There are a total of 477 bills of lading on file for Nantong Bodyx Sporting Fitness Co between November 17th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 477 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 15 were within the past 90 days.
| Total Records | 477 |
|---|---|
| Shipper Records | 477 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Nov 17th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 15 |
| Records in the Past Year | 76 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NANTONG BODYX SPORTING FITNESS CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Nantong Bodyx Sporting Fitness Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Nantong Bodyx Sporting Fitness Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| UNITED VENTURES FITNESS INC | May 2026 | 449 | 124 |
| THE TREADMILL FACTORY | May 2026 | 415 | 30 |
| ADVANCED FITNESS CONCEPTS, INC | Apr 2026 | 168 | 22 |
| VERTICAL TRADING LLC | Nov 2022 | 14 | 7 |
| DELTECH MANUFACTURING | May 2026 | 141 | 7 |
| MULTISPORTS INC | Jul 2023 | 588 | 6 |
| THE FITNESS FACTORY CANADA INC | May 2026 | 36 | 5 |
| HEALTHCRAFT PRODUCTS INC | May 2026 | 81 | 2 |
| G & G FITNESS EQUIPMENT,INC. | Feb 2026 | 138 | 1 |
| Apr 2025 | 4 | 1 | |
| Jun 2024 | 1 | 1 | |
| DYNAMIC FITNESS & STRENGTH LLC | Apr 2026 | 118 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Nantong Bodyx Sporting Fitness Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NANTONG BAOHE HOMETEXTILE CO.,LTD | Apr 2026 | 482 | 4 |
| NANTONG BEISHENG ART&CRAFT CO.,LTD | Feb 2026 | 184 | 0 |
| NANTONG BELOGER METAL PRODUCTS | May 2026 | 71 | 25 |
| NANTONG BESTVIEW SPA CO.,LTD | May 2026 | 284 | 8 |
| NANTONG BESTWIN HOME TEXTILE CO. | May 2026 | 679 | 8 |
| NANTONG BETTER SPORTS& FITNESS | Apr 2026 | 133 | 2 |
| NANTONG BLOSSOM TRADE CO., LTD | Apr 2026 | 107 | 6 |
| NANTONG BNF INT'L TRADE CO.,LTD | Apr 2026 | 480 | 1 |
| NANTONG BO MAN IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 152 | 1 |
| NANTONG BO SHUANG HOME TEXTILE CO., LTD. | May 2026 | 261 | 13 |
| NANTONG BOGU TEXTILE CO., LTD. | May 2026 | 372 | 4 |
| NANTONG BOREN TEXTILE TECHNOLOGY CO | May 2026 | 96 | 85 |
| NANTONG BOTAO CHEMICAL CO.,LTD | Apr 2026 | 220 | 2 |
| NANTONG BOYUAN AUTOMOTIVE PARTS CO | May 2026 | 153 | 6 |
| NANTONG BULAWO HOME TEXTILE CO.,LTD | May 2026 | 385 | 11 |
| NANTONG BYTIDE INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 281 | 9 |
| NANTONG CAPGLOBAL INTERNATIONAL TRA | May 2026 | 815 | 26 |
| NANTONG CARTTEC METAL PRODUCT CO | Oct 2024 | 126 | 0 |
| NANTONG CATHAY CLOTHING CO.,LTD | Sep 2022 | 608 | 0 |
| NANTONG CHANGHAI FOOD ADDITIVE CO. | May 2026 | 346 | 8 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | MEDUWR280738 | FTNVSSHAS0011421 | UK615 | House FROB | FTNV | 9401104 | MSC SOLA | 2026-05-16 | SEATTLE, WASHINGTON | NANTONG CHINA (MAINLAND) | 734 PKG | 63,795 KG | House to House | NANTONG BODYX SPORTING FITNESS CO | THE FITNESS FACTORY CANADA INC | RUBBER DUMBBELL RUBBER PLATERUBBER DUMBBELLPUZZLE MATHAND GRI PPERSHEATH TUBINGBENCHSTEPPERLACROSSE BALL | |
| 2026-05-05 | MEDUWR150469 | FTNVSSHAS0011307 | UK614 | House FROB | FTNV | 9969998 | CATHERINE C | 2026-05-02 | SEATTLE, WASHINGTON | NANTONG CHINA (MAINLAND) | 755 PKG | 88,769 KG | House to House | NANTONG BODYX SPORTING FITNESS CO | THE FITNESS FACTORY CANADA INC | RUBBER DUMBBELL RUBBER DUMBBELLPUZZLE MATBENCH RUBBER DUMBBELLRUBBER PLATEPUZZLE MATBENCH | |
| 2026-05-05 | MEDUWR010275 | FTNVSSHAS0011195 | UK614 | House FROB | FTNV | 9969998 | CATHERINE C | 2026-05-02 | SEATTLE, WASHINGTON | NANTONG CHINA (MAINLAND) | 468 PKG | 24,316 KG | House to House | NANTONG BODYX SPORTING FITNESS CO | THE FITNESS FACTORY CANADA INC | RUBBER PLATERUBBER DUMBBELLBENCH | |
| 2026-04-27 | MEDUWQ888754 | FTNVSSHAS0011162 | UK613 | House FROB | FTNV | 9605231 | MSC DAKAR X | 2026-04-25 | SEATTLE, WASHINGTON | NANTONG CHINA (MAINLAND) | 664 PKG | 24,054 KG | House to House | NANTONG BODYX SPORTING FITNESS CO | UNITED VENTURES FITNESS INC | ANKLE CUFFRUBBER DUMBBELLHEAVY BAGSHEATH TUBI NGBARBELLFOAM ROLLERBENCHSTEPPERSLAM BALLRUBB ER DUMBBELL | |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-04-13 |
