There are a total of 1,671 bills of lading on file for RL Jones CHB between November 8th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,671 bills of lading, 27 were within the past 30 days and 80 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,671 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 597 |
| Notify Party Records | 1,673 |
| First Shipment on File | Nov 8th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 27 |
| Records in Last 90 Days | 80 |
| Records in the Past Year | 333 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for RL JONES CHB.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with RL Jones CHB, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with RL Jones CHB in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DYNAMIC NETWORK CONTAINER LINE LTD | May 2026 | 70,226 | 389 |
| AKERSON ENTERPRISES LLC | May 2026 | 934 | 196 |
| MOTORCAR PARTS OF AMERICA, INC. | May 2026 | 4,004 | 137 |
| ZHEJIANG VANQIAN GARMENTS CO., LTD | May 2026 | 1,036 | 52 |
| QINGDAO GLAMOUR GARMENT CO.,LTD | May 2026 | 329 | 29 |
| WENZHOU M&C FOREIGN TRADE CO.,LTD | May 2026 | 5,389 | 24 |
| XIAMEN GOLDENTEXTILE IMP&EXP CO | Feb 2026 | 526 | 23 |
| QI AUTOMOTIVE CO.,LTD | May 2026 | 3,114 | 20 |
| MARAL OVERSEAS LIMITED | May 2026 | 924 | 18 |
| XIAMEN AC TEX INDUSTRY AND TRADE CO | Apr 2026 | 57 | 17 |
| XIAMEN XINGREEN TECH CO.,LTD | Apr 2026 | 100 | 16 |
| SHENZHEN PW MOULD CO.,LTD | May 2026 | 154 | 15 |
| VOYAGESTART AUTO PARTS CORPORATION | May 2026 | 13 | 13 |
| HANGZHOU ZHONGZHI INDUSTRY CO.,LTD | May 2026 | 455 | 13 |
| SANTIC (QUANZHOU) SPORTS CO.,LTD | Apr 2026 | 313 | 12 |
| HONGKONG POTEC INTERNATIONAL LIMITE | May 2026 | 159 | 12 |
| FUJIAN QUANZHOU HV IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | Jul 2025 | 45 | 12 |
| TOMMY JOHN INC | May 2026 | 1,268 | 11 |
| SUMMIT DE BAJA CALIFORNIA SA DE CV | May 2026 | 295 | 11 |
| GLOBAL DESIGN NETWORK(SINGAPORE) | May 2026 | 104 | 11 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to RL Jones CHB.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| RKW SAINT FRERES EMBALLAGE SAS | Jun 2022 | 475 | 0 |
| RKW SE | May 2026 | 2,302 | 104 |
| RKW SE ZWEIGNIEDERLASSUNG NORDHORN | Jan 2025 | 75 | 0 |
| RKW SE ZWEIGNIEDERLASSUNG PETERSAUR | Feb 2025 | 747 | 0 |
| RKW SWEDEN AB | Apr 2026 | 154 | 1 |
| RL DISTRIBUTORS CORP | May 2026 | 2,184 | 28 |
| RL INDUSTRY COMPANY LIMITED | Feb 2024 | 427 | 0 |
| RL INTERNATIONAL SDN BHD | Mar 2026 | 89 | 1 |
| RL JONES | May 2026 | 3,955 | 145 |
| RL JONES ASTEELFLASH | Apr 2026 | 244 | 1 |
| RL JONES CUSTOMHOUSE BROKERS | May 2026 | 22,739 | 1,203 |
| RL JONES CUSTOMS | May 2026 | 1,114 | 571 |
| RL JONES CUSTOMS HOUSE BROKERS OF T | May 2026 | 130 | 13 |
| RL JONES IN | May 2026 | 86 | 5 |
| RL JONES LOGISTICS DIVISION | Mar 2026 | 284 | 2 |
| RL JONES SAN DIEGO INC | Apr 2026 | 652 | 2 |
| RL JONES US CUSTOMHOUSE BROKERS | Apr 2026 | 333 | 3 |
| RL MORRISSEY ASSOC INC | May 2026 | 658 | 3 |
| RLA MANUFACTURING | Jun 2024 | 1,520 | 0 |
| RLCT GLOBAL LLC | Mar 2026 | 261 | 85 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | WHLC031G535298 | HCLESNBO26040179 | 0019E | House Bill | HCLE | 9869162 | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 12 PKG | 10,090 KG | NINGBO PRO-TECH AUTO ELECTRIC, LTD | MOTORCAR PARTS OF AMERICA INC | RL JONES CHB | AUTO ALTERNATOR | |
| 2026-05-25 | WHLC031G535298 | HCLESNBO26040180 | 0019E | House Bill | HCLE | 9869162 | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 3 PKG | 1,750 KG | NINGBO PRO-TECH AUTO ELECTRIC, LTD | MOTORCAR PARTS OF AMERICA INC | RL JONES CHB | AUTO ALTERNATOR PARTS | |
| 2026-05-25 | OOLU2168155970 | HCLESNBO26040144 | 109E | House Bill | HCLE | 9355575 | COSCO TAICANG | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 110 PKG | 85,535 KG | House to House | YUHUAN BOYU MACHINERY | MOTORCAR PARTS OF AMERICA INC | RL JONES CHB | AUTO PARTS ( BRAKE CALIPER ) |
| 2026-05-25 | WHLC031G534475 | HCLESNBO26040178 | 0019E | House Bill | HCLE | 9869162 | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 40 PKG | 22,584 KG | WENZHOU LIBANG ENTERPRISE | MOTORCAR PARTS OF AMERICA INC | RL JONES CHB | BRAKE CALIPER BRAKE BRACKET BRAKE CALIPER P ARTS | |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | ONEYTS6ND4926400 |
