There are a total of 603 bills of lading on file for Quzhou Hengye Auto Parts Co. Ltd between June 12th, 2019 and May 17th, 2026.
Of those 603 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 39 were within the past 90 days.
| Total Records | 603 |
|---|---|
| Shipper Records | 613 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 12th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 39 |
| Records in the Past Year | 154 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for QUZHOU HENGYE AUTO PARTS CO. LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Quzhou Hengye Auto Parts Co. Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Quzhou Hengye Auto Parts Co. Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NORTH POLE STAR S.DE R.L. DE C.V. | May 2026 | 23,732 | 223 |
| POLARIS INDUSTRIES INC. | Apr 2026 | 28,704 | 211 |
| EATON CORPORATION | May 2026 | 30,990 | 2 |
| NORTH POLE STAR | May 2026 | 809 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Quzhou Hengye Auto Parts Co. Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| QUUENLY INC. | Oct 2023 | 73 | 0 |
| QUXIAOJIE | Feb 2021 | 149 | 0 |
| QUY NHON CARGO CO., LTD | Feb 2023 | 107 | 0 |
| QUY NHON CUSHION JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 117 | 12 |
| QUYANG SOLID STONE GARDEN SCULPTURE | Oct 2025 | 118 | 0 |
| QUYEN NGUYEN | Jan 2025 | 111 | 0 |
| QUYNH NGUYEN | Jan 2025 | 100 | 0 |
| QUYNH VY MANUFACTURING COMPANY LIMITED | May 2026 | 504 | 31 |
| QUZHOU CHENGHE TRADING | May 2026 | 138 | 20 |
| QUZHOU CHUANGFU GANG TRADING | Apr 2026 | 258 | 17 |
| QUZHOU HIPSEN TRADING CO.,LTD | May 2026 | 282 | 3 |
| QUZHOU HONGKANG PAPER PRODUCTS CO | May 2026 | 656 | 48 |
| QUZHOU HUAAO OUTDOOR PRODUCT CO. | May 2026 | 94 | 14 |
| QUZHOU INTEL POLYMER MATERIALS CO.,LTD. | May 2025 | 340 | 0 |
| QUZHOU JEEMAY STATIONERY AND SPORTS | May 2026 | 457 | 1 |
| QUZHOU JW MACHINERY CO.LTD | May 2026 | 366 | 9 |
| QUZHOU NAIJIATE VEHICLE CO.,LTD | Jan 2025 | 223 | 0 |
| QUZHOU RONGZHONG IMPORT & EXPORT CO | Feb 2022 | 136 | 0 |
| QUZHOU SANHE OUTDOOR EQUIPMENT TECHNOLOGY CO.,LTD | Jun 2025 | 167 | 0 |
| QUZHOU SANMAX HARDWARE TECHNOLOGY C | May 2026 | 534 | 30 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | YMJAW237308131 | 041E | Regular Bill | YMJA | 9741372 | ONE BLUE JAY | 2026-05-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 9 PKG | 6,915 KG | House to House | QUZHOU HENGYE AUTO PARTS | NORTH POLE STAR S.DE R. L. DE C.V. | ESTES FORWARDING WORLDWIDE LLC | DRIVE AXLES WITH DIFFERENTIAL FOR MOTOR VEHIC HUB-WHEEL(MACH),28T KNUCKLE,RH,FR,MACH KNUCKLE,LH,FR,MACH KNUCKLE-FRONT,LH(MACH) K... | |
| 2026-05-18 | YMJAW237308128 | 041E | Regular Bill | YMJA | 9741372 | ONE BLUE JAY | 2026-05-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 19 PKG | 14,620 KG | House to House | QUZHOU HENGYE AUTO PARTS | NORTH POLE STAR S.DE R.L. DE C.V. | ESTES FORWARDING WORLDWIDE LLC | DRIVE AXLES WITH DIFFERENTIAL FOR MOTOR VEHIC ASM-KNUCKLE,FRONT,LH ASM-KNUCKLE,FRONT,RH HUB-WHEEL,MACH,BLK HUB-WHEEL,AWD,MACH TH... | |
| 2026-05-09 | ONEYSHAGB0643500 | 011E | Regular Bill | ONEY | 9944479 | HMM AQUAMARINE | 2026-05-08 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 9 PKG | 7,270 KG | Container Yard | QUZHOU HENGYE AUTO PARTS | NORTH POLE STAR, S.DE R.L.DE C.V. | ESTES FORWARDING WORLDWIDE LLC | DRIVE AXLES WITH DIFFERENTIAL FOR MOTOR VEHIC LES AND HUB-WHEEL(MACH),28T KNUCKLE,LH,FR,MAC H KNUCKLE,RH,FR,MACH ASM-KNUCKLE BEA... | |
| 2026-05-06 | YMJAW237305482 | 025E | Regular Bill | YMJA | 9869239 | HMM HANUL | 2026-05-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 16 PKG | 12,370 KG | House to House | QUZHOU HENGYE AUTO PARTS | NORTH POLE STAR S.DE R.L. DE C.V. | ESTES FORWARDING WORLDWIDE LLC | DRIVE AXLES WITH DIFFERENTIAL FOR MOTOR VEHIC ASM-KNUCKLE,FRONT,LH ASM-KNUCKLE,FRONT,RH HUB-WHEEL,MACH,BLK HUB-WHEEL,AWD,MACH TH... | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | YMJAW237308132 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 226398 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | YMJA |
