There are a total of 311,445 bills of lading on file for Nippon Express USA, Inc. between May 28th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 311,445 bills of lading, 2,570 were within the past 30 days and 7,495 were within the past 90 days.
| Total Records | 311,445 |
|---|---|
| Shipper Records | 4,058 |
| Consignee Records | 162,775 |
| Notify Party Records | 295,825 |
| First Shipment on File | May 28th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2,570 |
| Records in Last 90 Days | 7,495 |
| Records in the Past Year | 29,539 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for NIPPON EXPRESS USA, INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Nippon Express USA, Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Nippon Express USA, Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NIPPON EXPRESS CO.,LTD. | May 2026 | 110,580 | 13,807 |
| WISMETTAC ASIAN FOODS,INC. | May 2026 | 41,625 | 7,979 |
| WISMETTAC FOODS, INC. | May 2026 | 8,547 | 5,650 |
| ATLAS COPCO AIRPOWER N.V. | May 2026 | 22,062 | 4,003 |
| CANON USA,INC. | May 2026 | 19,315 | 2,464 |
| NTC WISMETTAC SINGAPORE PTE.LTD. | Oct 2023 | 11,508 | 2,125 |
| MUJI USA LIMITED | May 2026 | 8,792 | 2,028 |
| AC COMPRESSORS LLC | May 2026 | 5,599 | 2,028 |
| NIPPON EXPRESS INDIA PVT LTD | May 2026 | 4,503 | 1,753 |
| NIPPON EXPRESS LOGISTICS | May 2026 | 2,860 | 1,692 |
| NIPPON EXPRESS(CHINA)CO.,LTD. | May 2026 | 7,144 | 1,668 |
| AUROBINDO PHARMA LTD | May 2026 | 20,844 | 1,418 |
| ATLAS COPCO COMPRESSORS LLC | May 2026 | 14,741 | 1,167 |
| PANASONIC AUTOMOTIVE SYSTEMS COMPANY | May 2026 | 37,760 | 1,073 |
| NIPPON EXPRESS (DEUTSCHLAND) GMBH | May 2026 | 3,618 | 934 |
| AUROLOGISTICS LLC | May 2026 | 9,516 | 900 |
| PT.NX LEMO INDONESIA LOGISTIK | May 2026 | 1,097 | 896 |
| NIPPON EXPRESS (VIETNAM) CO., LTD | May 2026 | 3,461 | 770 |
| CARGO PARTNER GMBH | May 2026 | 25,549 | 729 |
| NITTO, INC. | May 2026 | 5,917 | 724 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Nippon Express USA, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| NIPPON EXPRESS (NEDERLAND) B.V. | May 2026 | 342 | 7 |
| NIPPON EXPRESS (SCHWEIZ) AG | Feb 2026 | 89 | 1 |
| NIPPON EXPRESS (SHANGHAI) CO.,LTD. | Apr 2026 | 3,675 | 2 |
| NIPPON EXPRESS (SINGAPORE) PTE LTD | May 2026 | 1,586 | 20 |
| NIPPON EXPRESS (SOUTH CHINA)CO.,LTD | Oct 2019 | 1,161 | 0 |
| NIPPON EXPRESS (TAIWAN) CO.,LTD. | Nov 2025 | 3,016 | 0 |
| NIPPON EXPRESS (VIETNAM) CO., LTD | May 2026 | 3,461 | 29 |
| NIPPON EXPRESS NEC LOGISTICS (THAILAND) CO.,LTD. | May 2026 | 653 | 5 |
| NIPPON EXPRESS PHILIPPINES CORP. | May 2026 | 2,880 | 59 |
| NIPPON EXPRESS SWITZERLAND LTD | May 2026 | 765 | 27 |
| NIPPON EXPRESS-SAVANNAH | Apr 2026 | 367 | 1 |
| NIPPON EXPRESS500 CAPOTE CENTRAL AV | Apr 2026 | 71 | 9 |
| NIPPON EXPRESSCUSTOMER SERVICE | May 2024 | 2,747 | 0 |
| NIPPON FILCON CO., LTD | May 2026 | 960 | 19 |
| NIPPON FINE CHEMICAL CO.,LTD. | May 2026 | 184 | 2 |
| NIPPON GASES BELGIUM NV | Apr 2026 | 228 | 10 |
| NIPPON GASKET CO.,LTD. | May 2026 | 278 | 10 |
| NIPPON INDUSTRIES CO., LTD. | May 2026 | 644 | 18 |
| NIPPON KAYAKU CO.,LTD | May 2026 | 626 | 21 |
