There are a total of 64 bills of lading on file for Nanjing Yuan Rousheng Trading Co between August 11th, 2024 and April 27th, 2026.
Of those 64 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 64 |
|---|---|
| Shipper Records | 64 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 11th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 27th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 17 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NANJING YUAN ROUSHENG TRADING CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Nanjing Yuan Rousheng Trading Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Nanjing Yuan Rousheng Trading Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LUTAI IMPORT INC | May 2026 | 174 | 15 |
| INSIGHT IMPORT | May 2026 | 834 | 11 |
| ANKIT,LLC | May 2026 | 421 | 6 |
| YU YI TRADING INC | May 2025 | 306 | 3 |
| SZA TRADING INC. | Mar 2026 | 72 | 2 |
| MENGYA CO LTD | May 2026 | 183 | 2 |
| LI GLOBAL GATEWAY ENTERPRISES | Feb 2026 | 264 | 2 |
| JBK WAREHOUSING & DISTRIBUTION | May 2025 | 346 | 2 |
| ANIMAL CARE EQUIPMENT AND SERVICES | Feb 2026 | 55 | 2 |
| WALIYA TRADING INC. | Jan 2026 | 1,016 | 1 |
| TMKE TRADING INC | Feb 2026 | 202 | 1 |
| THE PRAIRIE SCHOONER | Oct 2025 | 156 | 1 |
| Oct 2024 | 5 | 1 | |
| RAINKAY LTD | Dec 2025 | 11 | 1 |
| OUTDOOR CONCEPTS INC | May 2026 | 276 | 1 |
| Dec 2024 | 10 | 1 | |
| Nov 2024 | 5 | 1 | |
| KJB USA, INC. | May 2026 | 862 | 1 |
| HAPPY SIGHT INC | Dec 2025 | 355 | 1 |
| GUANGZHOU BAIBAI TRADING | May 2026 | 183 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Nanjing Yuan Rousheng Trading Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NANJING YIHEDA TEXTILE CO.,LTD | May 2026 | 504 | 24 |
| NANJING YIKOU DATA TECHNOLOGY CO., LTD. | Jan 2026 | 66 | 0 |
| NANJING YINDE INTERNATIONAL TRADING CO., LTD. | May 2026 | 97 | 12 |
| NANJING YIRONGXIN TRADING CO., LTD | May 2026 | 79 | 14 |
| NANJING YISHIZHIMING SHANGMAO YOUXI | May 2026 | 301 | 35 |
| NANJING YIXIAO DIANZIKEJI YOUXIAN G | May 2026 | 313 | 23 |
| NANJING YONG LIN RUI KE TRADE CO. | Jul 2025 | 438 | 0 |
| NANJING YONGDI TECHNOLOGY | May 2026 | 207 | 55 |
| NANJING YOUBERHAM CO.,LTD | Apr 2026 | 151 | 3 |
| NANJING YOUJINFA TRADING | May 2026 | 164 | 55 |
| NANJING YUCAN IMPORT&EXPORT TRADING | Dec 2024 | 691 | 0 |
| NANJING YUEHAO IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 313 | 18 |
| NANJING YUEJIXIN IMPORT AND EXPORT | Jan 2025 | 126 | 0 |
| NANJING YUESHENG IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 934 | 25 |
| NANJING YUTONG IMPORT AND EXPORT CO | Feb 2026 | 132 | 6 |
| NANJING YUXIAO TRADING CO.,LTD. | Nov 2025 | 212 | 0 |
| NANJING ZELANG MEDICAL TECHNOLOGY C | May 2026 | 238 | 21 |
| NANJING ZHIYI NETWORK TECHNOLOGY CO | May 2026 | 163 | 38 |
| NANJINGDIGESUPPLYCHAINMANAGEMEN | Feb 2025 | 289 | 0 |
| NANJINGFEITUOGUOJIMAOYIYOUXIANGONGS | Feb 2026 | 134 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 | ONEYNB6BC0743500 | GHSENBGH26020546 | 079E | House Bill | GHSE | 9475636 | ONE MODERN | 2026-04-01 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 759 CTN | 7,646 KG | Container Yard | NANJING YUAN ROUSHENG TRADING CO | LUTAI IMPORT INC | LUTAI IMPORT INC | KITCHEN STORAGE HOLDER |
| 2026-03-26 | ONEYNB6BC0127800 | GHSENBGH26020407 | 112E | House Bill | GHSE | 9300427 | EVER SUPERB | 2026-03-25 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 929 CTN | 9,909 KG | Container Yard | NANJING YUAN ROUSHENG TRADING CO | LUTAI IMPORT INC | LUTAI IMPORT INC | KITCHEN STORAGE HOLDER |
