There are a total of 98 bills of lading on file for RAPA Automotive GMBH between October 8th, 2025 and May 21st, 2026.
Of those 98 bills of lading, 13 were within the past 30 days and 46 were within the past 90 days.
| Total Records | 98 |
|---|---|
| Shipper Records | 156 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 8th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 13 |
| Records in Last 90 Days | 46 |
| Records in the Past Year | 98 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for RAPA AUTOMOTIVE GMBH.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with RAPA Automotive GMBH, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with RAPA Automotive GMBH in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RAUSCH & PAUSCH LP | May 2026 | 3,695 | 33 |
| ZF CHASSIS SYSTEMS TUSCALOOSA LLC | May 2026 | 26,936 | 25 |
| THYSSENKRUPP STEEL N.A. | May 2026 | 91,688 | 21 |
| CONTINENTAL AUTOMOTIVE SYSTEMS, INC. | May 2026 | 73,022 | 8 |
| AUMOVIO SYSTEMS INC. | May 2026 | 902 | 6 |
| RAPA RAUSCH & PAUSCH L.P. | May 2026 | 94 | 4 |
| VIBRACOUSTIC DE MEXICO SA DE CV | May 2026 | 3,704 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to RAPA Automotive GMBH.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| RANTION TRADING LIMITED | May 2026 | 1,831 | 33 |
| RANUR LOGISTICS LLC | May 2026 | 468 | 13 |
| RANYA WORLDWIDE INC | May 2026 | 406 | 112 |
| RAON TRADING INC | May 2026 | 104 | 19 |
| RAOPING JIANCHENG WOODEN CRAFT PRODUCT CO. | May 2026 | 444 | 10 |
| RAOPING LONGXIN HANDICRAFT PORCELAI | May 2026 | 668 | 11 |
| RAOPING YUANTENG FROZEN FOOD COMPAN | Apr 2026 | 276 | 2 |
| RAOS SPECIALTY FOODS | Dec 2025 | 1,206 | 0 |
| RAOYANG ZHENXIN FOOD CO., LTD. | Nov 2025 | 200 | 0 |
| RAP INTERNATIONAL BROKERS SRL | May 2026 | 525 | 12 |
| RAPA AUTOMOTIVE GMBH & CO. KG | Apr 2026 | 514 | 1 |
| RAPALA VMC (HK) CO | May 2026 | 1,014 | 39 |
| RAPEXCO - DAI NAM LLC | May 2026 | 2,626 | 40 |
| RAPHA RACING LTD | Apr 2026 | 712 | 6 |
| RAPHAEL INDUSTRIES | Jun 2025 | 132 | 0 |
| RAPHAEL PORCELAIN | May 2026 | 250 | 10 |
| RAPHAEL SLABS LLC | Dec 2025 | 262 | 0 |
| RAPHAEL STONE CA INC. | May 2026 | 203 | 11 |
| RAPHAEL STONE COLLECTION INC | Dec 2025 | 527 | 0 |
| RAPHAEL STONE DESIGN LLC | May 2026 | 437 | 8 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | HLCUHAM2603BJMZ5 | RLUSS04998008 | 617W | House Bill | RLUS | 9288394 | PL GERMANY | 2026-05-15 | NORFOLK, VIRGINIA | 42876 | 1 PKG | 456 KG | House to House | RAPA AUTOMOTIVE GMBH | THYSSENKRUPP BILSTEIN OF AMERICA | PNEUMATIC VALVE HSC 850590 | |
| 2026-05-16 | HLCUHAM2603BJMZ5 | RLUSS04991584 | 617W | House Bill | RLUS | 9288394 | PL GERMANY | 2026-05-15 | NORFOLK, VIRGINIA | 42876 | 1 PKG | 456 KG | House to House | RAPA AUTOMOTIVE GMBH | THYSSENKRUPP BILSTEIN OF AMERICA | PNEUMATIC VALVE HSC 850590 | |
| 2026-05-16 | HLCUHAM2603BBWQ4 | RLUSS04987785 | 617W | House Bill | RLUS | 9288394 | PL GERMANY | 2026-05-15 | NORFOLK, VIRGINIA | 42876 | 2 PKG | 912 KG | House to House | RAPA AUTOMOTIVE GMBH | THYSSENKRUPP BILSTEIN OF AMERICA | PNEUMATIV VALVE HSC 850590 | |
| 2026-05-16 | MAEU268702047 | MZLY26STR0109025 | 616W | House Bill | MZLY | 9349497 | AL SAFAT | 2026-05-15 | SAVANNAH, GEORGIA | 42876 | 40 PKG | 20,722 KG | Container Yard | RAPA AUTOMOTIVE GMBH | RAUSCH & PAUSCH LP | RAUSCH & PAUSCH LP | HIS MECHANIC ACTUATOR |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | HLCUHAM2603BJNM8 |
