There are a total of 313 bills of lading on file for Nanjing Yuehao Import And Export Co between October 5th, 2015 and May 20th, 2026.
Of those 313 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 18 were within the past 90 days.
| Total Records | 313 |
|---|---|
| Shipper Records | 313 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 5th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 18 |
| Records in the Past Year | 57 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NANJING YUEHAO IMPORT AND EXPORT CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Nanjing Yuehao Import And Export Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Nanjing Yuehao Import And Export Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ANATOLIA TILE & STONE INC. | May 2026 | 7,044 | 56 |
| MARGO GARDEN PRODUCTS INC. | Jul 2025 | 801 | 54 |
| STONE UNIVERSE INC | May 2026 | 8,880 | 47 |
| MARGO OUTDOOR LIVING INC | May 2026 | 107 | 21 |
| M S INTERNATIONAL, INC. | May 2026 | 150,109 | 19 |
| STONE ARCH CANADA INC. | Apr 2026 | 262 | 12 |
| DRAGON SKIN | Oct 2023 | 83 | 11 |
| J & R GARDEN STONE AND RENTAL INC | May 2026 | 83 | 6 |
| MARGO STATE LINE INC | Jul 2025 | 677 | 5 |
| SONI INTERIORS | May 2026 | 400 | 4 |
| INTERNATIONAL CO. | May 2026 | 5,698 | 4 |
| CONSDAN INTERNATIONAL LLC | Apr 2026 | 92 | 4 |
| HARD ROCK GALLERY | May 2026 | 125 | 3 |
| Jul 2023 | 3 | 3 | |
| DRAGON SKIN, INTERNATIONAL | Apr 2023 | 18 | 2 |
| BS INC. | Mar 2026 | 595 | 2 |
| Jan 2026 | 3 | 1 | |
| KONCUR SUPPLY LTD | May 2026 | 155 | 1 |
| INTEGERITY STONE LLC | May 2026 | 26 | 1 |
| BUILDING MATERIALS LTD | May 2026 | 791 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Nanjing Yuehao Import And Export Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NANJING YINDE INTERNATIONAL TRADING CO., LTD. | May 2026 | 97 | 12 |
| NANJING YIRONGXIN TRADING CO., LTD | May 2026 | 79 | 14 |
| NANJING YISHIZHIMING SHANGMAO YOUXI | May 2026 | 301 | 35 |
| NANJING YIXIAO DIANZIKEJI YOUXIAN G | May 2026 | 313 | 23 |
| NANJING YONG LIN RUI KE TRADE CO. | Jul 2025 | 438 | 0 |
| NANJING YONGDI TECHNOLOGY | May 2026 | 207 | 55 |
| NANJING YOUBERHAM CO.,LTD | Apr 2026 | 151 | 3 |
| NANJING YOUJINFA TRADING | May 2026 | 164 | 55 |
| NANJING YUAN ROUSHENG TRADING CO | Apr 2026 | 64 | 12 |
| NANJING YUCAN IMPORT&EXPORT TRADING | Dec 2024 | 691 | 0 |
| NANJING YUEJIXIN IMPORT AND EXPORT | Jan 2025 | 126 | 0 |
| NANJING YUESHENG IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 934 | 25 |
| NANJING YUTONG IMPORT AND EXPORT CO | Feb 2026 | 132 | 6 |
| NANJING YUXIAO TRADING CO.,LTD. | Nov 2025 | 212 | 0 |
| NANJING ZELANG MEDICAL TECHNOLOGY C | May 2026 | 238 | 21 |
| NANJING ZHIYI NETWORK TECHNOLOGY CO | May 2026 | 163 | 38 |
| NANJINGDIGESUPPLYCHAINMANAGEMEN | Feb 2025 | 289 | 0 |
| NANJINGFEITUOGUOJIMAOYIYOUXIANGONGS | Feb 2026 | 134 | 0 |
| NANJINGSHIKAILIDEJINGJIMAOYI LLC | May 2026 | 110 | 5 |
| NANJJING EJEKO INTERNATONAL LOGISTI | Jul 2025 | 62 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-29 | MAEU266027367 | RSLCSHAF2602091A | 611E | House Bill | RSLC | 9525869 | AIN SNAN EXPRESS | 2026-04-28 | BALTIMORE, MARYLAND | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA | 23 PCS | 23,943 K | Container Yard | NANJING YUEHAO IMPORT AND EXPORT | STONE UNIVERSE INC. | STONE UNIVERSE INC. | PEBBLE STONE |
| 2026-04-29 | MAEU266028207 | RSLCSHAF2602092A | 611E | House Bill | RSLC | 9525869 | AIN SNAN EXPRESS | 2026-04-28 | BALTIMORE, MARYLAND | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA | 23 PCS | 23,943 K | Container Yard | NANJING YUEHAO IMPORT AND EXPORT | STONE UNIVERSE INC. | STONE UNIVERSE INC. | PEBBLE STONE |
| 2026-04-29 | MAEU266028528 | RSLCSHAF2602094A | 611E | House Bill | RSLC | 9525869 | AIN SNAN EXPRESS | 2026-04-28 | BALTIMORE, MARYLAND | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA | 28 PCS | 24,472 K | Container Yard | NANJING YUEHAO IMPORT AND EXPORT | STONE UNIVERSE INC. | STONE UNIVERSE INC. | PEBBLE STONE |
