There are a total of 276 bills of lading on file for Raoping Yuanteng Frozen Food Compan between November 22nd, 2012 and April 11th, 2026.
Of those 276 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 2 were within the past 90 days.
| Total Records | 276 |
|---|---|
| Shipper Records | 276 |
| Consignee Records | 37 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 11th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 2 |
| Records in the Past Year | 10 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for RAOPING YUANTENG FROZEN FOOD COMPAN.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Raoping Yuanteng Frozen Food Compan, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Raoping Yuanteng Frozen Food Compan in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ALL HARVEST TRADING, LLC | May 2026 | 3,185 | 70 |
| Oct 2021 | 1 | 1 | |
| SUNUP TRADING INC | Oct 2025 | 1,721 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Raoping Yuanteng Frozen Food Compan.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| RANSHU INC | May 2026 | 834 | 49 |
| RANSOMES JACOBSEN LTD | May 2026 | 1,442 | 52 |
| RANSON NV | May 2026 | 173 | 5 |
| RANTEC CORPORATION | May 2026 | 1,198 | 31 |
| RANTION TRADING LIMITED | May 2026 | 1,831 | 33 |
| RANUR LOGISTICS LLC | May 2026 | 468 | 13 |
| RANYA WORLDWIDE INC | May 2026 | 406 | 112 |
| RAON TRADING INC | May 2026 | 104 | 19 |
| RAOPING JIANCHENG WOODEN CRAFT PRODUCT CO. | May 2026 | 444 | 10 |
| RAOPING LONGXIN HANDICRAFT PORCELAI | May 2026 | 668 | 11 |
| RAOS SPECIALTY FOODS | Dec 2025 | 1,206 | 0 |
| RAOYANG ZHENXIN FOOD CO., LTD. | Nov 2025 | 200 | 0 |
| RAP INTERNATIONAL BROKERS SRL | May 2026 | 525 | 12 |
| RAPA AUTOMOTIVE GMBH | May 2026 | 98 | 46 |
| RAPA AUTOMOTIVE GMBH & CO. KG | Apr 2026 | 514 | 1 |
| RAPALA VMC (HK) CO | May 2026 | 1,014 | 39 |
| RAPEXCO - DAI NAM LLC | May 2026 | 2,626 | 40 |
| RAPHA RACING LTD | Apr 2026 | 712 | 6 |
| RAPHAEL INDUSTRIES | Jun 2025 | 132 | 0 |
| RAPHAEL PORCELAIN | May 2026 | 250 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-12-29 | COSU6435734800 | 192E | Regular Bill | COSU | 9300790 | OOCL ASIA | 2025-12-27 | HOUSTON, TEXAS | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,100 CTN | 27,940 KG | House to House | RAOPING YUANTENG FROZEN FOOD COMPAN | ALL HARVEST TRADING, LLC | ALL HARVEST TRADING, LLC | FROZEN LOLIGO CHINENSIS SQUID | |
| 2025-11-10 | COSU6431613590 | 105E | Regular Bill | COSU | 9448815 | COSCO VIETNAM | 2025-11-09 | HOUSTON, TEXAS | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,100 CTN | 27,940 KG | House to House | RAOPING YUANTENG FROZEN FOOD COMPAN | ALL HARVEST TRADING, LLC | ALL HARVEST TRADING, LLC | FROZEN LOLIGO CHINENSIS SQUID | |
| 2025-10-29 | COSU6430608850 | 093E | Regular Bill | COSU | 9417256 | OOCL WASHINGTON | 2025-10-28 | HOUSTON, TEXAS | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,100 CTN | 27,940 KG | House to House | RAOPING YUANTENG FROZEN FOOD COMPAN | ALL HARVEST TRADING, LLC | ALL HARVEST TRADING, LLC | FROZEN LOLIGO CHINENSIS SQUID | |
| 2025-08-11 | COSU6422374880 | 190E | Regular Bill | COSU | 9300790 | OOCL ASIA | 2025-08-10 | HOUSTON, TEXAS | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,100 CTN | 27,940 KG | House to House | RAOPING YUANTENG FROZEN FOOD COMPAN | ALL HARVEST TRADING, LLC | ALL HARVEST TRADING, LLC | FROZEN LOLIGO CHINENSIS SQUID | |
