There are a total of 14,933 bills of lading on file for Nippon Electric Glass (M) SDN BHD between September 12th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 14,933 bills of lading, 86 were within the past 30 days and 263 were within the past 90 days.
| Total Records | 14,933 |
|---|---|
| Shipper Records | 15,111 |
| Consignee Records | 26 |
| Notify Party Records | 7 |
| First Shipment on File | Sep 12th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 86 |
| Records in Last 90 Days | 263 |
| Records in the Past Year | 966 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NIPPON ELECTRIC GLASS (M) SDN BHD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Nippon Electric Glass (M) SDN BHD, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Nippon Electric Glass (M) SDN BHD in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA, INC. | May 2026 | 8,910 | 2,562 |
| NEG AMERICA | May 2026 | 2,632 | 1,004 |
| TECHNICAL GLASS PRODUCTS | Apr 2022 | 781 | 87 |
| JOTUL NORTH AMERICA INC | May 2026 | 524 | 76 |
| AMEROPE ENTERPRISE INC. | Apr 2026 | 156 | 54 |
| ASAHI KASEI PLASTICS NORTH AMERICA | May 2026 | 2,381 | 23 |
| NEG AMERICA(SHPP US LLC | May 2022 | 22 | 20 |
| NEG AMERICA MEP AMERICA, INC. | Jan 2023 | 16 | 16 |
| ELECTRIC GLASS FIBER AMERICA LLC | Sep 2025 | 143 | 15 |
| NEGA | Sep 2025 | 151 | 14 |
| NEG AMERICA(TICONA POLYMERS WINONA | Apr 2026 | 21 | 12 |
| AOC ITALIA SRL | May 2026 | 64 | 10 |
| LITTELFUSE FAR EAST PTE, LTD. | May 2026 | 3,240 | 8 |
| HAIER US APPLIANCE SOLUTIONS, INC. | May 2026 | 27,197 | 6 |
| NYCON CORPORATION | May 2026 | 151 | 5 |
| OMYA SPECIALTY MATERIALS INC | May 2026 | 1,877 | 4 |
| LAVERGNE GROUPE INC. | Apr 2026 | 196 | 4 |
| WHIRLPOOL CORPORATION | May 2026 | 8,681 | 3 |
| Mar 2024 | 7 | 3 | |
| Jun 2024 | 9 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Nippon Electric Glass (M) SDN BHD.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NIPPON CARBIDE INDUSTRIES (USA) INC. | May 2026 | 871 | 10 |
| NIPPON CARBON CO.,LTD. | Apr 2026 | 415 | 9 |
| NIPPON CARBON OF AMERICA, LLC | Apr 2026 | 173 | 3 |
| NIPPON CHEMI-CON CORPORATION | May 2026 | 3,019 | 56 |
| NIPPON CHEMICAL INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 412 | 10 |
| NIPPON CONCEPT AMERICA, LLC | May 2026 | 10,581 | 52 |
| NIPPON CONCEPT CORPORATION | May 2026 | 7,215 | 8 |
| NIPPON DEL MONTE CORPORATION | Aug 2024 | 288 | 0 |
| NIPPON DONALDSON LIMITED | May 2026 | 484 | 6 |
| NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA, INC. | May 2026 | 8,910 | 225 |
| NIPPON EXPRESS (CAMBODIA) CO., LTD. | Mar 2026 | 312 | 2 |
| NIPPON EXPRESS (DEUTSCHLAND) GMBH | May 2026 | 3,618 | 64 |
| NIPPON EXPRESS ATLANTA | Nov 2025 | 540 | 0 |
| NIPPON EXPRESS BELGIUM NV | May 2026 | 5,108 | 48 |
| NIPPON EXPRESS CANADA LTD. | May 2026 | 21,362 | 476 |
| NIPPON EXPRESS CO.,LTD. | May 2026 | 110,580 | 1,934 |
| NIPPON EXPRESS DE ESPANA, S.A. | May 2026 | 880 | 12 |
| NIPPON EXPRESS DE MEXICO SA DE CV | May 2026 | 3,503 | 65 |
| NIPPON EXPRESS DO BRASIL T.I. LTDA | Mar 2026 | 533 | 1 |
