There are a total of 108 bills of lading on file for Ningbo Cimei Import & Export between May 23rd, 2014 and May 22nd, 2026.
Of those 108 bills of lading, 12 were within the past 30 days and 24 were within the past 90 days.
| Total Records | 108 |
|---|---|
| Shipper Records | 3 |
| Consignee Records | 126 |
| Notify Party Records | 125 |
| First Shipment on File | May 23rd, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 12 |
| Records in Last 90 Days | 24 |
| Records in the Past Year | 68 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NINGBO CIMEI IMPORT & EXPORT.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Ningbo Cimei Import & Export, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Ningbo Cimei Import & Export in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| COMBINED METAL INDUSTRIES INC. | May 2026 | 942 | 19 |
| GREENLAND TRADING COMPANY | May 2026 | 2,641 | 18 |
| ALCUMET TRADING LIMITED | May 2026 | 28 | 14 |
| KATAMAN METALS LLC | May 2026 | 4,299 | 10 |
| CNA METALS LIMITED | May 2026 | 1,421 | 6 |
| TRIPLE M METAL LP | May 2026 | 1,866 | 4 |
| EXI INC | May 2026 | 676 | 4 |
| GMI COMMODITIES SA | May 2026 | 71 | 3 |
| TO ORDER GT COMMODITIES LLC | May 2026 | 852 | 2 |
| TANGENT TRADING CORPORATION | May 2026 | 204 | 2 |
| SEALINK INTERNATIONAL INC | May 2026 | 13,052 | 2 |
| SCHUPAN & SONS, INC. | May 2026 | 652 | 2 |
| INOVA METAIS IMPORTACAO E | Sep 2025 | 73 | 2 |
| TRADEMET SA | Oct 2025 | 161 | 1 |
| OM COMMODITIES LLC | May 2026 | 784 | 1 |
| OLYMPIC METALS LLC | Mar 2026 | 4,284 | 1 |
| MITSUI & CO. (HONG KONG) LTD. | Jul 2023 | 40 | 1 |
| Aug 2025 | 7 | 1 | |
| AMI TRADING (USA) INC. | May 2026 | 7,553 | 1 |
| May 2026 | 6 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ningbo Cimei Import & Export.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | MAEU268931352 | 612E | Simple BOL FROB | MAEU | 9260469 | KOSTAS K | 2026-05-22 | PORT ANGELES, WASHINGTON | VANCOUVER, BC CANADA | 13 PKG | 55,062 LB | Container Yard | COMBINED METAL INDUSTRIES INC. | NINGBO CIMEI IMPORT EXPORT | NINGBO CIMEI IMPORT EXPORT | XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX .7 KG 14 DAYS COMBINED FREE TIME | |
| 2026-05-23 | MAEU268931004 | 612E | Simple BOL FROB | MAEU | 9260469 | KOSTAS K | 2026-05-22 | PORT ANGELES, WASHINGTON | VANCOUVER, BC CANADA | 18 PKG | 55,612 LB | Container Yard | COMBINED METAL INDUSTRIES INC. | NINGBO CIMEI IMPORT AND EXPORT CO | NINGBO CIMEI IMPORT AND EXPORT | RECYCLING MATERIALS FOR COPPER 15 BALES 3 GAY LORD NET WEIGHT 25108.2 KG GROSS WEIGHT 252 25.2 KG 14 DAYS COMBINED FREE TIME | |
| 2026-05-23 | MAEU268931349 | 612E | Simple BOL FROB | MAEU | 9260469 | KOSTAS K | 2026-05-22 | PORT ANGELES, WASHINGTON | VANCOUVER, BC CANADA | 14 PKG | 58,800 LB | Container Yard | COMBINED METAL INDUSTRIES INC. | NINGBO CIMEI IMPORT EXPORT | NINGBO CIMEI IMPORT EXPORT | RECYCLING MATERIALS FOR COPPER ALLOY 14 GAYLO RDS NET WEIGHT 26176.8 KG GROSS WEIGHT 2667 1.3 KG 14 DAYS COMBINED FREE TIME | |
| 2026-05-23 | MAEU268731759 | 612E | Simple BOL FROB | MAEU | 9260469 | KOSTAS K | 2026-05-22 | PORT ANGELES, WASHINGTON | VANCOUVER, BC CANADA | 13 PKG | 54,761 LB | Container Yard | TRIPLE M METAL LP | NINGBO CIMEI IMPORT AND EXPORT | NINGBO CIMEI IMPORT AND EXPORT | RECYCLING MATERIAL FOR COPPER NET WEIGHT 244 03 KGS | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | MAEU268931365 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Simple BOL FROB |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 612E |
| IMO # | 9260469 |
| Vessel Name | KOSTAS K |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | TORONTO |
| Foreign Port of Lading | VANCOUVER, BC CANADA (12493) |
| Port of Unlading | PORT ANGELES, WASHINGTON (3007) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 55888 LB |
| Weight in KG | 25,350 KG |
| Quantity | 14 PKG |
| Volume | CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
MRSU3874114 |
| Commodity Description |
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX .4 KG 14 DAYS COMBINED FREE TIME |
