There are a total of 7,144 bills of lading on file for Nippon Express(China)Co.,Ltd. between October 20th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 7,144 bills of lading, 54 were within the past 30 days and 152 were within the past 90 days.
| Total Records | 7,144 |
|---|---|
| Shipper Records | 6,547 |
| Consignee Records | 550 |
| Notify Party Records | 461 |
| First Shipment on File | Oct 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 54 |
| Records in Last 90 Days | 152 |
| Records in the Past Year | 556 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NIPPON EXPRESS(CHINA)CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 16 companies associated with Nippon Express(China)Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 16 companies associated with Nippon Express(China)Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NIPPON EXPRESS USA, INC. | May 2026 | 311,445 | 1,663 |
| NIPPON EXPRESS CANADA LTD. | May 2026 | 21,362 | 49 |
| MAZDA MOTOR OF AMERICA, INC. | May 2026 | 17,945 | 40 |
| NIPPON EXPRESS DE MEXICO SA DE CV | May 2026 | 3,503 | 9 |
| UNITED ROBOTICS GROUP INC | Aug 2024 | 16 | 8 |
| MACK TECHNOLOGIES MEXICO, S.A. | May 2026 | 3,240 | 8 |
| NISSAN MEXICANA, S.A. DE C.V. | May 2026 | 40,511 | 7 |
| NISSAN (CHINA) INVESTMENT CO., LTD. | May 2026 | 4,856 | 7 |
| PANASONIC AUTOMOTIVE SYSTEMS COMPANY | May 2026 | 37,760 | 6 |
| NIPPON EXPRESS LOS ANGELES BRANCH | Jun 2025 | 11 | 4 |
| FOREST SHIPPING USA INC. | May 2026 | 33,291 | 4 |
| CANON USA,INC. | May 2026 | 19,315 | 4 |
| MINNEAPOLIS BRANCH NIPPON EXPRESS USA,INC. | Jan 2026 | 17 | 2 |
| NANJING PEATMOSS BIOTECHNOLOY COMPA | Jan 2023 | 32 | 1 |
| INTERFORM SRL | May 2026 | 689 | 1 |
| BEWISECREEK RESOURCE CORPORATION | Jan 2023 | 20 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Nippon Express(China)Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NIPPON CONCEPT AMERICA, LLC | May 2026 | 10,581 | 52 |
| NIPPON CONCEPT CORPORATION | May 2026 | 7,215 | 8 |
| NIPPON DEL MONTE CORPORATION | Aug 2024 | 288 | 0 |
| NIPPON DONALDSON LIMITED | May 2026 | 484 | 6 |
| NIPPON ELECTRIC GLASS (M) SDN BHD | May 2026 | 14,933 | 263 |
| NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA, INC. | May 2026 | 8,910 | 225 |
| NIPPON EXPRESS (CAMBODIA) CO., LTD. | Mar 2026 | 312 | 2 |
| NIPPON EXPRESS (DEUTSCHLAND) GMBH | May 2026 | 3,618 | 64 |
| NIPPON EXPRESS ATLANTA | Nov 2025 | 540 | 0 |
| NIPPON EXPRESS BELGIUM NV | May 2026 | 5,108 | 48 |
| NIPPON EXPRESS CANADA LTD. | May 2026 | 21,362 | 476 |
| NIPPON EXPRESS CO.,LTD. | May 2026 | 110,580 | 1,934 |
| NIPPON EXPRESS DE ESPANA, S.A. | May 2026 | 880 | 12 |
| NIPPON EXPRESS DE MEXICO SA DE CV | May 2026 | 3,503 | 65 |
| NIPPON EXPRESS DO BRASIL T.I. LTDA | Mar 2026 | 533 | 1 |
| NIPPON EXPRESS DO BRASIL TRANSPORTES INTERNACIONAIS LTDA | Apr 2026 | 210 | 1 |
| NIPPON EXPRESS FRANCE S.A.S. | May 2026 | 1,637 | 43 |
| NIPPON EXPRESS GROVE CITY | Apr 2025 | 3,051 | 0 |
| NIPPON EXPRESS INDIA PVT LTD | May 2026 | 4,503 | 183 |
