There are a total of 526 bills of lading on file for Origin Group Intl Inc between January 6th, 2013 and May 14th, 2026.
Of those 526 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 526 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 549 |
| Notify Party Records | 87 |
| First Shipment on File | Jan 6th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 8 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ORIGIN GROUP INTL INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Origin Group Intl Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Origin Group Intl Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| JIANGSU WINYLS DECORATIVE MATERIALS | May 2026 | 639 | 102 |
| MASTER TRUST (XIAMEN) IMPORT & EXPORT CO., LTD. | May 2026 | 411 | 38 |
| JIANGSU BERRY DECORATIVE MATERIAL C | Mar 2026 | 302 | 31 |
| HKM INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 893 | 7 |
| CHANGSHU JIAMEI METAL PRODUCTS CO. | May 2026 | 4,463 | 7 |
| Aug 2022 | 4 | 4 | |
| FUXIAO(SHANGHAI)INTERNATIONAL CO LT | Nov 2021 | 18 | 4 |
| OPERACIONES ESTRATEGICAS SECURUS S | May 2026 | 361 | 2 |
| KUNSHAN JIARUI AUTO PARTS CO.,LTD | May 2026 | 218 | 1 |
| HONGKONG KANGLONGDA SAFETY SUPPLIES | May 2026 | 704 | 1 |
| Oct 2024 | 4 | 1 | |
| CHANGZHOU DELUXE DECORATIVE MATERIA | Oct 2025 | 108 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Origin Group Intl Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ORIENTOPORT INC | May 2026 | 150 | 91 |
| ORIENTRONIC MANUFACTURING LTD | May 2026 | 828 | 10 |
| ORIFLAME COSMETICS GLOBAL S.A. | Nov 2025 | 271 | 0 |
| ORIFLAME DE COSTA RICA, S.A. | Sep 2025 | 109 | 0 |
| ORIGAMI GROUP INC | Apr 2026 | 628 | 36 |
| ORIGIN ACOUSTICS | May 2026 | 1,282 | 27 |
| ORIGIN BRANDS INC | May 2026 | 1,207 | 25 |
| ORIGIN COFFEE LAB. S.A.C. | Feb 2026 | 163 | 0 |
| ORIGIN FGL LOJISTIK A.S. | May 2026 | 662 | 125 |
| ORIGIN FRAMES LTD | May 2026 | 151 | 2 |
| ORIGIN LOJISTIK TAS.TIC A.S. | Feb 2025 | 1,508 | 0 |
| ORIGIN LOJISTIK TASIMACILIK TIC.AS | Apr 2026 | 3,279 | 1 |
| ORIGIN NATURAL STONES LTDA | May 2026 | 217 | 3 |
| ORIGIN ONE COMMERCE LTD | Jan 2025 | 220 | 0 |
| ORIGIN P C SEAFRIGO | May 2026 | 131 | 9 |
| ORIGIN POINT BRANDS, LLC | Nov 2025 | 3,551 | 0 |
| ORIGIN RED LTD | Apr 2026 | 155 | 2 |
| ORIGIN WINES | Dec 2025 | 170 | 0 |
| ORIGINAL AUTOMOTIVE INC | Mar 2026 | 157 | 1 |
| ORIGINAL BTC | May 2026 | 219 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-13 | CMDUXIA1754205 | SZILSHZH25120072 | 0TSM9 | House Bill | SZIL | 9728930 | TALOS | 2026-01-12 | SAVANNAH, GEORGIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 114 PKG | 12,662 KG | MASTER TRUST(XIAMEN) IMPORT AND EXP | ORIGIN GROUP INTERNATIONAL,INC | SUPERIOR 3RD PARTY LOGISTICS-NASHVI | METAL RACK DISPLAY ACCESSORIES DOOR LOCKER STEEL, WELDED -TIER X X JANITORIAL CLO SET ALU- MM- - ENTRY CARPET TO ZERO ALU- MM- -... | |
