There are a total of 1,936 bills of lading on file for Rogers Corporation between November 5th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,936 bills of lading, 11 were within the past 30 days and 41 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,936 |
|---|---|
| Shipper Records | 258 |
| Consignee Records | 1,688 |
| Notify Party Records | 57 |
| First Shipment on File | Nov 5th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 11 |
| Records in Last 90 Days | 41 |
| Records in the Past Year | 190 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ROGERS CORPORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Rogers Corporation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Rogers Corporation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ROGERS TECHNOLOGIES (SUZHOU) CO. | May 2026 | 1,856 | 205 |
| HARDINGER (EAST) WAREHOUSE | May 2026 | 6,554 | 87 |
| LOGISTICS PLUS FTZ - HASLET | May 2026 | 2,684 | 75 |
| CIRCUIT FOIL LUXEMBOURG | May 2026 | 633 | 63 |
| GRACE FABRIC TECHNOLOGY CO., LTD. | May 2026 | 170 | 32 |
| CO-TECH DEVELOPMENT CORP. | Oct 2025 | 58 | 30 |
| ROGERS ADVANCED MATERIAL TECHNOLOGY | May 2026 | 30 | 29 |
| SHANGHAI GRACE FABRIC CO.,LTD. | Jul 2025 | 126 | 27 |
| INGEVITY UK LTD | May 2026 | 2,087 | 26 |
| ROGERS NV | Oct 2025 | 78 | 20 |
| VALMIERAS STIKLA SKIEDRA | Dec 2025 | 2,144 | 19 |
| ZHEJIANG SUCON SILICONE CO.,LTD | Apr 2026 | 217 | 18 |
| SILICONE ENGINEERING LTD | May 2026 | 726 | 14 |
| TECH-LINK SILICONES CO. LTD. | May 2026 | 1,715 | 13 |
| WABTEC TRANSPORTATION SYSTEMS, LLC | May 2026 | 17,321 | 12 |
| LAUSCHA FIBER INTERNATIONAL GMBH | May 2026 | 2,001 | 12 |
| SHANGHAI INOAC CORPORATION | Jul 2025 | 25 | 11 |
| FOTHERGILL ENGINEERED FABRICS LTD | May 2026 | 573 | 10 |
| VERSIV COMPOSITES LIMITED | May 2026 | 70 | 9 |
| May 2022 | 8 | 8 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Rogers Corporation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ROGERS & BROWN | May 2026 | 61,488 | 998 |
| ROGERS & BROWN - NORFOLK | May 2026 | 611 | 21 |
| ROGERS & BROWN CHB | May 2026 | 5,706 | 104 |
| ROGERS & BROWN CUSTOM BROKERS, INC | May 2026 | 135,245 | 2,675 |
| ROGERS & BROWN CUSTOMS BROKERAGE | May 2026 | 1,219 | 36 |
| ROGERS & BROWN HOU | Nov 2025 | 923 | 0 |
| ROGERS & BROWN IMPORT OPERATIONS | Mar 2026 | 188 | 1 |
| ROGERS BROWN 150L W | Dec 2023 | 427 | 0 |
| ROGERS COLLECTION | May 2026 | 253 | 13 |
| ROGERS COMMUNICATIONS | May 2026 | 206 | 18 |
| ROGERS FOAM CORPORATION | May 2026 | 688 | 5 |
| ROGERS FOODS LTD. | May 2026 | 375 | 3 |
| ROGERS GARDENS | Aug 2025 | 319 | 0 |
| ROGERS IDS | Dec 2025 | 394 | 0 |
| ROGERS INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 705 | 18 |
| ROGERS MACHINERY CO,INC. | May 2026 | 665 | 12 |
| ROGERS MEDIA INC | Apr 2026 | 615 | 6 |
| ROGERS SERVICE GROUP | Mar 2026 | 636 | 1 |
| ROGERS SPORTING GOODS | Apr 2026 | 366 | 4 |
| ROGERS TECH(SUZHOU) CO., LTD | Jan 2026 | 331 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 | HLCUSHA2602BFWY0 | DFDSDFW0376337 | 614E | House Bill | DFDS | 9526928 | MAERSK LAVRAS | 2026-05-13 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 8 PKG | 274 KG | House to House | ROGERS BVBA | LOGISTICS PLUS FTZ - HASLET | BUSBAR | |
| 2026-05-11 | COSU6448228181 | EXDO6396033276 | 033E | House Bill | EXDO | 9785770 | COSCO SHIPPING ORCHID | 2026-05-10 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1 CTN | 136 KG | House to House | GRACE FABRIC TECHNOLOGY | ROGERS CORPORATION | GLASS FIBER CLOTH HTS: 620442 | |
