There are a total of 3,279 bills of lading on file for Origin Lojistik Tasimacilik Tic.As between October 7th, 2015 and April 27th, 2026.
Of those 3,279 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 1 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,279 |
|---|---|
| Shipper Records | 3,261 |
| Consignee Records | 15 |
| Notify Party Records | 17 |
| First Shipment on File | Oct 7th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 27th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 1 |
| Records in the Past Year | 1 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ORIGIN LOJISTIK TASIMACILIK TIC.AS.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Origin Lojistik Tasimacilik Tic.As, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Origin Lojistik Tasimacilik Tic.As in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| A.J WORLDWIDE SERVICES INC | May 2026 | 47,684 | 1,734 |
| GAC ENERGY & MARINE SERVICES LLC | May 2026 | 2,333 | 61 |
| KOCH MARITIME,INC. | May 2026 | 14,815 | 60 |
| SEAFRIGO USA INC | May 2026 | 80,823 | 43 |
| RTW LOGISTICS INC | May 2026 | 80,664 | 14 |
| SEA CARGO LOGISTICS SA DE CV | May 2026 | 11,253 | 11 |
| BLUE CARGO ECUADOR S.A. | Jul 2025 | 1,224 | 9 |
| CONSOLIDADOS OCHOCIENTOS SIETE, S.A | May 2026 | 782 | 7 |
| A.J. WORLWIDE SERVICES INC. | Jan 2026 | 613 | 7 |
| BEEONTRADE, INC. | May 2026 | 2,975 | 6 |
| TIBA PANAMA, S.A. | May 2026 | 517 | 5 |
| RIM LOGISTICS, LTD | May 2026 | 89,998 | 5 |
| CMS SHIPPING, INC. | May 2026 | 46,420 | 5 |
| AIR SEA WORLDWIDE PANAMA SA | May 2026 | 821 | 4 |
| TIBA CHILE SPA | May 2026 | 1,074 | 3 |
| TIBA GUATEMALA S A | May 2026 | 346 | 2 |
| MARLIN LOGISTICS, S.A. | Mar 2026 | 137 | 2 |
| FULTER LOGISTICS | May 2026 | 372 | 2 |
| CANADA WORLD LOGISTICS CORPORATION | May 2026 | 191 | 2 |
| TOTALVIAX C.A | Apr 2026 | 227 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Origin Lojistik Tasimacilik Tic.As.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ORIFLAME COSMETICS GLOBAL S.A. | Nov 2025 | 271 | 0 |
| ORIFLAME DE COSTA RICA, S.A. | Sep 2025 | 109 | 0 |
| ORIGAMI GROUP INC | Apr 2026 | 628 | 36 |
| ORIGIN ACOUSTICS | May 2026 | 1,282 | 27 |
| ORIGIN BRANDS INC | May 2026 | 1,207 | 25 |
| ORIGIN COFFEE LAB. S.A.C. | Feb 2026 | 163 | 0 |
| ORIGIN FGL LOJISTIK A.S. | May 2026 | 662 | 125 |
| ORIGIN FRAMES LTD | May 2026 | 151 | 2 |
| ORIGIN GROUP INTL INC | May 2026 | 526 | 3 |
| ORIGIN LOJISTIK TAS.TIC A.S. | Feb 2025 | 1,508 | 0 |
| ORIGIN NATURAL STONES LTDA | May 2026 | 217 | 3 |
| ORIGIN ONE COMMERCE LTD | Jan 2025 | 220 | 0 |
| ORIGIN P C SEAFRIGO | May 2026 | 131 | 9 |
| ORIGIN POINT BRANDS, LLC | Nov 2025 | 3,551 | 0 |
| ORIGIN RED LTD | Apr 2026 | 155 | 2 |
| ORIGIN WINES | Dec 2025 | 170 | 0 |
| ORIGINAL AUTOMOTIVE INC | Mar 2026 | 157 | 1 |
| ORIGINAL BTC | May 2026 | 219 | 2 |
| ORIGINAL CABINETRY INC | May 2026 | 136 | 4 |
| ORIGINAL CONFECTION MADA | May 2026 | 628 | 16 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-12-20 | HLCUIZ1241140569 | 352W | Master Bill | HLCU | 9440837 | ZIM PACIFIC | 2024-12-19 | NEWARK, NEW JERSEY | ALIAGA TURKEY | 1,600 PCS | 13,240 K | Container Yard | ORIGIN LOJISTIK TASIMACILIK TIC.AS | SEAFRIGO USA INC | SEAFRIGO USA INC | QATAYEF QATAYEF HS CODE 190590800019 HBL SSFN24053913 | |
| 2024-12-20 | ONEYIZME05918500 | 003E | Master FROB | ONEY | 9409170 | CORNEILLE | 2024-12-19 | TACOMA, WASHINGTON | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 22 PKG | 7,551 KG | Container Yard | ORIGIN LOJISTIK TASIMACILIK TIC.AS | CANADA WORLD LOGISTICS CORP. | CANADA WORLD LOGISTICS CORP. | CLOTH FLAP DISC FIBER DISC HS CODE: 68053000 | |
| 2024-12-20 | MEDUU8999903 | 447A | Master Bill | MEDU | 9724049 | MSC BRITTANY | 2024-12-19 | NEWARK, NEW JERSEY | VALENCIA SPAIN | 1,249 PKG | 12,466 K | Container Yard | ORIGIN LOJISTIK TASIMACILIK TIC.A.S | OEC GROUP NEW YORK | OEC GROUP NEW YORK | IRONING BOARD 732399 | |
| 2024-12-16 | MAEU245742498 | 448W | Simple BOL FROB | MAEU | 9294393 | SAFMARINE NOKWANDA | 2024-12-14 | NEWARK, NEW JERSEY | ALL OTHER TURKEY BLACK SEA AND SEA OF MARMARA PORT | 42 PKG | 111,818 LB | Container Yard | ORIGIN LOJISTIK TASIMACILIK TIC. | TNL INTERNATIONAL LTD | TNL INTERNATIONAL LTD | THERMOWOOD AYOUS BOARDS HS CO DE: 441879000000 THERMOWOOD T ULIPWOOD BOARDS HS CODE: 4418 79000000 | |
