There are a total of 859 bills of lading on file for PT. ING International between November 6th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 859 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 859 |
|---|---|
| Shipper Records | 865 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 6th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 33 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT. ING INTERNATIONAL.
Below is a Sankey Diagram of the top 18 companies associated with PT. ING International, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 18 companies associated with PT. ING International in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| A RO OPCO LLC | Apr 2024 | 71 | 26 |
| AERO OPCO LLC | May 2026 | 4,824 | 23 |
| SPARC OPCO LLC. FORMERLY AERO OPCO. | May 2026 | 647 | 16 |
| HIGH LIFE LLC | May 2026 | 8,254 | 14 |
| SPARC GROUP LLC | May 2026 | 1,417 | 13 |
| SPARC OPCO LLC | Sep 2025 | 289 | 11 |
| SPARC GROUP LLC FORMERLY AERO OPCO LLC | Jan 2025 | 74 | 10 |
| DAVID PEYSER SPORTSWEAR INC. | May 2026 | 15,317 | 9 |
| THE CHILDREN'S PLACE SERVICES COMPA | May 2026 | 25,112 | 7 |
| SPORTS PRODUCTS OF AMERICA LLC | May 2026 | 1,982 | 7 |
| TALBOTS IMPORTS, LLC | May 2026 | 9,108 | 6 |
| SPORT PRODUCT OF AMERICA | Aug 2023 | 11 | 5 |
| WILLIAMSON-DICKIE A DIVISION OF | Nov 2024 | 3,375 | 4 |
| OVERTON AND CO AIR SERVICES | May 2026 | 7,048 | 4 |
| LINK APPAREL LLC | May 2026 | 389 | 4 |
| CFL DISTRIBUTION INC | May 2026 | 5,132 | 2 |
| AMERICAN MARKETING ENTERPRISES INC. | May 2026 | 8,219 | 2 |
| NAUTICA OPCO LLC | Jul 2025 | 1,803 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT. ING International.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT INDOSOX MILLS | May 2026 | 167 | 7 |
| PT INDOSPRING TBK | May 2026 | 465 | 11 |
| PT INTERKAYU NUSANTARA | Apr 2026 | 322 | 6 |
| PT. INDOPOLY SWAKARSA INDUSTRY TBK | May 2026 | 792 | 4 |
| PT. INDOPROSTIME TRANSPORT | Apr 2026 | 279 | 5 |
| PT. INDORAMA POLYCHEM INDONESIA | May 2026 | 297 | 16 |
| PT. INDOTAMA BAHARI | May 2026 | 140 | 10 |
| PT. INDOTRANS BUANA INTERNASIONAL | Mar 2025 | 778 | 0 |
| PT. INDUSTRI KARET DELI | May 2026 | 3,233 | 49 |
| PT. INDUSTRIES PARTNER INDONESIA | May 2026 | 235 | 29 |
| PT. INIZIO | May 2026 | 492 | 10 |
| PT. INKORDAN INTERNATIONAL | May 2026 | 161 | 10 |
| PT. INOCYCLE TECHNOLOGY GROUP TBK | May 2026 | 105 | 1 |
| PT. INSERASENA | May 2026 | 2,873 | 110 |
| PT. INTAN HEVEA INDUSTRY | Mar 2026 | 323 | 1 |
| PT. INTEGRA INDOCABINET | Feb 2026 | 5,272 | 0 |
| PT. INTEGRAL MULIA CIPTA | Apr 2026 | 231 | 1 |
| PT. INTERA INDONESIA | May 2026 | 3,977 | 132 |
| PT. INTERBRUCKE PERKASA | Mar 2026 | 1,195 | 1 |
| PT.INFINITE TECH BATAM | May 2026 | 123 | 17 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-24 | HDMUJKTM33013500 | PDAEJKTS00058382 | 0079E | House Bill | PDAE | 9462732 | YM UNICORN | 2026-04-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 856 CTN | 8,788 KG | Container Yard | PT. ING INTERNATIONAL | LINK APPAREL LLC | MENS LONG SLEEVE FLEECE HOODIE; MENS VNECK ME SH CROPPED TEE; MENS SHORT SLEEVE TEE | |
| 2026-04-13 | SSPHJKT8122075 | PDAEJKTS00057689 | 7 | House Bill | PDAE | 9398400 | ZIM TOPAZ | 2026-04-12 | SAVANNAH, GEORGIA | SINGAPORE SINGAPORE | 74 CTN | 692 KG | Pier to Pier | PT. ING INTERNATIONAL | HIGH LIFE LLC | HIGH LIFE LLC | MENS RUN SPEEDWICK SINGLET |
| 2026-04-07 | SSPHJKT8122128 | PDAEJKTS00057796 | 1 | House Bill | PDAE | 9243409 | MSC ARCHIMIDIS VIII | 2026-04-03 | NEWARK, NEW JERSEY | SINGAPORE SINGAPORE | 660 CTN | 7,012 KG | Pier to Pier | PT. ING INTERNATIONAL | HIGH LIFE LLC | HIGH LIFE LLC | LADIES SHORT |
| 2026-03-28 | HDMUJKTM88097700 | PDAEJKTS00058007 | 0087E | House Bill | PDAE | 9395161 | ONE HONG KONG | 2026-03-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 1,941 CTN | 17,186 KG | Pier to Pier | PT. ING INTERNATIONAL | LINK APPAREL LLC | MENS LONG SLEEVE FLEECE HOODIE; MENS VNECK ME SH CROPPED TEE; MENS SHORT SLEEVE TEE | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-15 |
| Master BOL # | CMDUDJA1467349 |
|---|---|
