May 2026 | 4,058 | 1 |
| SYMTECH INCORPORATED | May 2026 | 610 | 1 |
| PENNSYLVANIA TRANSFORMER- PA | May 2026 | 372 | 1 |
| May 2025 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Monga Strayfield PVT Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MONDO SPA | Oct 2025 | 232 | 0 |
| MONDOL INTIMATES LTD | Apr 2026 | 100 | 7 |
| MONDOREVIVE SPA | May 2026 | 217 | 9 |
| MONET IMPORT | Mar 2026 | 235 | 1 |
| MONETTE SEEDS LTD | May 2026 | 260 | 16 |
| MONEY APPARELS | Feb 2026 | 618 | 1 |
| MONEYSWORTH & BEST USA INC | Mar 2026 | 108 | 2 |
| MONFREIGHT INC. | May 2026 | 3,839 | 142 |
| MONG & ASSOCIATES | May 2026 | 262 | 4 |
| MONG PACKAGING COMPANY LIMITED | May 2026 | 129 | 8 |
| MONGGO FOODS CO.,LTD. | May 2026 | 418 | 3 |
| MONGOREN TRADING INC | Feb 2024 | 106 | 0 |
| MONIBAO (NINGBO) INTERNATIONAL TRADE CO., LTD | May 2026 | 981 | 51 |
| MONICA | May 2026 | 809 | 10 |
| MONICA & ANDY INC | May 2026 | 370 | 29 |
| MONICA GONZALES | Jan 2025 | 106 | 0 |
| MONICA HERNANDEZ | Dec 2024 | 101 | 0 |
| MONICA JOHNSON | Dec 2024 | 106 | 0 |
| MONICA MARTINEZ | Jan 2025 | 102 | 0 |
| MONICA STAR ENTERPRISE CO., LTD. | May 2026 | 258 | 7 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-11 | MAEU265744813 | SWLVSWLBOM033025 | 605W | House Bill | SWLV | 9342176 | MAERSK PITTSBURGH | 2026-03-10 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 7 PKG | 6,907 KG | MONGA STRAYFIELD PVT LTD | PENNSYLVANIA TRANSFORMER PAT | MILD STEEL CABINET | ||
| 2026-02-19 | HLCUBO1260124927 | AJIQLIYIN26F0026 | 6102 | House Bill | AJIQ | 9337456 | NILEDUTCH LION | 2026-02-18 | NORFOLK, VIRGINIA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 15 PKG | 10,074 KG | House to House | MONGA STRAYFIELD PVT LTD | VTC TROUTVILLE | P JB NEMA X X WITH HINGED COVE R CLAMP P JB NEMA XX WELD ON T YPE FOR FEEDTHRU BOX P JB NEMA X X WELD ON TYPE FOR FEEDTHRU BOX P... | |
| 2026-02-12 | HLCUBO12512BFTB5 | AJIQLIYIN25F1272 | 6101 | House Bill | AJIQ | 9343728 | BREMEN EXPRESS | 2026-02-11 | NORFOLK, VIRGINIA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 18 PKG | 11,193 KG | House to House | MONGA STRAYFIELD PVT LTD | VTC TROUTVILLE | MILD STEEL CABINET M JB NEMA XX W BACK AND SWING PANEL SM JB NEMA XX W BACK AND SWING PANE L M JB NEMA XX W BACK AND SW ING PANE... | |
| 2026-02-05 | HLCUBO12512BFSQ4 | AJIQLIYIN25F1263 | 5152 | House Bill | AJIQ | 9450428 | NAGOYA EXPRESS | 2026-02-04 | NORFOLK, VIRGINIA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 13 PKG | 6,591 KG | Container Station | MONGA STRAYFIELD PVT LTD. | VTC TROUTVILLE | MILD STEEL CABINET NITROGEN CYL BOX FOR CYL | |
| Run Date | 2026-04-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-08 |
| Trade Update Date | 2026-02-27 |
| Master BOL # | HLCUBO12602BEZF0 |
|---|---|
| House BOL # | AJIQLIYIN26F0228 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AJIQ |
| Voyage # | 6109 |
| IMO # | |
| Vessel Name | TUCAPEL |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NHAVA SHEVA |
| Foreign Port of Lading | JAWAHARLAL NEHRU INDIA (53313) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6591 KG |
| Weight in KG | 6,591 KG |
| Quantity | 13 PKG |
| Volume | CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HLXU8624900 |
| Commodity Description |
MILD STEEL CABINET NITROG EN CYL BOX FOR CYL |
| Shipper Name | MONGA STRAYFIELD PVT LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | T 98 MIDC BHOSARI INDUSTRIAL AREA |
| Address Line 2 | BHOSARI PUNE 411 026 |
| Consignee Name | VTC TROUTVILLE |
|---|---|
| Address Line 1 | 101 SMORGON WAY |
| Address Line 2 | TROUTVILLE VA 24175 |
| Container Number | HLXU8624900 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK1451927 |
| Seal Number 1 | HLK1451927 |
| Equipment Description Code | 4B |
| Equipment Description | 40 ft. IL Container (Closed Top) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 0in (00000800) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 40G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | MILD STEEL CABINET NITROG EN CYL BOX FOR CYL |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000006591 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 281 | 2026-05-06 |
| Los Angeles, California | 26 | 2025-05-21 |
| Newark, New Jersey | 25 | 2026-03-11 |
| Seattle, Washington | 7 | 2016-08-09 |
| New York, New York | 3 | 2022-08-25 |
| Long Beach, California | 3 | 2021-09-14 |
| Charleston, South Carolina | 2 | 2025-09-01 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2025-05-22 |
| Oakland, California | 1 | 2016-06-28 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2015-05-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Jawaharlal Nehru India | 343 | 2026-05-06 |
| Singapore Singapore | 3 | 2025-05-22 |
| Valencia Spain | 3 | 2021-09-14 |
| Qingdao China (Mainland) | 2 | 2025-05-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Monga Strayfield PVT Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MONGA STRAYFIELD PVT LTD. | T-98, MIDC BHOSARI INDUSTRIAL BHOSARI, PUNE MAHARASHTRA 411026 IN | 2025-08-13 | 40 |
| MONGA STRAYFIELD PVT LTD. | T 98 MIDC BHOSARI INDUSTRIAL AREA BHOSARI | 2026-02-05 | 1 |
| MONGA STRAYFIELD PVT LTD. | 2023-09-22 | 108 | |
| MONGA STRAYFIELD PVT LTD. | 2018-09-03 | 100 | |
| MONGA STRAYFIELD PVT LTD | 2026-05-06 | 27 | |
| MONGA STRAYFIELD PVT LTD | 2024-07-06 | 15 | |
| MONGA STRAYFIELD PVT LTD. | 2023-11-09 | 14 | |
| MONGA STRAYFIELD PVT LTD | 2026-03-11 | 7 | |
| MONGA STRAYFIELD PRIVATE LIMITED | 2024-08-26 | 4 | |
| MONGA STRAYFIELD PRIVATE LTD | 2024-05-20 | 4 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Monga Strayfield PVT Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-01 | 2 | |
| 2016-06-28 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Monga Strayfield PVT Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-01 | 2 |