There are a total of 2,184 bills of lading on file for RL Distributors Corp between October 19th, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 2,184 bills of lading, 15 were within the past 30 days and 28 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,184 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 475 |
| Notify Party Records | 1,896 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 15 |
| Records in Last 90 Days | 28 |
| Records in the Past Year | 75 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for RL DISTRIBUTORS CORP.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with RL Distributors Corp, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with RL Distributors Corp in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| D & C PRODUCE CORP | May 2026 | 5,031 | 278 |
| FRUTALES LAS LAJAS S.A. | May 2026 | 514 | 276 |
| ANA ISABEL BLANCO QUIROS | May 2026 | 883 | 134 |
| CR PR COMERCIALIZADORA SA | May 2026 | 1,042 | 110 |
| RICHIES PRODUCE | May 2026 | 1,489 | 75 |
| FRIGORIFICO NACIONAL LLC | May 2026 | 2,217 | 46 |
| TEJADA S PRODUCE CORP | May 2026 | 2,265 | 23 |
| RICHIES INTERNATIONAL CORP | May 2026 | 518 | 21 |
| PRODUCTS VARJIM GOLDEN OF COSTA | Jun 2025 | 119 | 21 |
| JOSHUA SHIPPING LOGISTICS INC | May 2026 | 3,392 | 20 |
| C.I SIERRA NEVADA TRADING SAS | May 2025 | 50 | 15 |
| TRADERAL SAS | May 2026 | 180 | 8 |
| Dec 2025 | 5 | 5 | |
| Jan 2023 | 3 | 3 | |
| AMERICA AGRICOLA AMAGRI | Sep 2025 | 145 | 2 |
| Mar 2025 | 1 | 1 | |
| NEXOS INTERNACIONAL SAS | May 2026 | 17 | 1 |
| LOYAL LOGISTICS LLC | May 2026 | 260 | 1 |
| CONSEPT INDUSTRIES LIMITED | Apr 2026 | 75 | 1 |
| C.I SANTEX FOODS S.A.S | May 2026 | 15 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to RL Distributors Corp.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| RKW AGRI GMBH & CO. KG | Aug 2025 | 376 | 0 |
| RKW FINLAND OY | May 2026 | 290 | 3 |
| RKW HYPLAST NV | May 2026 | 1,026 | 55 |
| RKW KLERKS INC. | May 2026 | 793 | 40 |
| RKW NORTH AMERICA INC | Mar 2026 | 279 | 2 |
| RKW SAINT FRERES EMBALLAGE SAS | Jun 2022 | 475 | 0 |
| RKW SE | May 2026 | 2,302 | 104 |
| RKW SE ZWEIGNIEDERLASSUNG NORDHORN | Jan 2025 | 75 | 0 |
| RKW SE ZWEIGNIEDERLASSUNG PETERSAUR | Feb 2025 | 747 | 0 |
| RKW SWEDEN AB | Apr 2026 | 154 | 1 |
| RL INDUSTRY COMPANY LIMITED | Feb 2024 | 427 | 0 |
| RL INTERNATIONAL SDN BHD | Mar 2026 | 89 | 1 |
| RL JONES | May 2026 | 3,955 | 145 |
| RL JONES ASTEELFLASH | Apr 2026 | 244 | 1 |
| RL JONES CHB | May 2026 | 1,671 | 80 |
| RL JONES CUSTOMHOUSE BROKERS | May 2026 | 22,739 | 1,203 |
| RL JONES CUSTOMS | May 2026 | 1,114 | 571 |
| RL JONES CUSTOMS HOUSE BROKERS OF T | May 2026 | 130 | 13 |
| RL JONES IN | May 2026 | 86 | 5 |
| RL JONES LOGISTICS DIVISION | Mar 2026 | 284 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | MAEU269564922 | 621E | Regular Bill | MAEU | 9399789 | SONGA PUMA | 2026-05-27 | SAN JUAN, PUERTO RICO | CARTAGENA COLOMBIA | 1,280 BOX | 56,218 LB | Container Yard | FRUTALES LAS LAJAS SA | RICHIES INTERNATIONAL INC | RL DISTRIBUTORS CORP | 1280 BOXES OF FRESH VALENCIA ORANGES. NET WEI GHT 23040 KG. 20 PALLETS. INVOICE XXXXXX OP 4 58 HS CODE 080510. FREIGHT COLLECT. ... | |