| Run Date | 2026-02-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-02-17 |
| Trade Update Date | 2026-02-04 |
| Master BOL # | COSU6440711790 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 553108 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | COSU |
| Voyage # | 080E |
| IMO # | 9613587 |
| Vessel Name | OOCL GENOA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 27940 KG |
| Weight in KG | 27,940 KG |
| Quantity | 1100 CTN |
| Volume | 42 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TEMU9395648 |
| Commodity Description |
FROZEN LOLIGO CHINENSIS SQUID |
| Shipper Name | RAOPING YUANTENG FROZEN FOOD COMPAN |
|---|---|
| Address Line 1 | THE EAST OF LINCHUNDAI,DA'AO HUANG |
| Address Line 2 | CHAOZHOU GD |
| Address Line 3 | CHINA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 7502546 |
| Consignee Name | ALL HARVEST TRADING, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | SUITE A-1 11100 WILCREST DRIVE |
| Address Line 2 | HOUSTON TX 77099 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8798388 |
| Notify Party Name | ALL HARVEST TRADING, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | SUITE A-1 11100 WILCREST DRIVE |
| Address Line 2 | HOUSTON TX 77099 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8798388 |
| Container Number | TEMU9395648 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CW685971 |
| Seal Number 1 | CW685971 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FROZEN LOLIGO CHINENSIS SQUID |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 160554 | 00000000 | 0000000000 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 143 | 2026-04-13 |
| Boston, Massachusetts | 102 | 2018-09-21 |
| Newark, New Jersey | 14 | 2021-10-22 |
| New York, New York | 6 | 2014-10-11 |
| Oakland, California | 6 | 2014-04-02 |
| Los Angeles, California | 3 | 2021-07-13 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2015-06-01 |
| Long Beach, California | 1 | 2014-05-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 158 | 2026-04-13 |
| Sines Portugal | 51 | 2018-02-12 |
| Bremerhaven Germany | 14 | 2017-11-07 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 13 | 2015-09-26 |
| Hong Kong Hong Kong | 10 | 2017-11-07 |
| Pusan South Korea | 7 | 2020-09-29 |
| Anvers Belgium | 7 | 2018-09-21 |
| Rotterdam Netherlands | 4 | 2018-04-26 |
| Singapore Singapore | 3 | 2015-06-01 |
| Yokohama Japan | 3 | 2013-11-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Raoping Yuanteng Frozen Food Compan that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| RAOPING YUANTENG FROZEN FOOD COMPAN | THE EAST OF LINCHUNDAI,DA'AO HUANG CHAOZHOU GD CHINA 7502546 | 2026-04-13 | 97 |
| RAOPING YUANTENG FROZEN FOOD CO.,LTD. | THE EASTSIDE OF LINCHUNDAI DA'AO HUANGGANG TOWN,RAOPING COUNTY, GUANGDONG PROVINCE,CHINA | 2022-06-14 | 29 |
| RAOPING YUANTENG FROZEN FOOD CO. | 2017-10-10 | 26 | |
| RAOPING YUANTENG FROZEN FOOD CO. | 2018-12-11 | 25 | |
| RAOPING YUANTENG FROZEN FOOD CO. | 2024-07-20 | 25 | |
| RAOPING YUANTENG FROZEN | 2017-10-10 | 10 | |
| RAOPING YUANTENG FROZEN | 2017-10-10 | 10 | |
| RAOPING YUANTENG FROZEN FOOD CO. | 2017-10-10 | 10 | |
| RAOPING YUANTENG FROZEN FOOD CO.,LTD. | 2014-10-11 | 6 | |
| RAOPING YUANTENG FROZEN | 2017-07-04 | 5 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Raoping Yuanteng Frozen Food Compan.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2015-06-01 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||