There are a total of 504 bills of lading on file for Quynh Vy Manufacturing Company Limited between February 3rd, 2022 and May 22nd, 2026.
Of those 504 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 31 were within the past 90 days.
| Total Records | 504 |
|---|---|
| Shipper Records | 509 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Feb 3rd, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 31 |
| Records in the Past Year | 202 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for QUYNH VY MANUFACTURING COMPANY LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Quynh Vy Manufacturing Company Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Quynh Vy Manufacturing Company Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BEL IMPORTS INC. | May 2026 | 8,046 | 104 |
| ACME FURNITURE INDUSTRY, INC. | May 2026 | 21,675 | 67 |
| LINON HOME DECOR PRODUCTS, INC. | May 2026 | 11,931 | 58 |
| AMERICAN FURNITURE WAREHOUSE | May 2026 | 80,520 | 54 |
| UNITED FURNITURE INDUSTRIES, INC. | Jan 2023 | 11,080 | 34 |
| FACTORY DIRECT WHOLESALE,LLC | May 2026 | 11,188 | 33 |
| RAMOS RUIZ BROTHERS INC | May 2026 | 488 | 29 |
| GLOBAL FURNITURE USA | May 2026 | 13,008 | 23 |
| REEKO FURNITURE INC | May 2026 | 1,836 | 20 |
| MADESA, INC. | May 2026 | 1,854 | 13 |
| HOME CENTER TRADING CORP | May 2026 | 615 | 11 |
| GIGACLOUD TECHNOLOGY(USA) INC | May 2026 | 11,383 | 11 |
| RICHMOND SALES INC | May 2026 | 2,406 | 7 |
| MARE BLU FURNITURE DIRECT L.L.C | May 2026 | 195 | 7 |
| ROYAL TRADING CO., LTD. | May 2026 | 2,985 | 6 |
| OHANA DEPOT | May 2026 | 3,989 | 6 |
| EL DORADO FURNITURE CORPORATION | May 2026 | 18,955 | 4 |
| A PLUS INTERNATIONAL INC. | Apr 2026 | 5,647 | 4 |
| RANA FURNITURE | May 2026 | 340 | 3 |
| UNITED FURNITURE INC. | Nov 2022 | 1,555 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Quynh Vy Manufacturing Company Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| QUSHI HOME TEXTILE NANTONG CO.,LTD. | May 2026 | 302 | 5 |
| QUTONE CERAMIC PVT. LTD. | Mar 2026 | 366 | 2 |
| QUTY KARUNIA | Sep 2024 | 72 | 0 |
| QUUENLY INC. | Oct 2023 | 73 | 0 |
| QUXIAOJIE | Feb 2021 | 149 | 0 |
| QUY NHON CARGO CO., LTD | Feb 2023 | 107 | 0 |
| QUY NHON CUSHION JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 117 | 12 |
| QUYANG SOLID STONE GARDEN SCULPTURE | Oct 2025 | 118 | 0 |
| QUYEN NGUYEN | Jan 2025 | 111 | 0 |
| QUYNH NGUYEN | Jan 2025 | 100 | 0 |
| QUZHOU CHENGHE TRADING | May 2026 | 138 | 20 |
| QUZHOU CHUANGFU GANG TRADING | Apr 2026 | 258 | 17 |
| QUZHOU HENGYE AUTO PARTS CO. LTD | May 2026 | 603 | 39 |
| QUZHOU HIPSEN TRADING CO.,LTD | May 2026 | 282 | 3 |
| QUZHOU HONGKANG PAPER PRODUCTS CO | May 2026 | 656 | 48 |
| QUZHOU HUAAO OUTDOOR PRODUCT CO. | May 2026 | 94 | 14 |
| QUZHOU INTEL POLYMER MATERIALS CO.,LTD. | May 2025 | 340 | 0 |
| QUZHOU JEEMAY STATIONERY AND SPORTS | May 2026 | 457 | 1 |
| QUZHOU JW MACHINERY CO.LTD | May 2026 | 366 | 9 |
