There are a total of 117 bills of lading on file for QUY NHON Cushion Joint Stock Company between January 26th, 2021 and May 21st, 2026.
Of those 117 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 117 |
|---|---|
| Shipper Records | 117 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 26th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 55 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for QUY NHON CUSHION JOINT STOCK COMPANY.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with QUY NHON Cushion Joint Stock Company, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with QUY NHON Cushion Joint Stock Company in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GIGACLOUD TECHNOLOGY(USA) INC | May 2026 | 11,383 | 67 |
| NEWTON BUYING CORP | Jan 2026 | 69,529 | 18 |
| HOME DEPOT, USA, INC. | May 2026 | 256,345 | 14 |
| FLEXSTEEL INDUSTRIES INC. | May 2026 | 25,008 | 4 |
| SUNVILLA CORPORATION | May 2026 | 4,864 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to QUY NHON Cushion Joint Stock Company.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| QUORVENT ZYLENT INC | May 2026 | 90 | 12 |
| QUOTABLE CARDS C O | May 2026 | 384 | 6 |
| QUOTTO INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 239 | 7 |
| QUPENG | Nov 2020 | 526 | 0 |
| QUSHI HOME TEXTILE NANTONG CO.,LTD. | May 2026 | 302 | 5 |
| QUTONE CERAMIC PVT. LTD. | Mar 2026 | 366 | 2 |
| QUTY KARUNIA | Sep 2024 | 72 | 0 |
| QUUENLY INC. | Oct 2023 | 73 | 0 |
| QUXIAOJIE | Feb 2021 | 149 | 0 |
| QUY NHON CARGO CO., LTD | Feb 2023 | 107 | 0 |
| QUYANG SOLID STONE GARDEN SCULPTURE | Oct 2025 | 118 | 0 |
| QUYEN NGUYEN | Jan 2025 | 111 | 0 |
| QUYNH NGUYEN | Jan 2025 | 100 | 0 |
| QUYNH VY MANUFACTURING COMPANY LIMITED | May 2026 | 504 | 31 |
| QUZHOU CHENGHE TRADING | May 2026 | 138 | 20 |
| QUZHOU CHUANGFU GANG TRADING | Apr 2026 | 258 | 17 |
| QUZHOU HENGYE AUTO PARTS CO. LTD | May 2026 | 603 | 39 |
| QUZHOU HIPSEN TRADING CO.,LTD | May 2026 | 282 | 3 |
| QUZHOU HONGKANG PAPER PRODUCTS CO | May 2026 | 656 | 48 |
| QUZHOU HUAAO OUTDOOR PRODUCT CO. | May 2026 | 94 | 14 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-25 | ONEYDADG01328900 | 035E | Regular Bill | ONEY | 9820908 | YM WELLBEING | 2026-04-24 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 161 CTN | 7,293 KG | Container Yard | QUY NHON CUSHION JOINT STOCK COMPANY | HOME DEPOT, U. S. A., INC. | CUSHIONS, PILLOWS & COMFORTERS AND CUSHION | ||
| 2026-03-31 | ONEYDADG01317700 | 105E | Regular Bill | ONEY | 9438535 | YM MATURITY | 2026-03-30 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 120 CTN | 5,436 KG | Container Yard | QUY NHON CUSHION JOINT STOCK COMPANY | HOME DEPOT, U. S. A., INC. | CUSHIONS, PILLOWS & COMFORTERS AND CUSHION | ||
| 2026-03-31 | ONEYDADG00896400 | 105E | Regular Bill | ONEY | 9438535 | YM MATURITY | 2026-03-30 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 54 CTN | 2,446 KG | Container Yard | QUY NHON CUSHION JOINT STOCK COMPANY | HOME DEPOT, U. S. A., INC. | CUSHIONS, PILLOWS & COMFORTERS AND CUSHION | ||
| 2026-03-25 | CMDUSGN3004218 | 1TUH5 | Regular Bill | CMDU | 9780859 | CMA CGM A. LINCOLN | 2026-03-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 374 CTN | 6,150 KG | Pier to Pier | QUY NHON CUSHION JOINT STOCK COMPANY | GIGACLOUD TECHNOLOGY(USA) INC | GIGACLOUD TECHNOLOGY(USA) INC | FREIGHT COLLECT CUSHION | |
| Run Date | 2026-05-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-03-23 |
| Master BOL # | EGLV239600061492 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | EGLV |
| Voyage # | 1351E |
| IMO # | 9728942 |
| Vessel Name | TAURUS |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | QUI NHON |
| Foreign Port of Lading | HONG KONG HONG KONG (58201) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1450 K |
| Weight in KG | 1,450 KG |
| Quantity | 32 CTN |
| Volume | 10 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EITU3151806 |
| Commodity Description |
CUSHION . CUSHION PO# XXXXXXXX DEPT# 028 |
| Shipper Name | QUY NHON CUSHION JOINT STOCK |
|---|---|
| Address Line 1 | COMPANY |
| Address Line 2 | LOT A36 PHU TAI INDUSTRIAL, QUY |
| Address Line 3 | NHON BAC WARD, GIA LAI PRO., |
| Address Line 4 | VIETNAM |
| Consignee Name | HOME DEPOT, U. S. A., INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2455 PACES FERRY ROAD |
| Address Line 2 | ATLANTA, GA 30339 |
| Address Line 3 | U. S. A. |
| Container Number | EITU3151806 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCXCS7984 |
| Seal Number 1 | EMCXCS7984 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CUSHION . CUSHION PO# XXXXXXXX DEPT# 028 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO MARKS THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 46 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 42 | 2026-04-25 |
| Savannah, Georgia | 23 | 2026-03-07 |
| Houston, Texas | 2 | 2026-02-18 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2022-07-28 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2026-05-09 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2026-02-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 36 | 2026-01-20 |
| Singapore Singapore | 33 | 2026-03-25 |
| Vung Tau Vietnam | 31 | 2026-05-22 |
| All Other Viet Nam Ports | 7 | 2022-02-11 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2026-05-09 |
| Qingdao China (Mainland) | 2 | 2025-03-01 |
| Pusan South Korea | 1 | 2026-04-25 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2026-02-18 |
| Colombo Sri Lanka | 1 | 2025-04-28 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2021-09-01 |
Below are the top 10 company names and addresses for QUY NHON Cushion Joint Stock Company that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| QUY NHON CUSHION JOINT STOCK COMPANY | LOT B11-C20, PHU TAI INDUSTRIAL, TRAN QUANG DIEU WARD,QUY NHON CITY, BINH DINH PRO., VIETNAM | 2025-07-24 | 26 |
| QUY NHON CUSHION JOINT STOCK COMPANY | LOT A36 PHU TAI INDUSTRIAL, QUY NHON BAC WARD, GIA LAI PRO., VIETNAM | 2026-05-09 | 16 |
| QUY NHON CUSHION JOINT STOCK COMPANY | 2026-05-22 | 7 | |
| QUY NHON CUSHION JOINT STOCK COMPANY | 2026-03-31 | 2 | |
| QUY NHON CUSHION JOINT STOCK COMPANY | 2026-04-25 | 1 | |
| QUY NHON CUSHION JOINT STOCK COMPANY | 2026-02-13 | 1 | |
| QUY NHON CUSHION JOINT STOCK COMPAN | 2026-01-20 | 22 | |
| QUY NHON CUSHION JOINT STOCK COMPAN | 2022-02-10 | 22 | |
| QUY NHON CUSHION JOINT STOCK COMPAN | 2022-02-11 | 7 | |
| QUY NHON CUSHION JOINT STOCK COMPAN | 2025-06-06 | 4 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||