| NIPPON KENSETSU BUHIN | May 2026 | 72 | 28 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | CMDUDEC0123924 | 0GBFS | Regular Bill | CMDU | 9629469 | SWANSEA | 2026-05-28 | NEW ORLEANS, LOUISIANA | KINGSTON JAMAICA | 2,700 BLE | 115,375 KG | Pier to Pier | SAN RUBBER SA | YOKOHAMA TIRE MANUFACTURING MISSISSIPPI, LLC | NIPPON EXPRESS USA INC | NATURAL RUBBER 5 X 20'ST CONTAINER CONTAINING X 75 UNITS= 27 BALES 35 KGS XXXXXXX RUBBER TSR 10 TOTAL NET WEIGHT 94,500 KGS PACK... | |
| 2026-05-29 | CMDUDEC0123925 | 0GBFS | Regular Bill | CMDU | 9629469 | SWANSEA | 2026-05-28 | NEW ORLEANS, LOUISIANA | KINGSTON JAMAICA | 2,700 BLE | 115,240 KG | Pier to Pier | SAN RUBBER SA | YOKOHAMA TIRE MANUFACTURING MISSISSIPPI, LLC | NIPPON EXPRESS USA INC | NATURAL RUBBER | |
| 2026-05-29 | WHLC008GX19504 | E006 | Regular Bill | WHLC | 9968542 | WAN HAI A19 | 2026-05-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TAIBEI CHINA (TAIWAN) | 4,503 PKG | 4,300 K | WISMETTAC FOODS, INC. | WISMETTAC ASIAN FOODS,INC. | NIPPON EXPRESS USA, INC. ATTN= N | BAKED CAKE - AS PER ATTACHED SHEETS - TEMPE RATURE CONTROL CARGO SETTING TEMPERATURE REEF ER -20C INVOICE NO.=JPDL2602007 SC NO.... | ||
| 2026-05-29 | WHLC008GX31728 | E006 | Regular Bill | WHLC | 9968542 | WAN HAI A19 | 2026-05-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TAIBEI CHINA (TAIWAN) | 714 CTN | 17,788 K | WISMETTAC FOODS,INC. | WISMETTAC ASIAN FOODS,INC. | NIPPON EXPRESS USA,INC. ATTN=NATION | VINEGAR 714 CTN(S) HS CODE = 2209-00 INVOIC E NO.=JLOS2603003 SC NO.=TYO23-E62B AS PER A TTACHED SHEETS "FREIGHT PREPAID AS ARRA... | ||
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-21 |
| Master BOL # | YMJAW272049353 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 226574 |
| Bill Type | Master BOL w/in-bond |
| Carrier Code | YMJA |
| Voyage # | 024E |
| IMO # | 9878515 |
| Vessel Name | YM TOPMOST |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | HAKATA JAPAN |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | MINNEAPOLIS-ST. PAUL, MINNESOTA (3501) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9457 KG |
| Weight in KG | 9,457 KG |
| Quantity | 11 PCS |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
YMMU6962354 |
| Commodity Description |
OTHER ARTICLES OF VULCANIZED RUBBER RUBBER TRACK REF NO. 6S466F HS CODE 4016.99 SEA - WAYBILL YMMU6962354 11 PP = 11 PCS 11 PALLETS (= 11 PIECES) 11 PALLETS XXXXXXXXXXXXXXXXX THE INFORMATION IS PROVIDED BY THE SHIPPER FOR |
| Shipper Name | NIPPON EXPRESS CO. LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | AS AGENT OF NX GLOBAL OCEAN NETWORK |
| Address Line 2 | PTE. LTD FUKUOKA SHIPPING BRANCH |
| Address Line 3 | NO.4-6-9 HAKOZAKI-FUTO HIGASHI-KU |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | FUKUOKA-CITY 812-0051 JAPAN |
| Consignee Name | NIPPON EXPRESS USA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | MINNEAPOLIS BRANCH |
| Address Line 2 | 8237 AUBURN PATH SUITE 100 |
| Address Line 3 | INVER GROVE HEIGHTS MN 55077 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | STEPHEN.DAHLNIPPONEXPRESS.COM |
| Notify Party Name | NIPPON EXPRESS USA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | MINNEAPOLIS BRANCH |
| Address Line 2 | 8237 AUBURN PATH SUITE 100 |
| Address Line 3 | INVER GROVE HEIGHTS MN 55077 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | STEPHEN.DAHLNIPPONEXPRESS.COM |