| Master BOL # | MEDUWR323033 |
|---|---|
| House BOL # | FTNVSSHAS0011459 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | FTNV |
| Voyage # | UK615 |
| IMO # | 9401104 |
| Vessel Name | MSC SOLA |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | NANTONG |
| Foreign Port of Lading | NANTONG CHINA (MAINLAND) (57074) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 49609 KG |
| Weight in KG | 49,609 KG |
| Quantity | 728 PKG |
| Volume | 1 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
MSBU7536472 TXGU4313716 |
| Commodity Description |
PUZZLE MATTRICEP ROPEMINI LOOPS FOAM ROLLERPO WER RACKRUBBER DUMBBELL VINYL KETTLEBELLPUZZLE MATPOWER RACKRUBBER DU MBBELL |
| Shipper Name | NANTONG BODYX SPORTING FITNESS CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.15 BUILDING WENFENG STREET |
| Address Line 3 | INDUSTRIAL PARK |
| City | NANTONG |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | THE FITNESS FACTORY CANADA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 505 COCHRANE DR |
| City | MARKHAM |
| Country Code | CA |
| Container Number | MSBU7536472 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX45663096 |
| Seal Number 1 | FX45663096 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PUZZLE MATTRICEP ROPEMINI LOOPS FOAM ROLLERPO WER RACKRUBBER DUMBBELL |
| Marks and Numbers 1 | BODYX-2026007-6 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 950691 | 00000000 | 0000024951 KG |
| Container Number | TXGU4313716 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX45663097 |
| Seal Number 1 | FX45663097 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | VINYL KETTLEBELLPUZZLE MATPOWER RACKRUBBER DU MBBELL |
| Marks and Numbers 1 | BODYX-2026007-6 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 950691 | 00000000 | 0000024658 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 181 | 2026-05-22 |
| New York, New York | 45 | 2024-12-09 |
| Los Angeles, California | 45 | 2022-10-19 |
| Long Beach, California | 42 | 2026-01-26 |
| Tacoma, Washington | 37 | 2025-12-29 |
| Charleston, South Carolina | 36 | 2026-04-07 |
| Oakland, California | 30 | 2022-03-25 |
| Newark, New Jersey | 26 | 2022-09-03 |
| Boston, Massachusetts | 13 | 2015-08-18 |
| Houston, Texas | 10 | 2023-04-25 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 293 | 2026-04-07 |
| Nantong China (Mainland) | 99 | 2026-05-22 |
| Yangshan China (Mainland) | 59 | 2025-09-19 |
| Singapore Singapore | 6 | 2015-01-30 |
| Qingdao China (Mainland) | 5 | 2025-06-16 |
| Pusan South Korea | 4 | 2024-12-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 4 | 2021-11-04 |
| Nan Ching China (Mainland) | 3 | 2025-05-30 |
| Kingston Jamaica | 3 | 2016-09-12 |
| Colon Panama | 1 | 2021-04-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Nantong Bodyx Sporting Fitness Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NANTONG BODYX SPORTING FITNESS CO | NO.15 BUILDING WENFENG STREET INDUSTRIAL PARK NANTONG CN | 2026-05-22 | 140 |
| NANTONG BODYX SPORTING FITNESS CO | NO.15 BUILDING WENFENG STREET INDUSTRIAL PARK NANTONG JIANGSU NANTONG CN | 2019-06-24 | 31 |
| NANTONG BODYX SPORTING FITNESS CO., LTD. | 2015-07-10 | 24 | |
| NANTONG BODYX SPORTING FITNESS | 2025-06-16 | 22 | |
| NANTONG BODYX SPORTING FITNESS | 2022-08-04 | 21 | |
| NANTONG BODYX SPORTING FITNESS CO. LTD. | 2016-07-08 | 20 | |
| NANTONG BODYX SPORTING FITNESS CO | 2019-03-19 | 19 | |
| NANTONG BODYX SPORTING FITNESS CO. | 2022-09-09 | 15 | |
| NANTONG BODYX SPORTING FITNESS CO.,LTD | 2023-04-25 | 13 | |
| NANTONG BODYX SPORTING FITNESS CO | 2016-07-21 | 11 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Nantong Bodyx Sporting Fitness Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-06-16 | 4 | |
| 2019-01-16 | 1 | |
| 2018-07-17 | 1 | |
| 2015-07-10 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||