There are a total of 2,873 bills of lading on file for PT. Inserasena between November 13th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 2,873 bills of lading, 46 were within the past 30 days and 110 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,873 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,892 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 13th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 46 |
| Records in Last 90 Days | 110 |
| Records in the Past Year | 308 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT. INSERASENA.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with PT. Inserasena, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with PT. Inserasena in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RECREATIONAL EQUIPMENT INC | May 2026 | 19,866 | 584 |
| REI DISTRIBUTION CENTER - HQ | Jun 2023 | 1,724 | 544 |
| MARIN MOUNTAIN BIKES INC | May 2026 | 1,014 | 479 |
| BIKES ONLINE INC | Jul 2025 | 348 | 233 |
| MARIN BIKES CANADA | Apr 2026 | 192 | 109 |
| KONA BICYCLE COMPANY | May 2026 | 201 | 81 |
| TBG THE BICYCLE GROUP ULC | Jul 2023 | 117 | 47 |
| MEC MOUNTAIN EQUIPMENT COMPANY LTD | May 2026 | 391 | 15 |
| KONA BICYCLES CANADA | May 2026 | 23 | 14 |
| KONA USA INC | May 2026 | 623 | 8 |
| LOCHER EVERS INTERNATIONAL | May 2026 | 36,358 | 5 |
| MEC SUPPORT OFFICE | May 2026 | 13 | 3 |
| G. JOANNOU CYCLE CO. INC. | Apr 2026 | 1,422 | 3 |
| Dec 2025 | 5 | 2 | |
| May 2026 | 2 | 2 | |
| MEC WEST DISTRIBUTION CENTRE | Jan 2025 | 204 | 2 |
| FRANCISCO BALVEDI | May 2026 | 13,121 | 2 |
| Apr 2025 | 8 | 2 | |
| Oct 2025 | 3 | 2 | |
| UNIVERSAL WAREHOUSE, INC. | May 2026 | 1,425 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT. Inserasena.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT INDOSPRING TBK | May 2026 | 465 | 11 |
| PT INTERKAYU NUSANTARA | Apr 2026 | 322 | 6 |
| PT. INDOTAMA BAHARI | May 2026 | 140 | 10 |
| PT. INDOTRANS BUANA INTERNASIONAL | Mar 2025 | 778 | 0 |
| PT. INDUSTRI KARET DELI | May 2026 | 3,233 | 49 |
| PT. INDUSTRIES PARTNER INDONESIA | May 2026 | 235 | 29 |
| PT. ING INTERNATIONAL | May 2026 | 859 | 12 |
| PT. INIZIO | May 2026 | 492 | 10 |
| PT. INKORDAN INTERNATIONAL | May 2026 | 161 | 10 |
| PT. INOCYCLE TECHNOLOGY GROUP TBK | May 2026 | 105 | 1 |
| PT. INTAN HEVEA INDUSTRY | Mar 2026 | 323 | 1 |
| PT. INTEGRA INDOCABINET | Feb 2026 | 5,272 | 0 |
| PT. INTEGRAL MULIA CIPTA | Apr 2026 | 231 | 1 |
| PT. INTERA INDONESIA | May 2026 | 3,977 | 132 |
| PT. INTERBRUCKE PERKASA | Mar 2026 | 1,195 | 1 |
| PT. INTERKRAFT | Apr 2026 | 3,067 | 6 |
| PT. INTERNATIONAL FURNITURE INDUSTR | May 2026 | 393 | 11 |
| PT. INTERTREND UTAMA | May 2026 | 6,670 | 377 |
| PT. INTERUNION INDONESIA | Oct 2024 | 3,429 | 0 |
| PT.INFINITE TECH BATAM | May 2026 | 123 | 17 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | MEDURQ531036 | DMALSUBA14547 | 617N | House Bill | DMAL | 9399014 | MSC BEATRICE | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 46 CTN | 1,011 KG | Container Yard | PT. INSERASENA | RECREATIONAL EQUIPMENT INC | RECREATIONAL EQUIPMENT INC | BICYCLES |
| 2026-05-28 | MEDURQ530996 | DMALSUBA14543 | 617N | House Bill | DMAL | 9399014 | MSC BEATRICE | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 222 CTN | 4,902 KG | Container Yard | PT. INSERASENA | RECREATIONAL EQUIPMENT INC | RECREATIONAL EQUIPMENT INC | BICYCLES |
| 2026-05-28 | EGLV081600064252 | OSTISMBAL2630035 | 1353E | House Bill | OSTI | EVER MAGI | 2026-05-27 | BALTIMORE, MARYLAND | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 251 CTN | 4,493 K | Container Yard | PT INSERASENA | MARIN MOUNTAIN BIKES INC | BELTS DISTRIBUTION CENTER | 251 CARTONS = 251 CARTONS OF BICYCLES INVOICE NO : XXXXXXXX PACKING LIST NO : PLM2603112 NW : 3,311.54 KGS | |
| 2026-05-25 | MEDURQ501146 | DMALSUBA14424 | 616N | House Bill | DMAL | 9962586 | MSC ILARIA | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 259 CTN | 5,368 KG | House to House | PT. INSERASENA | RECREATIONAL EQUIPMENT INC | DHL GLOBAL FORWARDING | BICYCLES |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-06-01 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-04-21 |
| Master BOL # | MEDURQ531002 |
|---|---|