| QUZHOU NAIJIATE VEHICLE CO.,LTD | Jan 2025 | 223 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | EGLV235600453614 | 1TUIY | Regular Bill | EGLV | 9839909 | CMA CGM ARGENTINA | 2026-05-23 | NORFOLK, VIRGINIA | VUNG TAU VIETNAM | 87 CTN | 4,611 K | House to House | QUYNH VY MANUFACTURING COMPANY LIMITED | LINON HOME DECOR PRODUCTS, INC. | LINON HOME DECOR PRODUCTS, INC. | SOFA FURNITURE SOFA FURNITURE PER PO# XXXXX 23LS1005GRYLAF KEYSTONE GREY LAF LOVESEAT MANUAL 23LS1005GRYRAF KEYSTONE RAF LOVESEA... | |
| 2026-05-25 | EGLV235600453592 | 1TUIY | Regular Bill | EGLV | 9839909 | CMA CGM ARGENTINA | 2026-05-23 | NORFOLK, VIRGINIA | VUNG TAU VIETNAM | 97 CTN | 6,459 K | House to House | QUYNH VY MANUFACTURING COMPANY LIMITED | LINON HOME DECOR PRODUCTS, INC. | LINON HOME DECOR PRODUCTS, INC. | SOFA FURNITURE SOFA FURNITURE PER PO#XXXXX 23LS1019STNSFA GALLOWAY STONE SOFA MANUAL 23LS1019STNREC GALLOWAY STONE RECLINER MANUAL | |
| 2026-05-25 | EGLV235600453606 | 1TUIY | Regular Bill | EGLV | 9839909 | CMA CGM ARGENTINA | 2026-05-23 | NORFOLK, VIRGINIA | VUNG TAU VIETNAM | 87 CTN | 4,887 K | House to House | QUYNH VY MANUFACTURING COMPANY LIMITED | LINON HOME DECOR PRODUCTS, INC. | LINON HOME DECOR PRODUCTS, INC. | GALLOWAY STONE LAF LOVESEAT MANUAL , SOFA FURNITURE PER PO#XXXXX 23LS1019STNLAF GALLOWAY STONE LAF LOVESEAT MANUAL 23LS1019STNRA... | |
| 2026-05-23 | COSU6448406370 | KFUNTCS9WQ33203 | 107E | House Bill | KFUN | 9337949 | XIN DA YANG ZHOU | 2026-05-22 | HOUSTON, TEXAS | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 420 CTN | 25,060 KG | House to House | QUYNH VY MANUFACTURING COMPANY LIMI | BEL IMPORTS INC. | BEL IMPORTS INC. | HOUSEHOLD UPHOLSTERY SOFA FURNITURE HS CODE 940161 |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-10 |
| Master BOL # | EGLV235600453584 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | EGLV |
| Voyage # | 1TUIY |
| IMO # | 9839909 |
| Vessel Name | CMA CGM ARGENTINA |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | BINH DUONG PORT |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6459 K |
| Weight in KG | 6,459 KG |
| Quantity | 97 CTN |
| Volume | 69 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EGSU1574062 |
| Commodity Description |
23LS1019STNSFA GALLOWAY STONE SOFA MANUA SOFA FURNITURE PER PO#XXXXX 23LS1019STNSFA GALLOWAY STONE SOFA MANUAL 23LS1019STNREC GALLOWAY STONE RECLINER MANUAL |
| Shipper Name | QUYNH VY MANUFACTURING COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | LIMITED |
| Address Line 2 | NO. 39, MO DA STREET, GROUP 6, |
| Address Line 3 | DONG SEN HAMLET, PHU GIAO COMMUNE, |
| Address Line 4 | HO CHI MINH CITY, VIET NAM. |
| Consignee Name | LINON HOME DECOR PRODUCTS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 22 JERICHO TURNPIKE, SUITE 200 |
| Address Line 2 | MINEOLA, NY 11501 USA. |
| Address Line 3 | PHONE # - 516-941-1119 X 319 |
| Address Line 4 | FAX # 516-699-1001 |
| Notify Party Name | LINON HOME DECOR PRODUCTS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 22 JERICHO TURNPIKE, SUITE 200 |
