There are a total of 3,792 bills of lading on file for Oriental Weavers Textile between November 10th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 3,792 bills of lading, 18 were within the past 30 days and 48 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,792 |
|---|---|
| Shipper Records | 3,844 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 10th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 18 |
| Records in Last 90 Days | 48 |
| Records in the Past Year | 226 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ORIENTAL WEAVERS TEXTILE.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Oriental Weavers Textile, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Oriental Weavers Textile in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| C.H. ROBINSON FREIGHT SERVICES | May 2026 | 840,503 | 457 |
| ORIENTAL WEAVERS USA INC. | May 2026 | 8,138 | 358 |
| G.A. GERTMENIAN & SONS | May 2026 | 4,379 | 183 |
| APACHE MILLS INC | May 2026 | 6,183 | 78 |
| C.H. ROBINSON INTERNATIONAL, INC. | May 2026 | 943,098 | 64 |
| RUGS USA LLC | May 2026 | 10,462 | 33 |
| DALYN RUG COMPANY | May 2026 | 1,359 | 20 |
| PERSIAN AREA RUGS LLC | May 2026 | 659 | 16 |
| NATCO PRODUCTS CORPORATION | May 2026 | 7,347 | 15 |
| MAERSK LOGISTICS & SERVICES USA INC | May 2026 | 34,628 | 15 |
| CITY NATIONAL BANK | May 2026 | 557 | 12 |
| DAHDOUL TEXTILES INC | May 2026 | 2,145 | 10 |
| AS QUALITY IMPORTERS | May 2026 | 455 | 10 |
| MASON COMPANIES INC. | May 2026 | 1,950 | 9 |
| IKBAL INC | Sep 2024 | 79 | 8 |
| AMER RUGS INC | May 2026 | 886 | 8 |
| XPI SERVICES LLC | May 2026 | 4,185 | 6 |
| OMEGA GLOBAL LOGISTICS INC. | May 2026 | 36,572 | 6 |
| COMPANIA DIB DE MEXICO SA DE CV | Jan 2026 | 186 | 6 |
| YARAGHI LLC | May 2026 | 31,707 | 5 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Oriental Weavers Textile.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ORIENTAL STAR FITTINGS | May 2026 | 160 | 4 |
| ORIENTAL SUPREME (HK) LIMITED | Apr 2026 | 861 | 2 |
| ORIENTAL TOP STAR TOOLS AND DIE CO. | Jan 2026 | 205 | 0 |
| ORIENTAL TRADING COMPANY | Mar 2025 | 4,167 | 0 |
| ORIENTAL UNION CHEMICAL CORPORATION | Apr 2026 | 199 | 11 |
| ORIENTAL VANGUARD LOGISTICS CO., LTD. | May 2026 | 7,336 | 114 |
| ORIENTAL VAST LOGISTICS INC. | May 2026 | 2,282 | 113 |
| ORIENTAL WEAVERS | May 2026 | 1,136 | 7 |
| ORIENTAL WEAVERS CARPET | May 2026 | 1,294 | 9 |
| ORIENTAL WEAVERS INTERNATIONAL | May 2026 | 19,670 | 428 |
| ORIENTAL WEAVERS USA INC. | May 2026 | 8,138 | 135 |
| ORIENTEK CANADA INC | May 2026 | 219 | 5 |
| ORIENTEK INC | May 2026 | 424 | 5 |
| ORIENTOPORT INC | May 2026 | 150 | 91 |
| ORIENTRONIC MANUFACTURING LTD | May 2026 | 828 | 10 |
| ORIFLAME COSMETICS GLOBAL S.A. | Nov 2025 | 271 | 0 |
| ORIFLAME DE COSTA RICA, S.A. | Sep 2025 | 109 | 0 |
| ORIGAMI GROUP INC | Apr 2026 | 628 | 36 |
| ORIGIN ACOUSTICS | May 2026 | 1,282 | 27 |
