There are a total of 8,138 bills of lading on file for Oriental Weavers USA Inc. between October 25th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 8,138 bills of lading, 41 were within the past 30 days and 135 were within the past 90 days.
| Total Records | 8,138 |
|---|---|
| Shipper Records | 4 |
| Consignee Records | 8,082 |
| Notify Party Records | 3,823 |
| First Shipment on File | Oct 25th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 41 |
| Records in Last 90 Days | 135 |
| Records in the Past Year | 442 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ORIENTAL WEAVERS USA INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Oriental Weavers USA Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Oriental Weavers USA Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ORIENTAL WEAVERS INTERNATIONAL | May 2026 | 19,670 | 597 |
| ORIENTAL WEAVERS TEXTILE | May 2026 | 3,792 | 373 |
| NEW MAC COMPANY | May 2026 | 3,816 | 313 |
| ORIENTAL WEAVERS CARPET | May 2026 | 1,294 | 166 |
| MAC CARPET | May 2026 | 8,709 | 122 |
| NATURE BIG CO., LIMITED | Mar 2026 | 297 | 42 |
| MAERSK LOGISTICS & SERVICES USA INC | May 2026 | 34,628 | 41 |
| EGYPTIAN FIBERS COMPANY | May 2026 | 1,571 | 38 |
| MAERSK LOGISTICS SERVICES EGYPT LT LTD. | May 2026 | 466 | 21 |
| NATURE BIG FLOORING | May 2026 | 51 | 15 |
| IT TEXTILE PRIVATE LIMITED | Apr 2024 | 28 | 10 |
| ZHEJIANG YINGJIA COMMODITY CO.,LTD | May 2026 | 465 | 6 |
| ALGAN IC VE DIS TICARET LTD | May 2026 | 485 | 4 |
| ERDEM SOFT TEKSTIL A.S. | Apr 2026 | 64 | 3 |
| BHADOHI CARPETS | May 2026 | 1,173 | 3 |
| YASIN KAPLAN TEKSTIL VE HALI SAN. TIC.A.S. | Apr 2026 | 1,421 | 2 |
| VERTEXCO | Mar 2026 | 25 | 2 |
| EMPERA HALI SAN. VE TIC. A.S. | May 2026 | 1,868 | 2 |
| C.H. ROBINSON FREIGHT SERVICES | May 2026 | 840,503 | 2 |
| MAURYA ARTS | May 2026 | 177 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Oriental Weavers USA Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ORIENTAL SUPREME (HK) LIMITED | Apr 2026 | 861 | 2 |
| ORIENTAL TOP STAR TOOLS AND DIE CO. | Jan 2026 | 205 | 0 |
| ORIENTAL TRADING COMPANY | Mar 2025 | 4,167 | 0 |
| ORIENTAL UNION CHEMICAL CORPORATION | Apr 2026 | 199 | 11 |
| ORIENTAL VANGUARD LOGISTICS CO., LTD. | May 2026 | 7,336 | 114 |
| ORIENTAL VAST LOGISTICS INC. | May 2026 | 2,282 | 113 |
| ORIENTAL WEAVERS | May 2026 | 1,136 | 7 |
| ORIENTAL WEAVERS CARPET | May 2026 | 1,294 | 9 |
| ORIENTAL WEAVERS INTERNATIONAL | May 2026 | 19,670 | 428 |
| ORIENTAL WEAVERS TEXTILE | May 2026 | 3,792 | 48 |
| ORIENTEK CANADA INC | May 2026 | 219 | 5 |
| ORIENTEK INC | May 2026 | 424 | 5 |
| ORIENTOPORT INC | May 2026 | 150 | 91 |
| ORIENTRONIC MANUFACTURING LTD | May 2026 | 828 | 10 |
| ORIFLAME COSMETICS GLOBAL S.A. | Nov 2025 | 271 | 0 |
| ORIFLAME DE COSTA RICA, S.A. | Sep 2025 | 109 | 0 |
| ORIGAMI GROUP INC | Apr 2026 | 628 | 36 |
| ORIGIN ACOUSTICS | May 2026 | 1,282 | 27 |
| ORIGIN BRANDS INC | May 2026 | 1,207 | 25 |
| ORIGIN COFFEE LAB. S.A.C. | Feb 2026 | 163 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | MAEU269744368 | 617W | Regular Bill | MAEU | 9285677 | GSL ELENI | 2026-05-22 | SAVANNAH, GEORGIA | TANGIER MOROCCO | 706 BAL | 43,056 LB | Container Yard | ORIENTAL WEAVERS TEXTILE | ORIENTAL WEAVERS USA INC | CH ROBINSON FREIGHT SERVICES LTD | 7603.100 SQ.MTS. MACHINE MADE CARPET TOTAL PI ECES 706 INVOICE NO. XXXXX TEX 26 NET WEIGH T 18920 KGS HTS CODE WOOL 5702421000 P... | |
