There are a total of 217 bills of lading on file for Origin Natural Stones LTDA between August 12th, 2019 and May 3rd, 2026.
Of those 217 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 217 |
|---|---|
| Shipper Records | 209 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 26 |
| First Shipment on File | Aug 12th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 3rd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 15 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ORIGIN NATURAL STONES LTDA.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Origin Natural Stones LTDA, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Origin Natural Stones LTDA in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| THE GRANITE PLACE INC | Aug 2025 | 967 | 15 |
| STONE BASYX | May 2026 | 6,339 | 10 |
| THE STONE SURFACES | May 2026 | 138 | 6 |
| MODENA CORPORATION | May 2026 | 996 | 6 |
| MARBLE SYSTEMS INC | May 2026 | 7,136 | 6 |
| STONE MALL LLC | May 2026 | 432 | 5 |
| ULTRA STONES LLC | May 2026 | 1,392 | 4 |
| OMICRON SUPPLIES LLC | Oct 2023 | 8,205 | 4 |
| STONE AND SURFACE DESIGNERS INC | May 2026 | 750 | 3 |
| MYSTIC GRANITE & MARBLE | May 2026 | 674 | 3 |
| HILLTOP GRANITES LLC | May 2026 | 756 | 3 |
| ENCORE STONE STUDIO INC | May 2026 | 444 | 3 |
| ALLURE NATURAL STONE LLC | Oct 2022 | 454 | 3 |
| WILLY INDUSTRIES IMPORT & EXPORT LL | Sep 2025 | 291 | 2 |
| SELECT STONE LLC | May 2026 | 842 | 2 |
| PR MARBLE AND GRANITE | Sep 2024 | 38 | 2 |
| LEVANTINA USA INC | Oct 2024 | 7,020 | 2 |
| Jun 2024 | 7 | 2 | |
| COSTLESS CARPET | May 2026 | 2,038 | 2 |
| CBS EXOTIC STONES, LLC | May 2026 | 1,207 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Origin Natural Stones LTDA.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ORIFLAME DE COSTA RICA, S.A. | Sep 2025 | 109 | 0 |
| ORIGAMI GROUP INC | Apr 2026 | 628 | 36 |
| ORIGIN ACOUSTICS | May 2026 | 1,282 | 27 |
| ORIGIN BRANDS INC | May 2026 | 1,207 | 25 |
| ORIGIN COFFEE LAB. S.A.C. | Feb 2026 | 163 | 0 |
| ORIGIN FGL LOJISTIK A.S. | May 2026 | 662 | 125 |
| ORIGIN FRAMES LTD | May 2026 | 151 | 2 |
| ORIGIN GROUP INTL INC | May 2026 | 526 | 3 |
| ORIGIN LOJISTIK TAS.TIC A.S. | Feb 2025 | 1,508 | 0 |
| ORIGIN LOJISTIK TASIMACILIK TIC.AS | Apr 2026 | 3,279 | 1 |
| ORIGIN ONE COMMERCE LTD | Jan 2025 | 220 | 0 |
| ORIGIN P C SEAFRIGO | May 2026 | 131 | 9 |
| ORIGIN POINT BRANDS, LLC | Nov 2025 | 3,551 | 0 |
| ORIGIN RED LTD | Apr 2026 | 155 | 2 |
| ORIGIN WINES | Dec 2025 | 170 | 0 |
| ORIGINAL AUTOMOTIVE INC | Mar 2026 | 157 | 1 |
| ORIGINAL BTC | May 2026 | 219 | 2 |
| ORIGINAL CABINETRY INC | May 2026 | 136 | 4 |
| ORIGINAL CONFECTION MADA | May 2026 | 628 | 16 |
| ORIGINAL EQUIPMENT | May 2026 | 359 | 8 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-20 | MAEU265829725 | COFG202615559 | 607N | House Bill | COFG | 9348053 | MAERSK MONTE AZUL | 2026-03-19 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | VITORIA BRAZIL | 8 BDL | 24,534 K | Container Yard | ORIGIN NATURAL STONES LTDA | STONE BASYX LLC | SLABS QUART. BRONZITE BROWN THINK | |
| 2026-02-07 | MAEU262952374 | WTGFVIXPEF251574 | 577S | House Bill | WTGF | 9351799 | CFS PANAMA | 2026-02-06 | PORT EVERGLADES, FLORIDA | VITORIA BRAZIL | 8 BDL | 26,785 K | Container Yard | ORIGIN NATURAL STONES LTDA | STONE AND SURFACE DESIGNERS, INC | STONE AND SURFACE DESIGNERS, INC | STONE SLABS |
| 2026-01-24 | MAEU721199877 | WTGFVIXPEF251496 | 575S | House Bill | WTGF | 9351799 | CFS PANAMA | 2026-01-23 | PORT EVERGLADES, FLORIDA | VITORIA BRAZIL | 8 BDL | 26,994 K | Container Yard | ORIGIN NATURAL STONES LTDA | THE STONE SURFACES | THE STONE SURFACES | STONE SLABS |