| ORIGIN BRANDS INC | May 2026 | 1,207 | 25 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | MAEU269744368 | 617W | Regular Bill | MAEU | 9285677 | GSL ELENI | 2026-05-22 | SAVANNAH, GEORGIA | TANGIER MOROCCO | 706 BAL | 43,056 LB | Container Yard | ORIENTAL WEAVERS TEXTILE | ORIENTAL WEAVERS USA INC | CH ROBINSON FREIGHT SERVICES LTD | 7603.100 SQ.MTS. MACHINE MADE CARPET TOTAL PI ECES 706 INVOICE NO. XXXXX TEX 26 NET WEIGH T 18920 KGS HTS CODE WOOL 5702421000 P... | |
| 2026-05-23 | MAEU267640242 | 617W | Master Bill | MAEU | 9285677 | GSL ELENI | 2026-05-22 | SAVANNAH, GEORGIA | TANGIER MOROCCO | 742 BAL | 36,751 LB | Container Yard | ORIENTAL WEAVERS TEXTILE | CH ROBISON INTERNATIONAL INC | CH ROBISON INTERNATIONAL INC | 5431.44 SQM.T.S MACHINEMADE CARPET H.S. CODE 5702.42.2080 NET WEIGHT 16230 KGS GROSS WEIG HT 16670 KGS INVOICE NO. XXXXXXXXX TOT... | |
| 2026-05-23 | MAEU267640208 | 617W | Master Bill | MAEU | 9285677 | GSL ELENI | 2026-05-22 | SAVANNAH, GEORGIA | TANGIER MOROCCO | 748 BAL | 37,457 LB | Container Yard | ORIENTAL WEAVERS TEXTILE | CH ROBISON INTERNATIONAL INC | CH ROBISON INTERNATIONAL INC SAME AS | 5475.36 SQM.T.S MACHINE MADE CARPET H.S. CODE 5702.42.2080 NET WEIGHT 16550 KGS GROSS WEIG HT 16990 KGS INVOICE NO. XXXXXXXXX PO... | |
| 2026-05-23 | MAEU267640269 | 617W | Master Bill | MAEU | 9285677 | GSL ELENI | 2026-05-22 | SAVANNAH, GEORGIA | TANGIER MOROCCO | 741 BAL | 36,972 LB | Container Yard | ORIENTAL WEAVERS TEXTILE | CH ROBISON INTERNATIONAL INC | CH ROBISON INTERNATIONAL INC | 5424.12 SQM.T.S MACHINEMADE CARPET H.S. CODE 5702.42.2080 NET WEIGHT 16330 KGS GROSS WEIGH T 16770 KGS INVOICE NO. XXXXXXXXX TOT... | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-05-01 |
| Master BOL # | MAEU267496553 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 617W |
| IMO # | 9285677 |
| Vessel Name | GSL ELENI |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | PORT SAID EAST |
| Foreign Port of Lading | TANGIER MOROCCO (71425) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 37104 LB |
| Weight in KG | 16,830 KG |
| Quantity | 1060 BAL |
| Volume | 2295 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
SEKU6875678 |
| Commodity Description |
6427.060 SQ.MTS. MACHINE MADE CARPET TOTAL PI ECES 1060 INVOICE NO. XXXXX TEX 26 NET WEIG HT 16315 KGS HTS CODE WOOL 5702421000 POLY 5702422000 |
| Shipper Name | ORIENTAL WEAVERS TEXTILE |
|---|---|
| Address Line 1 | PRIVATE FREE ZONE 10TH OF RAMADAN C |
| City | 10TH OF RAMADAN |
| State Province | NA |
| Zip Code | 11511 |
| Country Code | EG |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | EXPORTSHIPPING@ORIENTALWE |
| Shipper Name | ORIENTAL WEAVERS TEXTILE |
|---|---|
| Address Line 1 | PRIVATE FREE ZONE 10TH OF RAMADAN C |
| City | 10TH OF RAMADAN |
| State Province | NA |
| Zip Code | 11511 |
| Country Code | EG |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 20222672121 |
| Consignee Name | ORIENTAL WEAVERS USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | ADNAN QUERSHI AQURESHIOWRUGS.COM |
| City | DALTON |
| State Province | GA |
| Zip Code | 307204924 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | BBARNES@OWRUGS.COM |
| Consignee Name | ORIENTAL WEAVERS USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | ADNAN QUERSHI AQURESHIOWRUGS.COM |
| City | DALTON |
| State Province | GA |