| Shipper Name | COMBINED METAL INDUSTRIES INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 8470 KEELE ST CONCORD ON L4K 2S1 |
| City | CONCORD |
| State Province | ON |
| Zip Code | L4K 2S1 |
| Country Code | CA |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | JCHO@COMBINEDMETAL.COM |
| Shipper Name | COMBINED METAL INDUSTRIES INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 8470 KEELE ST CONCORD ON L4K 2S1 |
| City | CONCORD |
| State Province | ON |
| Zip Code | L4K 2S1 |
| Country Code | CA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 18887437730 |
| Consignee Name | NINGBO CIMEI IMPORT EXPORT CO. LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 18F BLOCK A NINGXING INTERNATIONAL |
| City | NINGBO |
| State Province | NA |
| Zip Code | 315048 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | JOJO.ZHU@FUTUREIE.COM |
| Consignee Name | NINGBO CIMEI IMPORT EXPORT CO. LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 18F BLOCK A NINGXING INTERNATIONAL |
| City | NINGBO |
| State Province | NA |
| Zip Code | 315048 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8687780225 |
| Notify Party Name | NINGBO CIMEI IMPORT EXPORT CO. LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | SAME AS CONSIGNEE |
| City | NINGBO |
| State Province | NA |
| Zip Code | 315048 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8687780225 |
| Notify Party Name | NINGBO CIMEI IMPORT EXPORT CO. LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | SAME AS CONSIGNEE |
| City | NINGBO |
| State Province | NA |
| Zip Code | 315048 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | JOJO.ZHU@FUTUREIE.COM |
| Container Number | MRSU3874114 |
|---|---|
| Seal Number 1 | UL6493138 |
| Seal Number 1 | UL6493138 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX .4 KG 14 DAYS COMBINED FREE TIME |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 740400 | 00502992 | 0000055888 LB |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 28 | 2026-04-24 |
| Port Everglades, Florida | 21 | 2026-02-11 |
| Tacoma, Washington | 18 | 2026-03-26 |
| Los Angeles, California | 12 | 2026-05-12 |
| Port Angeles, Washington | 10 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 6 | 2025-05-16 |
| Long Beach, California | 4 | 2025-05-26 |
| Newark, New Jersey | 4 | 2021-07-12 |
| Jacksonville, Florida | 3 | 2026-05-14 |
| Charleston, South Carolina | 2 | 2025-09-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vancouver, BC Canada | 30 | 2026-05-23 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 28 | 2026-05-14 |
| Veracruz Mexico | 27 | 2026-04-24 |
| Cartagena Colombia | 11 | 2026-05-12 |
| Santos Brazil | 2 | 2025-09-16 |
| Caucedo Dominican Republic | 2 | 2024-04-08 |
| Halifax, NS Canada | 2 | 2021-07-12 |
| La Guaira Venezuela | 1 | 2025-01-13 |
| Kingston Jamaica | 1 | 2023-04-28 |
| Tampico Mexico | 1 | 2021-06-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ningbo Cimei Import & Export that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NINGBO CIMEI IMPORT & EXPORT | , L BUILDING, 510 HEYUAN ROAD, YINZHOU NINGBO 33 315040 CHINA | 2026-05-14 | 21 |
| NINGBO CIMEI IMPORT & EXPORT | , L 18F, BLOCK A, NINGXING INTERNATIONA L TRADE BUILDING, 510 HEYUAN ROAD, YINZHOU DISTRICT, NINGBO, 31504 T: F: | 2026-03-20 | 1 |
| NINGBO CIMEI IMPORT & EXPORT | 2026-03-26 | 1 | |
| NINGBO CIMEI IMPORT & EXPORT | 2026-01-13 | 1 | |
| NINGBO CIMEI IMPORT AND EXPORT CO | 2026-05-23 | 8 | |
| NINGBO CIMEI IMPORT & EXPORT CO. | 2025-06-12 | 8 | |
| NINGBO CIMEI IMPORT & EXPORT CO., LTD | 2024-07-17 | 8 | |
| NINGBO CIMEI IMPORT AND EXPORT CO | 2026-05-23 | 8 | |
| NINGBO CIMEI IMPORT & EXPORT CO. | 2024-07-22 | 4 | |
| NINGBO CIMEI IMPORT & EXPORT CO. | 2025-05-26 | 4 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Ningbo Cimei Import & Export.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-07-17 | 9 | |
| 2021-02-27 | 1 | |
| 2020-04-18 | 1 | |
| 2014-05-27 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Ningbo Cimei Import & Export.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 19 | |
| 2026-05-23 | 4 |