|---|---|
| House BOL # | RLUSS05004300 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | RLUS |
| Voyage # | 618W |
| IMO # | 9280641 |
| Vessel Name | GSL CHRISTEL ELISABETH |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | HAMBURG |
| Foreign Port of Lading | 42876 |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 912 KG |
| Weight in KG | 912 KG |
| Quantity | 2 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU3762489 |
| Commodity Description |
PNEUMATIV VALVE HSC 850590 |
| Shipper Name | RAPA AUTOMOTIVE GMBH & CO. KG |
|---|---|
| Address Line 1 | ALBERT-PAUSCH RING 1 |
| Address Line 3 | HALLE 1, GEB. G01 |
| City | SELB |
| Country Code | DE |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +4992878840 |
| Shipper Name | RAPA AUTOMOTIVE GMBH & CO. KG |
|---|---|
| Address Line 1 | ALBERT-PAUSCH RING 1 |
| Address Line 3 | HALLE 1, GEB. G01 |
| City | SELB |
| Country Code | DE |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | INFO@RAPA.COM |
| Consignee Name | THYSSENKRUPP BILSTEIN OF AMERICA |
|---|---|
| Address Line 1 | 8685 BILSTEIN BLVD |
| City | HAMILTON |
| State Province | OH |
| Zip Code | 45015 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | +15139076602 |
| Consignee Name | THYSSENKRUPP BILSTEIN OF AMERICA |
|---|---|
| Address Line 1 | 8685 BILSTEIN BLVD |
| City | HAMILTON |
| State Province | OH |
| Zip Code | 45015 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +15138817600 |
| Container Number | HAMU3762489 |
|---|---|
| Seal Number 1 | K260723 |
| Seal Number 1 | K260723 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PNEUMATIV VALVE HSC 850590 |
| Marks and Numbers 1 | SHIPPER: RAPA AUTOMOTIVE??CONSIGNEE: THYSSENK RUPP BILSTEIN??S05004300??INV: 11059678, 1105 9757??DN: 11067132, 11067240??PO:5500052411 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 850590 | 00000000 | 0000000912 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 38 | 2026-05-22 |
| Savannah, Georgia | 37 | 2026-05-16 |
| Norfolk, Virginia | 21 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2026-05-08 |
| Miami, Florida | 1 | 2025-12-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Stade Germany | 43 | 2026-04-17 |
| Bremerhaven Germany | 39 | 2026-04-27 |
| 14 | 2026-05-22 | |
| Le Havre France | 2 | 2025-12-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for RAPA Automotive GMBH that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| RAPA AUTOMOTIVE GMBH | ALBERT-PAUSCH-RING 1 SELB DE | 2026-05-16 | 27 |
| RAPA AUTOMOTIVE GMBH | ALBERT-PAUSCH-RING 1 SELB DE +499287884691149 | 2026-05-16 | 25 |
| RAPA AUTOMOTIVE GMBH | 2026-05-21 | 21 | |
| RAPA AUTOMOTIVE GMBH | 2026-05-21 | 21 | |
| RAPA AUTOMOTIVE GMBH | 2026-04-27 | 14 | |
| RAPA AUTOMOTIVE GMBH | 2026-04-16 | 11 | |
| RAPA AUTOMOTIVE GMBH | 2026-05-22 | 10 | |
| RAPA AUTOMOTIVE GMBH | 2026-02-25 | 10 | |
| RAPA AUTOMOTIVE GMBH | 2026-03-05 | 3 | |
| RAPA AUTOMOTIVE GMBH | 2026-05-08 | 2 |
Below are the top 1 phone numbers on file for RAPA Automotive GMBH.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 10 |
Below are the top 3 email addresses on file for RAPA Automotive GMBH.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 32 | |
| 2026-05-16 | 25 | |
| 2026-05-08 | 1 |