| NIPPON EXPRESS ITALIA SPA | May 2026 | 10,898 | 832 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-27 | ONEYNKGG07024700 | 003E | Master BOL w/in-bond | ONEY | 9618290 | SAPPHIRE TOWER | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 747 CTN | 4,553 KG | Container Yard | NIPPON EXPRESS(CHINA) | NIPPON EXPRESS USA,INC.(1087NF) | NIPPON EXPRESS USA,INC.(1087NF) | "SHIPPER_DESCRIPTION" (AUTO HEATER; AUTO COND ENSER; RADIATOR; INTERCOOLER) - "HSCD_DESCRIP TION" (RADIATORS, MOTOR VEHICLE) PLE... | |
| 2026-05-25 | OOLU2326486551 | 0TNIG | Master FROB | OOLU | 9461465 | LOTUS A | 2026-05-24 | SEATTLE, WASHINGTON | VANCOUVER, BC CANADA | 72 PKG | 78,968 KG | House to House | NIPPON EXPRESS USA, INC. | NIPPON EXPRESS CHINA COMPANY LTD WU | NIPPON EXPRESS CHINA COMPANY LTD WU | ANIMAL FEED ADDITIVES 4X40'CTR (STC: 3,040 BAGS ON 72 PALLETS TOTAL) ANIMAL FEED ADDITIVES HS CODE: 2309.90 760 25KG BAGS AVAILA... | |
| 2026-05-25 | OOLU2326486550 | 0TNIG | Master FROB | OOLU | 9461465 | LOTUS A | 2026-05-24 | SEATTLE, WASHINGTON | VANCOUVER, BC CANADA | 760 PKG | 19,742 KG | House to House | NIPPON EXPRESS USA, INC. | NIPPON EXPRESS CHINA COMPANY LTD WU | NIPPON EXPRESS CHINA COMPANY LTD WU | 1X40'CTR (STC: 760 BAGS ON 18 PALLETS TOTAL) ANIMAL FEED ADDITIVES HS CODE: 2309.90 760 25KG BAGS AVAILA ZN 120 | |
| 2026-05-25 | ONEYSH6AC5912900 | 019E | Master BOL w/in-bond | ONEY | 9869162 | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,120 PKG | 13,512 KG | Container Yard | NIPPON EXPRESS(CHINA) | NIPPON EXPRESS U.S.A .,INC. | NIPPON EXPRESS U.S.A .,INC. | "SHIPPER_DESCRIPTION" (LENS TIMING CHAIN FERR ITE MAGNET) - "HSCD_DESCRIPTION" (IRON OR STE EL CHAIN,PART, OTHER CHAIN) PLEASE N... | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-25 |
| Trade Update Date | 2026-05-27 |
| Master BOL # | MEDUWU250108 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 10E |
| IMO # | 9932531 |
| Vessel Name | ZIM MOUNT VINSON |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 71322 K |
| Weight in KG | 71,322 KG |
| Quantity | 182 PKG |
| Volume | 57 X |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
MEDU4202620 MSDU4511734 MSNU1318547 IPXU3875496 |
| Commodity Description |
BEARING COMPONENTS BEARING COMPONENTS BEARING COMPONENTS BEARING COMPONENTS |
| Shipper Name | NIPPON EXPRESS(CHINA)CO.,LTD TIANJI |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM J F/L 27 TEDA BUILDING NO 256 |
| Address Line 2 | TIANJIN 12 300171 CHINA |
| Consignee Name | NIPPON EXPRESS USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 6001 CHATHAM CENTER DR STE 130 |
| Address Line 2 | SAVANNAH GA 31405 UNITED STATES |
| Notify Party Name | NIPPON EXPRESS USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 6001 CHATHAM CENTER DR STE 130 |
| Address Line 2 | SAVANNAH GA 31405 UNITED STATES |
| Container Number | MEDU4202620 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX46430790 |
| Seal Number 1 | FX46430790 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BEARING COMPONENTS |