| 2026-04-28 | CMDUJNG0307855 | EMLTSHAS00336569 | 140E | House FROB | EMLT | 9300398 | EVER SIGMA | 2026-04-27 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 24 PLT | 24,488 K | Pier to Pier | NANJING YUEHAO IMPORT AND EXPORT | STONE ARCH CANADA INC | STONE ARCH CANADA INC | PEBBLE STONES |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-01 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-03-11 |
| Master BOL # | MEDUWQ502348 |
|---|---|
| House BOL # | HNLTNJ263A0008 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HNLT |
| Voyage # | 612E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC RIKKU |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | NANJING, CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | BALTIMORE, MARYLAND (1303) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 24472 K |
| Weight in KG | 24,472 KG |
| Quantity | 28 PKG |
| Volume | 25 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSMU3923836 |
| Commodity Description |
PEBBLE STONES |
| Shipper Name | NANJING YUEHAO IMPORT AND EXPORT |
|---|---|
| Address Line 1 | CO., LTD NO.1588 YUHUA VILLAGE |
| Address Line 2 | HENGLIANG TOWN LUHE DISTRICT |
| Address Line 3 | NANJING, CHINA |
| Consignee Name | STONE UNIVERSE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2333 GRANT AVE, SAN LORENZO, CA |
| Address Line 2 | 94580, USA |
| Notify Party Name | STONE UNIVERSE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2333 GRANT AVE, SAN LORENZO, CA |
| Address Line 2 | 94580, USA |
| Container Number | MSMU3923836 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX45690886 |
| Seal Number 1 | FX45690886 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PEBBLE STONES |
| Marks and Numbers 1 | N M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 680299 | 00000000 | 0000024472 K |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Jacksonville, Florida | 90 | 2023-06-26 |
| Savannah, Georgia | 81 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 26 | 2024-04-22 |
| Baltimore, Maryland | 22 | 2026-05-18 |
| Miami, Florida | 16 | 2025-12-31 |
| Los Angeles, California | 15 | 2024-04-18 |
| Seattle, Washington | 11 | 2026-03-03 |
| Oakland, California | 11 | 2025-10-06 |
| Houston, Texas | 9 | 2024-08-07 |
| Tacoma, Washington | 8 | 2026-04-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 200 | 2026-05-21 |
| Yangshan China (Mainland) | 25 | 2026-04-20 |
| Ningbo China (Mainland) | 22 | 2023-10-09 |
| Pusan South Korea | 20 | 2026-01-20 |
| Nan Ching China (Mainland) | 19 | 2023-05-29 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 16 | 2026-04-29 |
| Caucedo Dominican Republic | 3 | 2026-04-11 |
| Cartagena Colombia | 2 | 2025-12-31 |
| Singapore Singapore | 2 | 2023-06-20 |
| Puerto Manzanillo Panama | 1 | 2026-01-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Nanjing Yuehao Import And Export Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NANJING YUEHAO IMPORT AND EXPORT CO | NO.1588 YUHUA VILLAGE HENGLIANG TOW NANJING 32 210000 CHINA | 2026-05-21 | 37 |
| NANJING YUEHAO IMPORT AND EXPORT CO | NO.1588 YUHUA VILLAGE HENGLIANG TOWN LUHE DISTRICT NANJING CN | 2025-09-22 | 20 |
| NANJING YUEHAO IMPORT AND EXPORT CO | 2026-01-15 | 5 | |
| NANJING YUEHAO IMPORT AND EXPORT CO | 2026-04-11 | 3 | |
| NANJING YUEHAO IMPORT AND EXPORT CO | 2026-02-09 | 1 | |
| NANJING YUEHAO IMPORT AND EXPORT CO | 2026-01-08 | 1 | |
| NANJING YUEHAO IMPORT AND EXPORT CO | 2025-06-09 | 1 | |
| NANJING YUEHAO IMPORT AND EXPORT CO., LTD | 2024-12-07 | 46 | |
| NANJING YUEHAO IMPORT AND EXPORT CO., LTD | 2022-12-08 | 31 | |
| NANJING YUEHAO IMPORT AND EXPORT CO | 2023-05-29 | 19 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Nanjing Yuehao Import And Export Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-04-28 | 1 | |
| 2024-05-06 | 12 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||