| Zip Code | 307204924 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 17062774725 |
| Notify Party Name | CH ROBINSON FREIGHT SERVICES LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 3800 CAMP CREEK PARKWAY BUILDING 10 |
| City | ATLANTA |
| State Province | GA |
| Zip Code | 303316247 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | 626-ARRIVALLNOTICES@CHROB |
| Notify Party Name | CH ROBINSON FREIGHT SERVICES LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 3800 CAMP CREEK PARKWAY BUILDING 10 |
| City | ATLANTA |
| State Province | GA |
| Zip Code | 303316247 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 14044948750 |
| Container Number | SEKU6875678 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EG0539212 |
| Seal Number 1 | EG0539212 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | 6427.060 SQ.MTS. MACHINE MADE CARPET TOTAL PI ECES 1060 INVOICE NO. XXXXX TEX 26 NET WEIG HT 16315 KGS HTS CODE WOOL 5702421000 POLY 5702422000 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 2,743 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 450 | 2026-04-17 |
| Norfolk, Virginia | 228 | 2024-01-12 |
| Charleston, South Carolina | 141 | 2022-02-14 |
| Los Angeles, California | 87 | 2026-02-18 |
| Houston, Texas | 59 | 2025-11-08 |
| Baltimore, Maryland | 28 | 2022-09-22 |
| Long Beach, California | 19 | 2025-09-22 |
| Miami, Florida | 18 | 2025-09-12 |
| Oakland, California | 9 | 2024-12-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Damietta Egypt | 1,972 | 2026-04-17 |
| Piraeus Greece | 550 | 2026-05-15 |
| Algeciras Spain | 526 | 2025-02-25 |
| Alexandria Egypt | 200 | 2022-02-11 |
| Tangier Morocco | 113 | 2026-05-23 |
| Valencia Spain | 86 | 2026-04-09 |
| Haifa Israel | 46 | 2026-05-12 |
| Barcelona Spain | 44 | 2026-02-18 |
| All Other Egypt Mediterranean Region Ports | 44 | 2019-02-16 |
| Gioia Tauro Italy | 43 | 2025-09-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Oriental Weavers Textile that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ORIENTAL WEAVERS TEXTILE | PRIVATE FREE ZONE 10TH OF RAMADAN CITY | 2026-04-17 | 414 |
| ORIENTAL WEAVERS TEXTILE | PRIVATE FREE ZONE 10TH OF RAMADAN CITY 20222672121 | 2025-06-16 | 144 |
| ORIENTAL WEAVERS TEXTILE | 2026-05-12 | 130 | |
| ORIENTAL WEAVERS TEXTILE | 2026-02-18 | 61 | |
| ORIENTAL WEAVERS TEXTILE | 2026-04-09 | 41 | |
| ORIENTAL WEAVERS TEXTILE | 2026-05-23 | 40 | |
| ORIENTAL WEAVERS TEXTILE | 2026-05-23 | 39 | |
| ORIENTAL WEAVERS TEXTILE | 2026-05-07 | 35 | |
| ORIENTAL WEAVERS TEXTILE | 2025-11-07 | 21 | |
| ORIENTAL WEAVERS TEXTILE | 2026-01-05 | 16 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Oriental Weavers Textile.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-11 | 4 | |
| 2026-01-26 | 2 | |
| 2023-07-18 | 1 | |
| 2023-02-24 | 53 | |
| 2021-02-02 | 349 | |
| 2020-07-17 | 17 | |
| 2019-02-15 | 91 | |
| 2018-05-29 | 29 | |
| 2018-01-12 | 44 | |
| 2017-11-06 | 12 |
Below are the top 2 email addresses on file for Oriental Weavers Textile.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-08-10 | 5 | |
| 2021-01-06 | 2 |