| Marks and Numbers 1 | CUSTOMER NAME:JTEKT BEARINGS NORTH AMERICA BR |
| Container Number | MSDU4511734 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX47250543 |
| Seal Number 1 | FX47250543 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BEARING COMPONENTS |
| Marks and Numbers 1 | CUSTOMER NAME:JTEKT BEARINGS NORTH AMERICA BR |
| Container Number | MSNU1318547 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX46430834 |
| Seal Number 1 | FX46430834 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BEARING COMPONENTS |
| Marks and Numbers 1 | CUSTOMER NAME:JTEKT BEARINGS NORTH AMERICA BR |
| Container Number | IPXU3875496 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX46430833 |
| Seal Number 1 | FX46430833 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BEARING COMPONENTS |
| Marks and Numbers 1 | CUSTOMER NAME:JTEKT BEARINGS NORTH AMERICA BR |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 1,781 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 1,761 | 2026-05-22 |
| Savannah, Georgia | 638 | 2026-05-11 |
| Charleston, South Carolina | 515 | 2025-08-14 |
| Seattle, Washington | 494 | 2026-05-07 |
| Oakland, California | 480 | 2026-04-30 |
| Newark, New Jersey | 442 | 2025-09-24 |
| Tacoma, Washington | 408 | 2026-05-23 |
| Houston, Texas | 160 | 2026-05-21 |
| San Juan, Puerto Rico | 138 | 2025-03-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 1,616 | 2026-05-15 |
| Shanghai China (Mainland) | 1,550 | 2026-05-21 |
| Qingdao China (Mainland) | 819 | 2025-05-17 |
| Ningbo China (Mainland) | 711 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 566 | 2026-05-14 |
| Vancouver, BC Canada | 498 | 2026-05-22 |
| Yangshan China (Mainland) | 393 | 2026-04-09 |
| Yantian China (Mainland) | 350 | 2026-05-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 150 | 2024-02-08 |
| Puerto Manzanillo Panama | 91 | 2020-12-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Nippon Express(China)Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NIPPON EXPRESS(CHINA)CO.,LTD. | ROOM 2104-2109,GOLDLION DIGITAL NET WORK GUANGZHOU 44 510010 CN | 2025-08-13 | 47 |
| NIPPON EXPRESS(CHINA)CO.,LTD. | ROOM 1802-03A, NO.1 LIANHUA NORTH | 2025-09-24 | 24 |
| NIPPON EXPRESS(CHINA)CO.,LTD. | 2025-09-08 | 22 | |
| NIPPON EXPRESS(CHINA)CO.,LTD. | 2025-07-09 | 21 | |
| NIPPON EXPRESS(CHINA)CO.,LTD. | 2025-09-30 | 18 | |
| NIPPON EXPRESS(CHINA)CO.,LTD. | 2025-08-05 | 15 | |
| NIPPON EXPRESS(CHINA)CO.,LTD. | 2025-09-15 | 15 | |
| NIPPON EXPRESS(CHINA)CO.,LTD. | 2025-10-03 | 8 | |
| NIPPON EXPRESS(CHINA)CO.,LTD. | 2025-09-22 | 6 | |
| NIPPON EXPRESS(CHINA)CO.,LTD. | 2025-08-25 | 6 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Nippon Express(China)Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-07-02 | 4 | |
| 2025-07-02 | 1 | |
| 2025-01-14 | 321 | |
| 2023-08-18 | 24 | |
| 2022-03-18 | 2 | |
| 2021-10-28 | 1 | |
| 2021-07-12 | 11 | |
| 2021-03-20 | 1 | |
| 2021-03-13 | 96 | |
| 2021-03-13 | 6 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||