There are a total of 170 bills of lading on file for Ningbo Cyclelink International FREI between November 14th, 2025 and May 22nd, 2026.
Of those 170 bills of lading, 45 were within the past 30 days and 101 were within the past 90 days.
| Total Records | 170 |
|---|---|
| Shipper Records | 171 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 14th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 45 |
| Records in Last 90 Days | 101 |
| Records in the Past Year | 170 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NINGBO CYCLELINK INTERNATIONAL FREI.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Ningbo Cyclelink International FREI, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Ningbo Cyclelink International FREI in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ALBATROSS AMERICA, INC. | May 2026 | 7,450 | 74 |
| TRAN SMART LOGISTICS INC | May 2026 | 61,616 | 34 |
| CRESCO FREIGHT SYSTEM INC | May 2026 | 5,893 | 30 |
| SEASKY LOGISTICS, INC. | May 2026 | 111,083 | 25 |
| DYNASTY SHIPPING LLC | May 2026 | 71,104 | 4 |
| E LINK US INC | May 2026 | 43,960 | 2 |
| COMERCIAL HERMANOS BARRETO | Apr 2026 | 273 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ningbo Cyclelink International FREI.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | COSU6451692540 | 058E | Master Bill | COSU | 9622605 | OOCL BERLIN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 1,200 CTN | 4,200 KG | House to House | NINGBO CYCLELINK INTERNATIONAL FREI | TRAN SMART LOGISTICS INCORPORATED | TRAN SMART LOGISTICS INCORPORATED | ABS HARDSIDE LUGGAGE PO#XXXXXXXXXXX PO#XXXXXX 86165 PO#XXXXXX | |
| 2026-05-28 | COSU6449878960 | 1262E | Master Bill | COSU | 9850824 | EVER FORE | 2026-05-27 | SAVANNAH, GEORGIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 375 CTN | 12,475 KG | House to House | NINGBO CYCLELINK INTERNATIONAL FREI | ALBATROSS AMERICA, INC. | ALBATROSS AMERICA, INC. | SOFA | |
| 2026-05-27 | EGLV143663743550 | 1219E | Master Bill | EGLV | 9595474 | EVER LAUREL | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 560 CTN | 9,746 K | House to House | NINGBO CYCLELINK INTERNATIONAL FREIGHT COMPANY LIM... | PROFOUND FREIGHT INC. | PROFOUND FREIGHT INC. | MOBILITY SCOOTER,FOLDING WAGON MOBILITY SCOOTER UN3556 CLASS 9 FOLDING WAGON MOBILITY SCOOTER BATTERY STORAGE BAG ELECTRIC BICYC... | |
| 2026-05-27 | EGLV143663738301 | 1219E | Master Bill | EGLV | 9595474 | EVER LAUREL | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 780 CTN | 8,839 K | Container Yard | NINGBO CYCLELINK INTERNATIONAL FREIGHT COMPANY LIM... | CRESCO FREIGHT SYSTEM INC | CRESCO FREIGHT SYSTEM INC | FOLDING CAMPING COT FOLDING CAMPING COT SLIDE BASEBALL REBOUND NET THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS. @@XXX... | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-20 |
| Master BOL # | COSU6451868370 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 550954 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | COSU |
| Voyage # | 058E |
| IMO # | 9622605 |
| Vessel Name | OOCL BERLIN |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) (57037) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9462 KG |
| Weight in KG | 9,462 KG |
| Quantity | 372 CTN |
| Volume | 57 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU5481620 |
| Commodity Description |
PILLOW |
| Shipper Name | NINGBO CYCLELINK INTERNATIONAL FREI |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM1005,GLOBAL SHIPPING PLAZA, NO. |
| Address Line 2 | NINGBO ZJ 315000 |
| Address Line 3 | CHINA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 28801359 |
| Consignee Name | TRAN SMART LOGISTICS INCORPORATED |
|---|---|
| Address Line 1 | 7514 20TH AVENUE |
| Address Line 2 | BROOKLYN NY 11214 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 7123330 |
| Notify Party Name | TRAN SMART LOGISTICS INCORPORATED |
|---|---|
| Address Line 1 | 7514 20TH AVENUE |
| Address Line 2 | BROOKLYN NY 11214 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 7123330 |
| Container Number | OOCU5481620 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CW953561 |
| Seal Number 1 | CW953561 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PILLOW |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 940490 | 00000000 | 0000000000 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 64 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 57 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 26 | 2026-05-19 |
| Savannah, Georgia | 17 | 2026-05-21 |
| Houston, Texas | 5 | 2026-05-04 |
| San Juan, Puerto Rico | 1 | 2025-11-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yangshan China (Mainland) | 86 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 70 | 2026-05-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 9 | 2026-02-13 |
| Pusan South Korea | 4 | 2026-05-21 |
| Puerto Manzanillo Panama | 1 | 2025-11-20 |
Below are the top 5 company names and addresses for Ningbo Cyclelink International FREI that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NINGBO CYCLELINK INTERNATIONAL FREI | ROOM1005,GLOBAL SHIPPING PLAZA, NO. NINGBO ZJ 315000 CHINA 28801359 | 2026-05-23 | 147 |
| NINGBO CYCLELINK INTERNATIONAL FREI | FREIGHT ROOM1005GLOBAL SHIPP NINGBO 315040 CN 8657487219520 | 2025-11-20 | 1 |
| NINGBO CYCLELINK INTERNATIONAL FREI | 2025-11-20 | 1 | |
| NINGBO CYCLELINK INTERNATIONAL | 2026-05-02 | 13 | |
| NINGBO CYCLELINK INTERNATIONAL FREIGHT COMPANY LIMITED | 2026-05-21 | 9 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Ningbo Cyclelink International FREI.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-02 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||