There are a total of 135,245 bills of lading on file for Rogers & Brown Custom Brokers, Inc between January 20th, 2011 and May 22nd, 2026.
Of those 135,245 bills of lading, 990 were within the past 30 days and 2,675 were within the past 90 days.
| Total Records | 135,245 |
|---|---|
| Shipper Records | 7 |
| Consignee Records | 30,444 |
| Notify Party Records | 135,960 |
| First Shipment on File | Jan 20th, 2011 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 990 |
| Records in Last 90 Days | 2,675 |
| Records in the Past Year | 10,589 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ROGERS & BROWN CUSTOM BROKERS, INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Rogers & Brown Custom Brokers, Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Rogers & Brown Custom Brokers, Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MICHELIN NORTH AMERICA INC | May 2026 | 109,276 | 22,695 |
| COHESION FREIGHT (HK) LTD. | May 2026 | 223,479 | 6,277 |
| TRANSITYRE FRANCE | Feb 2025 | 25,082 | 2,399 |
| YSP SUPPLY, INC. | May 2026 | 2,754 | 1,947 |
| MICHELIN SIAM CO.,LTD. | May 2026 | 7,076 | 1,634 |
| MANUFACTURE FRANCAISE DES PNEUMATIQ | May 2026 | 3,380 | 1,512 |
| AMP INTERNATIONAL, INC | May 2026 | 1,507 | 890 |
| D&J ORGANIC FOOD CO.,LIMITED | May 2026 | 2,307 | 817 |
| SRI TRANG AGRO-INDUSTRY PUBLIC COMPANY LIMITED | May 2026 | 2,875 | 815 |
| PT. GAJAH TUNGGAL TBK | May 2026 | 24,314 | 795 |
| MICHELIN ESPANA PORTUGAL, S.A. | May 2026 | 3,171 | 707 |
| THAI HUA RUBBER PUBLIC COMPANY LIMITED | May 2026 | 1,288 | 658 |
| CASIA GLOBAL LOGISTICS CO.,LTD | May 2026 | 168,061 | 626 |
| YOUR SOURCE PRODUCTS, INC. | Apr 2026 | 2,955 | 623 |
| KION NORTH AMERICA CORPORATION | May 2026 | 10,083 | 622 |
| NTEQ POLYMER CO., LTD. | May 2026 | 1,349 | 611 |
| MICHELIN ROMANIA SA | May 2026 | 2,058 | 538 |
| COHESION FREIGHT (HONG KONG) LIMITE | May 2026 | 11,318 | 512 |
| PT HOK TONG | May 2026 | 3,605 | 489 |
| LIVENT USA CORP | May 2026 | 740 | 488 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Rogers & Brown Custom Brokers, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ROGER EXPRESS INC | Jul 2025 | 1,448 | 0 |
| ROGER HOFSETH AS | Oct 2020 | 157 | 0 |
| ROGER HOME DECORATION LLC | Jul 2024 | 119 | 0 |
| ROGER INDUSTRIES LTD | Apr 2026 | 249 | 5 |
| ROGER MITCHELL (UK) LTD. | Oct 2024 | 940 | 0 |
| ROGERS & BROWN | May 2026 | 61,488 | 998 |
| ROGERS & BROWN - NORFOLK | May 2026 | 611 | 21 |
| ROGERS & BROWN CHB | May 2026 | 5,706 | 104 |
| ROGERS & BROWN CUSTOMS BROKERAGE | May 2026 | 1,219 | 36 |
| ROGERS & BROWN HOU | Nov 2025 | 923 | 0 |
| ROGERS & BROWN IMPORT OPERATIONS | Mar 2026 | 188 | 1 |
| ROGERS AND BROWN CUSTOMS BROKERS,IN | May 2026 | 421 | 5 |
| ROGERS AND BROWN INTL. | Apr 2026 | 3,526 | 1 |
| ROGERS BROWN 150L W | Dec 2023 | 427 | 0 |
| ROGERS COLLECTION | May 2026 | 253 | 13 |
| ROGERS COMMUNICATIONS | May 2026 | 206 | 18 |
| ROGERS CORPORATION | May 2026 | 1,936 | 41 |
| ROGERS FOAM CORPORATION | May 2026 | 688 | 5 |
| ROGERS FOODS LTD. | May 2026 | 375 | 3 |
| ROGERS GARDENS | Aug 2025 | 319 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | CMDUBUP0204773B | 0LBMA | In-bond Automated | CMDU | 9395147 | ONE HAMMERSMITH | 2026-05-27 | NORFOLK, VIRGINIA | BREMERHAVEN GERMANY | 819 UNT | 19,199 KG | Pier to Pier | MICHELIN HUNGARIA TYRE MANUFACTURE LTD | MICHELIN NORTH AMERICA INC | MICHELIN NORTH AMERICA INC | WAYBILL - NO ORIGINAL XXXXXXX B/L ISSUED. NOT A DOCUMENT OF TITLE. NOTWITHSTANDING ANY HEREIN TO THE CONTRARY AND UNLESS INSTRUC... | |