| NIPPON EXPRESS(CHINA)CO.,LTD. | May 2026 | 7,144 | 152 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | EGLV091600199490 | 1TUIY | In-bond Automated | EGLV | 9839909 | CMA CGM ARGENTINA | 2026-05-23 | NORFOLK, VIRGINIA | KAJANG MALAYSIA | 19 PKG | 19,570 K | House to House | NIPPON ELECTRIC GLASS (MALAYSIA) SDN. BHD. | NEG AMERICA | META LOGISTICS INC. | FIBER E-GLASS FIBER CHOPPED STRAND SHIPPER REF.NO. MF26US04052 P.O. NO. XXXXXX (3W610175) HS CODE 7019.11.0000 == SHIPEDTO == XX... | |
| 2026-05-25 | CMDUAYN1328921 | BISIBXLPKG260177 | 1TUIY | House Bill | BISI | 9839909 | CMA CGM ARGENTINA | 2026-05-23 | NEWARK, NEW JERSEY | KAJANG MALAYSIA | 19 PKG | 19,570 KG | Pier to Pier | NIPPON ELECTRIC GLASS (MALAYSIA) SD | NEG AMERICA | E-GLASS FIBER CHOPPED STRAND | |
| 2026-05-25 | COSU6448124430 | BISIBXLPKG260176 | 1TUIY | House Bill | BISI | CMA CGM ARGENTINA | 2026-05-23 | NORFOLK, VIRGINIA | KAJANG MALAYSIA | 19 PKG | 19,570 KG | House to House | NIPPON ELECTRIC GLASS (MALAYSIA) SD | NEG AMERICA | E-GLASS FIBER CHOPPED STRAND | ||
| 2026-05-25 | ONEYPKGG15687400 | IFRKTLM260283 | 032E | House Bill | IFRK | 9757187 | ONE MILANO | 2026-05-23 | NEWARK, NEW JERSEY | SINGAPORE SINGAPORE | 34 PKG | 38,386 K | Container Yard | NIPPON ELECTRIC GLASS (M) SDN BHD | NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA,INC | NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA,INC | E-GLASS FIBER CHOPPED STRAND HS CODE 701911 |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-03-31 |
| Master BOL # | HLCUKUL260353359 |
|---|---|
| House BOL # | MQLAMYPKLGDET196 |
| Manifest Number | 546692 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MQLA |
| Voyage # | E009 |
| IMO # | 9941142 |
| Vessel Name | WAN HAI A13 |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | PORT KLANG |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 58938 KG |
| Weight in KG | 58,938 KG |
| Quantity | 57 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
HAMU2523520 UACU5495086 HAMU3428527 |
| Commodity Description |
E-GLASS FIBER CHOPPED STRAND HS CODE: 7019.11.0000 E-GLASS FIBER CHOPPED STRAND HS CODE:7019.11.0000 E-GLASS FIBER CHOPPED STRAND HS CODE: 7019.11.0000 |
| Shipper Name | NIPPON ELECTRIC GLASS (M) SDN BHD |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT 1-7 LION INDUSTRIAL PARK |
| Address Line 2 | PERSIARAN JUBLI PERAK P.O BOX 7216 |
| City | SHAH ALAM |
| State Province | SE |
| Zip Code | 40706 |
| Country Code | MY |
| Contact Name | MR.FUAD |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 60355430036 |
| Consignee Name | NIPPON ELECTRIC GLASS AMERICA |
|---|---|
| Address Line 1 | 1515 EAST WOODFIELD ROAD SUITE 170 |
| Address Line 2 | SCHAUMBURG IL 60173-5468 |
| City | CHICAGO |
| State Province | IL |
| Zip Code | 60173 |
| Country Code | US |
| Contact Name | NIL |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | NIL |
| Container Number | HAMU2523520 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLC3966623 |
