There are a total of 238 bills of lading on file for Ningbo CTS International Logistics Co.,Ltd between November 7th, 2013 and May 2nd, 2026.
Of those 238 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 238 |
|---|---|
| Shipper Records | 236 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 2 |
| First Shipment on File | Nov 7th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 2nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 22 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NINGBO CTS INTERNATIONAL LOGISTICS CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Ningbo CTS International Logistics Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Ningbo CTS International Logistics Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| THE CAMELOT COMPANY | May 2026 | 28,961 | 147 |
| OREGON INTERNATIONAL AIR FREIGHT CO | May 2026 | 35,641 | 14 |
| CTS GLOBAL SUPPLY CHAIN SOLUTIONS | May 2026 | 51,072 | 9 |
| CTS GLOBAL LOGISTICS CANADA INC. | May 2026 | 1,377 | 4 |
| ADP GLOBAL LOGISTICS,INC. | May 2026 | 18,290 | 3 |
| CTS GLOBAL LOGISTICS (GEORGIA) INC. | May 2026 | 886 | 2 |
| DTS ADVANCE LOGISTICS INC. | May 2026 | 7,024 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ningbo CTS International Logistics Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-17 | EGLV143655501224 | 0017E | Master BOL w/in-bond | EGLV | 9241310 | EVER EAGLE | 2026-03-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 598 CTN | 5,985 K | Pier to Pier | NINGBO CTS INTERNATIONAL LOGISTICS | THE CAMELOT COMPANY | THE CAMELOT COMPANY | HOVER GLIDER SWIVIGO HOVER GLIDER ORBITS STILTS HS @,CHINA TEL - | |
| 2026-03-17 | EGLV143655501003 | 0017E | Master BOL w/in-bond | EGLV | 9241310 | EVER EAGLE | 2026-03-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,046 CTN | 12,800 K | Pier to Pier | NINGBO CTS INTERNATIONAL LOGISTICS | THE CAMELOT COMPANY | THE CAMELOT COMPANY | SOCCER BALL,STEPPING STONE TREE HANGER STRAP OUTDOOR PLAY SETS SWING SOCCER BALL TWISTER STEPPING STONE | |
| 2026-03-17 | EGLV143655501322 | 0017E | Master BOL w/in-bond | EGLV | 9241310 | EVER EAGLE | 2026-03-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 43 PKG | 20,290 K | Pier to Pier | NINGBO CTS INTERNATIONAL LOGISTICS | THE CAMELOT COMPANY | THE CAMELOT COMPANY | OIL FILTER OIL FILTER HS @@FAX -- BREAKBULK@CAMELOTCOMPANY.COM BROKERAGE@CAMELOTCOMPANY.COM | |
| 2026-02-18 | EGLV143655500198 | 1205E | Master BOL w/in-bond | EGLV | 9850551 | EVER FORWARD | 2026-02-17 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 686 CTN | 8,517 K | Pier to Pier | NINGBO CTS INTERNATIONAL LOGISTICS | THE CAMELOT COMPANY | THE CAMELOT COMPANY | HANGING STRAP HANGING STRAP OUTDOOR PLAY SETS SWING . @,CHINA (TEL ()-) | |
| Run Date | 2026-04-01 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-31 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-31 |
| Trade Update Date | 2026-03-23 |
| Master BOL # | EGLV143655502905 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master BOL w/in-bond |
| Carrier Code | EGLV |
| Voyage # | 1212E |
| IMO # | 9595474 |
| Vessel Name | EVER LAUREL |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | NINGBO, CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | CHICAGO, ILLINOIS (3901) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11784 K |