| 2026-05-11 | COSU6448228180 | EXDO621844894 | 033E | House Bill | EXDO | 9785770 | COSCO SHIPPING ORCHID | 2026-05-10 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 29 PKG | 6,442 KG | House to House | ROGERS ADVANCED MATERIAL TECHNOLOGY | ROGERS CORPORATION | STABILIZER MIXTURE 0203R HTS: 620462 | |
| 2026-05-08 | COSU6449517810 | EXDO621845102 | 065E | House Bill | EXDO | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 5 PKG | 1,390 KG | House to House | ROGERS TECHNOLOGIES (SUZHOU) CO | ROGERS CORPORATION | CELLULAR RUBBER FLOATS HTS: 650500 | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-09 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-03-30 |
| Master BOL # | HLCUSHA2603BTLA9 |
|---|---|
| House BOL # | DFDSDFW0376878 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DFDS |
| Voyage # | 613E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK SINGAPORE |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 691 KG |
| Weight in KG | 691 KG |
| Quantity | 20 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SEGU5654050 |
| Commodity Description |
BUSBAR |
| Shipper Name | ROGERS BVBA |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 28 WEST SHENHU ROAD |
| City | SUZHOU |
| Country Code | CN |
| Contact Name | YUZHEN LIU |
| Consignee Name | HARDINGER (EAST) WAREHOUSE |
|---|---|
| Address Line 1 | 3106 MCCAIN AVENUE - FOREIGN TRADE |
| Address Line 2 | ZONE |
| City | ERIE |
| State Province | PA |
| Zip Code | 16510 |
| Country Code | US |
| Contact Name | DOUG ROBERTS |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +18148979996 |
| Container Number | SEGU5654050 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK6081365 |
| Seal Number 1 | HLK6081365 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BUSBAR |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000000691 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 650 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 402 | 2026-04-14 |
| Long Beach, California | 361 | 2026-05-08 |
| New York, New York | 149 | 2026-03-12 |
| Chester, Pennsylvania | 110 | 2025-06-18 |
| Houston, Texas | 94 | 2026-05-22 |
| Charleston, South Carolina | 52 | 2026-03-20 |
| Norfolk, Virginia | 50 | 2025-10-07 |
| Baltimore, Maryland | 18 | 2024-08-08 |
| Tacoma, Washington | 16 | 2024-06-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 914 | 2026-05-23 |
| Anvers Belgium | 312 | 2026-03-24 |
| Liverpool United Kingdom | 203 | 2026-04-24 |
| Bremerhaven Germany | 72 | 2025-11-03 |
| Hamble United Kingdom | 62 | 2026-03-07 |
| Rotterdam Netherlands | 55 | 2025-10-07 |
| Stade Germany | 50 | 2025-11-05 |
| Sines Portugal | 34 | 2023-02-21 |
| Pusan South Korea | 25 | 2026-03-18 |
| Balboa Panama | 24 | 2022-01-06 |
Below are the top 10 company names and addresses for Rogers Corporation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ROGERS CORPORATION | 100 S. ROOSEVELT AVE CHANDLER AZ 85226 US | 2026-04-14 | 380 |
| ROGERS CORPORATION | 2225 W. CHANDLER BLVD. CHANDLER AZ 85224 US | 2026-05-08 | 160 |
| ROGERS CORPORATION | 2026-05-11 | 101 | |
| ROGERS CORPORATION | 2026-03-23 | 68 | |
| ROGERS CORPORATION | 2025-10-21 | 53 | |
| ROGERS CORPORATION | 2026-05-11 | 49 | |
| ROGERS CORPORATION | 2025-12-01 | 24 | |
| ROGERS CORPORATION | 2025-10-07 | 23 | |
| ROGERS CORPORATION | 2026-03-20 | 16 | |
| ROGERS CORPORATION | 2026-02-07 | 4 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Rogers Corporation.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-11-05 | 6 | |
| 2025-02-11 | 2 | |
| 2023-05-31 | 4 | |
| 2020-04-28 | 1 | |
| 2015-08-04 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||