| Voyage # | 041E |
| IMO # | 9741372 |
| Vessel Name | ONE BLUE JAY |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11195 KG |
| Weight in KG | 11,195 KG |
| Quantity | 14 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
TGBU6160845 |
| Commodity Description |
DRIVE AXLES WITH DIFFERENTIAL FOR MOTOR VEHIC HUB-WHEEL(MACH),28T HUB-WHEEL,MACH, BLK HUB-WHEEL,AWD,MACH KNUCKLE-FRONT,LH(MACH) KNUCKLE-FRONT,RH(MACH) THE SHIPMENTS ON MULTIPLE BILLS OF LADING YMJAW237308132/ YMJAW237312294/YMJAW237312295/ |
| Shipper Name | QUZHOU HENGYE AUTO PARTS CO. LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.8 XIAFEI SOUTH ROAD QUZHOU |
| Address Line 2 | ZHEJIANG 324000 CN |
| Consignee Name | NORTH POLE STAR S.DE R.L. DE C.V. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2100 HIGHWAY 55 MEDINA MN 55340 |
| Address Line 2 | CTC IMPORTS |
| Address Line 3 | PHN 855.369.6827 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | EMAIL POLARISARRIVALSEFWNOW.COM |
| Notify Party Name | ESTES FORWARDING WORLDWIDE LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1700 WYNNE AVE ST PAUL MN 55108 |
| Address Line 2 | EMAIL POLARISARRIVALSEFWNOW.COM |
| Address Line 3 | CTC IMPORTS |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | PHN855.369.6827 |
| Container Number | TGBU6160845 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAV869749 |
| Seal Number 1 | YMAV869749 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | DRIVE AXLES WITH DIFFERENTIAL FOR MOTOR VEHIC HUB-WHEEL(MACH),28T HUB-WHEEL,MACH, BLK HUB-WHEEL,AWD,MACH KNUCKLE-FRONT,LH(MACH) KNUCKLE-FRONT,RH(MACH) THE SHIPMENTS ON MULTIPLE BILLS OF LADING YMJAW237308132/ YMJAW237312294/YMJAW237312295/ |
| Marks and Numbers 1 | LAREDO POLARIS // // |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 870850 | 00223900 | 0000011195 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 198 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 192 | 2026-05-19 |
| Savannah, Georgia | 123 | 2026-04-27 |
| Tacoma, Washington | 80 | 2026-04-08 |
| Houston, Texas | 6 | 2020-09-07 |
| Charleston, South Carolina | 2 | 2026-04-06 |
| Seattle, Washington | 2 | 2022-03-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 402 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 158 | 2026-05-19 |
| Yangshan China (Mainland) | 24 | 2026-04-27 |
| Pusan South Korea | 18 | 2025-04-04 |
| Singapore Singapore | 1 | 2024-07-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Quzhou Hengye Auto Parts Co. Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| QUZHOU HENGYE AUTO PARTS CO. LTD | NO.8 XIAFEI SOUTH ROAD QUZHOU ZHEJIANG 324000 CN | 2025-09-27 | 302 |
| QUZHOU HENGYE AUTO PARTS | NO.8,XIAFEI SOUTH ROAD,QUZHOU ZHEJIANG 324000 CN | 2026-05-19 | 77 |
| QUZHOU HENGYE AUTO PARTS CO., LTD | 2025-09-25 | 22 | |
| QUZHOU HENGYE AUTO PARTS CO., LTD | 2025-10-06 | 20 | |
| QUZHOU HENGYE AUTO PARTS CO.,LTD | 2025-10-04 | 19 | |
| QUZHOU HENGYE AUTO PARTS CO LTD | 2024-07-29 | 18 | |
| QUZHOU HENGYE AUTO PARTS CO.,LTD | 2025-09-15 | 17 | |
| QUZHOU HENGYE AUTO PARTS CO.,LTD | 2025-09-03 | 16 | |
| QUZHOU HENGYE AUTO PARTS CO.,LTD | 2025-08-16 | 13 | |
| QUZHOU HENGYE AUTO PARTS CO., LTD | 2025-09-09 | 12 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Quzhou Hengye Auto Parts Co. Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 64 | |
| 2024-07-29 | 10 | |
| 2021-08-19 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Quzhou Hengye Auto Parts Co. Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-07-29 | 10 |