There are a total of 3,977 bills of lading on file for PT. Intera Indonesia between July 29th, 2016 and May 21st, 2026.
Of those 3,977 bills of lading, 39 were within the past 30 days and 132 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,977 |
|---|---|
| Shipper Records | 3,976 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 2 |
| First Shipment on File | Jul 29th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 39 |
| Records in Last 90 Days | 132 |
| Records in the Past Year | 479 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT. INTERA INDONESIA.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with PT. Intera Indonesia, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with PT. Intera Indonesia in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| STARBRIGHT FOREVER, LLC | May 2026 | 2,828 | 813 |
| COMPOSITE TECHNOLOGY INTERNATIONAL | May 2026 | 30,062 | 506 |
| HAMPTON LUMBER SALES | May 2026 | 11,684 | 488 |
| MORGAN TRUCK BODY LLC | May 2026 | 4,628 | 285 |
| NOVA USA WOOD PRODUCTS LLC | Apr 2026 | 3,234 | 195 |
| NOVO ALLENTOWN | May 2026 | 478 | 126 |
| NOVO ZEELAND | May 2026 | 225 | 82 |
| METRIE INC. | May 2026 | 13,857 | 82 |
| NOVO AMHERST | May 2026 | 138 | 59 |
| NOVO LAKELAND | May 2026 | 205 | 53 |
| JELD-WEN INTERNATIONAL SUPPLY | Jun 2025 | 12,507 | 39 |
| NOVO CHANNAHON | May 2026 | 384 | 38 |
| SHELL ECOMMERCE AND TRADING INC | May 2026 | 1,117 | 34 |
| NOVO DALLAS | May 2026 | 76 | 26 |
| BFS HOUSTON TX RELOAD - METRIX | Nov 2025 | 48 | 26 |
| THE EMPIRE COMPANY, INC. | Aug 2024 | 8,570 | 22 |
| METRIE INDUSTRIES INC. | May 2026 | 2,335 | 17 |
| USL DIRECT - BALTIMORE OVERFLO WAREHOUSE | Nov 2025 | 220 | 16 |
| DW DISTRIBUTION INC | May 2026 | 5,027 | 16 |
| WOODGRAIN DISTRIBUTION - HOUSTON | May 2026 | 3,304 | 13 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT. Intera Indonesia.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT INTERKAYU NUSANTARA | Apr 2026 | 322 | 6 |
| PT INTIBENUA | Jan 2026 | 163 | 0 |
| PT INTIBENUA PERKASATAMA | May 2026 | 1,562 | 19 |
| PT. INDUSTRIES PARTNER INDONESIA | May 2026 | 235 | 29 |
| PT. ING INTERNATIONAL | May 2026 | 859 | 12 |
| PT. INIZIO | May 2026 | 492 | 10 |
| PT. INKORDAN INTERNATIONAL | May 2026 | 161 | 10 |
| PT. INOCYCLE TECHNOLOGY GROUP TBK | May 2026 | 105 | 1 |
| PT. INSERASENA | May 2026 | 2,873 | 110 |
| PT. INTAN HEVEA INDUSTRY | Mar 2026 | 323 | 1 |
| PT. INTEGRA INDOCABINET | Feb 2026 | 5,272 | 0 |
| PT. INTEGRAL MULIA CIPTA | Apr 2026 | 231 | 1 |
| PT. INTERBRUCKE PERKASA | Mar 2026 | 1,195 | 1 |
| PT. INTERKRAFT | Apr 2026 | 3,067 | 6 |
| PT. INTERNATIONAL FURNITURE INDUSTR | May 2026 | 393 | 11 |
| PT. INTERTREND UTAMA | May 2026 | 6,670 | 377 |
| PT. INTERUNION INDONESIA | Oct 2024 | 3,429 | 0 |
| PT. INTI LAUTAN FAJAR ABADI | May 2026 | 382 | 20 |
| PT. INTI SUKSES GARMINDO | Apr 2026 | 766 | 14 |
| PT.INFINITE TECH BATAM | May 2026 | 123 | 17 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | MEDURQ549582 | KFUNA2604340056 | 617N | House Bill | KFUN | MSC BEATRICE | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 48 PKG | 19,901 KG | Container Yard | PT. INTERA INDONESIA | NOVO ZEELAND | CASCADE INTERNATIONAL, INC. | ALBASIA FJ PRIMED BOARDS WITH K-PRIME | |
| 2026-05-28 | EGLV081600069114 | KFUNA2604340003 | 1354E | House Bill | KFUN | EVER MAGNA | 2026-05-27 | NEWARK, NEW JERSEY | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 39 PKG | 18,692 KG | Container Yard | PT. INTERA INDONESIA | NOVO ALLENTOWN | CASCADE INTERNATIONAL, INC. | ALBASIA FJ PRIMED BOARDS WITH PRE-FINISHED AND ALBASIA FJ WITH PRE-FINISHED | |
| 2026-05-25 | HDMUSUBM14015900 | BANQ1073920344 | 0035E | House Bill | BANQ | ONE HAWK | 2026-05-24 | NEW YORK, NEW YORK | SURABAYA INDONESIA | 4 PKG | 16,076 K | Pier to Pier | PT INTERA INDONESIA | STARBRIGHT FOREVER, LLC | CASCADE INTERNATIONAL INC. | 1X40'HC S.T.C : 4 PACKAGES, 374 PIECES, 42 KIT CONSIST OF: PO# XXXXXXXXXXXXXX ITEM : 0203008 FLR WD LAM 1.12X308 KILN DRIED MIX ... | |
