There are a total of 8,910 bills of lading on file for Nippon Electric Glass America, Inc. between September 12th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 8,910 bills of lading, 75 were within the past 30 days and 225 were within the past 90 days.
| Total Records | 8,910 |
|---|---|
| Shipper Records | 30 |
| Consignee Records | 8,901 |
| Notify Party Records | 2,058 |
| First Shipment on File | Sep 12th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 75 |
| Records in Last 90 Days | 225 |
| Records in the Past Year | 769 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA, INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Nippon Electric Glass America, Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Nippon Electric Glass America, Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NIPPON ELECTRIC GLASS (M) SDN BHD | May 2026 | 14,933 | 2,565 |
| NEG AMERICA | May 2026 | 2,632 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Nippon Electric Glass America, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NIPPON CARBIDE INDUSTRIES (HANGZHOU) CO.,LTD | Dec 2025 | 487 | 0 |
| NIPPON CARBIDE INDUSTRIES (USA) INC. | May 2026 | 871 | 10 |
| NIPPON CARBON CO.,LTD. | Apr 2026 | 415 | 9 |
| NIPPON CARBON OF AMERICA, LLC | Apr 2026 | 173 | 3 |
| NIPPON CHEMI-CON CORPORATION | May 2026 | 3,019 | 56 |
| NIPPON CHEMICAL INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 412 | 10 |
| NIPPON CONCEPT AMERICA, LLC | May 2026 | 10,581 | 52 |
| NIPPON CONCEPT CORPORATION | May 2026 | 7,215 | 8 |
| NIPPON DEL MONTE CORPORATION | Aug 2024 | 288 | 0 |
| NIPPON DONALDSON LIMITED | May 2026 | 484 | 6 |
| NIPPON ELECTRIC GLASS (M) SDN BHD | May 2026 | 14,933 | 263 |
| NIPPON EXPRESS (CAMBODIA) CO., LTD. | Mar 2026 | 312 | 2 |
| NIPPON EXPRESS (DEUTSCHLAND) GMBH | May 2026 | 3,618 | 64 |
| NIPPON EXPRESS ATLANTA | Nov 2025 | 540 | 0 |
| NIPPON EXPRESS BELGIUM NV | May 2026 | 5,108 | 48 |
| NIPPON EXPRESS CANADA LTD. | May 2026 | 21,362 | 476 |
| NIPPON EXPRESS CO.,LTD. | May 2026 | 110,580 | 1,934 |
| NIPPON EXPRESS DE ESPANA, S.A. | May 2026 | 880 | 12 |
| NIPPON EXPRESS DE MEXICO SA DE CV | May 2026 | 3,503 | 65 |
| NIPPON EXPRESS(CHINA)CO.,LTD. | May 2026 | 7,144 | 152 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | ONEYPKGG16386800 | IFRKTLM260284 | 032E | House Bill | IFRK | 9757187 | ONE MILANO | 2026-05-23 | NEWARK, NEW JERSEY | SINGAPORE SINGAPORE | 17 PKG | 19,193 K | Container Yard | NIPPON ELECTRIC GLASS (M) SDN BHD | NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA,INC | NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA,INC | E-GLASS FIBER CHOPPED STRAND HS CODE 701911 |
| 2026-05-25 | ONEYPKGG12285900 | BISIBXLPKG260135 | 029E | House Bill | BISI | ONE MADRID | 2026-05-23 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | SINGAPORE SINGAPORE | 17 PKG | 19,193 KG | Container Yard | NIPPON ELECTRIC GLASS (MALAYSIA) SD | NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA INC | E-GLASS FIBER CHOPPED STRAND | ||
| 2026-05-25 | ONEYPKGG12283700 | BISIBXLPKG260133 | 029E | House Bill | BISI | ONE MADRID | 2026-05-23 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | SINGAPORE SINGAPORE | 85 PKG | 95,965 KG | Container Yard | NIPPON ELECTRIC GLASS (MALAYSIA) SD | NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA INC | E-GLASS FIBER CHOPPED STRAND | ||
| 2026-05-23 | COSU6449883790 | KWEO560140473126 | 1TUI4 | House Bill | KWEO | 9860245 | CMA CGM BRAZIL | 2026-05-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAJANG MALAYSIA | 16 PKG | 19,264 KG | House to House | NIPPON ELECTRIC GLASS (MALAYSIA )SLOT | NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA, INC | NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA, INC | E-GLASS FIBER CHOPPED STRAND |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-02 |
| Master BOL # | ONEYPKGG15687400 |
|---|---|
| House BOL # | IFRKTLM260283 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | IFRK |
| Voyage # | 032E |
| IMO # | 9757187 |