| Container Number | YMMU6962354 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAU091049 |
| Seal Number 1 | YMAU091049 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | OTHER ARTICLES OF VULCANIZED RUBBER RUBBER TRACK REF NO. 6S466F HS CODE 4016.99 SEA - WAYBILL YMMU6962354 11 PP = 11 PCS 11 PALLETS (= 11 PIECES) 11 PALLETS XXXXXXXXXXXXXXXXX THE INFORMATION IS PROVIDED BY THE SHIPPER FOR |
| Marks and Numbers 1 | PO005710 / 6S466F FIRESTONE RUBBER TRACKS PART NUMBER AG003683 SIZE 30 X 59 C/NO. 1-6 MADE IN JAPAN PO005710 / 6S466F FIRESTONE RUBBER TRACKS PART NUMBER AG004491 SIZE 30 X 50 C/NO. 1-5 MADE IN JAPAN // // |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 401699 | 00189140 | 0000009457 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 127,558 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 50,170 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 31,804 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 20,048 | 2026-05-23 |
| Savannah, Georgia | 18,722 | 2026-05-23 |
| Charleston, South Carolina | 13,857 | 2026-05-23 |
| Oakland, California | 12,063 | 2026-05-23 |
| Norfolk, Virginia | 10,480 | 2026-05-23 |
| Houston, Texas | 5,727 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 4,907 | 2026-05-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tokyo Japan | 62,672 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 33,525 | 2026-05-23 |
| Nagoya Japan | 29,941 | 2026-05-22 |
| Kobe Japan | 26,497 | 2026-05-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 17,100 | 2026-05-23 |
| Anvers Belgium | 16,997 | 2026-05-23 |
| Laem Chabang Thailand | 16,731 | 2026-05-23 |
| Singapore Singapore | 13,173 | 2026-05-22 |
| Hong Kong Hong Kong | 11,672 | 2026-05-20 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 9,068 | 2026-05-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for Nippon Express USA, Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| NIPPON EXPRESS USA, INC. | 1901 W. PACIFIC COAST HIGHWAY LONG BEACH CA 90810 US | 2026-05-21 | 4,071 |
| NIPPON EXPRESS USA, INC. | 5176 PELICAN DR ATLANTA GA 30349 US | 2026-05-21 | 1,775 |
| NIPPON EXPRESS USA, INC. | 2026-03-28 | 1,672 | |
| NIPPON EXPRESS USA, INC. | 2026-05-22 | 1,650 | |
| NIPPON EXPRESS USA, INC. | 2026-05-23 | 1,342 | |
| NIPPON EXPRESS USA, INC. | 2025-06-05 | 1,198 | |
| NIPPON EXPRESS USA, INC. | 2026-05-22 | 1,101 | |
| NIPPON EXPRESS USA, INC. | 2026-05-18 | 1,095 | |
| NIPPON EXPRESS USA, INC. | 2026-05-23 | 1,095 | |
| NIPPON EXPRESS USA, INC. | 2026-04-30 | 1,073 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Nippon Express USA, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 29,761 | |
| 2026-05-23 | 2,827 | |
| 2026-05-23 | 2,686 | |
| 2026-05-23 | 2,185 | |
| 2026-05-23 | 1,701 | |
| 2026-05-23 | 785 | |
| 2026-05-23 | 569 | |
| 2026-05-23 | 494 | |
| 2026-05-23 | 233 | |
| 2026-05-23 | 226 |
Below are the top 10 email addresses on file for Nippon Express USA, Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 2 | |
| 2026-05-22 | 1,246 | |
| 2026-05-22 | 1,206 | |
| 2026-05-22 | 841 | |
| 2026-05-22 | 618 | |
| 2026-05-22 | 195 | |
| 2026-05-22 | 29 | |
| 2026-05-22 | 9 | |
| 2026-05-22 | 1 | |
| 2026-05-21 | 159 |