| 2026-05-27 | DOLQMOIN9635SJ | 605EO | Regular Bill | DOLQ | 9046502 | DOLE AMERICA | 2026-05-22 | SAN JUAN, PUERTO RICO | MOIN COSTA RICA | 880 PCS | 19,976 K | RL DISTRIBUTORS CORP | PLANTAIN FRESH OPERATING REEFER SET POINT +34 DEG FAHRENHEIT VENTS 30 PCT OPEN IN 1X40' RH CONTAINER,SWLAC 880 BAG GREEN PEELED ... | ||||
| 2026-05-21 | MAEU270404090 | 620E | Regular Bill | MAEU | 9330496 | ADELIE P | 2026-05-20 | SAN JUAN, PUERTO RICO | CARTAGENA COLOMBIA | 1,080 BOX | 57,320 LB | Container Yard | TRADERAL S.A.S. | TEJADAS PRODUCE | RL DISTRIBUTORS CORP | 972 BOXES OF DIAMANTE YAMS 108 BOXES OF ESPIN O YAMS TEMPERATURE 18 C 644 F HUMIDITY 65 VE NTILATION CLOSED | |
| 2026-05-21 | MAEU270506239 | 620E | Regular Bill | MAEU | 9330496 | ADELIE P | 2026-05-20 | SAN JUAN, PUERTO RICO | CARTAGENA COLOMBIA | 1,280 BOX | 55,936 LB | Container Yard | FRUTALES LAS LAJAS SA | D C PRODUCE | RL DISTRIBUTORS CORP | 1280 BOXES OF FRESH TAHITI LIMES. NET WEIGHT 23040 KG. 20 PALLETS. INVOICE XXXXXX OP 464 HS CODE 080550. FREIGHT COLLECT. REEFER... | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-22 |
| Master BOL # | MAEU270828896 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 621E |
| IMO # | 9399789 |
| Vessel Name | SONGA PUMA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | CARTAGENA |
| Foreign Port of Lading | CARTAGENA COLOMBIA (30107) |
| Port of Unlading | SAN JUAN, PUERTO RICO (4909) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 55936 LB |
| Weight in KG | 25,372 KG |
| Quantity | 1280 BOX |
| Volume | CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
MNBU4506412 |
| Commodity Description |
1280 BOXES OF FRESH TAHITI LIMES. NET WEIGHT 25372 KG. 20 PALLETS. INVOICE XXXXXX OP 465 HS CODE 080550. FREIGHT COLLECT. REEFER DETA ILS. OPERATING AT 6 C. MIN TEMP 6 C. MAX TEMP 6 C. VENTILATION OPEN 25 CBMHR. DEHUMIDIFIED 85 SELLO1 S082726 SELLO2 BANA22395 |
| Shipper Name | FRUTALES LAS LAJAS SA |
|---|---|
| Address Line 1 | NIT. 830.515.1831. KM 1 VIA ZARZAL |
| City | CARTAGO |
| State Province | NA |
| Zip Code | 762520 |
| Country Code | CO |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 5746209163 |
| Shipper Name | FRUTALES LAS LAJAS SA |
|---|---|
| Address Line 1 | NIT. 830.515.1831. KM 1 VIA ZARZAL |
| City | CARTAGO |
| State Province | NA |
| Zip Code | 762520 |
| Country Code | CO |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | FACTURACIONELECTRONICA@FR |
| Consignee Name | D C PRODUCE |
|---|---|
| Address Line 1 | TAX ID 660740356 CALLE MATADERO EDI |
| City | SAN JUAN |
| State Province | NA |
| Zip Code | 00936 |
| Country Code | PR |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 17877814343 |
| Consignee Name | D C PRODUCE |
|---|---|
| Address Line 1 | TAX ID 660740356 CALLE MATADERO EDI |
| City | SAN JUAN |
| State Province | NA |
| Zip Code | 00936 |
| Country Code | PR |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | DCPRODUCE1@HOTMAIL.COM |