| Vessel Name | ONE MILANO |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | PORT KLANG MALAYS |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 38386 K |
| Weight in KG | 38,386 KG |
| Quantity | 34 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
NYKU0742966 NYKU0786440 |
| Commodity Description |
E-GLASS FIBER CHOPPED STRAND HS CODE 701911 E-GLASS FIBER CHOPPED STRAND HS CODE 701911 |
| Shipper Name | NIPPON ELECTRIC GLASS (M) SDN BHD |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT 1-7 LION INUSTRIAL PARK |
| Address Line 3 | PERSIARAN JUBLI PERAK |
| City | SHAH ALAM |
| Zip Code | 40706 |
| Country Code | MY |
| Consignee Name | NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA,INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1515 EAST WOODFIELD ROAD |
| Address Line 3 | SUITE 720, |
| City | SCHAUMBURG |
| State Province | IL |
| Zip Code | 601735468 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA,INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1515 EAST WOODFIELD ROAD |
| Address Line 3 | SUITE 720, |
| City | SCHAUMBURG |
| State Province | IL |
| Zip Code | 601735468 |
| Country Code | US |
| Container Number | NYKU0742966 |
|---|---|
| Seal Number 1 | MYAB25877 |
| Seal Number 1 | MYAB25877 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | E-GLASS FIBER CHOPPED STRAND HS CODE 701911 |
| Marks and Numbers 1 | NIL |
| Container Number | NYKU0786440 |
|---|---|
| Seal Number 1 | MYAB25847 |
| Seal Number 1 | MYAB25847 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | E-GLASS FIBER CHOPPED STRAND HS CODE 701911 |
| Marks and Numbers 1 | NIL |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 2,704 | 2026-05-23 |
| Norfolk, Virginia | 1,750 | 2026-05-18 |
| Savannah, Georgia | 1,332 | 2026-05-20 |
| Newark, New Jersey | 887 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 850 | 2025-05-24 |
| Charleston, South Carolina | 355 | 2026-05-13 |
| New York, New York | 318 | 2026-01-27 |
| Tacoma, Washington | 228 | 2026-05-18 |
| Seattle, Washington | 205 | 2024-10-28 |
| Jacksonville, Florida | 72 | 2025-09-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 2,089 | 2026-05-14 |
| Kajang Malaysia | 1,972 | 2026-05-23 |
| Nagoya Japan | 1,681 | 2026-05-21 |
| Kobe Japan | 677 | 2026-05-21 |
| Suez Egypt | 669 | 2019-07-22 |
| Pusan South Korea | 341 | 2026-05-21 |
| Hong Kong Hong Kong | 225 | 2019-06-26 |
| Yantian China (Mainland) | 192 | 2025-03-06 |
| Vung Tau Vietnam | 161 | 2024-09-13 |
| Tokyo Japan | 145 | 2018-04-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Nippon Electric Glass America, Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA, INC. | 1515 EAST WOODFIELD ROAD SUITE 720 SCHAUMBURG IL 60173 US | 2026-05-21 | 1,489 |
| NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA, INC. | 1515 EAST WOODFIELD RD SUITE 720 SCHAUMBURG IL 60173 US | 2026-05-21 | 703 |
| NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA, INC. | 2026-05-08 | 174 | |
| NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA, INC. | 2026-03-12 | 52 | |
| NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA, INC. | 2026-04-11 | 17 | |
| NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA INC | 2019-08-07 | 658 | |
| NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA, INC. | 2019-08-07 | 638 | |
| NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA INC | 2018-08-21 | 635 | |
| NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA, INC | 2026-05-23 | 484 | |
| NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA | 2026-05-18 | 399 |
Below are the top 8 phone numbers on file for Nippon Electric Glass America, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 2,718 | |
| 2026-03-13 | 5 | |
| 2024-01-18 | 31 | |
| 2024-01-01 | 5 | |
| 2021-10-06 | 1 | |
| 2015-02-24 | 20 | |
| 2015-01-03 | 1 | |
| 2014-11-25 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Nippon Electric Glass America, Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2017-05-31 | 1 |