| 2026-05-29 | HLCURTM260481612 | 619W | Regular Bill | HLCU | 9332858 | SUAPE EXPRESS | 2026-05-28 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 161 PCS | 50,155 K | House to House | TEIJIN ARAMID BV | TEIJIN ARAMID INC. | ROGERS & BROWN CUSTOM BROKERS, INC. | TWARON ARAMID PULP 3091 150 KG BALE XXXXXX ARAMID YARN 1000 1100 DTEX F1000 90 BOBBINS 290 X 94 MM EACH 4,5 KG BULKPACK XXXXXX A... | |
| 2026-05-29 | MEDUJE465623 | 616W | Regular Bill | MEDU | 9628166 | VALUE | 2026-05-28 | HOUSTON, TEXAS | SINES PORTUGAL | 100 PKG | 202,600 K | House to House | ETI MADEN ISLETMELERI GENEL MUDURLU | ETIMINE USA, INC. | ROGERS & BROWN CUSTOM BROKERS INC | GROUND ULEXITE 45 MICRON HS:252800 | |
| 2026-05-29 | MEDUJE456721 | 616W | Regular Bill | MEDU | 9628166 | VALUE | 2026-05-28 | HOUSTON, TEXAS | SINES PORTUGAL | 200 BAG | 202,600 K | House to House | ETI MADEN ISLETMELERI GENEL MUDURLU | ETIMINE USA, INC. | ROGERS & BROWN CUSTOM BROKERS INC | ETIBOR 48 GRANULAR NET 20.000,000 KG HS CODE 284019100000 20 BAGS ON 10 PALLETS ETIBOR 48 GRANULAR NET 20.000,000 KG HS CODE 284... | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-05-07 |
| Master BOL # | MAEU269425080 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 619W |
| IMO # | 9332858 |
| Vessel Name | SUAPE EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | PARDUBICE |
| Foreign Port of Lading | STADE GERMANY (42879) |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | GREENVILLE-SPARTANBURG, SOUTH CAROLINA (1603) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 33378 LB |
| Weight in KG | 15,140 KG |
| Quantity | 20 CTN |
| Volume | CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
MRKU0137928 |
| Commodity Description |
20 PALLETS = 144 MT DENAX DPG GRANUL IMO 6.1 UNNO.2811 CAS. 102067 CUSTOMS TARIFF NO. 292 52900 ITEM NAME DPG DESCRIPTION DPG MICHELI N INTERNAL CODE PC00312AR 20 BIG BAGS 20 PAL LETS = 144 MT DENAX NWT 14400 KGS PO NO 415 2108484 |
| Shipper Name | LUCEBNI ZAVODY DRASLOVKA AS KOLIN |
|---|---|
| Address Line 1 | HAVLICKOVA 605 280 02 KOLIN |
| City | KOLIN |
| State Province | NA |
| Zip Code | 280 02 |
| Country Code | CZ |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 420321335111 |
| Shipper Name | LUCEBNI ZAVODY DRASLOVKA AS KOLIN |
|---|---|
| Address Line 1 | HAVLICKOVA 605 280 02 KOLIN |
| City | KOLIN |
| State Province | NA |
| Zip Code | 280 02 |
| Country Code | CZ |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | JIRI.SVACINKA@DRASLOVKA.C |
| Consignee Name | MICHELIN NORTH AMERICA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1 PARKWAY SOUTH GREENVILLE SC 29602 |
| City | GREENVILLE |
| State Province | SC |
| Zip Code | 296029001 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 18644585166 |
| Consignee Name | MICHELIN NORTH AMERICA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1 PARKWAY SOUTH GREENVILLE SC 29602 |
| City | GREENVILLE |
| State Province | SC |
| Zip Code | 296029001 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | TANIA.MORA@MICHELIN.COM |
| Notify Party Name | ROGERS BROWN CUSTOM BROKERS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 146 WEST PHILLIPS RD SUITE A |
| City | GREER |
| State Province | SC |
| Zip Code | 29650 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 18648792157 |
| Notify Party Name | ROGERS BROWN CUSTOM BROKERS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 146 WEST PHILLIPS RD SUITE A |