| House BOL # | DMALSUBA14544 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DMAL |
| Voyage # | 617N |
| IMO # | 9399014 |
| Vessel Name | MSC BEATRICE |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | SURABAYA |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3930 KG |
| Weight in KG | 3,930 KG |
| Quantity | 178 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSNU6850167 |
| Commodity Description |
BICYCLES |
| Shipper Name | PT. INSERASENA |
|---|---|
| Address Line 1 | JL VETERAN, LINGKAR TIMUR, KEL. WAD |
| Address Line 2 | UNGASIH, KEC |
| Address Line 3 | BUDURAN, KAB. SIDOARJO, PROV. |
| City | KAB. SIDOARJO |
| Country Code | ID |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +62318963951 |
| Consignee Name | RECREATIONAL EQUIPMENT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1400 MURFREESBORO ROAD |
| City | LEBANON |
| State Province | TN |
| Zip Code | 37090 |
| Country Code | US |
| Contact Name | NHI.TUYET.LEHONG@DHL.CO |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | NHI.TUYET.LEHONG@DHL.COM |
| Consignee Name | RECREATIONAL EQUIPMENT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1400 MURFREESBORO ROAD |
| City | LEBANON |
| State Province | TN |
| Zip Code | 37090 |
| Country Code | US |
| Contact Name | NHI.TUYET.LEHONG@DHL.CO |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +14256225067 |
| Notify Party Name | RECREATIONAL EQUIPMENT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1400 MURFREESBORO ROAD |
| City | LEBANON |
| State Province | TN |
| Zip Code | 37090 |
| Country Code | US |
| Contact Name | NHI.TUYET.LEHONG@DHL.CO |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +14256225067 |
| Notify Party Name | RECREATIONAL EQUIPMENT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1400 MURFREESBORO ROAD |
| City | LEBANON |
| State Province | TN |
| Zip Code | 37090 |
| Country Code | US |
| Contact Name | NHI.TUYET.LEHONG@DHL.CO |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | NHI.TUYET.LEHONG@DHL.COM |
| Container Number | MSNU6850167 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ26235465 |
| Seal Number 1 | FJ26235465 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | BICYCLES |
| Marks and Numbers 1 | FCL :??1X40HC |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 871200 | 00000000 | 0000003930 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 846 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 626 | 2026-04-28 |
| Long Beach, California | 454 | 2026-05-14 |
| Seattle, Washington | 366 | 2026-05-22 |
| Tacoma, Washington | 266 | 2026-05-23 |
| Baltimore, Maryland | 80 | 2026-05-21 |
| Oakland, California | 75 | 2022-12-20 |
| New York, New York | 67 | 2025-08-21 |
| Savannah, Georgia | 43 | 2026-05-11 |
| Norfolk, Virginia | 36 | 2024-10-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 1,290 | 2026-05-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 509 | 2026-05-23 |
| Surabaya Indonesia | 325 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 260 | 2026-05-22 |
| Yantian China (Mainland) | 114 | 2023-03-14 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 109 | 2024-10-29 |
| Shanghai China (Mainland) | 70 | 2026-04-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 52 | 2025-07-12 |
| Taibei China (Taiwan) | 33 | 2024-03-29 |
| Shekou China (Mainland) | 25 | 2025-10-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT. Inserasena that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT. INSERASENA | JL VETERAN, LINGKAR TIMUR, KEL. WAD UNGASIH, KEC BUDURAN, KAB. SIDOARJO, PROV. JAWA TIMUR ID | 2026-01-05 | 750 |
| PT. INSERASENA | JL VETERAN, LINGKAR TIMUR WADUNGASI H BUDURAN SIDOARJO ID | 2026-05-23 | 354 |
| PT. INSERASENA | 2026-05-23 | 59 | |
| PT. INSERASENA | 2026-05-19 | 19 | |
| PT. INSERASENA | 2026-03-28 | 2 | |
| PT INSERASENA | 2026-05-21 | 498 | |
| PT. INSERASENA. | 2019-08-29 | 142 | |
| PT INSERASENA | 2023-06-30 | 112 | |
| PT. INSERASENA | 2018-02-28 | 104 | |
| PT INSERASENA | 2026-04-02 | 93 |
Below are the top 3 phone numbers on file for PT. Inserasena.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 1,171 | |
| 2026-05-19 | 19 | |
| 2026-05-19 | 19 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||