| 2026-03-24 | HDMUTAOM09391500 | TLKPTAOLAX62072X | 0077E | House Bill | TLKP | 9664885 | YM MODESTY | 2026-03-23 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 1,067 CTN | 7,212 KG | Pier to Pier | NANJING YUAN ROUSHENG TRADING CO | LUTAI IMPORT INC | KITCHEN STORAGE HOLDER | |
| 2026-03-23 | ONEYNB6BC0741300 | GHSENBGH26020545 | 077E | House Bill | GHSE | 9664885 | YM MODESTY | 2026-03-22 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 958 CTN | 8,681 KG | Container Yard | NANJING YUAN ROUSHENG TRADING CO | LUTAI IMPORT INC | LUTAI IMPORT INC | KITCHEN STORAGE HOLDER |
| Run Date | 2026-04-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-18 |
| Trade Update Date | 2026-03-15 |
| Master BOL # | ONEYNB6BC2024600 |
|---|---|
| House BOL # | GHSENBGH26030321 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GHSE |
| Voyage # | 097E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ONE COMPETENCE |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8089 KG |
| Weight in KG | 8,089 KG |
| Quantity | 854 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FFAU6472054 |
| Commodity Description |
KITCHEN STORAGE HOLDER |
| Shipper Name | NANJING YUAN ROUSHENG TRADING CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 335, NO. 819, PULIU SOUTH ROAD |
| Address Line 2 | , GETANG STREET, JIANGBEI NEW DISTR |
| Address Line 3 | ICT, NANJING,JIANGSU,NANJING,CN |
| Consignee Name | LUTAI IMPORT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1968 S COAST HWY NUM 5283 LAGUNA BE |
| Address Line 2 | ACH, CA 92651,LAGUNA BEACH,CA, ,US |
| Notify Party Name | LUTAI IMPORT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1968 S COAST HWY NUM 5283 LAGUNA BE |
| Address Line 2 | ACH, CA 92651,LAGUNA BEACH,CA,US |
| Container Number | FFAU6472054 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDX36799 |
| Seal Number 1 | CNDX36799 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | KITCHEN STORAGE HOLDER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 15 | 2026-02-24 |
| Houston, Texas | 14 | 2026-04-28 |
| Newark, New Jersey | 11 | 2026-04-20 |
| Los Angeles, California | 11 | 2024-11-15 |
| Tacoma, Washington | 6 | 2024-11-28 |
| Oakland, California | 3 | 2024-11-04 |
| Seattle, Washington | 2 | 2024-11-13 |
| New York, New York | 1 | 2026-03-17 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2024-11-29 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 30 | 2026-04-28 |
| Shanghai China (Mainland) | 11 | 2024-12-06 |
| Pusan South Korea | 10 | 2026-03-24 |
| Yantian China (Mainland) | 5 | 2024-11-19 |
| Xiamen China (Mainland) | 3 | 2026-02-18 |
| Xingang China (Mainland) | 2 | 2024-12-12 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2025-01-07 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 1 | 2024-11-04 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2024-09-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for Nanjing Yuan Rousheng Trading Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NANJING YUAN ROUSHENG TRADING CO | ROOM 335, NO. 819, PULIU SOUTH ROAD , GETANG STREET, JIANGBEI NEW DISTR ICT, NANJING,JIANGSU,CHINA,CN | 2026-04-28 | 12 |
| NANJING YUAN ROUSHENG TRADING CO | ROOM 335, NO. 819, PULIU SOUTH ROAD , GETANG STREETJIANGBEI NEW DISTRIC T,NANJING,CN | 2026-03-24 | 3 |
| NANJING YUAN ROUSHENG TRADING CO | 2026-02-18 | 1 | |
| NANJING YUAN ROUSHENG TRADING CO | 2026-04-20 | 1 | |
| NANJING YUAN ROUSHENG TRADING CO | 2025-01-07 | 7 | |
| NANJING YUAN ROUSHENG TRADING CO | 2025-02-25 | 4 | |
| NANJING YUAN ROUSHENG TRADING CO | 2024-11-19 | 3 | |
| NANJING YUAN ROUSHENG TRADING CO., LTD | 2024-12-17 | 3 | |
| NANJING YUAN ROUSHENG TRADING CO., LTD | 2024-12-12 | 3 | |
| NANJING YUAN ROUSHENG TRADING | 2024-11-12 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||