| 2026-05-23 | MAEU267496558 | 617W | Regular Bill | MAEU | 9285677 | GSL ELENI | 2026-05-22 | SAVANNAH, GEORGIA | TANGIER MOROCCO | 1,495 BAL | 38,096 LB | Container Yard | ORIENTAL WEAVERS CARPET | ORIENTAL WEAVERS USA INC | CH ROBINSON FREIGHT SERVICES LTD | 9524.40 SQ.MTS. MACHINE MADE CARPET TOTAL PI ECES 1495 INVOICE NO. XXXXX OWC 26 NET WEIG HT 16416 KGS HTS CODE WOOL 5702421000 P... | |
| 2026-05-23 | MAEU267496560 | 617W | Regular Bill | MAEU | 9285677 | GSL ELENI | 2026-05-22 | SAVANNAH, GEORGIA | TANGIER MOROCCO | 1,664 BAL | 29,806 LB | Container Yard | ORIENTAL WEAVERS INTERNATIONAL | ORIENTAL WEAVERS USA INC | CH ROBINSON FREIGHT SERVICES LTD | 7311.15 SQ.MTS. MACHINE MADE CARPET TOTAL PIE CES 1691 INVOICE NO. XXXX INT 26 NET WEIGHT 12935 KGS HTS CODE WOOL 5702421000 POL... | |
| 2026-05-23 | MAEU267496548 | 617W | Regular Bill | MAEU | 9285677 | GSL ELENI | 2026-05-22 | SAVANNAH, GEORGIA | TANGIER MOROCCO | 1,680 BAL | 42,549 LB | Container Yard | ORIENTAL WEAVERS INTERNATIONAL | ORIENTAL WEAVERS USA INC | CH ROBINSON FREIGHT SERVICES LTD | 9206.40 SQ.MTS. MACHINE MADE CARPET TOTAL PIE CES 1680 INVOICE NO. XXXX INT 26 NET WEIGHT 18563 KGS HTS CODE WOOL 5702421000 POL... | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-05-01 |
| Master BOL # | MAEU267496562 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 617W |
| IMO # | 9285677 |
| Vessel Name | GSL ELENI |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | PORT SAID EAST |
| Foreign Port of Lading | TANGIER MOROCCO (71425) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 40278 LB |
| Weight in KG | 18,270 KG |
| Quantity | 1680 BAL |
| Volume | 2295 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
BSIU8570286 |
| Commodity Description |
9206.40 SQ.MTS. MACHINE MADE CARPET TOTAL PIE CES 1680 INVOICE NO. XXXX INT 26 NET WEIGH T 17533 KGS HTS CODE WOOL 5702421000 POLY 5 702422000 |
| Shipper Name | ORIENTAL WEAVERS INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | PRIVATE FREE ZONE 10TH OF RAMADAN C |
| City | 10TH OF RAMADAN |
| State Province | NA |
| Zip Code | 11511 |
| Country Code | EG |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 20222672121 |
| Shipper Name | ORIENTAL WEAVERS INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | PRIVATE FREE ZONE 10TH OF RAMADAN C |
| City | 10TH OF RAMADAN |
| State Province | NA |
| Zip Code | 11511 |
| Country Code | EG |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | IMPLANT@ORIENTALWEAVERS.C |
| Consignee Name | ORIENTAL WEAVERS USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | ADNAN QUERSHI AQURESHIOWRUGS.COM |
| City | DALTON |
| State Province | GA |
| Zip Code | 307204924 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | BBARNES@OWRUGS.COM |
| Consignee Name | ORIENTAL WEAVERS USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | ADNAN QUERSHI AQURESHIOWRUGS.COM |
| City | DALTON |
| State Province | GA |
| Zip Code | 307204924 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 17062774725 |