| 2026-05-25 | HDMUSUBM82664700 | BANQ1074019220 | 0035E | House Bill | BANQ | ONE HAWK | 2026-05-24 | NEW YORK, NEW YORK | SURABAYA INDONESIA | 8 PKG | 18,561 K | Pier to Pier | PT INTERA INDONESIA | STARBRIGHT FOREVER, LLC | CASCADE INTERNATIONAL INC. | 1X40'HC S.T.C : 8 PACKAGES, 672 PIECES, 84 KIT OF: PO# XXXXXXXXXXXXXX ITEM : 0203003 FLR WD LAM 1.12X188 KILN DRIED MIX WOOD FINGER | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | MEDURQ582179 |
|---|---|
| House BOL # | KFUNA2604340144 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KFUN |
| Voyage # | 617N |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC BEATRICE |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | SURABAYA, ID |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 18127 KG |
| Weight in KG | 18,127 KG |
| Quantity | 36 PKG |
| Volume | 40 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
MSMU8705117 |
| Commodity Description |
ALBASIA FJ Z BOARDS WITH PRE-FINISHED |
| Shipper Name | PT. INTERA INDONESIA |
|---|---|
| Address Line 1 | JL. SUKODONO , DESA KEBOANSIKEP |
| Address Line 2 | KEC. GEDANGAN, NPWP NO : |
| Address Line 3 | 031.548.443.6-643.000 KAB. SIDOARJO |
| Consignee Name | NOVO ZEELAND |
|---|---|
| Address Line 1 | 8181 LOGISTIC DRIVE ZEELAND MI |
| Address Line 2 | UNITED STATES 49464 |
| Notify Party Name | CASCADE INTERNATIONAL, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 4960 SE HANSON CIRCLE STUART FL |
| Address Line 2 | UNITED STATES 34997 |
| Container Number | MSMU8705117 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ26237791 |
| Seal Number 1 | FJ26237791 |
| Equipment Description Code | 4B |
| Equipment Description | 40 ft. IL Container (Closed Top) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | ALBASIA FJ Z BOARDS WITH PRE-FINISHED |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 4412510000 | 00000000 | 0000018126 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 830 | 2026-05-13 |
| Long Beach, California | 609 | 2026-05-16 |
| Los Angeles, California | 457 | 2026-05-22 |
| Savannah, Georgia | 437 | 2026-02-25 |
| Houston, Texas | 380 | 2025-11-13 |
| Tampa, Florida | 224 | 2026-05-21 |
| Baltimore, Maryland | 194 | 2026-04-23 |
| Charleston, South Carolina | 164 | 2025-12-15 |
| Boston, Massachusetts | 147 | 2026-05-19 |
| Jacksonville, Florida | 116 | 2025-03-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 1,595 | 2026-05-09 |
| Pusan South Korea | 461 | 2026-05-21 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 266 | 2026-03-13 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 261 | 2025-01-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 249 | 2026-04-24 |
| Yantian China (Mainland) | 244 | 2024-09-30 |
| Surabaya Indonesia | 174 | 2026-05-22 |
| Xiamen China (Mainland) | 136 | 2024-11-28 |
| Yangshan China (Mainland) | 106 | 2024-09-27 |
| Shekou China (Mainland) | 96 | 2025-09-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT. Intera Indonesia that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT. INTERA INDONESIA | JL. SUKODONO , DESA KEBOANSIKEP KEC. GEDANGAN, NPWP NO : 031.548.443.6-643.000 KAB. SIDOARJO | 2026-05-21 | 465 |
| PT. INTERA INDONESIA | JL. SUKODONO , KEL. KEBOANSIKEP KEC. GEDANGAN, KAB. SIDOARJO-61254 SIDOARJO | 2025-06-26 | 111 |
| PT. INTERA INDONESIA | 2026-04-24 | 9 | |
| PT. INTERA INDONESIA | 2025-03-04 | 1,791 | |
| PT. INTERA INDONESIA | 2022-10-17 | 208 | |
| PT. INTERA INDONESIA | 2019-09-27 | 161 | |
| PT INTERA INDONESIA | 2026-05-22 | 135 | |
| PT INTERA INDONESIA | 2023-10-14 | 122 | |
| PT. INTERA INDONESIA | 2023-09-06 | 118 | |
| PT. INTERA INDONESIA | 2024-09-20 | 116 |
Below are the top 1 phone numbers on file for PT. Intera Indonesia.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-12-21 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||