There are a total of 246 bills of lading on file for Ningbo Create Value Imp.&EXP.Co.,LT between June 10th, 2013 and May 12th, 2026.
Of those 246 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 246 |
|---|---|
| Shipper Records | 262 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 10th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 11 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NINGBO CREATE VALUE IMP.&EXP.CO.,LT.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Ningbo Create Value Imp.&EXP.Co.,LT, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Ningbo Create Value Imp.&EXP.Co.,LT in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| JOKARI US INC. | May 2026 | 689 | 10 |
| VANDUE CORPORATION | May 2026 | 1,756 | 8 |
| VANDERBILT HOME PRODUCTS LLC | May 2026 | 2,252 | 8 |
| 26 CALIFORNIA WHOLESALE, INC. | Dec 2023 | 371 | 7 |
| MING YANG SOURCING INC | May 2026 | 279 | 6 |
| VOLUME DISTRIBUTORS | May 2026 | 3,599 | 3 |
| TRIO HOME GROUP INC | May 2026 | 106 | 3 |
| RED APPLE STORES ULC | May 2026 | 328 | 3 |
| JYSK LINEN N FURNITURE INC | May 2026 | 13,937 | 2 |
| G.T. WHOLESALE LIMITED | May 2026 | 2,942 | 2 |
| DOLLARAMA L.P. | May 2026 | 131,454 | 2 |
| Oct 2024 | 2 | 2 | |
| WELLS INTERNATIONAL LLC | Oct 2024 | 559 | 1 |
| Feb 2022 | 1 | 1 | |
| SUPERVALU INTERNATIONAL | Nov 2024 | 5,218 | 1 |
| RED APPLE STORES INC. | May 2026 | 917 | 1 |
| ONE DESIGN HOME INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 3,994 | 1 |
| LINSTOL USA LLC | May 2026 | 921 | 1 |
| HOBBY LOBBY STORES, INC. | May 2026 | 8,131 | 1 |
| HDS TRADING CORP. | Jul 2025 | 134 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ningbo Create Value Imp.&EXP.Co.,LT.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 | HLCUNG12602AVVS5 | DMALNGBE11897 | 610E | House FROB | DMAL | 9166792 | SKAGEN MAERSK | 2026-03-30 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 768 CTN | 3,520 KG | House to House | NINGBO CREATE VALUE IMPORT & EXPORT | TOY STORAGE BUCKET (BOB) TOY STORAGE BUCKET (STUART) TOY STORAGE BUCKET (KEVIN) | ||
| 2026-01-12 | MAEU262627217 | 551E | Simple BOL FROB | MAEU | 9450430 | BUDAPEST EXPRESS | 2026-01-11 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 540 CTN | 2,976 LB | Container Yard | NINGBO CREATE VALUE IMP.EXP. | JYSK LINENN FURNITURE | JYSK LINENN FURNITURE | JYSK ORDER NO. CL CL PRODUCT DESC RIPTION.MUNK PLASTIC BASKET JYSK ITEM NO. | |
| 2025-12-22 | MAEU262340466 | 548E | Simple BOL FROB | MAEU | 9166792 | SKAGEN MAERSK | 2025-12-21 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 2,502 CTN | 8,290 LB | Container Yard | NINGBO CREATE VALUE IMP.EXP. | JYSK LINENN FURNITURE JYSK LINENN FURNITURE INC. | JYSK LINENN FURNITURE | JYSK ORDER NO. CL CL JYSK CANADA ITEM NO. DBL ITEM PRODUC T DESCRIPTION. BRIS JUG WITH CUPS JYSK ORDE R NO. CL CL JYSK CANADA IT... | |
| 2025-12-15 | OOLU2164139531 | 055E | Regular Bill | OOLU | 9622588 | OOCL POLAND | 2025-12-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 209 CTN | 595 KG | House to House | NINGBO CREATE VALUE IMP.& EXP.CO.,L | VOLUME DISTRIBUTORS INC. | VOLUME DISTRIBUTORS INC. | WASH BAG SHIPPER STATES THAT THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIAL | |
| Run Date | 2026-04-06 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-05 |
| Trade Update Date | 2026-03-03 |
| Master BOL # | HLCUNG12602AVVR4 |
|---|---|
| House BOL # | DMALNGBE11896 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | DMAL |
| Voyage # | 611E |
| IMO # | 9260457 |
| Vessel Name | GSL ALEXANDRA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3438 KG |
| Weight in KG | 3,438 KG |
| Quantity | 750 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HLBU2716792 |
| Commodity Description |
TOY STORAGE BUCKET (BOB) TOY STORAGE BUCKET (STUART) TOY STORAGE BUCKET (KEVIN) |
| Shipper Name | NINGBO CREATE VALUE IMPORT & EXPORT |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 181 HUIZHAN ROAD |
| City | NINGBO |
| Country Code | CN |
| Container Number | HLBU2716792 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK4203377 |
| Seal Number 1 | HLK4203377 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | TOY STORAGE BUCKET (BOB) |
| Cargo Description 2 | TOY STORAGE BUCKET (STUART) |
| Cargo Description 3 | TOY STORAGE BUCKET (KEVIN) |
| Marks and Numbers 1 | KEEEPER KEEEPER KEEEPER |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 392490 | 00000000 | 0000000973 KG |
| 392490 | 00000000 | 0000001090 KG |
| 392490 | 00000000 | 0000001375 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 80 | 2025-03-07 |
| Los Angeles, California | 62 | 2025-12-09 |
| Long Beach, California | 35 | 2026-05-13 |
| Seattle, Washington | 30 | 2021-09-01 |
| Tacoma, Washington | 15 | 2026-04-06 |
| Houston, Texas | 7 | 2024-09-20 |
| New York, New York | 4 | 2021-11-08 |
| Wilmington, North Carolina | 4 | 2021-01-14 |
| Norfolk, Virginia | 4 | 2018-11-08 |
| Miami, Florida | 2 | 2024-10-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 219 | 2026-05-13 |
| Pusan South Korea | 10 | 2026-04-06 |
| Yantian China (Mainland) | 10 | 2023-05-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 5 | 2021-12-17 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2019-07-30 |
| Colon Panama | 1 | 2018-11-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ningbo Create Value Imp.&EXP.Co.,LT that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NINGBO CREATE VALUE IMP&EXP CO.,LTD | RMC003-005, 3F,PERMANENT SHOW CENTR 181 HUIZHAN ROAD,NINGBO,CHINA NINGBO 315000 CN | 2019-09-09 | 16 |
| NINGBO CREATE VALUE IMP.& EXP.CO. | 3F OF HALL 9,NO.181 HUIZHAN RD,NB NINGBO CN | 2019-08-13 | 9 |
| NINGBO CREATE VALUE IMP.& EXP.CO. | 2019-08-13 | 9 | |
| NINGBO CREATE VALUE IMP.&EXP.CO., L | 2018-10-29 | 7 | |
| NINGBO CREATE VALUE IMP.&EXP.CO.,LT | 2018-11-08 | 6 | |
| NINGBO CREATE VALUE IMP.& EXP.CO.,L | 2026-05-13 | 5 | |
| NINGBO CREATE VALUE IMP. EXP. CO.,LTD. | 2024-01-23 | 5 | |
| NINGBO CREATE VALUE IMP. & EXP.CO. | 2022-04-15 | 4 | |
| NINGBO CREATE VALUE IMP.&EXP.CO.,LT | 2025-03-04 | 4 | |
| NINGBO CREATE VALUE IMP. & EXP. CO.,LTD | 2024-10-24 | 4 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Ningbo Create Value Imp.&EXP.Co.,LT.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-09-26 | 15 | |
| 2021-09-06 | 1 | |
| 2020-08-01 | 1 | |
| 2020-07-06 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||