| City | GREER |
| State Province | SC |
| Zip Code | 29650 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | HUSQ_BOL@ROGERS-BROWN.COM |
| Container Number | MRKU0137928 |
|---|---|
| Seal Number 1 | MLCZ0046238 |
| Seal Number 1 | MLCZ0046238 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | 20 PALLETS = 144 MT DENAX DPG GRANUL IMO 6.1 UNNO.2811 CAS. 102067 CUSTOMS TARIFF NO. 292 52900 ITEM NAME DPG DESCRIPTION DPG MICHELI N INTERNAL CODE PC00312AR 20 BIG BAGS 20 PAL LETS = 144 MT DENAX NWT 14400 KGS PO NO 415 2108484 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Seq. No. | Code | Class | Code Qual. | Contact | Page No. | Flash Point Temp | Flash Point Temp Negative Ind | Flash Point Temp Unit | Desc |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 001 | 2811 | 6.1 | U | 000 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 59,096 | 2026-05-23 |
| Savannah, Georgia | 15,243 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 9,656 | 2026-05-23 |
| Houston, Texas | 8,373 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 7,706 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 7,303 | 2026-05-23 |
| Norfolk, Virginia | 5,458 | 2026-05-23 |
| New Orleans, Louisiana | 4,596 | 2026-05-16 |
| Tacoma, Washington | 2,718 | 2026-05-23 |
| Beaufort-Morehead City, North Carolina | 2,552 | 2026-05-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 21,203 | 2026-05-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 13,503 | 2026-05-19 |
| Anvers Belgium | 10,223 | 2026-05-23 |
| Bremerhaven Germany | 7,279 | 2026-05-23 |
| Le Havre France | 7,163 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 6,229 | 2026-05-22 |
| Ningbo China (Mainland) | 5,752 | 2026-05-23 |
| Yantian China (Mainland) | 5,484 | 2026-05-23 |
| Qingdao China (Mainland) | 4,874 | 2026-05-23 |
| Rotterdam Netherlands | 4,465 | 2026-05-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for Rogers & Brown Custom Brokers, Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ROGERS & BROWN CUSTOM BROKERS, INC | 150L WEST PHILLIPS ROAD, GREER 29650 SOUTH CAROLINA UNITED STATES OF AMERICA-- | 2026-04-28 | 1,403 |
| ROGERS & BROWN CUSTOM BROKERS, INC | 150L WEST PHILLIPS ROAD, GREER, SC SC 29650 US | 2026-03-27 | 432 |
| ROGERS & BROWN CUSTOM BROKERS, INC | 2026-04-23 | 213 | |
| ROGERS & BROWN CUSTOM BROKERS, INC | 2025-10-21 | 157 | |
| ROGERS & BROWN CUSTOM BROKERS, INC | 2026-05-13 | 136 | |
| ROGERS & BROWN CUSTOM BROKERS, INC | 2026-05-13 | 122 | |
| ROGERS & BROWN CUSTOM BROKERS, INC | 2026-04-23 | 121 | |
| ROGERS & BROWN CUSTOM BROKERS, INC | 2026-04-11 | 110 | |
| ROGERS & BROWN CUSTOM BROKERS, INC | 2026-03-27 | 87 | |
| ROGERS & BROWN CUSTOM BROKERS, INC | 2026-02-23 | 80 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Rogers & Brown Custom Brokers, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 16,330 | |
| 2026-05-23 | 10,970 | |
| 2026-05-23 | 5,446 | |
| 2026-05-23 | 5,431 | |
| 2026-05-23 | 666 | |
| 2026-05-23 | 3 | |
| 2026-05-23 | 2 | |
| 2026-05-23 | 1 | |
| 2026-05-22 | 23 | |
| 2026-05-22 | 3 |
Below are the top 10 email addresses on file for Rogers & Brown Custom Brokers, Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 859 | |
| 2026-05-23 | 17 | |
| 2026-05-22 | 210 | |
| 2026-05-22 | 8 | |
| 2026-05-21 | 81 | |
| 2026-05-20 | 308 | |
| 2026-05-15 | 84 | |
| 2026-05-15 | 28 | |
| 2026-05-12 | 2,454 | |
| 2026-05-11 | 74 |