| Notify Party Name | CH ROBINSON FREIGHT SERVICES LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 3800 CAMP CREEK PARKWAY BUILDING 10 |
| City | ATLANTA |
| State Province | GA |
| Zip Code | 303316247 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | 626-ARRIVALLNOTICES@CHROB |
| Notify Party Name | CH ROBINSON FREIGHT SERVICES LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 3800 CAMP CREEK PARKWAY BUILDING 10 |
| City | ATLANTA |
| State Province | GA |
| Zip Code | 303316247 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 14044948750 |
| Container Number | BSIU8570286 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EG0538009 |
| Seal Number 1 | EG0538009 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | 9206.40 SQ.MTS. MACHINE MADE CARPET TOTAL PIE CES 1680 INVOICE NO. XXXX INT 26 NET WEIGH T 17533 KGS HTS CODE WOOL 5702421000 POLY 5 702422000 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 6,650 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 515 | 2026-05-12 |
| Charleston, South Carolina | 457 | 2022-03-23 |
| Norfolk, Virginia | 366 | 2025-12-29 |
| Houston, Texas | 46 | 2023-05-09 |
| New York, New York | 26 | 2026-05-18 |
| Long Beach, California | 19 | 2021-11-03 |
| Port Everglades, Florida | 15 | 2025-07-28 |
| Baltimore, Maryland | 13 | 2021-07-01 |
| Los Angeles, California | 13 | 2017-02-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Damietta Egypt | 3,708 | 2026-04-22 |
| Algeciras Spain | 1,714 | 2025-03-04 |
| Piraeus Greece | 609 | 2026-05-23 |
| Alexandria Egypt | 537 | 2022-02-11 |
| Tangier Morocco | 318 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 283 | 2025-04-21 |
| Gioia Tauro Italy | 251 | 2025-10-31 |
| All Other Egypt Mediterranean Region Ports | 167 | 2025-09-13 |
| Pusan South Korea | 58 | 2022-01-06 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 50 | 2022-06-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Oriental Weavers USA Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ORIENTAL WEAVERS USA INC. | 3252 LOWER DUG GAP ROAD. DALTON,GA 30721,USA ADNAN QUERSHI - AQURES DALTON, WHITFIELD, GEORGIA, UNITED | 2026-04-09 | 367 |
| ORIENTAL WEAVERS USA INC. | ADNAN QUERSHI - 3252 LOWER DUG GAP ROAD. DALTON,GA 30721,USA | 2025-06-23 | 271 |
| ORIENTAL WEAVERS USA INC. | 2026-04-04 | 156 | |
| ORIENTAL WEAVERS USA INC. | 2025-12-15 | 50 | |
| ORIENTAL WEAVERS USA INC. | 2026-04-22 | 34 | |
| ORIENTAL WEAVERS USA INC. | 2025-09-16 | 3 | |
| ORIENTAL WEAVERS USA INC. | 2026-03-09 | 3 | |
| ORIENTAL WEAVERS USA INC. | 2026-01-01 | 1 | |
| ORIENTAL WEAVERS USA INC. | 2022-02-14 | 2,888 | |
| ORIENTAL WEAVERS USA INC. | 2018-05-29 | 1,142 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Oriental Weavers USA Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 1,609 | |
| 2026-05-02 | 399 | |
| 2026-04-22 | 2,460 | |
| 2025-12-29 | 480 | |
| 2025-10-04 | 4 | |
| 2025-06-11 | 15 | |
| 2025-04-22 | 5 | |
| 2024-09-28 | 24 | |
| 2022-05-26 | 1 | |
| 2021-09-20 | 2 |
Below are the top 7 email addresses on file for Oriental Weavers USA Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 153 | |
| 2026-04-22 | 741 | |
| 2025-06-23 | 48 | |
| 2022-01-06 | 1 | |
| 2021-12-06 | 8 | |
| 2021-07-06 | 6 | |
| 2020-02-03 | 2 |