| House BOL # | TBLWGIJKT2600011 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TBLW |
| Voyage # | 0FFH0 |
| IMO # | |
| Vessel Name | APL QINGDAO |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | JAKARTA |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6870 K |
| Weight in KG | 6,870 KG |
| Quantity | 794 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CMAU6742070 |
| Commodity Description |
SHIPPER'S LOAD,STOW,COUNT 1X40'HC S.T.C 794 CARTONS CONSIST OF 24,032 PCS HS CODE : 6110.20.2044 BOYS LONG SLEEVE FLEECE HOODIE CVC FLEECE 52% COTTON 48% POLYESTER 230GSM 51 CARTON |
| Shipper Name | PT. ING INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | JL. RAYA RANCAEKEK-MAJALAYA NO. 389 |
| Address Line 2 | SOLOKAN JERUK KABUPATEN BANDUNG |
| Address Line 3 | JAWA BARAT INDONESIA 40382 |
| Consignee Name | LINK APPAREL LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2094 S COAST HWY, |
| Address Line 2 | SUITE 4 LAGUNA BEACH CA 92651 US |
| Container Number | CMAU6742070 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M2987401 |
| Seal Number 1 | M2987401 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | SHIPPER'S LOAD,STOW,COUNT 1X40'HC S.T.C 794 CARTONS CONSIST OF 24,032 PCS HS CODE : 6110.20.2044 BOYS LONG SLEEVE FLEECE HOODIE CVC FLEECE 52% COTTON 48% POLYESTER 230GSM 51 CARTON |
| Additional Cargo 1 | STYLE # 27B24 COLOUR : PACIFIC BLUE PO# XXXXXXXX,61410792,61410794,61410796 GIRLS LONG SLEEVE CREW FLEECE CVC FLEECE 52% COTTON 48% POLYESTER 230 GSM 374 CARTON STYLE# HARC025G0000 COLOUR : RED LACQUER |
| Additional Cargo 2 | PO#XXXXXXXX,61398064,61398065,61396918,613969 20, 61396922,61396924,61396909,61397658, GIRLS LONG SLEEVE CREW FLEECE CVC FLEECE 52% COTTON 48% POLYESTER 230 GSM 369 CARTON STYLE# YAL0017G0000 COLOUR : OBSCURE NIGHT |
| Additional Cargo 3 | PO#XXXXXXXX,61398067,61398068,61396935,613969 36, 1396939,61396940,61396736,61397669 |
| Marks and Numbers 1 | N M NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Marks and Numbers 2 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Marks and Numbers 3 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Marks and Numbers 4 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 309 | 2026-04-07 |
| Los Angeles, California | 260 | 2026-05-18 |
| Long Beach, California | 150 | 2026-02-24 |
| Savannah, Georgia | 67 | 2026-04-13 |
| New York, New York | 48 | 2021-10-15 |
| Norfolk, Virginia | 11 | 2020-10-16 |
| Charleston, South Carolina | 7 | 2026-01-26 |
| Seattle, Washington | 5 | 2014-07-25 |
| Oakland, California | 1 | 2021-03-23 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2014-04-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 471 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 124 | 2026-02-24 |
| Tanjung Priok Indonesia | 96 | 2020-06-16 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 83 | 2026-01-12 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 23 | 2026-01-26 |
| Kajang Malaysia | 22 | 2022-12-08 |
| Yantian China (Mainland) | 10 | 2022-03-08 |
| Hong Kong Hong Kong | 8 | 2017-03-24 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2022-01-17 |
| Nansha China (Mainland) | 2 | 2026-03-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT. ING International that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT. ING INTERNATIONAL | JL. RAYA RANCAEKEK- MAJALAYA NO.389 KABUPATEN BANDUNG JAWA BARAT ID | 2025-10-24 | 55 |
| PT. ING INTERNATIONAL | JL. RAYA RANCAEKEK-MAJALAYA NO. 389 KABUPATEN BANDUNG 40382 JAWA BARAT INDONESIA | 2026-04-24 | 16 |
| PT. ING INTERNATIONAL | 2026-01-12 | 4 | |
| PT. ING INTERNATIONAL | 2026-02-05 | 2 | |
| PT. ING INTERNATIONAL | 2025-12-05 | 2 | |
| PT. ING INTERNATIONAL | 2025-06-25 | 1 | |
| PT. ING INTERNATIONAL | 2026-05-18 | 1 | |
| PT. ING INTERNATIONAL | 2026-03-28 | 1 | |
| PT ING INTERNATIONAL | 2018-03-23 | 183 | |
| PT. ING INTERNATIONAL | 2016-06-24 | 74 |
Below are the top 3 phone numbers on file for PT. ING International.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2018-10-03 | 30 | |
| 2016-08-01 | 1 | |
| 2016-06-20 | 4 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||