| Seal Number 1 | HLC3966623 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | E-GLASS FIBER CHOPPED STRAND HS CODE: 7019.11.0000 |
| Marks and Numbers 1 | ASAHI KASEI PLASTICS NORTH AMERICA INC |
| Container Number | UACU5495086 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLC3966606 |
| Seal Number 1 | HLC3966606 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | E-GLASS FIBER CHOPPED STRAND HS CODE:7019.11.0000 |
| Marks and Numbers 1 | ASAHI KASEI PLASTICS NORTH AMERICA INC |
| Container Number | HAMU3428527 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLC3966621 |
| Seal Number 1 | HLC3966621 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | E-GLASS FIBER CHOPPED STRAND HS CODE: 7019.11.0000 |
| Marks and Numbers 1 | ASAHI KASEI PLASTICS NORTH AMERICA INC |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 3,791 | 2026-05-23 |
| Norfolk, Virginia | 3,006 | 2026-05-18 |
| Newark, New Jersey | 2,127 | 2026-05-21 |
| Savannah, Georgia | 2,102 | 2026-05-20 |
| Long Beach, California | 1,046 | 2025-12-06 |
| Tacoma, Washington | 760 | 2026-05-18 |
| Charleston, South Carolina | 583 | 2026-05-13 |
| Seattle, Washington | 431 | 2026-02-27 |
| New York, New York | 414 | 2026-01-27 |
| Mobile, Alabama | 213 | 2026-03-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 3,911 | 2026-05-14 |
| Kajang Malaysia | 3,817 | 2026-05-23 |
| Nagoya Japan | 2,299 | 2026-05-21 |
| Kobe Japan | 1,199 | 2026-05-21 |
| Pusan South Korea | 819 | 2026-05-21 |
| Suez Egypt | 675 | 2019-07-22 |
| Vung Tau Vietnam | 335 | 2024-09-13 |
| Hong Kong Hong Kong | 294 | 2023-04-05 |
| Yantian China (Mainland) | 276 | 2025-03-06 |
| Shanghai China (Mainland) | 232 | 2026-03-02 |
Below are the top 10 company names and addresses for Nippon Electric Glass (M) SDN BHD that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NIPPON ELECTRIC GLASS (M) SDN BHD | LOT 1-7 LION INDUSTRIAL PARK PERSIARAN JUBLI PERAK P.O BOX 7216 SHAH ALAM 40706 MY 603-5543 0036 | 2026-05-18 | 921 |
| NIPPON ELECTRIC GLASS (M) SDN BHD | LOT 1-7, LION INDUSTRIAL PARK,PERSI ARAN JUBLI PERAK, 40706 SHAH ALAM, SELANGOR, MALAYSIA | 2026-01-23 | 94 |
| NIPPON ELECTRIC GLASS (M) SDN BHD | 2026-04-22 | 40 | |
| NIPPON ELECTRIC GLASS (M) SDN BHD | 2026-01-21 | 19 | |
| NIPPON ELECTRIC GLASS (M) SDN BHD | 2026-03-23 | 1 | |
| NIPPON ELECTRIC GLASS (M) SDN BHD | 2025-06-14 | 1 | |
| NIPPON ELECTRIC GLASS (M) SDN BHD | 2025-10-20 | 1 | |
| NIPPON ELECTRIC GLASS CO., LTD. | 2025-09-10 | 2,127 | |
| NIPPON ELECTRIC GLASS CO.,LTD. | 2025-10-04 | 1,247 | |
| NIPPON ELECTRIC GLASS (M) SDN BHD | 2016-08-10 | 1,194 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Nippon Electric Glass (M) SDN BHD.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-28 | 2 | |
| 2025-10-28 | 2 | |
| 2025-06-25 | 7 | |
| 2025-06-16 | 3 | |
| 2024-10-26 | 79 | |
| 2024-09-07 | 74 | |
| 2024-01-24 | 4 | |
| 2023-11-30 | 99 | |
| 2023-11-30 | 99 | |
| 2023-05-18 | 2 |
Below are the top 2 email addresses on file for Nippon Electric Glass (M) SDN BHD.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-01-24 | 4 | |
| 2023-05-18 | 2 |