| 2025-12-05 | YMJAE226225572 | SZILSHZH25100879 | 043E | House Bill | SZIL | 9725160 | HYUNDAI PLUTO | 2025-12-04 | SAVANNAH, GEORGIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 168 CTN | 2,817 KG | House to House | HKM INTERNATIONAL LTD. | ORIGIN GROUP INTERNATIONAL INC. | ORIGIN GROUP INTERNATIONAL INC. | LED VAPOR TIGHT LIGHT,LED VAPOR TIGHT LIGHT, FT, W, AC - V, RA , K, ETL/DLC. WI TH M CORDS |
| 2025-10-28 | CMDUXIA1706853 | SZILSHZH25081110 | 0TSLN | House Bill | SZIL | 9728928 | TITAN | 2025-10-27 | SAVANNAH, GEORGIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 456 PKG | 14,564 KG | MASTER TRUST(XIAMEN) IMPORT AND EXPORT | ORIGIN GROUP INTERNATIONAL | SUPERIOR 3RD PARTY LOGISTICS-NASHVI | METAL RACK DISPLAY RACK DISPLAY ACCESSORIES C ORNER GUARD STAINLESS STEEL (REMOVABLE) FL OWER RACK- CART GUARD - CART GUARD - AL... | |
| 2025-07-07 | CMDUXIA1622939 | SZILSHZH25051326 | 0TSKR | House Bill | SZIL | 9728916 | TRITON | 2025-07-06 | SAVANNAH, GEORGIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 554 PKG | 23,154 KG | Pier to Pier | MASTER TRUST(XIAMEN) IMPORT AND EXPORT CO.,LTD. | ORIGIN GROUP INTERNATIONAL | SUPERIOR 3RD PARTY LOGISTICS-NASHVI | METAL RACK DBA-00005 12 DOOR LOCKER STEEL, WE LDED 6-TIER 24X12X72 JSC-3015 JANITORIAL CLOS ET DP3636 DOCK PLATES |
| Run Date | 2026-03-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-27 |
| Trade Update Date | 2026-01-28 |
| Master BOL # | ONEYXMNG09380900 |
|---|---|
| House BOL # | SZILSHZH26012287 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SZIL |
| Voyage # | 010E |
| IMO # | |
| Vessel Name | HMM SAPPHIRE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 21577 KG |
| Weight in KG | 21,577 KG |
| Quantity | 701 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
BMOU5460778 BMOU5383223 BMOU5465379 |
| Commodity Description |
METAL RACK DOOR LOCKER STEEL, WELDED -TIE R XX JANITORIAL CLOSET CART GUARD DI SPLAY RACK FLOWER RACK- DISPLAY ACCESSORI ES ALU-MM- - ENTRY CARPET TO ZERO METAL RACK DOOR LOCKER STEEL, WELDED -TIE R XX JANITORIAL CLOSET CART GUARD DI SPLAY RACK FLOWER RACK- DISPLAY ACCESSORI ES ALU-MM- - ENTRY CARPET TO ZERO METAL RACK DOOR LOCKER STEEL, WELDED -TIE R XX JANITORIAL CLOSET CART GUARD DI SPLAY RACK FLOWER RACK- DISPLAY ACCESSORI ES ALU-MM- - ENTRY CARPET TO ZERO |
| Shipper Name | MASTER TRUST(XIAMEN) IMPORT AND EXP |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM NO.905FL YINSHENG BUILDING XIA |
| Address Line 2 | NGYU F.TZ. XIAMEN 361006 FUJIAN CHI |
| Address Line 3 | NA |
| Consignee Name | ORIGIN GROUP INTERNATIONAL,INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 12220 BIRMINGHAM HIGHWAY BUILDING 9 |
| Address Line 2 | 0,MILTON, GA 30004 USA |
| Notify Party Name | SUPERIOR 3RD PARTY LOGISTICS-NASHVI |
|---|---|
| Address Line 1 | 245 COUCHVILLLE INDUSTRIAL BLVD MOU |
| Address Line 2 | NT JULIET, TN 37122 USA |
| Container Number | BMOU5460778 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDR42377 |
| Seal Number 1 | CNDR42377 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | METAL RACK DOOR LOCKER STEEL, WELDED -TIE R XX JANITORIAL CLOSET CART GUARD DI SPLAY RACK FLOWER RACK- DISPLAY ACCESSORI ES ALU-MM- - ENTRY CARPET TO ZERO |