|---|---|
| House BOL # | HCLESPEK26040040 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HCLE |
| Voyage # | 003E |
| IMO # | 9618290 |
| Vessel Name | SAPPHIRE TOWER |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | TIANJIN XINGANG P |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6083 KG |
| Weight in KG | 6,083 KG |
| Quantity | 1040 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ONEU7702411 |
| Commodity Description |
1.VACUUM BOOSTER2.2401CTNS=96PKGS=96PLTS3.INV OICE NO.:XP-MOP2306CI-81&824.HS CODE:87083099 19(CHINA)5.HTS CODE:84139190506.PO NO.:XXXXXX /290749/290747/290750(NAC MPA MOTOR PARTS) |
| Shipper Name | HEBEI XINGPU AUTOMOBILE BRAKE CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | CANGDONG ECONOMIC DEVELOPMENT ZONE |
| City | CANGZHOU |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | MOTORCAR PARTS OF AMERICA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2929 CALIFORNIA ST |
| City | TORRANCE |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90503 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +13102127910 |
| Notify Party Name | RL JONES CHB |
|---|---|
| Address Line 1 | 1610 LANDMARK RD |
| City | SAN DIEGO |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92154 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | BROKERAGE-SAN@RLJONES.COM |
| Container Number | ONEU7702411 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN13318BD |
| Seal Number 1 | CN13318BD |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | 1.VACUUM BOOSTER2.2401CTNS=96PKGS=96PLTS3.INV OICE NO.:XP-MOP2306CI-81&824.HS CODE:87083099 19(CHINA)5.HTS CODE:84139190506.PO NO.:XXXXXX /290749/290747/290750(NAC MPA MOTOR PARTS) |
| Marks and Numbers 1 | MPA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 841391 | 00000000 | 0000006083 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 884 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 775 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 4 | 2024-12-04 |
| New York, New York | 2 | 2025-02-03 |
| Jacksonville, Florida | 1 | 2024-09-06 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2024-04-01 |
| New Orleans, Louisiana | 1 | 2020-12-07 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2020-12-04 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2020-11-27 |
| Houston, Texas | 1 | 2015-05-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 367 | 2026-05-20 |
| Ningbo China (Mainland) | 354 | 2026-05-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 201 | 2026-05-02 |
| Qingdao China (Mainland) | 139 | 2026-05-22 |
| Xiamen China (Mainland) | 106 | 2025-05-17 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 99 | 2022-08-15 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 61 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 46 | 2026-05-06 |
| Nagoya Japan | 41 | 2016-09-09 |
| Taibei China (Taiwan) | 30 | 2026-03-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for RL Jones CHB that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| RL JONES CHB | 1610 LANDMARK RD SAN DIEGO CA 92154 US BROKERAGE-SAN@RLJONES.COM | 2026-05-23 | 388 |
| RL JONES CHB | 8830 SIEMPRE VIVA RD SUITE100 SAN D IEGO CA 92154 | 2025-06-24 | 122 |
| RL JONES CHB | 2026-05-19 | 104 | |
| RL JONES CHB | 2026-05-16 | 42 | |
| RL JONES CHB | 2026-05-11 | 40 | |
| RL JONES CHB | 2025-06-18 | 22 | |
| RL JONES CHB | 2026-01-09 | 14 | |
| RL JONES CHB | 2026-03-18 | 13 | |
| RL JONES CHB | 2025-11-18 | 5 | |
| RL JONES CHB | 2025-11-20 | 3 |
Below are the top 10 phone numbers on file for RL Jones CHB.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-20 | 127 | |
| 2026-05-19 | 158 | |
| 2026-05-14 | 17 | |
| 2026-05-01 | 1 | |
| 2024-12-04 | 30 | |
| 2024-07-10 | 3 | |
| 2024-04-04 | 1 | |
| 2023-06-06 | 32 | |
| 2022-10-03 | 9 | |
| 2022-10-03 | 4 |
Below are the top 8 email addresses on file for RL Jones CHB.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 1 | |
| 2026-05-11 | 39 | |
| 2025-01-31 | 2 | |
| 2024-07-10 | 4 | |
| 2023-05-29 | 1 | |
| 2022-09-09 | 6 | |
| 2022-06-04 | 2 | |
| 2018-10-08 | 1 |