| Run Date | 2025-01-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2025-01-02 |
| Actual Arrival Date | 2025-01-03 |
| Trade Update Date | 2024-12-24 |
| Master BOL # | MEDUXK126035 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master BOL w/in-bond |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 449A |
| IMO # | 9426817 |
| Vessel Name | MSC CORNELIA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | MERSIN |
| Foreign Port of Lading | VALENCIA SPAIN (47094) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | CHICAGO, ILLINOIS (3901) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7368 K |
| Weight in KG | 7,368 KG |
| Quantity | 12 PKG |
| Volume | 11 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSDU7357622 |
| Commodity Description |
AF 2000602552 PO# 1400043002 CHAMPAIGN-PRIM AL NUTRITION 120675OG 750 CC BERLIN LLC BOTTL E IP-SKPS (44X HS CODE: 70 10 90 9550005104 T OTAL QUANTITY : 15.360,00 PCS EORI : NL001250 231 |
| Shipper Name | ORIGIN LOJISTIK TASIMACILIK TIC.A.S |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 108 KAT 3 ISTANBUL TICARET SARAY |
| Address Line 2 | ISTANBUL 34 34398 TURKIYE |
| Consignee Name | OEC GROUP |
|---|---|
| Address Line 1 | 555 PIERCE RD, SUITE 210 |
| Address Line 2 | ITASCA IL 60143 UNITED STATES |
| Notify Party Name | OEC GROUP |
|---|---|
| Address Line 1 | 555 PIERCE RD, SUITE 210 |
| Address Line 2 | ITASCA IL 60143 UNITED STATES |
| Container Number | MSDU7357622 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EU27998779 |
| Seal Number 1 | EU27998779 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | AF 2000602552 PO# 1400043002 CHAMPAIGN-PRIM AL NUTRITION 120675OG 750 CC BERLIN LLC BOTTL E IP-SKPS (44X HS CODE: 70 10 90 9550005104 T OTAL QUANTITY : 15.360,00 PCS EORI : NL001250 231 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 1,902 | 2025-01-23 |
| Norfolk, Virginia | 507 | 2024-12-10 |
| Savannah, Georgia | 277 | 2026-04-28 |
| Houston, Texas | 215 | 2024-12-10 |
| Miami, Florida | 152 | 2024-11-08 |
| Los Angeles, California | 82 | 2024-11-21 |
| Long Beach, California | 40 | 2024-07-08 |
| Oakland, California | 38 | 2024-12-03 |
| Seattle, Washington | 29 | 2021-09-01 |
| Baltimore, Maryland | 17 | 2023-09-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Aliaga Turkey | 712 | 2024-12-20 |
| Tutunciftlik Turkey | 649 | 2024-12-03 |
| Ambarli Turkey | 387 | 2026-04-28 |
| Adana Turkey | 250 | 2024-12-05 |
| Algeciras Spain | 230 | 2024-12-10 |
| Piraeus Greece | 202 | 2024-10-11 |
| Barcelona Spain | 161 | 2024-12-06 |
| Valencia Spain | 100 | 2025-01-23 |
| All Other Turkey Black Sea and Sea of Marmara Port | 97 | 2024-12-16 |
| Leghorn Italy | 80 | 2024-12-06 |
Below are the top 10 company names and addresses for Origin Lojistik Tasimacilik Tic.As that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ORIGIN LOJISTIK TASIMACILIK TIC.AS | ORUCREIS MAH. VADI CAD. NO 108 ISTANBUL TICARET SARAYI, KAT 3 GIYIMKENT SITESI, ESENLER, ISTANBUL | 2024-12-20 | 1,567 |
| ORIGIN LOJISTIK TASIMACILIK TIC.AS | ORUCREIS MAH. VADI CAD. NO: 10 GIYIMKENT SITESI, ESENLER, IST ISTANBUL TICARET SA 34220 TR | 2021-10-06 | 338 |
| ORIGIN LOJISTIK TASIMACILIK TIC.A.S | 2024-05-25 | 201 | |
| ORIGIN LOJISTIK TASIMACILIK TIC.A.S. | 2024-12-05 | 144 | |
| ORIGIN LOJISTIK TASIMACILIK TIC. AS | 2026-04-28 | 123 | |
| ORIGIN LOJISTIK TASIMACILIK TIC.AS | 2024-03-04 | 76 | |
| ORIGIN LOJISTIK TASIMACILIK TIC.AS | 2024-12-03 | 57 | |
| ORIGIN LOJISTIK TASIMACILIK TIC AS | 2024-05-16 | 45 | |
| ORIGIN LOJISTIK TASIMACILIK TIC.AS | 2024-11-21 | 36 | |
| ORIGIN LOJISTIK TASIMACILIK TIC. AS | 2024-09-05 | 36 |
Below are the top 8 phone numbers on file for Origin Lojistik Tasimacilik Tic.As.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-12-20 | 1,599 | |
| 2024-04-11 | 1 | |
| 2023-12-11 | 1 | |
| 2023-08-21 | 1 | |
| 2021-07-07 | 1 | |
| 2020-06-15 | 1 | |
| 2018-07-07 | 2 | |
| 2018-06-27 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||