| Address Line 2 | MINEOLA, NY 11501 USA. |
| Address Line 3 | PHONE # - 516-941-1119 X 319 |
| Address Line 4 | FAX # 516-699-1001 |
| Notify Party Name | GIF SERVICES, INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 646 709 7477 |
| Address Line 2 | MAILING ADDRESS: |
| Address Line 3 | 160 PEHLE AVE |
| Address Line 4 | SADDLE BROOK, NJ 07663 |
| Container Number | EGSU1574062 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCCYA2625 |
| Seal Number 1 | EMCCYA2625 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 23LS1019STNSFA GALLOWAY STONE SOFA MANUA SOFA FURNITURE PER PO#XXXXX 23LS1019STNSFA GALLOWAY STONE SOFA MANUAL 23LS1019STNREC GALLOWAY STONE RECLINER MANUAL |
| Additional Cargo 1 | SHIPPER DECLARES THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIAL @ E-MAIL XXXXXXX@LINON.COM EMAIL XXXXXXXXXXXXX@LINON.COM @@ E-MAIL XXXXXXX@LINON.COM EMAIL XXXXXXXXXXXXX@LINON.COM @@@ ATTN XXXXXXXXXXXXXXXX. |
| Marks and Numbers 1 | LINON HOME DECOR LINON HOME DECOR PRODUCTS, INC. PO# 47216 MADE IN VIETNAM THE SAME THE SAME THE SAME |
| Marks and Numbers 2 | THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 121 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 110 | 2026-05-14 |
| Norfolk, Virginia | 71 | 2026-04-22 |
| Savannah, Georgia | 54 | 2026-05-05 |
| Long Beach, California | 40 | 2026-03-18 |
| Oakland, California | 33 | 2026-05-18 |
| Newark, New Jersey | 31 | 2025-10-02 |
| Miami, Florida | 23 | 2025-06-24 |
| Tampa, Florida | 11 | 2026-01-26 |
| Charleston, South Carolina | 3 | 2025-10-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 324 | 2026-05-18 |
| Yantian China (Mainland) | 79 | 2026-05-12 |
| All Other Viet Nam Ports | 39 | 2025-12-05 |
| Pusan South Korea | 10 | 2026-01-17 |
| Shanghai China (Mainland) | 9 | 2026-03-18 |
| Singapore Singapore | 8 | 2025-11-21 |
| Xiamen China (Mainland) | 7 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 7 | 2026-01-26 |
| Shekou China (Mainland) | 6 | 2025-08-13 |
| Hong Kong Hong Kong | 6 | 2023-08-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Quynh Vy Manufacturing Company Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| QUYNH VY MANUFACTURING COMPANY LIMITED | PLOT 79, 214, MAP NO. 54, AN BINH COMMUNE PHU GIAO DISTRICT, BINH DUONG PROVINCE, VIET NAM. | 2025-06-24 | 51 |
| QUYNH VY MANUFACTURING COMPANY LIMITED | NO. 39, MO DA STREET, GROUP 6, DONG SEN HAMLET, PHU GIAO COMMUNE, HO CHI MINH CITY, VIET NAM. | 2026-05-14 | 41 |
| QUYNH VY MANUFACTURING COMPANY LIMITED | 2025-08-23 | 23 | |
| QUYNH VY MANUFACTURING COMPANY LIMITED | 2025-10-16 | 21 | |
| QUYNH VY MANUFACTURING COMPANY LIMITED | 2026-02-16 | 16 | |
| QUYNH VY MANUFACTURING COMPANY LIMITED | 2025-11-21 | 14 | |
| QUYNH VY MANUFACTURING COMPANY LIMITED | 2025-10-28 | 11 | |
| QUYNH VY MANUFACTURING COMPANY LIMITED | 2025-08-04 | 5 | |
| QUYNH VY MANUFACTURING COMPANY LIMITED | 2026-01-01 | 4 | |
| QUYNH VY MANUFACTURING COMPANY LIMITED | 2025-06-23 | 3 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||