There are a total of 1,207 bills of lading on file for Origin Brands Inc between September 21st, 2021 and May 11th, 2026.
Of those 1,207 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 25 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,207 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,213 |
| Notify Party Records | 273 |
| First Shipment on File | Sep 21st, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 11th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 25 |
| Records in the Past Year | 169 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ORIGIN BRANDS INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Origin Brands Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Origin Brands Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| YIWU TOPFIND GARMENT CO.,LTD | Dec 2025 | 496 | 226 |
| CERTIFIED ORIGINS IBERICA SL | May 2026 | 1,161 | 175 |
| XIAMEN BETOPPER GROUP COMPANY LIMIT | May 2026 | 311 | 78 |
| YIWU YUXIU GARMENT CO.,LTD | Dec 2025 | 64 | 61 |
| YIWU SANHONG IMPORT&EXPORT CO.,LTD | Feb 2026 | 53 | 49 |
| PREMIUM MIX GROUP, S.L. | May 2026 | 520 | 37 |
| YIWU YIHONGQING IMP&EXP CO.,LTD | Jan 2025 | 27 | 27 |
| CERTIFIED ORIGINS ITALIA SRL | May 2026 | 16,325 | 25 |
| CASAS DE HUALDO, S.L. | Apr 2026 | 119 | 23 |
| TS BORTESI,S.L. | May 2026 | 1,418 | 22 |
| SAL DE IBIZA | Apr 2026 | 211 | 21 |
| ACEITUNAS LOSADA, S.L. | May 2026 | 321 | 21 |
| CONSERVAS OLASAGASTI SL | Apr 2026 | 22 | 18 |
| JOSE MARIA HERNANDEZ S.L. | Apr 2026 | 157 | 17 |
| PANIFICADORA CONQUENSE AGRICOLA, SA | Dec 2025 | 32 | 16 |
| TIERRA CALLADA S.L. | Apr 2026 | 39 | 14 |
| BELBERRY BV | Apr 2026 | 17 | 14 |
| MIELES ANTA SL | Dec 2025 | 33 | 13 |
| LA FAVORITA LIVE SRL | May 2026 | 343 | 13 |
| AIGUES MINERALS DE VILAJUIGA SA | Mar 2026 | 13 | 13 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Origin Brands Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ORIENTAL WEAVERS TEXTILE | May 2026 | 3,792 | 48 |
| ORIENTAL WEAVERS USA INC. | May 2026 | 8,138 | 135 |
| ORIENTEK CANADA INC | May 2026 | 219 | 5 |
| ORIENTEK INC | May 2026 | 424 | 5 |
| ORIENTOPORT INC | May 2026 | 150 | 91 |
| ORIENTRONIC MANUFACTURING LTD | May 2026 | 828 | 10 |
| ORIFLAME COSMETICS GLOBAL S.A. | Nov 2025 | 271 | 0 |
| ORIFLAME DE COSTA RICA, S.A. | Sep 2025 | 109 | 0 |
| ORIGAMI GROUP INC | Apr 2026 | 628 | 36 |
| ORIGIN ACOUSTICS | May 2026 | 1,282 | 27 |
| ORIGIN COFFEE LAB. S.A.C. | Feb 2026 | 163 | 0 |
| ORIGIN FGL LOJISTIK A.S. | May 2026 | 662 | 125 |
| ORIGIN FRAMES LTD | May 2026 | 151 | 2 |
| ORIGIN GROUP INTL INC | May 2026 | 526 | 3 |
| ORIGIN LOJISTIK TAS.TIC A.S. | Feb 2025 | 1,508 | 0 |
| ORIGIN LOJISTIK TASIMACILIK TIC.AS | Apr 2026 | 3,279 | 1 |
| ORIGIN NATURAL STONES LTDA | May 2026 | 217 | 3 |
| ORIGIN ONE COMMERCE LTD | Jan 2025 | 220 | 0 |
| ORIGIN P C SEAFRIGO | May 2026 | 131 | 9 |
| ORIGIN POINT BRANDS, LLC | Nov 2025 | 3,551 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | MEDUOI467582 | 616A | Regular Bill | MEDU | 9339284 | MSC CANDICE | 2026-05-24 | NEWARK, NEW JERSEY | BARCELONA SPAIN | 60 BOX | 212 K | House to House | MACORITTO VALENTINO SRL | ORIGIN BRANDS INC | ALBATRANS INC | BRADSTICKS (MACORITTO VALENTINO) HS CODE 1905 90 MACORITTO VALENTINO | |
| 2026-05-25 | MEDUOI467574 | 616A | Regular Bill | MEDU | 9339284 | MSC CANDICE | 2026-05-24 | NEWARK, NEW JERSEY | BARCELONA SPAIN | 56 BOX | 668 K | House to House | JOSE MARIA HERNANDEZ SL | ORIGIN BRANDS INC | ALBATRANS INC | XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX) HS CODE 090422 XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX | |
| 2026-05-25 | MEDUOI467566 | 616A | Regular Bill | MEDU | 9339284 | MSC CANDICE | 2026-05-24 | NEWARK, NEW JERSEY | BARCELONA SPAIN | 252 BOX | 4,760 K | House to House | COOP LA GRANADELLA I SECCIO DE CRED | ORIGIN BRANDS INC | ALBATRANS INC | EXTRA VIRGIN OLIVE OIL (COOP LA GRANADELLA) H S CODE 150920 COOP LA GRANADELLA | |