| Weight in KG | 11,784 KG |
| Quantity | 498 PKG |
| Volume | 68 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRHU6241391 |
| Commodity Description |
MOTORCYCLE TIRES MOTORCYCLE TIRES (HS ) @,CHINA (TEL ()-) @@FAX -- BREAKBULK@CAMELOTCOMPANY.COM |
| Shipper Name | NINGBO CTS INTERNATIONAL LOGISTICS |
|---|---|
| Address Line 1 | CO.,LTD |
| Address Line 2 | 27F,GLOBAL SHIPPING PLAZA,NINGDONG |
| Address Line 3 | ROAD NO.269 |
| Address Line 4 | YINZHOU DISTRICT,NINGBO CITY,@ |
| Consignee Name | THE CAMELOT COMPANY. |
|---|---|
| Address Line 1 | 9865 WEST LELAND AVENUE,SCHILLER |
| Address Line 2 | PARK,IL60176-1303 CHICAGO,U.S.A. |
| Address Line 3 | ATTN:KELLIE CASE |
| Address Line 4 | TEL:847-678-5400@@ |
| Notify Party Name | THE CAMELOT COMPANY. |
|---|---|
| Address Line 1 | 9865 WEST LELAND AVENUE,SCHILLER |
| Address Line 2 | PARK,IL60176-1303 CHICAGO,U.S.A. |
| Address Line 3 | ATTN:KELLIE CASE |
| Address Line 4 | TEL:847-678-5400@@ |
| Container Number | TRHU6241391 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCEJR6115 |
| Seal Number 1 | EMCEJR6115 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | MOTORCYCLE TIRES MOTORCYCLE TIRES (HS ) @,CHINA (TEL ()-) @@FAX -- BREAKBULK@CAMELOTCOMPANY.COM |
| Additional Cargo 1 | BROKERAGE@CAMELOTCOMPANY.COM |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 100 | 2025-07-21 |
| Los Angeles, California | 89 | 2026-04-10 |
| Newark, New Jersey | 10 | 2024-11-02 |
| Long Beach, California | 10 | 2024-04-10 |
| Savannah, Georgia | 8 | 2025-12-23 |
| Seattle, Washington | 8 | 2023-08-10 |
| Miami, Florida | 3 | 2026-05-05 |
| Oakland, California | 3 | 2024-05-17 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2024-03-25 |
| Charleston, South Carolina | 2 | 2021-03-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 218 | 2026-04-10 |
| Shanghai China (Mainland) | 7 | 2026-05-05 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 7 | 2017-02-01 |
| Pusan South Korea | 4 | 2025-12-12 |
| Vancouver, BC Canada | 2 | 2019-10-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ningbo CTS International Logistics Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NINGBO CTS INTERNATIONAL LOGISTICS CO.,LTD | 27F,GLOBAL SHIPPING PLAZA,NINGDONG ROAD NO.269 YINZHOU DISTRICT, NINGBO CITY,@ | 2025-10-07 | 66 |
| NINGBO CTS INTERNATIONAL LOGISTICS CO.,LTD. | 27F,GLOBAL SHIPPING PLAZA,NINGDONG ROAD NO.269 YINZHOU DISTRICT,NINGBO CITY,315000,CHINA@ | 2025-07-21 | 47 |
| NINGBO CTS INTERNATIONAL LOGISTICS CO.,LTD | 2024-05-07 | 12 | |
| NINGBO CTS INTERNATIONAL LOGISTICS CO.,LTD. | 2023-04-21 | 11 | |
| NINGBO CTS INTERNATIONAL LOGISTICS CO., LTD. | 2020-11-21 | 10 | |
| NINGBO CTS INTERNATIONAL LOGISTICS | 2026-04-10 | 10 | |
| NINGBO CTS INTERNATIONAL LOGISTICS | 2017-02-01 | 7 | |
| NINGBO CTS INTERNATIONAL LOGISTICS CO.,LTD | 2021-06-07 | 7 | |
| NINGBO CTS INTERNATIONAL LOGISTICS | 2026-05-05 | 5 | |
| NINGBO CTS INTERNATIONAL LOGISTICS | 2019-11-16 | 3 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Ningbo CTS International Logistics Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-07-12 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||