| Notify Party Name | RL DISTRIBUTORS CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 405 AVDA ESMERALDA SUITE 2 PMB 508 |
| City | GUAYNABO |
| State Province | NA |
| Zip Code | 00939 |
| Country Code | PR |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 17876140982 |
| Notify Party Name | RL DISTRIBUTORS CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 405 AVDA ESMERALDA SUITE 2 PMB 508 |
| City | GUAYNABO |
| State Province | NA |
| Zip Code | 00939 |
| Country Code | PR |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | RLDISTRIBUTORSCORP@YAHOO. |
| Container Number | MNBU4506412 |
|---|---|
| Seal Number 1 | BANA22395 |
| Seal Number 1 | BANA22395 |
| Equipment Description Code | R1 |
| Equipment Description | Mechanically refrigerated and heated |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | 1280 BOXES OF FRESH TAHITI LIMES. NET WEIGHT 25372 KG. 20 PALLETS. INVOICE XXXXXX OP 465 HS CODE 080550. FREIGHT COLLECT. REEFER DETA ILS. OPERATING AT 6 C. MIN TEMP 6 C. MAX TEMP 6 C. VENTILATION OPEN 25 CBMHR. DEHUMIDIFIED 85 SELLO1 S082726 SELLO2 BANA22395 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| San Juan, Puerto Rico | 2,178 | 2026-05-21 |
| Jacksonville, Florida | 3 | 2019-11-28 |
| Port Everglades, Florida | 3 | 2017-01-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Moin Costa Rica | 1,333 | 2026-05-12 |
| Cartagena Colombia | 469 | 2026-05-21 |
| Puerto Limon Costa Rica | 169 | 2024-10-09 |
| Puerto Manzanillo Panama | 101 | 2022-02-17 |
| Manzanillo Mexico | 70 | 2016-04-01 |
| Colon Panama | 15 | 2017-04-17 |
| Kingston Jamaica | 10 | 2019-04-23 |
| Santo Domingo Dominican Republic | 10 | 2019-04-22 |
| Caucedo Dominican Republic | 4 | 2024-07-17 |
| Barranquilla Colombia | 2 | 2019-08-01 |
Below are the top 10 company names and addresses for RL Distributors Corp that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| RL DISTRIBUTORS CORP | 2000 CARR,8177 STE 26 PMB115 GUAYNABO PUERTO RICO | 2026-05-12 | 183 |
| RL DISTRIBUTORS CORP | 405 AVDA ESMERALDA SUITE 2 PMB 508 GUAYNABO NA 00939 PR RLDISTRIBUTORSCORP@YAHOO. | 2026-05-21 | 37 |
| RL DISTRIBUTORS CORP | 2026-05-21 | 37 | |
| RL DISTRIBUTORS CORP | 2026-05-07 | 7 | |
| RL DISTRIBUTORS CORP | 2026-05-21 | 4 | |
| RL DISTRIBUTORS CORP | 2026-05-21 | 4 | |
| RL DISTRIBUTORS CORP | 2025-12-05 | 4 | |
| RL DISTRIBUTORS CORP | 2025-08-25 | 2 | |
| RL DISTRIBUTORS CORP | 2025-07-11 | 1 | |
| RL DISTRIBUTORS CORP | 2026-02-26 | 1 |
Below are the top 10 phone numbers on file for RL Distributors Corp.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 98 | |
| 2026-05-12 | 830 | |
| 2024-10-09 | 207 | |
| 2024-06-27 | 17 | |
| 2023-10-18 | 61 | |
| 2023-06-30 | 23 | |
| 2021-04-20 | 1 | |
| 2021-02-23 | 2 | |
| 2019-09-10 | 11 | |
| 2019-08-01 | 2 |
Below are the top 5 email addresses on file for RL Distributors Corp.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2019-12-18 | 4 | |
| 2019-11-28 | 3 | |
| 2018-01-06 | 1 | |
| 2016-04-02 | 8 | |
| 2016-03-18 | 3 |