| 2026-05-25 | MEDUOI467558 | 616A | Regular Bill | MEDU | 9339284 | MSC CANDICE | 2026-05-24 | NEWARK, NEW JERSEY | BARCELONA SPAIN | 322 BOX | 1,290 K | House to House | CASAS DE HUALDO SL | ORIGIN BRANDS INC | ALBATRANS INC | EXTRA VIRGIN OLIVE OIL (CASAS DE HUALDO) HS C ODE 150920 CASAS DE HUALDO | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-05-06 |
| Master BOL # | MEDUOI467590 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 616A |
| IMO # | 9339284 |
| Vessel Name | MSC CANDICE |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | BARCELONA |
| Foreign Port of Lading | BARCELONA SPAIN (47061) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1015 K |
| Weight in KG | 1,015 KG |
| Quantity | 40 BOX |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSNU5444395 |
| Commodity Description |
FLOUR FOR MAKE CHURROS (PANIFICADORA CONQUENS E) HS CODE 110100 PANIFICADORA CONQUENSE |
| Shipper Name | PANIFICADORA CONQUENSE AGRICOLA, SA |
|---|---|
| Address Line 1 | CALLE HERMANOS BECERRIL , 25 |
| Address Line 2 | CUENCA CM 16004 SPAIN |
| Consignee Name | ORIGIN BRANDS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1133 BROADWAY SUITE 1614 |
| Address Line 2 | NEW YORK NY 10010 UNITED STATES |
| Notify Party Name | ALBATRANS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 149-10 183RD ST |
| Address Line 2 | JAMAICA/QUEENS NY 11413 UNITED STAT |
| Container Number | MSNU5444395 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX44659061 |
| Seal Number 1 | FX44659061 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FLOUR FOR MAKE CHURROS (PANIFICADORA CONQUENS E) HS CODE 110100 PANIFICADORA CONQUENSE |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 650 | 2026-05-12 |
| Long Beach, California | 370 | 2026-04-16 |
| New York, New York | 93 | 2025-06-19 |
| Los Angeles, California | 49 | 2026-02-11 |
| Houston, Texas | 20 | 2025-06-03 |
| Miami, Florida | 11 | 2025-08-25 |
| Oakland, California | 6 | 2024-10-10 |
| Port Everglades, Florida | 5 | 2025-12-16 |
| Baltimore, Maryland | 2 | 2024-08-21 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2022-08-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Barcelona Spain | 508 | 2026-05-12 |
| Ningbo China (Mainland) | 410 | 2025-07-18 |
| Valencia Spain | 126 | 2026-02-28 |
| Sines Portugal | 66 | 2026-04-28 |
| Shanghai China (Mainland) | 26 | 2025-06-14 |
| Leghorn Italy | 20 | 2025-05-19 |
| Piraeus Greece | 9 | 2026-02-06 |
| Le Havre France | 9 | 2024-02-20 |
| Yangshan China (Mainland) | 7 | 2025-06-12 |
| Genoa Italy | 7 | 2025-04-01 |
Below are the top 10 company names and addresses for Origin Brands Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ORIGIN BRANDS INC | 1133 BROADWAY SUITE 1614 NEW YORK NY 10010 UNITED STATES | 2026-05-12 | 566 |
| ORIGIN BRANDS INC | 1133 BROADWAY SUITE 1614 NEW YORK 10010 NEW YORK, NY UNITED STATES LUIS CLARAMONTE | 2025-06-19 | 1 |
| ORIGINAL BRANDS LLC | 2025-07-18 | 121 | |
| ORIGIN BRANDS, INC | 2025-01-27 | 85 | |
| ORIGINAL BRANDS, LLC | 2025-06-18 | 78 | |
| ORIGINAL BRANDS LLC | 2024-01-25 | 51 | |
| ORIGINAL BRANDS LLC | 2022-07-30 | 43 | |
| ORIGINAL BRANDS LLC | 2023-04-15 | 29 | |
| ORIGIN BRANDS, INC. | 2025-03-07 | 27 | |
| ORIGINAL BRANDS LLC | 2024-11-01 | 22 |
Below are the top 8 phone numbers on file for Origin Brands Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-06 | 7 | |
| 2025-06-19 | 1 | |
| 2024-10-15 | 28 | |
| 2024-01-18 | 3 | |
| 2023-01-11 | 7 | |
| 2022-10-17 | 36 | |
| 2022-07-07 | 1 | |
| 2022-01-21 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for Origin Brands Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-06 | 9 | |
| 2024-10-15 | 24 | |
| 2022-06-10 | 2 |