| Marks and Numbers 1 | P/N DESCRIPTION QUANTITY NW GW COUNTRY OF ORI |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000004101 KG |
| Container Number | BMOU5383223 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDR34572 |
| Seal Number 1 | CNDR34572 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | METAL RACK DOOR LOCKER STEEL, WELDED -TIE R XX JANITORIAL CLOSET CART GUARD DI SPLAY RACK FLOWER RACK- DISPLAY ACCESSORI ES ALU-MM- - ENTRY CARPET TO ZERO |
| Marks and Numbers 1 | P/N DESCRIPTION QUANTITY NW GW COUNTRY OF ORI |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000006346 KG |
| Container Number | BMOU5465379 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDR42378 |
| Seal Number 1 | CNDR42378 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | METAL RACK DOOR LOCKER STEEL, WELDED -TIE R XX JANITORIAL CLOSET CART GUARD DI SPLAY RACK FLOWER RACK- DISPLAY ACCESSORI ES ALU-MM- - ENTRY CARPET TO ZERO |
| Marks and Numbers 1 | P/N DESCRIPTION QUANTITY NW GW COUNTRY OF ORI |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000011130 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 204 | 2022-03-04 |
| Savannah, Georgia | 153 | 2026-05-15 |
| Los Angeles, California | 85 | 2025-01-30 |
| Seattle, Washington | 43 | 2024-07-29 |
| Long Beach, California | 35 | 2024-07-08 |
| Oakland, California | 4 | 2015-05-09 |
| New York, New York | 2 | 2014-11-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 313 | 2025-07-01 |
| Xiamen China (Mainland) | 111 | 2026-05-15 |
| Yangshan China (Mainland) | 28 | 2022-10-13 |
| Pusan South Korea | 18 | 2026-04-11 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 15 | 2018-12-22 |
| Yantian China (Mainland) | 12 | 2025-12-05 |
| Hong Kong Hong Kong | 11 | 2023-12-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 6 | 2024-03-27 |
| Vung Tau Vietnam | 4 | 2022-09-01 |
| Qingdao China (Mainland) | 4 | 2021-03-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Origin Group Intl Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ORIGIN GROUP INTL INC | 12220 BIRMINGHAM HIGHWAY BUILDING 90 MILTON GA 30004 USA | 2025-07-01 | 58 |
| ORIGIN GROUP INTL INC | 12220 BIRMINGHAM HWY BLDG 90 MILTON GA 30004 US | 2025-04-22 | 354 |
| ORIGIN GROUP INT L INC | 2022-09-12 | 26 | |
| ORIGIN GROUP INTL INC | 2015-05-28 | 26 | |
| ORIGIN GROUP INT'L INC | 2024-06-18 | 6 | |
| ORIGIN GROUP INT L INC | 2022-11-07 | 4 | |
| ORIGIN GROUP INTERNATIONAL,INC | 2026-05-15 | 4 | |
| ORIGIN GROUP INTL INC. | 2013-05-27 | 4 | |
| ORIGIN GROUP INTERNATIONAL | 2025-10-28 | 4 | |
| ORIGIN GROUP INT'L INC | 2014-07-07 | 3 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Origin Group Intl Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-04-22 | 325 | |
| 2023-10-05 | 1 | |
| 2021-05-29 | 18 | |
| 2020-07-21 | 1 | |
| 2019-12-19 | 3 |
Below are the top 3 email addresses on file for Origin Group Intl Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-08-09 | 3 | |
| 2021-05-29 | 18 | |
| 2019-12-19 | 3 |