| 2025-12-02 | MAEU260282756 | PUJS252973 | 548N | House Bill | PUJS | 9439498 | BSG BAHAMAS | 2025-12-01 | PORT EVERGLADES, FLORIDA | CARTAGENA COLOMBIA | 4 PKG | 8,756 KG | Container Yard | ORIGIN NATURAL STONES LTDA | UMI LLC | STONE SLABS | |
| Run Date | 2026-04-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-15 |
| Trade Update Date | 2026-04-08 |
| Master BOL # | MEDUXG180532 |
|---|---|
| House BOL # | DSRLDAN50S012331 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DSRL |
| Voyage # | 610A |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC ELISABETTA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | VITORIA, ES BRA |
| Foreign Port of Lading | COLON PANAMA (22519) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 24720 K |
| Weight in KG | 24,720 KG |
| Quantity | 8 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSCU6483601 |
| Commodity Description |
STONES SLABS |
| Shipper Name | ORIGIN NATURAL STONES LTDA |
|---|---|
| Address Line 1 | AREA RUA 11 32 MORRO GRANDE |
| Address Line 2 | CACHOEIRO DE ITAPEMIRIM 29320899 B |
| Consignee Name | BRAZILIAN EXOTIC GRANITE |
|---|---|
| Address Line 1 | 135 NORTH PACIFIC STREET A&D |
| Address Line 2 | SAN MARCOS CA 92069 US |
| Notify Party Name | BRAZILIAN EXOTIC GRANITE |
|---|---|
| Address Line 1 | 135 NORTH PACIFIC STREET A&D |
| Address Line 2 | SAN MARCOS CA 92069 US |
| Container Number | MSCU6483601 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ23527109 |
| Seal Number 1 | FJ23527109 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | STONES SLABS |
| Marks and Numbers 1 | ORIGIN STONE |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Port Everglades, Florida | 96 | 2026-05-04 |
| Houston, Texas | 28 | 2025-01-30 |
| Norfolk, Virginia | 25 | 2025-08-06 |
| New York, New York | 14 | 2025-01-23 |
| Charleston, South Carolina | 13 | 2026-03-20 |
| Newark, New Jersey | 10 | 2025-11-06 |
| Jacksonville, Florida | 5 | 2023-03-04 |
| New Orleans, Louisiana | 4 | 2025-02-07 |
| Savannah, Georgia | 4 | 2023-06-15 |
| Baltimore, Maryland | 4 | 2023-06-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Niteroi Brazil | 82 | 2025-11-13 |
| Santos Brazil | 55 | 2025-06-12 |
| Vitoria Brazil | 42 | 2026-05-04 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 15 | 2024-12-23 |
| Tampico Mexico | 6 | 2025-02-07 |
| Cristobal Panama | 4 | 2024-05-29 |
| Cartagena Colombia | 3 | 2025-12-02 |
| Colon Panama | 2 | 2026-04-16 |
| Kingston Jamaica | 2 | 2022-04-04 |
| Itajai Brazil | 2 | 2020-07-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for Origin Natural Stones LTDA that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ORIGIN NATURAL STONES LTDA | RUA 11, N. 32, MORRO GRANDE CACHOEIRO DE ITAPEMI 00000 BR | 2025-08-05 | 51 |
| ORIGIN NATURAL STONES LTDA | A RUA 11, 32 MORRO GRANDE CACHOEIRO DE ITAPEM 29320-899 BR | 2025-11-13 | 34 |
| ORIGIN NATURAL STONES LTDA | 2025-08-06 | 16 | |
| ORIGIN NATURAL STONES LTDA | 2026-01-24 | 9 | |
| ORIGIN NATURAL STONES LTDA | 2026-05-04 | 5 | |
| ORIGIN NATURAL STONES LTDA | 2025-12-02 | 1 | |
| ORIGIN NATURAL STONES LTDA | 2026-04-16 | 1 | |
| ORIGIN NATURAL STONES LTDA | 2026-02-07 | 1 | |
| ORIGIN NATURAL STONES LTDA | 2025-11-06 | 1 | |
| ORIGIN NATURAL STONES LTDA | 2021-09-11 | 23 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Origin Natural Stones LTDA.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-11-06 | 4 | |
| 2020-03-14 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||